Attonitas

všechny plakáty

Polícia v opustenom kaštieli uprostred sídliska Radvaň v Banskej Bystrici nájde obhorené mŕtve telo. Študentka Jana má pocit, že je to jej bývalý, ktorému sa po prázdninách nevie dovolať. Navyše z okna privátu uvidí v noci v okne kaštieľa zvláštne tiene. Jej spolubývajúca, študentka filmovej fakulty Elena, sa vydá aj s Kamilom a kamerou do kaštieľa, aby to bližšie preskúmala. V kaštieli sa ozývajú čudné zvuky, vedľa nich z nevysvetliteľných príčin niečo spadne. To ich presvedčí, aby sa na kaštieľ pripravili dôkladnejšie. O týždeň Jana a jej štyria spolubývajúci z privátu, vybavení kamerami a vysielačkami obsadia na noc kaštieľ s cieľom zachytiť kamerami zvláštne úkazy. Netušia, že to, čomu budú čeliť v najbližších hodinách, bude za hranicami ich chápania aj vlastnej existencie. Situácia sa vymkne spod kontroly a zdá sa, že jediný dôkaz udalostí onoho večera sa nachádza na záznamoch kamier. (oficiální text distributora)

bari68

Hlavná pointa a rozzuzlenie filmu je tu celkom rozporuplná. Aby som ale nespojleroval a nič zbytočne neprezradil, uvediem len, že ona finálna tajnička tohto príbehu je síce ,, mierne nápaditá,, a netradičná, ale zároveň týmto aj popiera všetky prvky nadprirodzena, ktoré si celý dlhý čas zbytočne vypracovávala. Ono ale keby len tento aspekt bol bol jediným, ktorý ma irituje, možno ešte prižmúrim aj obe oči, ale ani Attonitas nie je výnimkou súčasného stavu a nelogických aspektov found footage, ktoré tu navyše ešte tieto mínusy znásobili nudou. ()

LEATHERFAC odpad!

Vážení přátelé... asi už mám těchle Paranormálních aktivit a RECů plný zuby... Co bylo u Blair witch nové, zajímavé a drásající, každým dalším podobným filmem leze na nervy víc a víc... Prostě další rozstřesená, nepřehledná píčovina o několika statečných idiotech, kteří jdou natáčet "reportáž" na děsivé místo...a postupně někam mizí a mizí... Děkuji - už nechci... Prostě už mě nebaví koukat na děsivá domácí videa - chci zase normální klasický film, s dějem vyprávěným chronologicky, přehledně a poctivou starou dobrou filmařinou... Jsem prostě zpátečník (:o)) ()

borec999

Ale áno, toto sa podarilo. Nie len Zlo stojí pri slovenských hororoch za pozornosť. Síce je na spracovaní a technickej stránke cítiť, že je to slovenský film a že rozpočet nebol vysoký, no i tak som mal po dopozeraní filmu hlavne pozitívne dojmy. Zvolená found footage forma funguje tak ako má, máme tu napätie, atmosféru,pár lakačiek( z ktorých sú niektoré celkom podarené) a aj herci sú celkom v pohode. Najvýraznejším plusom je prekvapivo scenár, ktorý sprvu pôsobí veľmi obyčajne a jednoducho ale v druhej polovici filmu ukáže pár pekných zvratov a v závere naozaj celý príbeh pekne zapadne do seba ako skladačka. Na Jaroslava Mottla, známeho ako herca rôznych burlivákov, dozorcov a policajtov by som nepovedal, že by mohol niečo takéto vymyslieť, napísať a zrežírovať. Škoda, že po Attonitas sa rozhodol radšej pre tvorbu a réžiu filmov typu Smejko a Tanculienka. A tiež škoda, že od roku 2012, kedy nám Mottl a Bebjak ukázali, že aj v našich podmienkach sa relatívne za málo peňazí dajú tvoriť pomerne kvalitné horory, sme dostali len 1 horor(2019-znova Bebjak-Trhlina). PS: neprekladajte si pred pozretím filmu názov, prídete tým o pointu v závere. 70% ()

provitamin

lepšie ako nedávny slovenský horor Zlo. lepšie hlavne kvôli scenáru, zápletke, prítomnosti reálneho motívu a v neposlednom rade aj kvôli výskytu ženských postáv :) do žánru filmu by som doplnil, že je to horor. chápem prečo je to thriller, ale obsahoval aj typické scény, ktoré sa vyskytujú v hororoch. film sa pozvoľna rozbiehal, čo mi ale nevadilo. dosť často sa kamera zameriava na horiace ohnisko, k tejto lokácii sa stále vracala, čo mi pripomínalo trochu Rear window od Hitchcocka. tam sa kamera stále vracala k pohľadu z okna do dvora. herecké výkony priemerné, ale na takýto typ filmu úplne postačujúce. neodmietol by som asi ďalšiu projekciu. síce to na 5 hviezdičiek možno nie je, ale dám ich lebo som rád, že podobné filmy na Slovensku vôbec vznikajú a držím palce a teším sa do budúcnosti. ()

