Charles je po pěti letech propuštěn z vězení. Hodně se toho změnilo, z Paříže se stalo jedno velké staveniště a ani ve zlodějské branži už to není, co to bývalo. Charles si ve své vězeňské cele vše promyslel. Chce udělat poslední velkou loupež ve svém životě, aby zabezpečil sebe a svou věrnou ženu na stará kolena. Pro svůj plán vyloupit největší kasino v Cannes potřebuje parťáka. Francis je sice trochu mladý, zbrklý a ještě se neumí chovat, ani oblékat, ale rychle se učí. Charles z něj udělá elegantního šviháka a jeho počestného švagra přemluví, aby jim dělal řidiče. Jeho plán je promyšlený do posledního detailu, jen nesmí nikdo udělat chybu. (Česká televize)

TV spot

otík

Na můj vkus poněkud obézní Jean Gabin a naopak parádně fyzicky připravený Alain Delon v hodně prazvláštní krimi, kdy přes hodinu sledujeme přípravu a průběh dobře vymyšlené loupeže v kasinu (spíše nuda), abychom na konci sledovali tak uvalený konec filmu, že to snad ani nemá obdoby. Celkem zklamání, čekal jsem od toho odlehčenou krimi něco jako Dannyho parťáci pro dva, bohužel to se nestalo. Zcela průměrných 50 %. Hudba: Michel Magne ()

Djkoma

Zajímavý plán, skvělí herci, pomalé tempo a zvláštní konec. Tak by se ve zkratce dala popsat Melodie podzemí. Skvělý Jean Gabin a Alain Delon, jehož postava je trochu scenáristicky nedodělaná nebo spíše podivná, excelují ve filmu o dvou lupičích a jejich největší loupeži v casinu. Vcelku pomalé tempo, které v době vzniku a i později bylo poměrně typické pro francouzské kriminálky, by mohlo být rychlejší a příběh po obsahové stránce zajímavější. Alain Delon v mladých letech už vypadá přesně jako dalších 10-30 let, ale není z něj cítit to pravé charizma, jako z Jeana Gabina. ()

tomtomtoma

Příjemný napínavý film o podvodnících, dělaný s vkusným nadhledem. Charles (výborný Jean Gabin) je zrovna propuštěný z vězení a rozhodně se nechce na radu své partnerky Ginette (Viviane Romance) stát hoteliérem, ale už má vymyšlen plán, který ho zaopatří do konce života. Protože už není nejmladší, bere jako komplice mladého Francise Verlota (ještě mladicky bouřlivý Alain Delon) a jako řidiče Francisova poctivého řidiče Louise (Maurice Biraud), který je později pro víčitky svědomí ochoten úkol dodělat, ale nevzít si žádný podíl. Plán je náročný, ale zajímavý, jak vykrást kasino v Cannes na konci sezony. Všichni, obzvláště Francis, který toho má nejvíce na práci, svou roli splní. Loupež se jim velkolepě povede. Nakonec o vše přicházejí, protože ne vše se perfektně povedlo a Francis při urychleném ukrytí peněz (všude kolem jsou policisté) nezvolí nejlepší řešení. Velmi napínavá příjemná kriminálka, která opět ukazuje, že i přes nejlepší plán platí: lehce nabyl, lehce pozbyl. ()

Jara.Cimrman.jr

"Tvůj díl dám bokem. Dám ti ho za tejden, když to vyjde. Nebo za 20 let, když to nevyjde." Je to smutný, ale filmy o fikaným vyloupení bank, casin či trezorů CIA prostě stárnou. Mají atmosféru, ale stárnou. Jsou prostě pomalý a k úspěchu stačí štípačky se samopalem. To byly krásný doby. Nikde žádná kamera, čidlo ani zařízení k rozpoznání sítnice. To se to kradlo. Ale zpět k filmu. To plánování mě bavilo. A taky postřehy, že z osobní iniciativy vždycky kouká lapák. Ovšem samotná akce mě na zadek neposadila. Nicméně konec byl originální. Ani nevím, jestli dobrej nebo špatnej, ale rozhodně originální. ()

bila.tecka

Velcí tahouni francouzského filmu Gabin a Delon vedle sebe... a zaplesá nejedno nejen nostalgické srdce. Oba pánové mají nepopiratelný šarm a i když nepředvádějí nic neobvyklého ze svého hereckého rejstříku, obě své postavy vystihli naprosto přesně. Tahle krimi má švih a napětí i v roce 2009. A ten kouzelný závěr s bazénem plným pěnez? Muška jenom zlatá... ()

• Premiéra filmu proběhla 19. březen 1963 v Paříži v kinech Marignan, Berlitz a Wepler. (Cucina_Rc)
  • Film získal v USA cenu Zlatý glóbus pro nejlepší cizojazyčný film. (Rosalinda)