Batman

• USA The Batman (více)

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců - Alfreda Pennywortha a poručíka Jamese Gordona - a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty. Když se vrah sérií sadistických machinací zaměří na gothamskou smetánku, stopa záhadných indicií pošle Největšího detektiva světa na vyšetřování do podsvětí, kde se setká s postavami jako Oswald Cobblepot, Edward Nashton, Carmine Falcone a Selina Kyleová. Jakmile důkazy začnou vést blíže k domovu a začne být jasný rozsah pachatelových plánů, musí Batman navázat nové vztahy a odhalit pachatele, aby se stal symbolem naděje Gotham City. (Vertical Entertainment)

JustEdems

Dlouho jsem si musel v hlavě přemítat, jak vlastně popsat to nadšení z nového zpracování mého oblíbeného hrdiny. Nové pojetí osobnosti Bruce Wayna a samozřejmě Batmana, je temné, melancholické a perfektně hrající v souladu s drsným, špinavým a stejně tak temným místem, jako je nový Gotham. Který Matt Reeves vykreslil tak, jak jsem si ho přesně představoval. Město je jakousi další ústřední postavou, která hraje tu nejdůležitější roli a působí jako jedna velká živoucí substance, která je katalyzátorem toho všeho zlého, ale i dobrého. Už během první čtvrt hodiny, kdy zazní hlavní voice-over, je jasné, že se bude jednat o něco velkolepého. A že jediná věta, dokáže vše tak skvěle a trefně vystihnout. Atmosféra je jedním slovem dechberoucí. Scény prosáklé krůpějemi deště a vše kolem halící tmou, jsou do detailu zarámované a zvěčněné objektivem geniálního Greiga Frasera, který je dle mého, novodobá špička ve svém oboru. A když se právě necháte pohltit těmito záběry a jen hypnoticky sledujete plátno, v tom udeří Michael Giacchino se svým ponurým koncertem. Ve chvíli kdy poprvé vidíme temného rytíře, jak vystupuje ze tmy, za hřmotu dunivých kroků a pár tónů piana, jsem si ihned řekl, že mě pan Reeves má. Vykreslení hlavního hrdiny, jako temnotou zahaleného strážce vytaženého z hlubin pekla, strach nahánějící všem těm grázlům co Gotham stvořil a zároveň nejlepšího detektiva všech dob, kterého jsme se konečně dočkali, se prostě povedl. Stejně tak Bruce Wayne, který i přes to že nedostal tolik prostoru, má stejně tak co sdělit a svým uzavřeným postojem a odstupem, je konečně ukázána i ta druhá stránka osobnosti, než jen vykreslení jako bohatého sirotka s tajemstvím. Když si nasadí masku, je to stále on, ale je to víc než jen "ON" tohle je ta jeho pravá tvář. Je jako nedobytná pevnost, tank, který bortí vše, co mu přijde do cesty. Ale právě díky vykreslení zranitelnosti, nezapomínáme na to, že se stále jedná o člověka z masa a kostí a máme tudíž i možnost mít strach o jeho existenci. Co se týče hraní si na kočku a myš s hlavním záporákem, daří se náramně. Hádankář pojatý zase poněkud jiným způsobem a připomínající Zodiaca, se určitě v podání Paula Dano zapíše mezi špičky v tomto žánru. Hádanky jsou originální, nápadité, s vtipem pojaté a dovedou i nahnat strach. Prolínání vedlejších postav, kterými myslím Alfreda, Gordona, Penguina a Selinu, která má více prostoru, je tak akorát, na navnadění se na budoucí pokračování. Alfréd se zde mihne v minimální míře, ale stačí to na to, abychom viděli, že se pořád jedná o toho nejdůležitějšího člověka, v Brucově/Batmanově světě. K tomu stačila jen chvilka a emoce mnou prostupovali jako statická elektřina. Stejně tak Gordon, který je zde poněkud drsnější, než v Nolanovo verzi. To však není na škodu. Naopak, zkorumpovanost v policejním prostředí, je znatelnější, než kdy jindy a jinde. Tudíž tvrdá slupka je zde nezbytná. Jako Batmanův parťák, se určitě velice povedl a užíval jsem si každou scénu, kdy se tyto dvě postavy zde setkaly. Penguin, kterého tak skvěle ztvárnil C. Farrell, je prostě skvělý, prvotřídní mafián, který mě bavil pokaždé, když se objevil na plátně. A nesmím zapomenout na Catwoman/Selinu Kyle, u které jsem měl poněkud obavy. Ale obával jsem se zbytečně, Zoë Kravitz je prostě okouzlující a chemie která sálala mezi ní a R. Pattinsonem byla opravdu znatelná v každé scéně. Jsem však velice rád, že se zde spíš objevila více jako S.Kyle, než Catwoman, která pravděpodobně dostane více prostoru v budoucnu. Těším se. Co se symbolik a scén samotných týče, kdy například myslím honičku mezi Oswaldem a Batmanem. U které se sotva popadá dech a od které neodtrhnete pohled. A to především u pohledu, kdy vzhůru nohama, plameny obklopený, pomalým krokem (jako netopýr) kráčející hrdina, jde naproti za svou "kořistí"..je prostě husí kůži tvořící! A stejně tak kdy náš hrdina vyvádí lid z trosek budovy se světlicí v ruce. Kdy si při záchraně města uvědomí svou úlohu, kterou není pomsta, ale naděje. Je toho tolik, že nevím co vyzdvihnout dál. Ale jako poslední co vyzdvihnout musím, je humor v kontrastu s temnou noirovou atmosférou. To, že se podařilo zde zasadit, je velké plus, které je občasným příjemným zpestřením. Co však musím trochu vytknout, je postrádání trochu krvavějšího, hrubšího zpracování. Těšil jsem se na na eRkovou verzi, podobnou Jokerovi ale holt nemůže být každý den posvícení. Ale přeci jen se jedná o maličkost a jde jen o můj úchylácký apetit. Toť vše. Vše, ale stejně je to jen zrnko toho, co mnou stále ještě proplouvá. Toto zpracování určitě nesedne každému, už kvůli své stopáži, nebo menší akci oproti ostatním verzím. Ale své diváky a své obdivovatele rozhodně najde. PS: Prosím hlavně už přestaňte srovnávat předešlé verze, především myslím trilogii Temného rytíře. Je to jako kdybyste si vybrali dvě svá oblíbená jídla, třeba steak a burger..Oboje je prostě skvělé, ale zároveň se jedná o něco úplně jiného. Vnímejte to tedy jako samostatné jednotky a ne jako konkurenci či co. () (méně) (více)

