Prokletí žlutozeleného škorpióna

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA / Německo, 2001, 103 min

Woody Allen nám Prokletím žlutozeleného škorpióna ukazuje, že se nebojí vstoupit ani do divokých vod situační komedie. Samotná zápletka filmu se od ostatních Allenů velice liší. I když snímek není tentokrát zaplněn dialogy – čehož si velice cením, protože jsem mohl u filmu přemýšlet co se to vlastně děje – tak jak bychom čekali, jsou to právě ony, co mu dodávají jeho komedičnost (kromě zde již zmíněných třeba: „Pokud zemřu, řekněte balzamovačům, ať mi zanechají úsměv...“). Kromě skvělého scénáře opět spatříme dobré herce, zvláště samotný režisér však překvapí. Woody Allen totiž opustil svou tradiční koktavost, za což si zaslouží velikou pochvalu, protože tento herecký styl mi vyhovoval daleko více. Další, ne ale tolik razantní změnou, prošel hudební doprovod. Místo starých známých retro tónů k nám z bedýnek vystupuje o kousek modernější změna. A možná je to právě jeho netradičnost, co mě tolik zaujalo, vlastně Prokletí žlutozeleného škorpióna byl první Allen, který mě opravdu chytil a nedovolil mi ani jednu maličkou myšlenku na přepnutí televizního kanálu.(27.12.2005)

Dalo by se říct, že je pro mě The Curse of the Jade Scorpion něco podobného, jako Woodyho starší snímek Sleeper. Dialogy mě rozesmály jen některé, ale když je vidím napsané, tak mě baví všechny. A proč tedy dávám tomuto filmu plný počet, když jsem Spáči udělil jen tři hvězdy? První rozdíl je v castingu, který zde je opravdu parádní a všichni herci hrají tak nějak civilně, ale druhý a pro mě zřejmě nejpodstatnější rozdíl je ten, že u tohoto filmu jsem opravdu čekal s napětím, jak příběh bude pokračovat, co se stane, kdy se na vše přijde, jak se na to přijde… Zkrátka Woody (či spíše jeho castingová ředitelka) dal(a) dohromady jedno z nejlepších obsazení, které kdy jakýkoli Allenův snímek měl (speciálně musím pochválit Helen a "femma fatale" Charlize), Woody vsadil na žánr noir a sázka mu vyšla. A ten konec… Pro Allena docela netypické. Zkrátka a dobře - po docela dlouhé době můj další plný počet pro tohoto neurotika, který miluje New York.(8.1.2013)

Spoilery! Musím konstatovat, že se jednalo o jeden z nejlepších filmů Woody Allena, jaký jsem doposud viděl. Toto moje ocenění má nesmírnou váhu, neboť jsem pravděpodobně největší filmový odborník na této databázi a možná i na celém širém světě. Ačkoli to dělám nerad, tak budu muset zasouhlasit se spolusledovatelkou a zbytečně ji tak zvednout ego. Konečně jsem byl svědkem těch všemi vychvalovaných dialogů. Opravdu to bylo něco neskutečného. Postavy na sebe vzájemně sypou jednu hlášku za druhou s kadencí kulometu Johna Ramba. Námět je sice lehce přetažený za zbytky Allenových vlasů, ale kompenzuje si to značnou zajímavostí. Dost se mi líbil nápad s hypnózou a hlavně to, že Woody Allen vyšetřoval svoji vlastní loupež, které si nebyl vědom, čímž logicky vznikaly dost vtipné situace. Jsem rád, že udělal Woody Allen "chybu" a obsadil do hlavní role právě sebe. Dodal tím snímku určitou teatrálnost, což vzhledem k nadnesenému ději nebylo absolutně na škodu. Snad bych jen ocenil, kdyby si snímek určitý nadhled zachoval až do konce a nezavršil divákovi zážitek tuctovým rozuzlením. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka mat.ilda.(20.1.2017)

ač to není zas tak vyjmečný, tak u Woodyho se mi přecijenom nestává často, abych se tolikrát po sobě smál tak vtipnejm dialogům a "nadávkám", jaký jsem mimochodem zatim neměl možnost v jeho podání zaslechnout..děj fakt nestojí moc za zmíňku, ale herecký výkony a roztěkaná postava Woodyho na jedný straně a sebejistá, "profesionální" Helen na druhý dělaj z tohodle filmu povedenej kousek, kterej stojí za to vidět.."neni nad starou dobrou písničku o lásce" :-)(RD)(28.2.2009)

Woody Allen je režisérský enfant terrible. I svůj přibližně třicátý film natočil jako všechny předchozí. Opět do něj obsadil sebe a opět dokázal, že skvěle napsané dialogy jsou někdy (více než) polovinou úspěchu. Vlastně by se dalo říct, že Allen je v současnosti jedinou jistotou mezi scénáristy. Sami doufám uznáte, že napsat i po více než dvaceti letech aktivní tvorby zábavný a neotřelý příběh, zaslouží obdiv. Nejpikantnější ale je, že Woody stále vykrádá sám sebe. Avšak jen v takové míře, abychom i na jeho dalším filmu rozluštili charakteristicky allenovský rukopis. K němu neodmyslitelně patří roztěkané brýlaté pometlo v hlavní nebo vedlejší roli. V tomto spletitém kolotoči nepopiratelně inspirovaném bogartovskýmí detektivkami dojde na slovní souboje mezi pohlavími i na svůdnou femme fatale. Nechybí ani (tentokrát obzvlášť) povedený jazzový soundtrack a vše končí divokým ohňostrojem. Prokletí žlutozeleného škorpióna je retrokomedií jak má být, které se vyplatí odpustit hooodně zdlouhavý rozjezd. (Allen Prokletí považuje za svůj nejhorší film.) 85% Zajímavé komentáře: Visáč, Ony(2.1.2006)

• - Film se odehrává v roce 1940, avšak vodka Stolichnaya, kterou přinese do bytu Laura Kensington
    (Charlize Theron), byla vyrobena až v roce 1953. (Terva)

• - Na konkurz si Elizabeth Berkley nechala udělat nápadný účes ve stylu 40. let. Cestou na casting ovšem zmokla a déšť účes úplně zničil. (Morien)

• - Briggse si měli zahrát Tom Hanks nebo Jack Nicholson, oba však odmítli, a tak si roli zahrál sám Woody Allen. (Terva)