Ježíšek je neřád

• Francie

Le Père Noël est une ordure

Komedie

Francie, 1982, 88 min

Mám chuť vytvořit k tomuto dílku české titulky. Sledování originální verze s anglickými titulky má sice svůj půvab, ale stačí neznat jedno slovo a celá věta najednou nemá pro mě žádnou hodnotu. Myslím, že mi tak pár vtípků uniklo. Jinak skvělá komedie, všichni herci excelují. Při scéně, kdy spolu Thierry Lhermitte a transvestita Christian Clavier tančili, jsem málem spadl na zem smíchy. Navíc je ve filmu k mání jedna mrtvola, (nejen) díky čemuž dostává tahle komedie přívlastek černá. Alespoň, že tygři a další šelmy v zoo měli co žrát. 95%(19.1.2014)

Vyborna francouzska crazy komedie. Gérard Jugnot v roli maniakalniho a chladnokrevneho Jeziska, ktery se nestiti niceho, je super, ale i zbytek hereckeho ansamblu se velmi dobre doplnuje. Kouzelna hlaska Co mam delat, Zmacnete tlacitko je nezapomenutelna :)))). Skoda, ze tohle nikdy zatim neslo v televizi. Snad se to nekdy povede uvest na vanocni svatky :)). P.S CZ titulky jsou na titulky.com.(6.8.2011)

Tvrdě černohumorná situační komedie provokuje do jisté míry už jen zasazením samotného děje do období Vánoc, ale ona se mohla odehrát kdykoliv a stejně by některé vtipy a pointy (zoologická zahrada) zůstaly za hranicí vkusu. Byl jsem na tuhle u nás dosud nepříliš objevenou vánoční klasiku z Francie poměrně zvědavý a určitě nejsem naštván ani pohoršen, dokonce v první polovině jsem se dokázal skvěle bavit. Očekával jsem jen, že při slepení jednotlivých epizodek společným setkáním všech postav to vyvrcholí daleko propracovanější zábavou, než jen nekonečně bláznivou snůškou hádek, křiku, vulgárností a ujetou směsicí černé kroniky. Kultovní film své země, který mi místy hodně připomínal nějaký stupidní sitcom se zvýšeným stupněm vulgarity a ve kterém mě překvapivě hodně bavil Thierry Lhermitte v roli neurotického pracovníka Linky důvěry. 60%(25.12.2020)

Ježíšek je neřád. Ani pověst jedné z vůbec nejlepších francouzských komedií nepodněcuje žádnou českou televizi, aby se chytila za nos a konečně ji odvysílala. Musel jsem ji tedy sehnat alternativním způsobem a sledovat ve francouzštině s anglickými titulky. Bizarní zážitek, ale vyplatil se. Tři zaměstnanci linky důvěry tráví Štědrý večer v práci. Sami sebe přesvědčují, že z altruismu a profesionality, ale skutečným důvodem je, že každý z nich je stejně osamělý jako jejich klienti. Šéfová, akurátní madam Musquin (Josiane Balasko), je chladnokrevná profesionálka, která si hravě poradí i s telefonním úchylem, ale z vidiny večeře u sestry, kam se chystá, má zjevně žaludek na vodě. Zajíkavá Therese (Anémone) tajně miluje neurotického kolegu Pierra (Thierry Lhermitte) a od pracovního Štědrého večera bez šéfové si slibuje, že se s ním konečně sblíží. Takže teoreticky tu máme tři postavy, které by mohly prožít hřejivě sentimentální večer plný dobré vůle a vzájemného porozumění, jak se na vánoční film sluší. Jenže tohle je bláznivá komedie a nevyhýbá se pořádně černému humoru. Madam Musquin uvízne ve výtahu a pokouší se z něj dostat pomocí dárků pro sestřiny děti, na Pierra dotírá frustrovaný transvestita (Christian Clavier v asi nejlepší roli, v jaké jsem ho viděl), Therese naruší romantickou atmosféru vpád vulgární kamarádky Josette (Marie-Ann Chazel) a o pořádné nadělení se všem dohromady postará titulní Ježíšek, ve skutečnosti Josettin hysterický partner Gérard Jugnot v kostýmu Santa Clause. Vánoční punčocha se plní nechutnými dary bodrého bulharského souseda a uznejte, co by to bylo za černou komedii bez jediné mrtvoly... Ano, je znát, že filmu předcházela divadelní hra. Ale taky je znát, že byla úspěšná a herci (a současně autoři) vědí naprosto přesně, co, kdy a jak říct nebo udělat k dosažení perfektního výsledku. Ježíšek je podobně vycizelovaný jako Klec bláznů nebo Blbec k večeři. A mnohem, mnohem vtipnější než (nepřiznaný!) americký remake jménem Blázni a poloblázni. 100%(4.7.2010)

Tak tohle by (bývalo) chtělo kvalitní (nejlépe ten předrevoluční socialistický) český dabing a stalo by se to bezpochyby další diváckou bombou, tentokrát jen pro dospělé, importovanou z Francie. Tohle opravdu není rodinná komedie pro všechny a la Louis De Funés. Tohle je dokonale bláznivé divadlo s ostřejším námětem včetně černého humoru a hlavně s velmi, až přehnaně, vulgárním scénářem...Tohle se musí slyšet a ne číst, tady prostě žádné titulky, ani české - kdyby byly, nezaberou, tady splní svůj účel jen 100%-ně trefený dabing nebo perfektní znalost francouzštiny...Povedený tyátr na-en-tou, jakých se zase tak moc nenajde!(7.9.2017)