Četník ve výslužbě

• slovenský

Žandár vo výslužbe

Komedie

Francie / Itálie, 1970, 105 min

Čtverka hraje hodně na nostalgickou notu. Četníci jsou v důchodu, Cruchotovi je doma smutno a vzpomíná na staré časy, nebo se baví konflikty se služebnictvem. Ale jen do té doby, než dá starou partu dohromady, aby se pokusili vrátit paměť Fugasovi, vyhli se mladým nástupcům a nakonec zachránili město před jadernou bombou. Přes nostalgický začátek je kadence hlášek a scének smrtící a některé jsou nezapomenutelné - dům plný pastí, měnící se obrázek Josefy, Cruchot lákající ovce, nebo naprosto úžasné zvládnutí dopravní zácpy. Opět nechybí jeptiška, jejíž postava je trochu rozvedená a finále s živoucí a zlomyslnou bombou nemá chybu. Škoda že chybí Nicole (tvůrci aspoň zmínili její svatbu) a je to naposledy, kdy je tu Fugas. A jedna geniální hláška z mého dětství - "to je ale bomba" "buďte slušný" :-)(18.8.2013)

Ano důstojná tečka za sérií. Kdyby to tímhle dílem skončilo, bylo by to fajn. Četníci jsou nahrazeni mladšími kolegy začnou se ve výslužbě trápit a tak se domluví, jak se vrátit zpět. Dobrá zábava 70%. Hlavně dobré scény na zámku, s partou výrostků a zlikvidování rakety. Bohužel Genevieve Grad jako Nicol už ve filmu chybí.(11.4.2014)

Jako komedie sama o sobě to není zas až tak nejhorší, ale postavíme-li ji vedle geniálního prvního dílu, nestojí ani za prd. Napsal bych, že u Četníka ve výslužbě to mělo skončit, ale francouzům se podařilo oživení a zmrtvých vstání v díle Četník se žení a za zmínku stojí i ucházející Četník a četnice.(6.1.2013)

Podle mého nejslabší díl z "Četnické série". Některé scénky povedené, ale na můj vkus až moc ujetých a trapných situací. V jiných dílech to je ještě v normě, ale tady je toho (hlavně ke konci) už přespříliš. Úvod na zámečku a Fugasova "ztráta paměti" jsou velmi dobré části, ale závěrečná sekvence s raketou je to nejhorší, co lze v této sextalogii vidět. 60%(27.12.2007)

Svým způsobem asi nejlepší díl. Genéviéve Gradová tu už vůbec nestraší a nezdržuje a navíc tu ještě máme původní a nejlepší sestavu. Dále sluha madame Cruchotové ("I am very sorry, sir."), opět Dominique Davray ("Co jste to říkal?") a Paul Préboist, jehož verzi Červené Karkulky mohu posluchat znovu a znovu. Větší prostor dostávají i ostatní četníci, kromě Cruchota a Gerbéra. U Jeana Lefébvra to ani tak nepřekvapí, dvojice Grosso-Modo má ovšem celkem dobré dialogy ("Proč zrovna my?" "Z protekce.") a modlitba Christiana Marina s Michelem Galabrum je taky povedeným komickým číslem. Tady možná měla celá série skončit...(16.4.2007)

• - Ve scéně, kdy jde Velitel Gerber (Michel Galabru) se svou ženou (Nicole Vervil) na návštěvu ke Cruchotovi (Louis de Funès), dostane Gerber zásah proudem, který Cruchot do brány pustil. Gerberova žena však poté, co manžela chytne, zásah nedostane. (CrownThomas)

• - Když sluha vede Cruchota (Louis de Funès) na koni a vypráví pohádku, jdou stále od zámku směrem k bráně. V následujícím záběru se ocitnou přímo vedle vchodu do zámku. (otliksamuel)

• - Exteriéry klášteru se natáčely v prostředí Château de Saint-Amé poblíž Saint Tropez. (otliksamuel)