PMU

Živočišné, dlouhé, bližší realitě, super oblek, super auto, Nirvana, kurva dlouhé, skoro noir, … Nolanův koukatelnější, lepší.. Nevýrazný Albert, zbytečně moc “black” actors, nekteré záběry opravdu dokonalé. ()

jarkametelka

Novy Batman je ambiciozni projekt ozivit tuto temnou postavu do soucasnosti.Scenar je zajimavy a pro milovniky detektivek urcite uspokojujici.Reziji Matta Reevesa se neda v podstate nic vytknout.Je to napinave a minimalni gesta a pohyby hercu pusobi v tomto zanru velmi dobre.Me osobne ale prekvapil Michael Giacchino a jeho hudba,ktera je jak batmanovska,podobna z Burtonovych predchozich filmu,tak buracejici,jako Zimmer a nakonec citliva a emocni.Styl filmu pripomina trochu Sedm,protoze vetsinou prsi a finale je v Nolanovskem stylu.U hercu me docela prijemne prekvapila Zoe Kravitz.Pattinson vypada jako zasmusily Bruce Wayne velmi pusobive.Ale to je taky kamen urazu v jeho postave.Cely film se vlastne tvari stejne a z jeho tvare ani herectvi neni dal nic zajimaveho.Clovek si na to zvykne a je to uz rutina a jeho postava ztraci emoce a charakter.Tvurci se vic soustredi na vypraveni deje,coz je nekdy ale na skodu,protoze postava Wayne je atraktivni a zaslouzila by jit vice do hloubky a podivat se do jeji temne duse.Z dalsich roli je nejvyraznejsi tucnak Farrell,namaskovan ve stylu Roberta de Nira,ktery by si zaslouzil vice prostoru,snad si ho vychutname v pristim dilu.Dalsi trochu minus je absence poradnych akcnich scen.Podle me jak z honicky s Penguinem,tak z finale by se dalo vyzdimat vice akce.Bitky jsou dobre,ne jako z Nolana,ktery je natocil spatne.A nakonec to mohlo byt o trochu kratsi,protoze to patrani zacina byt trochu po dvou hodinach zdlouhave.Postava Batmana je moje oblibena postava.A pral jsem si drive,aby ho nekdo zfilmoval hodne temne.Reeves to skoro natocil podle me predstavy,i kdyz mohl byt jeste temnejsi a  rozervanejsi...Ale jinak se tesim na dalsi filmy s Batmanem,protoze konec byl podstate zacatek.Zatim to vypada,jako z Nolanovske trilogie,ze ve druhem dilu prijde na scenu Joker... ()

