Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dále na východ od Tmavomodrého nebe v němž bojovali Nebeští jezdci se odehrává příběh bojové letky československých pilotů, do které jako nováček přichází podporučík Jandák. Ten pak v kolektivu bojových letců prožívá jak svou první lásku, tak i boj vysoko nad oblaky. Bojoví piloti na východní frontě tak prožívají podobné příběhy jako jejich západní kolegové, mají stejné cíle a plány a stejně mizivé vyhlídky na přežití při každodenních soubojích na život a na smrt. Není divu, bojovali totiž v době, kdy měli společného nepřítele, jehož charakterizoval letoun Meserschmitt. Koprodukční československo-sovětský film je zapomenutým raritním kouskem a důkazem vyvracející názor, že o československých pilotech za druhé světové války byly natočeny v česku pouze dva filmy. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (23)

Brejlil 

všechny recenze uživatele

Co na to říci. Kladem je neřešení politiky a nějaká hustá propaganda také chybí. Jenže bohužel už od prvního záběru na idylický český rybníček, nad kterým se choulí stavení a odkud utíká Petr Štěpánek, dá film tušit, která bije. A bije hodně. Do diváka. Štěpánek, velitel letky, prošel skoro celou Evropou a nakonec skončil na východní frontě. Má ošklivé trauma, ve Francii padla jeho přítelkyně. Hlavním hrdinou je ovšem mládenec, jehož zjevení se se nijak nevysvětluje. Odkud je, co dělá v SSSR a tak... Do toho Slovák a pár ruských pilotů a máme celou jednotku. Psychologie veškerá žádná. Velitele žene spravedlivý hněv, Slovák je kanec, který nenechá jedinou sukni v klidu, Rusové jsou skoro dokonalí nadlidé. Tady taky nic přesvědčivého. Letecké bitvy vzbuzují dojem, že snad jde o film někdy z 50. let. Modely, makety, zadní projekce, vše je beznadějně zastaralé. Herecké výkony, darmo mluvit. Je to tedy mírně zábavný, ale špatný film. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Líbivě limonádový obrázek z učebnic pro základní školy. 1) Naivní a prvoplánová story mi svou čítankovou poetikou připomněla Čtyři z tanku a psa. 2) Sovětský voják hraje na varhany (!) Ježkův song Život je jen náhoda (!!). No tohle... 3) Ale jsou tu pěkní kluci. 25letý hezký Karel Greif (podporučík Tomek Jandák), 26letý pěkný Michal Gučík, dnes vlivný člověk slovenských médií (podporučík Martin Gabriel, kuchař), 25letý Sergej Žigunov, dnes slavný ruský herec (všeuměl podporučík Voloďa Maťuchin). 4) No co říci na závěr? Добрый день, господа товарищи! ()

Reklama

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Tak z pětice filmů naší filmové tvorby o válečných pilotech je tento jednoznačně na dně. Absolutní nedostatek akce a když už je, tak natočena fušersky. Hlavně že se zde autor piplá ve vztahu hlavního hrdiny, asi se chtěl vyrovnat paní Javořické. Takže za to dvakrát po dvaceti bodů dolů. Další za absenci titulků a vůbec mne nezajímá, že tehdy uměli rusky snad skoro všichni u nás. Zbývá čtyřicet a když odeberu dvacet za nudu, tak zůstalo dvacet. Nejraději bych šel ještě níže, ale matematika se nedá ošidit, a tak ta dvacítka zůstává. I přes ten pitomý hudební motiv. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Nuda, která se v poslední čtvrthodině promění v dobrý a záživný film, je režijně zcela odfláknutá. Fukova představa, že všichni umí rusky, mi přijde poněkud zcestná. Greifovy herecké schopnosti jsou naprosto minimální. A nebudeme si nalhávat, že hlavní roli hrál avizovaný Štěpánek, hlavní postavu prznil Greif. ()

McMerkurion 

všechny recenze uživatele

... na to, že film je založen dost na rozhovorech, tam bylo češtiny velmi málo, to mohli autoři alespoň otitulkovat, vzhledem k datu vzniku filmu, kdy už bylo znát, že to tady jde do kopru (jak jinak brát Štěpánkovu narážku, že si po válce už nezalítá, to by jinak soudruzi vystřihli), takže pro dnešní diváky bez titulků film o ničem ... ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama