Kráľ Gwanghae je panovníkom už osem rokov. Má podozrenie, že niekto z kráľovského dvora sa ho pokúša otráviť. Prikáže preto svojmu radcovi, aby našiel niekoho, kto sa na neho podobá. Radca Heo Gyun narazí na klauna menom Ha-Sun, ktorý baví opitých šľachticov. Ha-Sun sa veľmi podobá na kráľa Gwanghae a je dokonca schopný napodobniť spôsob, akým kráľ Gwanghae hovorí. Krátko nato kráľ Gwanghae ochorie a je v tajnosti odvezený preč. Ha-Sun prevezme rolu kráľa, kým sa ten nezotaví. Pomaly však znaky jeho pravej identity vychádzajú najavo a ľudia z kráľovského dvora spozorujú podozrivé zmeny v správaní svojho "kráľa". Ha-Sun, ktorý je vľúdnejší ako skutočný kráľ, tak dočasne získava viac priestoru a moci, než sa plánovalo. (ČSFD)

lucijelucije

Konečně jsem se dokopala k tomu, abych si pustila tohle historické drama s prvky komedie..A když píšu historické drama s prvky komedie, myslím to smrtelně vážně, takové to skutečně bylo. Po dlouhé době jsem viděla opravdu dobře natočený film. Králův dvojník není jenom emotivní drama s vtipnými scénkami, ale je to především film, u kterého se bavíte od začátku do konce. Ani jedna stopa nudy, ani jedna stopa přetahaných scén. Králův dvojník byl podle mě přesně takový, jaký by měl být.. A pro mě rozhodně nejlepší film roku 2012. A těch 131 min??..mohlo to být klidně delší, věřím, že tak precizní film, by ani tak nepokulhával. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Blahoželáme, Vaše Veličenstvo."    Výborne nakrútená historická dráma s presvedčivým Byung-hun Leeom v hlavnej dvojrole komedianta a kráľa. Hoci práve takýto typ filmov dvakrát nemusím, tento film ma dokázal po celú jeho dĺžku baviť, či už pri spoznávaní vtedajších reálií, alebo pri úsmevných peripetiách hlavného hrdinu v snahe zapadnúť do role. Okrem spomínanej inšpirácie "Princom a bedárom" od Marka Twaina mi film najviac pripomínal Kagemušu (1980) od Akiru Kurosawu (a tu a tam som si spomenul aj na film Císařův pekař - Pekařův císař (1951)). ()

Marys

Niektoré ázijské filmy sú, žiaľ, podľa môjho názoru veľmi nadhodnotené a ťažko sa vyberá skutočne dobrý snímok. Gwanghae, wangyidoen namja ním z mojej perspektívy nebol. Možno celkom zaujímavý príbeh, podaný veľmi nudným, ťahavým spôsobom, ktorý mi vôbec nesadol a poslednú tretinu som len v rýchlosti pretočil. Asi musím ostať pri kórejských rom-komoch. Historické veci mi tu nepasujú. ()

Rambo159

Awesome. Outstanding. S pozretím som dlho váhal, obával som sa prílišnej dĺžky a typicky kórejského "nacionalizmu", avšak tieto aspekty filmu len a len pridali. V podstate je toto moja druhá kostýmová dráma a už sa zdá, že takýmito vecami nepohrdnem ani nabudúce. Kostýmy úžasné, verne zobrazujúce nosené odevy za dynastie Čoson ba dokonca cítiť aj to "ich" konfuciánske zmýšľanie či zvyky. Postava kráľa Gwanghae (Kwanghegun) ma zaujala až tak, že som si o nej zisťoval historické podrobnosti. No a I Bjong-Hon ho zahral perfektne!! Ostatní herci taktiež parádny. Kombinovanie vážnosti a humoru prospieva, je totižto umne pozliepané a vhodne umiestnené, nachádzajúce sa hlavne v prvej polovici filmu. Nájdu sa aj niektoré silné scény a výroky na zamyslenie. Prevedenie na majstrovskej úrovni, kamera ťahala vždy dobré zábery a hudba príjemne podkreslovala atmosféru. Pre mňa v tomto roku asi najlepší kórejský film (no síce je tu ešte Pieta :D) Aj tak 5* ()

warrenur

Vynikajuci pribeh v podani excelentych hercov. Rezijne i scenaristicky dokonale. Co bolo zo zaciatku vtipne a situacne a mnohokrat mi vycarovalo usmev na tvari (ochutnavka kralovho...:) ) prerastlo v typicky velkofilm plny vznesenych idealov, hrdinskeho jednania, intrig, ci sebaobetovania. Tieto su sice tiez obsahom inych kuskov z Azie, avsak toto prevedenie je jedinecne a svojou preciznostou, prirodzenostou a ludskou podstatou zosobnenou v "kralovi", si ma ziskalo. Vrelo odporucam, nielen fanusikom tychto historickych eposov. ()

heihatchi

Fiktivní náhled do patnácti ztracenejch dní vlády jednoho krále. Líbilo se mi zde snad úplně všechno, avšak věřím, že korejskej humor není pro každého. ()

bllm

Teď o vánocích je to pro změnu trochu jiná pohádka, než česká klasika v televizi. Mě přišly docela neobvyklé ty komediální prvky, ne vyloženě nepatřičné, ale v žánru asijských historických dramat řekla bych opravdu neobyklé. Ale proč ne. Krásná výprava - kostýmy, stavby, náhled do dvorské etikety. Jediné co mi opravdu nepasovalo byla hudba, nehodila se k asijské tématice, zbytečně nápadná, některé scény a docela zbila. ()

