Tony Arzenta

Big Guns - Tony Arzenta

No Way Out

Krimi / Drama / Thriller

Itálie / Francie, 1973, 100 min

Paráda, krása, pomalu nenalézám slov. Tohle je zcela jistě jedna z nejpovedenějších eurokrimošek a všeobecně i jedna z celého žánru. Parádní, svým způsobem stylová věc, zřejmě ovlivněná americkým Kmotrem, ale to vůbec nevadilo. Patrně nejlepší Delonova role v tomto žánru (nájemný zabiják mafie, který se svou prací kvůli své rodině sekl, to se ale pochopitelně nelíbí jeho nadřízeným), chladný, tuhý, ledový, ale na druhou stranu i uhlazený, tak jako vždy. Charismatická persona Alain Delon, který společně s veteránem Richardem Contem (šéf mafie, který se pro podobné role snad přímo narodil) film oživili! Parádní skript a opravdu velmi dobrý pomstychtivý děj, nikoliv však originální (v tomto případě Delonova osobní msta za smrt jeho ženy a syna, kterou navíc viděl na vlastní oči!), velmi dobrá atmosféra, místy občas skutečně brutální, surové a velmi vynalézavé násilí (vlakové kupé, vrakoviště apod..), krvavé přestřelky, hromady mrtvých, velmi povedené a dobře natočené automobilové honičky (patrně jeden z největších kladů filmu), film obsahuje opravdu všechny atributy, tak specifické a nezbytné pro samotný žánr polizio. Jaký si funky hudební doprovod také sedl a úvodní pomalá skladba byla přímo lahůdková. Vše velmi příjemně odsejpá a divák se skoro vůbec nenudí. Delonovky "Sicilský klan", "Osudový kruh" nebo "Borsalino", opravdu nečekejte, zde na celé čáře prohrávají a proč? Poněvadž film nedělal a teď se neuražte, ani Melville, Deray nebo Verneuil ale pomalu neznámý Duccio Tessari a to byl skutečný zásah do černého! Ten mohl od Bastardů už jen překvapit a skutečně překvapil..Neprávem zapomenutý klenot tohoto žánru (s velmi překvapujícím koncem), které bohužel nejen ty naše televize opomíjejí..Komentář zde jako druhý v pořadí...(11.3.2010)

"Tony, varuji tě, spravedlnost přenech bohu. Nesnaž se dělat jeho práci. Boží hněv je mnohem větší než tvůj a stejně tak jeho odplata." Svatá pravda, na kterou ale Tony Arzenta pochopitelně neslyší a tak se film podbarvený lahůdkovou hudbou bez jediného hluchého místa střídavě rychlým a pomalým tempem žene k logickéhu, ale i přes to překvapivému konci. Arzenta své protivníky kosí se sladkou urputností a nejde mu snad nedržet palce přes veškerou brutálnost, se kterou tak činí. Nádherná úvodní písnička Ornelli Vanoni, perfektní kamera, skvělý Delon s tradičně zdánlivě bezemoční tváří plnou emocí. Příjemně neukecaný syrový film, kterým si režisér Tessari nahodil laťku hodně vysoko. Angličtina v tomto případě filmu narozdíl od francouzského dabingu sedí (a to i přes to, že upřednostňuji většinou FJ před AJ, o originálu nemluvě... samozřejmě, ale ten jsem neměla možnost zhlédnout). Alaina Delona jsem už viděla v hodně italských filmech, takže mě jeho trochu netradiční role "krapet studenějšího" Siciliána nijak nepřekvapuje, ani neruší. A i ostatní byli perfektní. Vidím jen jedinou drobnou chybičku, a to v závěrečných titulkách, ve kterých nám překřtili ctěného pana Mozarta z Amadea na Amedea, ale vem to čert. Zkrátka další skvělý film, na který se určitě ještě podívám a ráda. "Když je rozhodnuto, je rozhodnuto."(10.8.2011)

Napínavá gangsterka od začátku do konce. Bylo sice zvláštní vidět Alaina Delona v italském filmu a ještě s anglickým dabingem, ale dalo se zvyknout. I když Delon mi na Itala moc neseděl, na to je moc klidnej. Jinak film je zpočátku úplně typická gangsterka, honičky, přestřelky, některé věci člověk tak nějak podvědomě čeká, že se stanou, jenže postupem času se film změní v čím dál originálnější (a pěkně brutální) jízdu. Konec pak zcela vyrazí dech (i když že to dopadne jinak, jsem si nemyslel). Docela zajímavá byla Ferriova hudba.(29.6.2010)

Budem za dobráka a dám štyri, i keď tri a pol by lepšie zodpovedalo môjmu dojmu. Z mafie sa nevystupuje a jednotlivec proti mafii nemá šancu. To sú dve axiómy, na ktorých je vystavaný tento film. A je vystavaný dobre, má stabilné, primerane napínavé tempo, hlavný hrdina, i keď profesionálny zabijak, má sympatie divákov, lebo sa vlastne mstí za smrť najbližších. Korunuje to koniec, nie nepodobný tomu z Troch mužov na zabitie. Delon podáva spoľahlivý, uveriteľný výkon a na film ostane viac spomienok, než len také : "Aha, tam hral Delon."(20.8.2015)

Tak tohle bylo temné, drsné, nekompromisní a napínavé jako málo co, co jsem za poslední dobu viděl. Mimořádně přesvědčivý Delon v roli pěkně naštvaného nájemného zabijáka, pouze nejnutnější dialogy a perfektní hudba. Msta v jeho podání byla natolik uvěřitelná, že jsem pouze čekal, kdy vykopne dveře do mého bytu.... a nebylo mi z toho zrovna dobře. Mimořádný snímek!(22.7.2010)