JancakV

Ten Batman, chjo. Ne, DC to stále nezvládá skvěle. Je dobře, že to není Marvel (kupodivu je srovnává stále kde kdo), ale nejednotnost, neustálé restarty, naprosto nudné a laciné seriály tomu nepomáhají. Takže TEN Batman. Vizuál má atmosféru (i když příliš unifikovanou a často vypadá, že se hodně šetřilo). Představitel Batmana, pokud má masku, mi sedí a vlastně i děj je dobrý. Postavy nejsou špatné. Ale ten závěr je fakt lacinej a ubohej. Zaplavení Gothamu? To je jako skutečná destrukce? Strašlivá hrozba, o kterou celou dobu šlo? To nejsou Troubky. Uff. Trikově to bylo fakt špatné a nepřesvědčivé (jak u laciných osmdesátkových béček). Závěr v hale z pohledu akce ušel, ale nebezpečí jsem v něm necítil. Ten Batman mě fakt zklamal. Stopáž byla zbytečně natažená, a celou dobu "superinteligentní" záporák v závěru ukáže, že je to jen idiot. ()

majki78

Na Batmana s Pattinsonem jsem se těšil stejně jako Jokera s Phoenixem 😃 oba mě zkrátka nezklamali .Líbila se mi skvělá ponurá atmosféra atd...Batman mě prostě nezklamal , detektivní příběh , herecké obsazení , kamera , kulisy , neustálý déšť ...no prostě boží , zas po delší době film na který jsem se podíval dvakrát po sobě a ještě ta skvělá hudba ...  z Nirvany mě šel mráz po zádech ... super !!! Myslím , že by se film líbil i Cobainovi ... za mě pět hvězd 👍 ()

parazol

Ako hovorí klasik: Not great, not terrible.. Robert Pattison nie je zlý herec ale emo batman nie je práve to čo si pod týmto superhrdinom predstavujem. Film je miestami naozaj zbytočne natiahnutý a ak by ho niekto zostrihal o 45 minút, nikto by si to nevšimol. 60% max. ()

Rascal_

Na můj vkus se kolem Batmana dělalo a dělá zbytečné divadlo a pozdvižení do nebeských výšin. Temné detektivní pojetí je vítanou změnou, ale zákonitě to nemusí znamenat jakési prvenství režisérského ztvárnění. To určitě ne. Na místě tedy bude vkus diváka a osobní preference. Pattinson je dobrý Batman, horší Bruce, nicméně ze všech těch Batmanů mi sedí nejméně, když nebudu počítat Kilmera a Clooneyho. Hlavní i vedlejší příběh se mi líbil a to včetně všech postav. Vadila mi délka stopáže, jenž hraje trochu na nervy a trpělivost. Honička s novým Batmobilem, která je mnohými popisována jako nejlepší vůbec. No ehm. Nesouhlasím. Jako pěkná byla, ale že bych u ní řekl WHOW a posadil se na prdel, tak to nikoliv. Co musím pochválit je soundtrack a především práci s kamerou, Fraser prostě umí! Po třech zhlédnutí a celkovém dojmu řadím verzi Reevese za Burtona a Nolana. ()

Pan_Au

Konečně to nebyla taková ta batmanovská tralalajda pro mimoně. Ocenil jsem silný naturalismus, kdy Batman nelétá jak Superman a občas si udělá i bebí. Je to mnohem větší " dark " a odtrhnutí se od pohádky. Mně osobně velmi sedl Robert Pattinson, a už tolik ne ta zakrslá kočičí prcina. Tyhle 3 hodinové stopáže nenávidím a dávám si to na dvakrát, takže i to jsem překonal. Kdyby rejža dotáhl ten DARK a to tím, že nebude maskovat každou kapku krve a násilí, tak by to bylo dokonalé. Jinak kamera, světlo a mini scény propracované do posledního detailu. Když nebudete čekat hordu Bumbáců z Marvelu, tak si to užijete. ()