Radek.SCH

Začátek příjemně svěží, vtipný. Postupně vám dojde neoriginálnost a šablonovitost. Ke konci se vytratí humor a začně se hrát "navážno" a mírně národovecky. Škoda, mohlo to být dobré. ()

agassi68

Aj keď to bolo trošku rozvláčne, človek potrebuje vidieť v dnešnom politickom marazme aspoň kúsok rozprávkového charakteru a morálky. Navyše dostanete kostýmovú prehliadku par excelence podporenú skvelým herectvom hlavných predstaviteľov. Kto má rád kráľovské intrigy a dobrý koniec nebude ľutovať.. ()

brumbrum

Vyborne - pekne spravene, fakt dobri herci; rakosnicke mecoviny nemusim, ale toto je podarene, bravo, takych 4.5*, zaokruhlujem na 5* :-). Ludske, citlive, vesele i smutne; titule sa daju stiahnut aj upravit casovanie online; ak dakto chce, moze poslat spravu. ()

Ben Nevis

Netrpím fetišem na asijskou kinematografii, spíš naopak, ale této historické pohádce nemohu upřít nejvyšší hodnocení. Dvě hvězdičky patří kostýmům, protože mě fascinuje historická móda. A v Joseonu se opravdu vyřádili. Zatímco evropský středověk tone v šedi, asiaté si potrpí na barvičky. Dvě hvězdičky dávám za zpracování, tak odlišné od japonských historických dramat, kde se nezasvěcený divák brzy ztratí. Poslední hvězdička je za humor, který dává sladkobolnému dramatu špetku koření. Samotná zápletka včetně vyznění nepřináší nic nového, ale korejské zpracování se mi moc líbilo. ()

kondor77

Povětšinu stopáže milá (přesto ale krvavá) variace na Prince a chuďase od Marka Twaina. Bohužel neuspokojivá poslední 1/4 filmu rozhodla o tom, že pět hvězdiček by bylo moc. ()

Eventyrer

Film, ktorý vo mne vyvolá plač alebo veľmi silné pocity akéhokoľvek druhu si odo mňa zaslúži 5 hviezd. Od začiatku film pôsobil seriózne. Ani ma nenapadlo, že to bude tak vtipné. Jediným vtipným prvkom bol samotný dvojník v roli kráľa, ktorý sa choval presne tak, ako by človek čakal. Všetko to preňho bolo nové a s najväčšou pravdepodobnosťou nanajvýš divné. Drámu si však film dokonale zanecháva. Napriek vtipnému zabydľovaniu sa z dvojníka stáva kráľ, akého by si každý prial. ()

JohnyTrava

Na pár dní kráľom, alebo keď šašo nájde vznešenosť. Kórejské historické filmy mám v celku rád, aj keď som ich až tak moc nevidel. Ale ako väčšina aj tento film trpí podobnými neduhmi. Prehnaná dĺžka a preťahujúci sa koniec, snažiaci sa vybudiť slzu ľútosti a u Kórejcov azda i ten patriotizmus. Je to síce pekné, ale chce to poznať správnu mieru a tu ju trošku prešvihli, čím film dosť zhadzujú. No stále sa to dá dobre pozerať a keď zvládnete tieto neduhy prekusnúť, čaká vás príjemný film so štipkou zdravého humoru, a nejakou to dramatickou pasážou oblečenou do dvorského hávu. Dal by som niečo medzi 3-4 hviezdami, predsa len tá stopáž, z ktorej občas riadne trčí vata, dá zabrať. ()

boombang

Nevím, z čeho jsou tu všichni tak nadšeni... Ano, po historicko-kostýmní stránce je to povedené, vtípky také většinou fungují, jenže je to utahané, což v kombinaci s nevýraznou hudbou místy uspává. Víceméně všechny vedlejší mužské postavy se mi pletly, královna zůstala dějově nevyužita a taky jsem asi nějak nepochopil konec. ()

RigorMortis

Zámena panovníka za človeka z ľudu už je neskutočne otrepaný námet, toto ma však znova príjemne prekvapilo. Príbeh o tom, ako sa na kráľovský trón dostane kráľov dvojník - chlapík z ľudu, ktorý možno nemá modrú krv, no má túžbu a odhodlanie vládnuť spravodlivo. Čoskoro však pochopí, že to takto jednoducho nefunguje a zástancom špinavého skorumpovaného systému to skrátka nevyhovuje. Spočiatku vtipná komédia sa v priebehu filmu mení na výborne spracovanú drámu. ()

kiararaftl

Ako fanusicka historickych filmov a The last emperor dlhsiu domu kraluje v mojej TOP10 som nadsena. Vykona mojho oblubenca Byeong-heon Lee bol uchvatny. Pre mna mal vacsiu charizmu ako ten "zly kral", ale to nic nemenilo na skutocnosti, ako velmi som si film uzila. A hoci tymi 5hviezdami setrim ako sa da, tu to sedi ako kral na toalete :) Som unesena, vyprava uzasna, kamera vyborna a Byeong hral ako nikdy, pricom si to evidentne uzival. ()

Pokysek

Konečně po několika týdnech sledování mnoha filmů z různých končin světa si mohu přidat další snímek do sbírky oblíbených ve své složce filmů, proč mě ovšem vůbec nepřekvapuje, že je to film z JK. Ti co nemají zkušenosti z filmy z JK rozhodně neočekávejte klasickou komedii na způsob americké *inteligentní* podívané. Krásné kostýmy, spousta barev a příjemných záběru. Herec v hlavní roli je sympatickou tváří, jenž dobře naplňuje rovnováhu tohoto filmu ve všech směrech, kde je tomu třeba. S čistým svědomím plný počet ***** ()

9. Filmasia plná hongkongských a korejských bomb

9. Filmasia plná hongkongských a korejských bomb