Četník ve výslužbě

Žandár vo výslužbe

Komedie

Francie / Itálie, 1970, 105 min

• kocourMour

Bohužel, dle mého soudu nejslabší díl celého cyklu o četnících. Funés je zde na vrcholu, ale díky zbytečně nadsazovanému a místy až absurdnímu scénáři, vyznívá často jeho komika na prázdno. Jiskření a patolízalství mezi četníky, na kterém stojí humor celé série, je nahrazeno jejich kamarádstvím a sounáležitostí a výsledkem je dost nudný film.(29.12.2003)

„Já jsem Ludva.“ Obávala jsem se pachu zatuchliny ze sepraného tématu, ale nakonec mě novopečení četničtí důchodci bavili víc, než když se později honili za emzáky a lítajícím nádobím. Snad proto, že tenhle díl na rozdíl od ostatních neznám nazpaměť i pozpátku. Čerstvě penzionovaného Cruchota blahobytný život na blahobytném sídle s blahobytnou zahradou a spoustou dalšího blahobytu k smrti nudí, a to i přes společnost milované blahobytné manželky Joséphy („Přišel pan farář.“ „Ten mě taky nenávidí!“). Není tedy divu, že při první příležitosti se spolufrustrovanými kolegy opráší uniformu a vyrazí ukázat St. Tropez, zač je toho polda. Nechybí sestřičky, nudisti, manželky, bolestín Fougasse, a navrch Jean Girault přihodil hippíky a bombu :). Že je toho moc? Asi jo, ale u Četníka by člověk rád spolkl, i kdyby se všichni převlíkli za žirafy a vyrazili na taneční porcelánovou party se zdrátovanými slony.(16.7.2015)

Četnickou stanici v Saint-Tropez čeká změna v podobě nových mladých četníků a stávající osádka v čele s rotmistrem Gerberem (Michel Galabru) je nucena odejít do výslužby, kde však brzy zjišťují, že penze není nic pro ně… Jak by řekl John Matrix, četníkům pomalu, ale jistě začíná docházet pára, naštěstí to zase taková tragédie není. Příběh je tentokrát spíše sledem různých scén s větší či menší návazností, takže i díky tomu jsou některé scény skvělé (např. Cruchotovo trávení volného času), některé aspoň zábavné (návštěva hippíků) a jiné pouze vyplňují děj (nudisti či dopravní zácpa). Stejná proměnlivost je i vtipů a hlášek, které už mnohdy prostě nejsou tak úderné a humorné (ale najde se i pár těch geniálních). Filmu navíc jakoby scházela ona kouzelná atmosféra 60. let, kterou se mohli chlubit předchozí díly (a přitom od posledního filmu Četník se žení, uplynuly pouhé dva roky). Co se však snímku musí nechat je to, že herecké výkony jsou opět velmi zdařilé a tentokrát dostali mnohem větší prostor i ostatní četníci (takže to tentokrát není jenom o Cruchotovi) a celá ústřední šestice hereckých představitelů je tak na plátně prakticky po celou dobu děje spolu. S Četníkem ve výslužbě tak sice došlo k určitému poklesu zábavnosti celé série, ale i tak se zde najde hned několik povedených momentů, takže ostudu svým předchůdcům toto pokračování rozhodně nedělá.(14.12.2016)

Svým způsobem asi nejlepší díl. Genéviéve Gradová tu už vůbec nestraší a nezdržuje a navíc tu ještě máme původní a nejlepší sestavu. Dále sluha madame Cruchotové ("I am very sorry, sir."), opět Dominique Davray ("Co jste to říkal?") a Paul Préboist, jehož verzi Červené Karkulky mohu posluchat znovu a znovu. Větší prostor dostávají i ostatní četníci, kromě Cruchota a Gerbéra. U Jeana Lefébvra to ani tak nepřekvapí, dvojice Grosso-Modo má ovšem celkem dobré dialogy ("Proč zrovna my?" "Z protekce.") a modlitba Christiana Marina s Michelem Galabrum je taky povedeným komickým číslem. Tady možná měla celá série skončit...(16.4.2007)

I na četnické stanici v Saint Tropéz je třeba mladé krve, a tak je stará četnická parta promptně odeslána do důchodu, a na stanici nastupuje nová garda. Cruchot se ale v důchodu neskonale nudí (zvlášť když díky své bohaté manželce má vše na co jen pomyslí, a tak neváhá ani moment, když dostane příležitost si opět obléci uniformu, a spolu s přáteli vyrazit zachránit Fugase z blázince. Dle mého opět jeden ze slabších četnických dílů - děj jako takový je velmi slabý, a i když jednotlivé scény jsou docela zábavné dohromady to moc nefunguje. Skvělý je ovšem začátek filmu, zvlášť jak Cruchot vy*ebe s knězem žádající o peníze nebo s nečekanou návštěvou. Podařila se také návštěva u hippies. Naopak mne hodně nepotěšil konec se zneškodňováním rakety...(13.6.2011)

• - Předtím, než je odpálena raketa, můžeme vidět, že má pěkných pár metrů na výšku a je třeba k ní vylézt po žebříku. Když se ale později Cruchot (Louis de Funès) s Gerberem (Michel Galabru) snaží hlavici odšroubovat, je raketa o hodně menší. (Mr.Hudson)

• - Když Cruchot (Louis de Funès) na sebe vylije barvu, následně běží za svoji manželkou (Claude Gensac), aby ji polil také. Ovšem ve chvílí, kdy je postřelen, je v následujícím záběru vidět, že má oblek úplně čistý a dokonce má jinou barvu. (SONY_)

• - Ve scéně, kdy jde Velitel Gerber (Michel Galabru) se svou ženou (Nicole Vervil) na návštěvu ke Cruchotovi (Louis de Funès), dostane Gerber zásah proudem, který Cruchot do brány pustil. Gerberova žena však poté, co manžela chytne, zásah nedostane. (CrownThomas)