brondy

chcel som to "zarezať" hodnotením "odpad" ale dám tomu dve.. za perfektný vizuál a pokus o atmosféru..  Všetko ostatné je NA FACKU!!!  Otrasný "patizón", ešte otrasnejší a kruto mega dementne vymyslený "záporák" (umedomil si niekto, že na tie jeho kúsky by potreboval aj FYZICKÚ silu, ktorú nedovivinutý "hračičkár" jednoducho nemá kde vziať?!)  ..a dej? uťahané spolu s absurdnou stopážou, kedy ma dcéra musela X-krát napomínať, že zaspávam..  "nasrat, soudruzi !!" ()

candle

Určitě za mě největší zklamání roku. Možná už i Ben Afleck byl na tom lépe co se týče role batmana.  Stopáž vám neřekne vůbec nic protože 3hodinový film tak jak je se mohl vejít i do 30 min a věděli by jste takřka vše. Zbytečné, nudné dialogy a akce jako šafránu z toho dělají jednoduchou detektivku. Člověk který se těšil po Christiánovi B. na dalšího skvělého batmana bude zklamán a dostane spíše takového mladšího Colomba.    Robert Pattinson mě jako batman vůbec nepřesvědčil. Připomíná mi vyšinutého hrdinu s černými stíny a první co mě napadlo bylo Vrána a Brandon Lee. 3/5 ()

Snaidi

Nový Batman, je rozhodne iný. Je temný, ponurý, pomalý, ale mne toto vo filmoch vyhovuje. Dlhšia stopáž mi vôbec nevadila, práve naopak. Film má tak dostatok času ukázať všetky postavy. Ich konanie dáva vďaka tomu zmysel. Film je až do samotného konca napínavý a nepredvídateľný. Tento detektívny žáner mi skutočne sadol. Pattinson hrá vynikajúco, jeho Bruce Wayne je utrápený, depresívny a skutočne žije len preto aby mohol byť v noci Batmanom. Kamera je perfektná so zmyslom pre detailné scény. Akčných scén nie je veľa, ale už keď sú tak sú prehľadné aj napriek tomu, že celý film je väčšinou v noci a je celý vložený do tmavých farieb a až na pár výnimiek nebije CGI príliš do oči. Chémia medzi Batmanom a Catwoman nebola podľa môjho názoru úplne dokonalá, ale asi ani nebol cieľ tvorcov aby pôsobili ako synchronné a nerozlučné duo. Celkovo film hodnotím na jednotku, určite odporúčam a už teraz sa teším na pokračovanie. ()

Omnid

9/10 Všechno je zde na dost dobré úrovni, kamera je perfektní, děj je dobrý,  obsazení výborné, výkony herců super, dialogy👌 Jenže jsou tu i chyby: zapomínaní na postavy, konec no nevím jestli to tam úplně sedí (a taky natahování konce) ale není to tak strašné (ty chyby). Solidní film ()

