Svědek

The Inquisitor

The Grilling

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1981, 86 min

Vynikající psychologický krimi-drama, ve své době možná ojedinělý a taky málem jen na 25 m². Tento film Claude Miller natočil způsobem, až člověk má pocit že jsme několik let zpátky v letech největší slávy francouzských kriminálních filmů. Už i jen malinká role Romy Schneidera je dostatečně hluboká, Serrault možná i exceluje, ostatní podávají svůj vysoký standard. Potěšilo by mě pokud distributor nenapsal na co si mám pamatovat po celý svůj život. 4,5/5 Pokud někoho zaujme podrobnější sonda do duši člověka (krimi), tak možná by měl zkusit i film, Pouhá formalita s Polanskim a Depardieu.(29.6.2014)

• honajz

Tak tedy nevím, jestli jsme viděli stejný film. Já osobně viděl rozhlasovou hru, kde jedinou filmovou invencí bylo převlékání saka Lino Ventury a sem tam flashback na pláž či na maják. Postavy mají naprosto nevyprofilované charaktery, takže psychologicky to klouže až moc po povrchu, a ani účast Romy Schneider to nezachrání. Pochopit hlavní dějovou strukturu není problém, ale spousta věcí je za hranou - jak tedy třeba vysvětlit bankéřův "vztah" s Kamilou? Jako kapric manželce navzdory? A proč tedy pak litovat manželku, které její monolog můžeme, ale nemusíme věřit, jak povstala z chudého dna společnosti? Když se nad filmem zamyslím zpětně, nedává mi moc smysl, spousta věcí je chtěných, na sílu, aby byl jako jakýsi konflikt a jakési podezření, ale tady to prostě podle mne nefunguje, je mi líto.(22.8.2016)

Skvělý krimninální a psychologický film zajímavý tím, že na rozdíl od jiných kriminálek se tady hon kočky s myší odehrává v jedné místnosti. Michel Serrault je geniální herec (začínám uvažovat, že si ho dám do Top) a dokazuje to nejen jeho "přihřátá" kreace v trilogii Klec bláznů. Je žoviální, povýšený nad přiblblého zapisujícího inspektůrka a z míry ho vlastně vyvede pouze vlastní žena (melodramatická Romy Schneider). Musím říct, že mu pomáhá i český dabing Stanislava Fišera. Oproti tomu z Lina Ventury a jeho tradiční policajtské postavy je cítit něco jiného než obvykle. Má všechny své tradiční vlastnosti a naturel, to ano, ale je tu ještě něco navíc. Stárne. Lino stárne i se svou postavou. Už v sobě nemá tu zarputilost jako kdysi, přesto cítí, že jeden ze svých posledních případů musí dovést do konce. Jeho protihráč (je vlastně vůbec on tím vrahem?) je ovšem silný...(11.7.2007)

Nevzpomenu si, kdy jsem viděl film s hutnější a více napínací atmosférou, který se přitom téměř celý odehrává v jedné místnosti. A k tomu s rozuzlením, za které by se nemusel stydět ani Fincher. Opět tedy musím uznale smeknout před dokonalým Lino Venturou a v tomto případě i panem Serraultem, zamáčknout slzu, že oba už bohužel dávno odehráli svůj poslední part a žlučovitě si odplivnout při pomyšlení na to, za co se v jednadvacátém století vydává kriminální drama a jaké entity se označují slovem "herec".(9.8.2014)

Vynikající drama, které dokazuje, že nemusíte utrácet miliony dolarů za akční scény, abyste natočili napínavý film. Téměř celý snímek se odehrává v kanceláři inspektora. A po celou dobu jste napjatí a neklidně sleduje vršící se důkazy, ale i jejich vyvracení. Je, nebo není ctihodný notář Martinaud vrahem? Svědectví manželky Chantal (skvěle zahrané Romy Schneider) je tím posledním důkazem,co jsme potřebovali... ale není v tom ještě něco jiného? ....(5.2.2010)

• - Claude Miller vzpomíná, že se při natáčení bál dvou hereckých es, která obsadil do hlavních rolí. Jeho strach umocňovala scéna, jež byla postavena na stupínku a obehnána provazy, takže připomínala ring. (Snorlax)