Leviathan

• Leviathan

Dokumentární / Experimentální

Francie / Velká Británie / USA, 2012, 88 min

• Khumbac

Značná nuda! Chyba je, že to začlo ve tmě. Čili min. 15 minut vidíme, abych byl slušný, PIZZU. Je to obtížná práce, to bez výhrad, ale nudit se takhle už od první minuty???(28.11.2013)

• J*A*S*M

Něco jako Gravitace. Akorát nikoli fikční hraný film, nýbrž "dokument". A nikoli ve vesmíru, ale na moři. Zážitkový, vtahující filmařský experiment. Houpalo to se mnou, cítil jsem se promočený až na kost, rybinu budu cítit ještě zejtra. Mít to 15 minut, hodnotil bych jinak. V celovečerní stopáži mě ale na tyhle experimentální srandy neužije.(24.10.2013)

Pokud by Leviathan za sedm let skončil v seznamu nejzásadnějších filmů téhle dekády, moc bych se tomu nedivil. Tady nelze mluvit o dokumentu v klasickém slova smyslu - je to v první řadě dráždivě fyzický film, který jedinečným způsobem zprostředkovává množství hledisek (rybář, racek, ryba, loď...). Noční rutina na rybářské lodi je těkavou kamerou zaměřenou téměř vždy na detail a chrčivým lo-fi zvukem přetvářena v situace odříznuté od konvenčního časoprostoru. Navzdory využití lehkých pohyblivých kamer a zapojení POV záběrů není výsledkem realismus, ale démonické ohýbání reality, v němž ztráta orientace napomáhá imerzi se spirituálním rozměrem. Pokud chcete "poselství", jste mimo, tady vám musí trochu pracovat vaše představivost. Závidím každému, kdo tenhle skvost viděl na plátně, byl jsem u vytržení beztak.(19.10.2013)

Vpravdě démonický film, který se jako Homérův bájeslovný mořský stařec Próteus nespoutaně přelévá z podoby do podoby, unikajíce tak jednoznačnému uchopení. Je ovšem záhodno přijmout fakt, že pramenem poznání zde nejsou toliko slova, nýbrž jedinečný smyslově-fyzický zážitek (umocněný užitím minikamer GoPro); a že protagonisty v pravém slova smyslu zde nejsou pouze rybáři, nýbrž také ptáci ~ ryby ~ moře ~ nebe ~ měsíc ~ oblaka ~ vítr a nakonec i sama rybářská loď, kterážto je v duchu vstupního jobovského citátu vykreslena coby krvežíznivý biblický netvor. (In margine: Film je jedním z řady experimentů Laboratoře senzorické etnografie při Harvardské univerzitě.)(20.11.2013)

Vizionářský naturalistismus plný close-up záběrů. Dokument není to správné slovo. Ruční kamera se koupe mezi hlavama ryb, ruční kamera plave v zavoji krve vytekající z houpající se paluby, ruční kamera zabírá hejna racků plachtících vzhůru nohama, a tak dále. Život na lodi v umělecky dekadentním vyobrazení.(15.1.2014)

Trochu mi na tom vadí ta určitá nahodilost a lehká samoúčelnost (asi budu to muset vidět asi ještě jednou, abych se s těmito problémy úplně vypořádal), každopádně je to pravděpodobně první film svého druhu a to se nedá jenom tak přejít - přesto se jedná spíše o ukázku možností a věcí budoucích, než o ucelené, promyšlené a dokonalé dílo. První minuty mě nechávaly na pochybách, ale jak se s postupem času rozšiřovaly možnosti využití prostoru a obsahu lodě, bavilo mě to čím dál víc (i když je to samozřejmě fyzicky i psychicky docela náročná zábava :) a vůbec, mám docela uspokojivý pocit, že dál už se na tak omezeném prostoru jít nedalo a vše bylo využito maximálně. Rybí a ptačí záběry fantastické (zejména když kamera doslova leze po zádech neklidnému rackovi), vůbec by mi nevadilo, kdyby se film skládal pouze z nich.(29.4.2014)

• DJ Lonely

Pokud jste zapálený rybář a zajímá vás jeden den resp. noc práce vašich kolegů, asi budete hodnotit jinak. Poselství tohoto dokumentu mě evidentně minulo velkým obloukem.(3.10.2013)

Vizionářský snímek, v němž se smazávají hranice mezi extrémně syrovým zachycením skutečnosti a vizuální poezií. Observační návštěva rybářské lodi se mění v nevšední a tajuplně mrazivý zážitek, v němž figurují rybářské sítě, vyvržené vnitřnosti, rozbouřené vlny a věčně hladoví racci. Obrňte se železnou trpělivostí, myslím, že tento podivuhodný a výsostně fyzický zážitek z hlavy jen tak nedostane.(23.12.2013)

Ešte nevidel podobnú filmárčinu. Veľmi silné zábery, ale aj veľa záberov len pre silné nátury! Nazdar(30.1.2015)

Naturalizmus a abstraktné umenie má k sebe bližšie než by človek čakal.(28.10.2013)

Vizuální, fyzicky nepříjemný zážitek útočící na všechny smysly a dohnaný až na samotnou mez únosnosti. Ani bych se nebál nazvat to hororem. Rybářská loď je tu místo plné zabíjení, které už se dávno stalo všední rutinou a kamery jsou jen vláčeny vlnami krve a vnitřností. Nedovedu si představit lepší způsob, jak zobrazit tvrdou realitu života na moři.(3.1.2014)

Jak praví klasik: "Některým se podařilo publikum rozplakat tak, že já už to líp nedokážu. Jiným rozesmát, některým znudit. A na mě zbývá poslední meta: aby se lidem udělalo špatně." Klaustrofobický, rybinou zapáchající zážitek, jehož jedinou vadou je, že není o půl hodiny kratší (nebo o 3 hodiny delší - když už, tak už).(20.1.2014)

Moře, stroj co ho těží, hnusná lidská práce a víc ve vodách experimentu, než dokumentu.(28.10.2018)

FILM těžící maximum z filmových postupů.(3.6.2014)

• stool

Dokument, co se snaží naskočit na tu únavnou vlnu záběrů maličkých kamer, která těží hlavně z toho, že záběr můžete pořídit odkudkoli. S trochou fantazie by šlo udělat stejný dokument o výlovu kaprů nebo vesnické zabijačce. Kakofonie nesnesitelných zvuků a obrazů, žádná přidaná hodnota, dokument per se. První film, ze kterého jsem odešel ze sálu.(30.4.2014)

• santosz

No taky nemusím vidět všechno. A asi nejsem člověk, který by měl na takové věci koukat, natož je pak ještě subjektivně hodnotit. Ale nečekal jsem zas tak mnoho, dostal jsem však ještě méně. Přílíš experimentální, u mě tento experiment rozhodně nevyšel.(6.9.2014)

• suts

Vizuálno-zvuková záležitosť, ktorá musí byť na veľkom plátne zaujímavou skúsenosťou, ale na obrazovke maličkého notebooku nemá čo ponúknuť a rozhodne to neodporúčam.(17.4.2014)