OsahuKimina

8.5/10 Opojně atmosférický, nejtemnější a nejrealističtěji působící Batman, který bude pro mnohé fanoušky, kvůli neomalenému pojetí a dlouhé stopáži špatně stravitelný. Tak by se dalo pravděpodobně krátkou cestou popsat to co nám nabídli tři hodiny strávené ve špinavém a prohnilém Gothamu s temným rytířem od Matta Reevese. Největší důraz od samého začátku je neobvykle u komiksového filmu kladen na detektivní stránku příběhu. Díky tomu je Batman trochu přízemnější, komornější snímek zaměřující se na dialogy mezi charaktery s menší porcí akce než jsme byli zvyklí vídat v předchozích filmech. Měl jsem dokonce někdy pocit, který u komiksových filmů nemívám, takový jako mnozí občané Gothamu dávali najevo a v povědomí jsem dokázal uspět s myšlenkou... "co je to vlastně za týpka v latexu hrajícího si na superhrdinu". To na poměry dostatečně vypovídá o střízlivosti směřování režie. Robert Pattinson v roli Bruce Wayna není překvapivě dobrý. On je dobrý. Ten kdo sleduje jeho kariéru od dob Stmívání ví, že byl na tuto roli připravený. Byť si nemyslím, že na Batmana potřebuje herec Shakespearovský talent, popasovat se s touto rolí nemusí být samozřejmostí, nemám pravdu Bene ?... Škoda jen, že tvář Bruce Wayna pod maskou Temného rytíře i za tak štědrou stopáž nedostala uspokojivý prostor. Příběhu chyběli interakce z druhé strany a Brusova bledá, odhalená tvář zůstala jaksi do počtu. Vnímání jeho tajuplné miliardářské osoby ve společnosti Gothamu, při letmém výskytu na veřejnosti nepůsobilo patřičně. A to by ještě přitom potřeboval film, nějaký ten pobyt ve střižně. Akce je velkolepá, surová v doprovodu burácejících motorů a hlasitých nárazů končetin o lebky nepřátel, ale spíše něž choreografii a brutalitou, vyniká uměleckým vyobrazením scén a pohráváním s emocemi diváka. Príběh je o pomstě traumaticky rozpolceného hlavního hrdiny s nezpracovanou bolestí, bojujícího s vlastní hranou vnitřní temnoty. Na tom není nic převratného, ale na komiksovém poli za poslední roky se jedná jednoznačně o nejpoutavější vyobrazení. To s podobně pošramocenou Catwoman v kůži parádní Zoë Kravitz dává příběhu ostrý náboj. Překvapivě větší část pozornosti než samotní padouchové v mnohem civilnější podobě než kdy dříve... Tučňáka a Hodináře, bere sám ponurý Gotham a jeho prohnilá, zkorumpovaná společnost, která by mohla být i značným zrcadlem té naší. Ve finále je The Batman špičkově zrealizované detektivní drama do noir komiksového světa. Ždímající temnou, ponurou a depresivní atmosféru města a jejich obyvatel na maximum. Trpící na vleklou, neprostříhanou stopáž s navrstvenými scénami, které jsme už někde viděli... Proto se tentokrát žádný "WOW" efekt s pocitem o přepisování filmových dějin jako u Nolanova mistrovského díla nekoná. ()

Rawen616

V mnoha ohledech naprosto boží zpracování Batmana. Je tu ale pár ale. Určitě oceňuji, že se někdo rozhodl pojmout Batmana opět spíše realisticky a přitom se mu povedlo to udělat uplně jinak než to udělal Christopher Nolan. Vizuálně i hudebně je to úchvatné a skoro se nebojím říct, že v těchto ohledech je to možná nejlepší zpracování Batmana vůbec. Není to tak přestylizované jako to měl Burton ale právě ani tak "všední" a prosvětlené jako to měl Nolan. Asi nejvíce se to blíží Fincherovo vizuálu ze Sedm, čemuž ostatně odpovídá i celý děj, kdy se převážně pátrá po šílenci s velmi propracovaným plánem a Batman spíše sbírá stopy, vyslýchá a chodí s baterkou v ruce v temných koutech než aby někde létal po střechách. Vyloženě akčních, natož pak komiksově stylizovaných scén je tu minimum. Což pochopitelně někomu moc nesedne ale já jsem moc rád, že se nemusím dívat na stopadesátý film kde se nesmrtelní hrdinové v kostýmech digitálně prohazují paneláky. Tady naopak cítíte, že hlavní hrdina je jen člověk a když schytá ránu, což se stane nejednou, viditelně mu to není zrovna příjemné. Se vším co jsem teď vychválil se bohužel váže jedna věc, která i z výhod dělá tak trochu nevýhody. A to je délka 3 hodiny! U velmi málo akčního filmu který se z 90% odehrává ve tmě je taková délka už opravdu na hraně. Rozhodně to ale nejsou tři hodiny kterých bych vyloženě litoval. ()

BigJohn02

Návrat ke kořenům. Klasický Batman byl původně především detektiv (koneckonců byl jedním ze symbolů DC = Detective Comics), který se neskrýval v kanálech, ale s policií otevřeně spolupracoval. Takže i zde chodí Batman na místa činu a s Gordonem se neschází jen na tajňačku. Není to velkolepá akční podívaná, není tam spousta technologických vychytávek, ale poměrně pomalá noirová detektivka prakticky se všemi klasickými Batmanovými protivníky - jen Joker se šetří na sequel. Pattison se s rolí popasoval dobře, výborná je Zoë v roli Catwoman, Paul Dano jako Riddler je ultramagor k sežrání a Colina Farrella jsem fakt nepoznal. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023