Piloti

Piloty

Drama / Válečný

Československo / Sovětský svaz, 1988, 83 min

• McMerkurion

... na to, že film je založen dost na rozhovorech, tam bylo češtiny velmi málo, to mohli autoři alespoň otitulkovat, vzhledem k datu vzniku filmu, kdy už bylo znát, že to tady jde do kopru (jak jinak brát Štěpánkovu narážku, že si po válce už nezalítá, to by jinak soudruzi vystřihli), takže pro dnešní diváky bez titulků film o ničem ...(12.10.2017)

Líbivě limonádový obrázek z učebnic pro základní školy. 1) Naivní a prvoplánová story mi svou čítankovou poetikou připomněla Čtyři z tanku a psa. 2) Sovětský voják hraje na varhany (!) Ježkův song Život je jen náhoda (!!). No tohle... 3) Ale jsou tu pěkní kluci. 25letý hezký Karel Greif (podporučík Tomek Jandák), 26letý pěkný Michal Gučík, dnes vlivný člověk slovenských médií (podporučík Martin Gabriel, kuchař), 25letý Sergej Žigunov, dnes slavný ruský herec (všeuměl podporučík Voloďa Maťuchin). 4) No co říci na závěr? Добрый день, господа товарищи!(11.6.2018)

• dopitak

Mno, mně by možná míň vadil ten patos a falešné oslavování půlky Spojenců, zatímco anglická kapitola je trochu přehlížena, jako fakt, že polovina filmu je rusky a titulky k tomu soudruzi nedodali. Láďa Županič tady hodně pěkně zařve, i s flusáním krve, o něco hůř bouchne Petr Š. Začátek je fakt jak "Honza jde do světa a máma pláče". Ale přišlo mi, že ve filmu se (na to že je to ještě před prasknutím a v sovětské koprodukci) o Anglii mluví dost smířlivě.(10.4.2018)

Co na to říci. Kladem je neřešení politiky a nějaká hustá propaganda také chybí. Jenže bohužel už od prvního záběru na idylický český rybníček, nad kterým se choulí stavení a odkud utíká Petr Štěpánek, dá film tušit, která bije. A bije hodně. Do diváka. Štěpánek, velitel letky, prošel skoro celou Evropou a nakonec skončil na východní frontě. Má ošklivé trauma, ve Francii padla jeho přítelkyně. Hlavním hrdinou je ovšem mládenec, jehož zjevení se se nijak nevysvětluje. Odkud je, co dělá v SSSR a tak... Do toho Slovák a pár ruských pilotů a máme celou jednotku. Psychologie veškerá žádná. Velitele žene spravedlivý hněv, Slovák je kanec, který nenechá jedinou sukni v klidu, Rusové jsou skoro dokonalí nadlidé. Tady taky nic přesvědčivého. Letecké bitvy vzbuzují dojem, že snad jde o film někdy z 50. let. Modely, makety, zadní projekce, vše je beznadějně zastaralé. Herecké výkony, darmo mluvit. Je to tedy mírně zábavný, ale špatný film.(10.5.2010)

Těžko hodnotit ideologicky hodně pokřivený film. Pravdou je, že je tu přiznáno, že letci odcházeli do Anglie. Tomu je ale věnováno sotva pár minut. Vše se soustředí na následný dobrovolný odchod do sovětského letectva. Tam přichází Petr Štěpánek coby ostřílený matador se dvanácti sestřely a poté sledujeme jeho cestu až na Česko-Polské hranice. Mezi tím je ale jen romantická omáčka o tom, jak válka dělá z mladíků muže, pár technicky více či méně zdařilých leteckých scén a jedna filozofická, kdy Petr Štěpánek označuje válku za svinstvo a svou budoucnost za nejistou (to je jediné místo, které má skutečně váhu). Nemůžu si taky nerýpnout do úvodní scénky, při níž jsem si myslel, že se dívám na pohádku o Honzovi, co se vydává do světa.(23.1.2007)