qxkamo

Tento film ide akokeby z totalneho odpadu pomalym tempom smerom hore. Nudna polhodina, clovek ma kazdu chvilu chut to vypnut. Pomaly sa priblizime k nejakemu deju, k dlhym blair witch scenam ku genialne natocenemu hororovemu thrilleru, kde sa vsetko rozuzluje az v doslova poslednych minutach. Po filme si clovek nutne rekapituluje, co a preco sa dialo. Slovak plny predsudkov vidiac, ze sa jedna o slovensky film to podla mna ani nezacne pozerat, resp. vypne coskoro (najma kvoli uvodnej nude a potvrdeniu svojich predsudkov ;) ), priznam sa, ze za prvu polhodinu bolo moje hodnotenie Odpad a nebyt nej a trochu lepsim scenam, dam filmu aj 8/10 (teraz to je 7/10 :)) ). Doslova studentsky film by sa kludne mohol rovnat najlepsim svetovym filmom vo svojom zanri v B-kategorii. ()

mira007

Gabriela Marcinková a Petra Blesáková se svou partou zažívají v polorozpadlém panském stavení napínavé lekavé chvilky ve slovenském hororu z roku 2012. Je to taková levná béčkovina, ale já musím ocenit odvážnou snahu našich sousedů zabrousit do žánru hororu, což tady snad deset let nikoho nenapadlo. ()

kaiser odpad!

Už marketing tohto filmu je dokonale premyslená hra s divákom a jeho očakávaniami. Podľa upútavky to vyzerá na FF horor, na plagáte je uvedené, že ide o thriller a ono je to v skutočnosti veľmi sofistikovaná paródia na všetky tie totálne prekombinované thrillery plne dejových zvrat(k)ov. Bravo! Či som to zle pochopil? ()

Flopik

Je to amatérske až príliš , herci nesympatickí(Gabika je tu minimum) a hororové to bohvie ako nie je avšak celkový koniec sa mi páčil. Väčšinu filmu sledujeme nudné chodenie po kaštieli kde sa nič nedej, potom nejaké tie pranky a nakoniec neustále strácanie postáv a následné umieranie. Ktoré je samozrejme mimo kameru. Koniec nám to však pekne vysvetlí a ja tie 2* dám. V podstate asi len za koniec. Celkovo som však sklamaný , dúfal som skôr v niečo podobné ako pre mňa parádne Zlo ktoré doporučujem. Toto skôr nie je to nuda. ()

Game90

Slovenská produkcia found footage hororu, nedával som tomu veľké nádeje. Po filme Zlo, ale opäť výborný horor. Kamera, herci, atmosféra, prostredie všetko do seba výborne zapadalo. **** ()

Rathalos

Nie je to az take intenzivne,napinave a nervydrasajuce ako film Zlo z roku 2012,ale aj tak sa jedna na slovenske pomery o velmi dobru zalezitost,ktora prekvapi rozuzlenim na konci,mne sa to lubilo az na Gabrielu Marcinkovu,ja tu herecku jednoducho nemusim...:-) ()

emdvojka

Ďalší slovenský počin, ktorý drsnou a vulgárnou formou uvádza slovenskú mládež do nezavidia hodnej situácie v Bystrickom kaštieli, kde sa roztočí hra na mačku a myš, a kde vlastne každou ubehnutou minútou strácate prehľad, ako, kto a čo sa tam deje. No je jasné, že rozpočet bol asi mizivý, lebo všetko sa to odohráva len v útrobách starej stavby, ale povedzme si pravdu, na slovenské pomery je to vcelku zvládnutý projekt, ktorý otvára pandorinu skriňu pre thrillery. Áno, snaží sa šokovať, ale tak na druhej strane to čo vyznieva na prvý pohľad, ako kopírka found footage duchariny, sa nakoniec mení na boj kde to nieje vždy len o duchoch ale i o ľudoch, ktorý sa duchmi stanú i keď sú nažive. ()

dainio odpad!

