Prokletí žlutozeleného škorpióna

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA / Německo, 2001, 103 min

Po druhém zhlédnutí bych asi pět hvězd nedala. Přesto z osobní nostalgie ponechávám původní hodnocení. Především díky Woodymu Allenovi. Ten je v roli hypnotizérem ovládaného detektiva pojišťovací agentury tak směšně legračně líbivý, že přivírám obě oči nad malými nedostatky filmu. Postupně upadající tempo filmu omílá však i tuto roztomilou legračnost do lehkého znudění.(17.5.2008)

Ušlo to, nicméně má spokojenost je tak nějak poloviční. Chtělo by to možná krapet míň Woodyho. Před kamerou samozřejmě. Za ní mi nikdy moc nevadil, ale jak mu jednou za čas něco přeletí přes nos a stoupne i před ní, tak má bodová stupnice vzhledem k jeho rachitické postavě jede samovolně dolů. Nemůžu za to, ale je to tak a i když se Helen moc snaží a zbytek filmu je vtipný, tak to víc jak 3,49 dneska nebude.(21.5.2016)

Woody Allen tak trochu ve stylu Agathy Christie mě výjimečně velmi bavil.. I ty vtípky sedly přesně tam, kde bylo potřeba.. Herecky jednoznačně celej film táhne úžasná Helen Hunt.. Charlize Theron v roli prostoduché sexuchtivé blondýnky byla zážitek.. Vyměnit Woodyho Allena za jiného herce a mělo by to ode mě o hvězdičku víc :-) Jinak patří k těm lepším dílům WA :-)(22.12.2013)

Půvabná díla filmových návratů mohou být také něčím víc než jen oparem romantizující nostalgie. Skutečným tvůrcům nabízejí prostor pro nové pohledy, neozkoušené zorné úhly a tím pro řadu prvků, které v daném kontextu oprávněně působí až objevným dojmem. V případě ŠKORPIÓNA, komediálně pojatého návratu k někdejší tvrdé škole amerického kriminálního filmu, se oživujícím průsečíkem stává proslulý lidský i herecký fenomen Woodyho Allena. Komika, která těží ze skrytého potenciálu jinak naprosto vážných scén žánru, je podporována i perfektní výpravou, za kterou by se nemusela stydět ani třicátá a čtyřicátá léta, do jejichž zlomu je film situován. Neméně zdařile je zvládnuto jiné velké téma doby - sufražetství, které se tehdy postupně proměňovalo a klubalo do moderního feminismu (pojetí úlohy Huntové v mnohém evokuje podobně pohádkově pojaté PO ČEM ŽENY TOUŽÍ). Rehabilitace nesvalnatého, navenek zcela neatraktivního, tak trochu pořád chlapeckého mužství je dalším Allenovým přínosem, který pronikavě spoluzvyšuje diváckou přitažlivost ŠKORPIÓNA. Hbitý, rychle plynoucí děj dále zušlechťují brilantní rozhovory doslova přeplněné gejzíry neotřelých slovních gagů. Allen i ŠKORPIÓN potvrzují - pokolikáté už ? - starou dobrou pravdu: že nezáleží na zvolené formě či žánru filmu, ale na tom, zda tvůrce, který ví, co chce, je také s to svou představu realizovat. Allen do této nanejvýš výběrové společnosti vždycky patřil. A patří.(20.12.2008)

Typický Allen. Naprosto absurdní příběh vyvážený božskými dialogy, inteligentním humorem a řadou nezapomenutelných hereckých výkonů. Dominuje samozřejmě samotný Allen, který vytvořil s výbornou Helen Hunt přímo elektrizující dvojku, ale hodně potěší i Dan Aykroyd a nádherná Charlize Theron, která musela přijetím své role udělat speciálně Woodymu velkou radost. :-) Až uvidím nějakou nepovedenou Allenovku, tak snad půjdu na vyšetření, jestli se mnou není něco v nepořádku. 80%(8.7.2013)

• - Woody Allen je ohledně svých scénářů velmi tajnůstkářský. Nicméně Helen Hunt dovolil přečíst celý scénář, když jí nabízel roli, ale musela ho přečíst naráz a poté okamžitě odevzdat zpět kurýrovi, který tam s ní čekal. (Morien)

• - Na konkurz si Elizabeth Berkley nechala udělat nápadný účes ve stylu 40. let. Cestou na casting ovšem zmokla a déšť účes úplně zničil. (Morien)

• - Během svého úvodního promítacího víkendu se film promítal na zhruba devíti stech plátnech, což bylo nejpočetnější uvádění nějakého Allenova filmu. Nicméně výdělky z toho víkendu činily pouhých 2,5 milionu amerických dolarů. (Morien)