• francouzský

Big Guns - Tony Arzenta

No Way Out

Krimi / Drama / Thriller

Itálie / Francie, 1973, 100 min

Jednoduché, přímočaré a působivé. Děj od začátku do konce, žádná pauza ani dlouhé přemítání. Líbilo se mi velmi prostředí. Na snímku je znát ta uvěřitelná stará pachuť prohnilé mafiánskíé Itálie už od úvodní písně. Je to taková přirozená stylovka bez větší hloubky. Delon jako štvaná krysa jménem Arzenta je nádherně ledově divoký a živelný.(18.1.2013)

Zápletka víc než klasická, naštěstí pojetí je poměrně originální. Snad je to tím, že film natočili Italové. Za zmínku stojí kamera a její netradiční úhly pohledu a úvodní písnička od Ornelly Vanoni, která zazněla o 30 let později na začátku Dannyho parťáků 2. A brutality je tu pořádná porce. Třeba konec postavy Marca Porela mě strašil hodně dlouho. Alain Delon je v roli Itala překvapivě uměřený, žádné silné projevy emocí nebo jižanského temperamentu. Italské reálie zastupuje jedna přestřelka v kostele a několik krásných záběrů venkova. A je to jeden z mála filmů, kde zloduch pronese větu „Sakra, došly mi náboje!“.(21.3.2011)

Takhle má vypadat správná mafiánská krimi. Delon je trochu odlišný od své klasiky, ale o to víc mu to tady prostě sedne. Jasně souhlasím s Karlosem80, že Richard Conte je svým zjevem pro tuto roli fantastická volba. Není radno si zahrávat se Siciliány, ale z rozjetého vlaku se vyskakuje špatně. Snímek s automobilovými honičkami, střelbou, popravami a příjemnou hudbou, určitě potěší každého kdo má rád klasickou kriminálku. Pro milovníky italského filmu je určitě dobrou zárukou také herecké obsazení. A závěr, no takhle to prostě chodí, MacGyver či Rambo jsou o něčem jiném :-)(25.5.2012)

Napínavá gangsterka od začátku do konce. Bylo sice zvláštní vidět Alaina Delona v italském filmu a ještě s anglickým dabingem, ale dalo se zvyknout. I když Delon mi na Itala moc neseděl, na to je moc klidnej. Jinak film je zpočátku úplně typická gangsterka, honičky, přestřelky, některé věci člověk tak nějak podvědomě čeká, že se stanou, jenže postupem času se film změní v čím dál originálnější (a pěkně brutální) jízdu. Konec pak zcela vyrazí dech (i když že to dopadne jinak, jsem si nemyslel). Docela zajímavá byla Ferriova hudba.(29.6.2010)

Paráda, krása, pomalu nenalézám slov. Tohle je zcela jistě jedna z nejpovedenějších eurokrimošek a všeobecně i jedna z celého žánru. Parádní, svým způsobem stylová věc, zřejmě ovlivněná americkým Kmotrem, ale to vůbec nevadilo. Patrně nejlepší Delonova role v tomto žánru (nájemný zabiják mafie, který se svou prací kvůli své rodině sekl, to se ale pochopitelně nelíbí jeho nadřízeným), chladný, tuhý, ledový, ale na druhou stranu i uhlazený, tak jako vždy. Charismatická persona Alain Delon, který společně s veteránem Richardem Contem (šéf mafie, který se pro podobné role snad přímo narodil) film oživili! Parádní skript a opravdu velmi dobrý pomstychtivý děj, nikoliv však originální (v tomto případě Delonova osobní msta za smrt jeho ženy a syna, kterou navíc viděl na vlastní oči!), velmi dobrá atmosféra, místy občas skutečně brutální, surové a velmi vynalézavé násilí (vlakové kupé, vrakoviště apod..), krvavé přestřelky, hromady mrtvých, velmi povedené a dobře natočené automobilové honičky (patrně jeden z největších kladů filmu), film obsahuje opravdu všechny atributy, tak specifické a nezbytné pro samotný žánr polizio. Jaký si funky hudební doprovod také sedl a úvodní pomalá skladba byla přímo lahůdková. Vše velmi příjemně odsejpá a divák se skoro vůbec nenudí. Delonovky "Sicilský klan", "Osudový kruh" nebo "Borsalino", opravdu nečekejte, zde na celé čáře prohrávají a proč? Poněvadž film nedělal a teď se neuražte, ani Melville, Deray nebo Verneuil ale pomalu neznámý Duccio Tessari a to byl skutečný zásah do černého! Ten mohl od Bastardů už jen překvapit a skutečně překvapil..Neprávem zapomenutý klenot tohoto žánru (s velmi překvapujícím koncem), které bohužel nejen ty naše televize opomíjejí..Komentář zde jako druhý v pořadí...(11.3.2010)