Několik nezávislých vět. Táhne se to. Koukat se přes hodinu z pár centimetrů na hnusné držky, fakt NE. Překombinované zápletky s pranky a přetáčením. Snaha o hollywoodský twist úspěšných hororů. Přehrávání a teatrálnost. Jediné, co mě děsilo byla trapárna u ohniště. Kromě Marcinkové tu není žádná sympatická postava. Zkuste raději Zlo, které bylo srozumitelné a originální. Attonitas se vyhněte. ()

DavidWebb

Nemal som príliš chuť to komentovať ale... Slovensko nemá žiadnu ...nematografiu pretože - nemôže mať, pretože nemá hercov. Odpustím, že nie sú peniaze, že celý "film" získava (u mňa tretiu hviezdičku) až záverečnou pointou, že dovtedy je to otravné jačanie nezmyselných dialógov, pretože je to aspoň snaha "z rodnej hrude", ale neodpustím tak amatérsku prácu hercov. Kruci, Gabriela Marcinková? a spol, ale hlavne ženská osádka, veď si to po sebe pozrite! Takmer na každom zábere divák vidí ako "hráte" čo je vo filme neprípustné! A hlasový prejav všetkých všeobecne ani nejdem komentovať. Odreté tri za zaujímavý nápad... a snahu... a Slovenskóóó... a Slovenskóóó ()

chlebo

No né, slovenský film, ktorý má niečo, čo sa podobá na príbeh a občas je možné naraziť aj na slovník, ktorý bežný človek používa a neznie to tak neskutočne kokotsky (narážkou na bežný slovník chcem zároveň upozorniť všetkých mravných možných divákov a neskazených žiačikov, že v snímku sa nachádzajú vulgarizmy). Ale aby som pokračoval, keby sa skĺbilo strašidelné Zlo bez príbehu a väčšinu stopáže nezáživný Attonitas s nie tak úplne márnym pokusom o príbeh, bol by som ako súdny divák schopný zo seba vysemeniť aj celú päťhviezdu. Takto ma pri jednom nudila primitívnosť, dosť mocná aj na mňa, ale zato zimomriavková atmoška fakt, že ide o obyčajnú pičovinu, ako vlastne skoro vždy, dosť zatienila a pri druhom sa ma najprv väčšinu času pokúšalo veľdielo uspať, a potom sa zachránilo slušivým koncom, plným vysvetlovačiek až po úplné finále. Ale už moc filozofujem, za poctivé tri to stálo. ()

regentor

Mińo , ako ma slyšíš ? Janka , očuješ ? Pokus našich východních sousedů o horor/thriller. Myšlenka chvályhodná ale provedení otřesné . Stupidní jednání postav , scénař nelogický a pointa zcela nevěrohodná. Ale po řadě. Skupina mladých lidí žije silně bohémským životem se vším co k tomu patří či spíš nepatří . Jako inovaci ve svém konání se rozhodnou navštívit zdejší zchátralý zámek a natočit jakési tajemno jenž by se tam mohlo nacházet. Objekt je však hlídán policií ale to vůbec našim "filmařům " nevadí aby na zámeckém nádvoří zapálili vatru, ne nějaký ohýnek...Po nudných sekvencích kdy si svítí sami na sebe nebo na druhé dojde k událostem které jsou za hranou jedné z účastnic a ta volá linku 158 jako nouzi. Ani na Slovensku není možné aby policejní důstojník žadatele odmítl s tvrzením , že jim tam pořád někdo volá .Jiný hlas i jiné telefonní číslo dokáže jednoduše identifikovat i amatér natož profík ! Předfinále na policejní služebně je však skutečná utopie, která musí znechutit i diváky Ordinace v Růžové zahradě.Policejní důstojník, kterého se případ bezprostředně týká v rámci příbuzenských vazeb se nemuže na případu podílet a už vůbec není možné aby vedl výslech .Posledních 5 minut je pak možné doporučit ke shlédnutí pouze jedincům s IQ kolem 20 kteří mají problém si zavázat tkaničku na vlastních botách.Byl jsem na sebe tvrdý a dokoukal jsem to do konce. Jedna hvězda je v hodnocení jen proto , že nechci dát odpad ! Bratia , zkuste něco solidnějšího. ()

ac1976

2*. Príspevok do hororového podžánru Epileptická Kamera z našej domácej kuchyne. Ani námet ani záver ma nezaujali, sáčok na hlave, odhryznutá ruka, samoodrezaný čurák, nič nové pod filmovým slnkom. 😀 Aj by pribudla jedna hviezda navyše za to, že konečne mládež nerozpráva: Ty sviniar, ale normálne pičuje, ale ten koniec s bračekom policajtom... (zrejme má pošlú na ulicu).  Zlatý klinec ségra vo vyšetrovacej miestnosti...🖕 Tie 2 dávam za Petru a hlavne Gabiku. ()