Prokletí žlutozeleného škorpióna

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA / Německo, 2001, 103 min

Trvalo mi 20 minut, než jsem pochopil, že ten negramotnej antihnidopich co měl na starosti titulky, viděl film tak vzdáleně, že už tak malej Woody byl ještě menší, což Woodymu jistě přineslo další mindrák. Na každý pád jsem laxností titulkovače přišel o kupu vtipů. A navíc mě donutil, abych se na film díval s dabingem - to je, jako když by hluchoněmej šel na vystoupení břichomluvce (Jeff Dunham). Ale jelikož to byl Woody Allen, nebylo možný se nesmát a nebavit: "G.W. dovol, abych ti představil mého bratra. To je ten, co umřel při porodu?"(2.6.2010)

Tolik (a tak moc) vtipných urážek v jednom filmu... To je skoro k neuvěření. Stejně jako Woody Allen v roli živoucího magnetu na ženy (především tedy na sekretářky a servírky). Prokletí žlutozeleného škorpióna patří k těm snímkům, které mě baví od začátku do konce, a i když v jednom kuse smíchy neřvu, směju nebo usmívám se permanentně. Může za to i překrásná Helen Hunt, výborná hudba a David Ogden Stiers v roli proradného hypnotizéra. Pět nezhypnotizovaných hvězd.(12.3.2013)

CITÁT - To se na mě bude vytahovat jen proto, že má vysokou a já jen autoškolu?........ Těšil jsem se na Helen Huntovou (Betty) a nezklamala - je boží. Slova "Prohlašuji vás za manžele" jsou klíčová a rozjíždějí krásnou komediálně detektivní zápletku. Hypnóza je totiž nebezpečný nástroj a pokud neuslyšíte klíčové slovo, váš život půjde dál svou cestou, ale... CITÁT - Přikazuje to nefritový (žlutozelený) škorpion........ Humor a ironie je naprosto úžasná, hudba klasická, herci dobří, scénář skoro dokonalý - tak to má rád. CITÁT - Chcete vidět to znaménko na mém stehně?....... Scéna okolo 46 minuty byla velmi povedená. Přikrytí kabátem je hodně romantická struna. Krásné gesto a je dost klíčové. CITÁT - Já nejsem zloděj! Jen podezřelej....... Je to paráda, jen nesmíte každý den začínat slovem Madagaskar - to by nebylo ono, že?(12.8.2014)

Woody Allen nám Prokletím žlutozeleného škorpióna ukazuje, že se nebojí vstoupit ani do divokých vod situační komedie. Samotná zápletka filmu se od ostatních Allenů velice liší. I když snímek není tentokrát zaplněn dialogy – čehož si velice cením, protože jsem mohl u filmu přemýšlet co se to vlastně děje – tak jak bychom čekali, jsou to právě ony, co mu dodávají jeho komedičnost (kromě zde již zmíněných třeba: „Pokud zemřu, řekněte balzamovačům, ať mi zanechají úsměv...“). Kromě skvělého scénáře opět spatříme dobré herce, zvláště samotný režisér však překvapí. Woody Allen totiž opustil svou tradiční koktavost, za což si zaslouží velikou pochvalu, protože tento herecký styl mi vyhovoval daleko více. Další, ne ale tolik razantní změnou, prošel hudební doprovod. Místo starých známých retro tónů k nám z bedýnek vystupuje o kousek modernější změna. A možná je to právě jeho netradičnost, co mě tolik zaujalo, vlastně Prokletí žlutozeleného škorpióna byl první Allen, který mě opravdu chytil a nedovolil mi ani jednu maličkou myšlenku na přepnutí televizního kanálu.(27.12.2005)

Komedie v allenovském stylu? Co víc si může divák přát. Každý je zvědavý co tento vynikající režisér a herec zase vymyslel. A výsled se mu jak vždy vydařil. Vynikající herecké výkony samotného Wodyho Allena a oslnivé Helen Hunt jsou největšími přednostmi filmu. Velkou zásluhu má také scénář, který dopřál umělcům hodně volnosti. Což se jak je vidět vyplatilo. Plno vtipných hlášek a situací jsou zárukou vynikající zábavy. Ještě, že se v ČT nerozhodli vyrobit dabing, kdo ví jak by to zas dopadlo... Jediné co mi tak trošičku vadilo byl dojem lacinosti, ale musím uznat, že dobrý film jde udělat i s omezeným finančním příjmem. Hlavní je chtít...(30.12.2007)

• - Briggse si měli zahrát Tom Hanks nebo Jack Nicholson, oba však odmítli, a tak si roli zahrál sám Woody Allen. (Terva)

• - Na konkurz si Elizabeth Berkley nechala udělat nápadný účes ve stylu 40. let. Cestou na casting ovšem zmokla a déšť účes úplně zničil. (Morien)

• - Natáčení probíhalo v  Los Angeles a New Yorku. (Terva)