3 dny na zabití

• Rusko

3 дня на убийство

3 dni na zabitie

Akční / Thriller / Drama

USA / Francie / Řecko / Rusko, 2014, 117 min (Director's cut: 123 min)

Klasická šablóna akčného thrilleru kde celý čas rezonujú témy súvisiace s rodinou a komplikovaným vzťahom super tajný agent - dcéra. To sme videli napr. v Taken s Neesonom. Ani tento snímok v tomto smere nepriniesol nič nové. Narozdiel od uvedeného filmu však nebol tak napínavý a akčne nabúchaný, takže ma po chvíľke začal trocha nudiť. Ešte šťastie, že sa tu sem-tam vyskytla aj nejaká humornejšia scéna, obyčajne súvisiaca s únosom a vypočúvaním. Slabší priemer. 55/100(22.1.2017)

Nevěděl jsem, co mam čekat; o filmu jsem slyšel jen to nejhorší, včetně narážek na Costnera, který by to měl už zabalit. Úplně nejdřív jsem si řikal : ,,Postarší agent se zbraní? Luc Besson? Francie? Jasná alternativa Taken!” Což také byla první vlna kampaně a záměr tvůrčího Bessonova studia. Jenže ani náhodou (bohudík se o horší ani jiný klon dobrého nejedná). Můj celkem oblíbený Kevin Costner sice navenek také působí jako bouchač Liam Neeson, jenže to je tak asi, kromě stejného scénáristy a zvolené lokality, všechno, co mají dva zmíněné tituly společného. Ethan se chce postarat o rodinu, kterou zanedbával a to se úplnou náhodou protíná s jeho posledním případem u tajné služby. Skončí, učí dceru, která ho oslovuje křestním jménem, jezdit na kole, sbližuje se opět se ženou...jenže ve filmu samozřejmě všecko musí souviset se vším, takže se tyto dvě roviny v závěru protnou. Klišé², ovšem svérazně pojaté a líbivě natočené. Teď si, hochu, vyber. Štve tě, že dcera na konci řekla Ethanovi TÁTO, což si tušil absolutně ihned, co ho při prvním setkání oslovila Ethan? Nebo na to kašleš a řekneš si, že tohle je základní hollywoodské pravidlo a je jen tvoje chyba, žes to už viděl tisíckrát a spíš si než příběhu všímáš ostatního? Nakonec jsem si přeci jen řekl, že to mohlo dopadnout rozhodně hůř a je prostě fajn vidět zpět Kevina v hlavní roli. A nenudil jsem se, tak proč ne... 70%(13.5.2014)

Normálne ma mrzí, že Besson si na zrežírovanie vybral miesto tohto MAFIÁNOVCOV. DeNirove mafiánske eskapády sú síce fajn, ale 3 dni majú väčší divácky potenciál... A poviem to narovinu, starnucí Costner je väčší sympaťák než starý DeNiro. Nikdy by som nepovedal, že v jednom filme môže fungovať akčná, komediálna i rodinná zložka. I keď tá akčná je vyslovene len korením. Dá sa povedať, že je tu kopa klišé, ale každý náznak otravnosti je rázne useknutý a príbeh sa sústredí len na to dôležité (tak ako to poznáme zo starých Bessonoviek - LEON v rukách iného režiséra by bol len obyčajným béčkom). Medzi najlepšie bessonove produkčno-scenáristické záležitosti posledných rokov patrí určite 96 HODÍN, ale ja som mal problém dať mu štyri hviezdy, lebo tam nebola žiadna vzťahová rovina. Tu je...(16.7.2014)

Stejně jako Luc Besson mám rád drsnýho taťku, co mlátí parchanty a řeší rodinný trable s dcerkou. Fakt se mi to líbí, člověk se i zasměje. Ale u tohohle filmu je scénář už trochu vyčpělej a často dost samoúčelnej. Závěr ztrácí; půlhodinu sestříhat a mělo by to rozumnej spád. Ale i tak pro mě pořád slušný (průměrný) pokoukání. Ale Neesona mám radši. # [viděno: monitor, 5.1, extended] # příběh *** | hudba *** | humor * | akce *** | napětí * | pustil bych si znovu ***(8.6.2014)

|96%| Shlédnuto v kině. Abych se pravdu přiznal, ani jsem od tohoto filmu nic nečekal. Po shlédnutí traileru jsem se domníval, že to asi bude dost nudné. To jsem se ale mýlil, za což jsem rád. Jasně, nenechat se ovlivňovat trailery příště. A abych koukal na procenta a recenze ? To také není můj styl. V mých očích je toto velmi zvláštní film a tak trochu mix žánru. Takže v kostce bych to viděl jako Jednoduchý thriller, který si na nic nehraje. Jede do pomalého tempa (což vůbec nevadí) a k tomu je doplněn bezvadnými, jednoduše a mírně vydařenými vtipnými scény. Do toho dramatická poloha co se týče rodiny hlavního hrdiny. Akce tu je taky, není ji kvantum, ale rozhodně potěší. Takže takhle stručně by se to dalo popsat. Úvod filmu mě ihned zaujal. Ještě před začátkem akce, která byla na úvodu jsem byl už mírně překvapen jaký je hrdina klidas a jak si ze všeho utahuje a jak ve všech situacích jedná. Akce co přijde na začátku je slušná, pěkně reálné přestřelky, pár výbuchů atd. Poté co se Costner doví, že je nemocný mě příběh vtáhne ještě více do děje. Costner se začne zajímat o dceru, které se v dětství díky své práci nevěnoval, takže začne jedna vtipná scéna za druhou. Byl jsem naprosto fascinován hereckým výkonem Costnera. Nedá se slovy jeho postava popsat. Takže veškeré dění ve filmu mě bavilo. Akce zde byla také, hlavně na konci. Souboje zde také byly, takže jsem byl rád, že měl Costner proti sobě hned několik protivníků. Záporáci byly výborní, hlavně jak tu píše kolega Wacoslav1, ten plešatý - byl správně slizký a odporný, tak jsem rád, jakou smrtí skončil. Ostatní herci krom Costnera byly nanejvýš v pohodě. Třeba Amber Heard svou mazanou roli chladné potvory zvládla na výbornou. Hudba byl normální, dobrá. Jak to mám dál rozebírat ? To se musí rozhodně vidět. Jde také o to, jak to dotyčnému divákovi sedne. Já byl zaujat jednoduchostí, nadlehčenou formou, kde jsem se pousmíval a i dost smál skoro po celý čas filmu. A to rozhodně nechci naznačovat, že byl film parodicky pojat. To rozhodně ne. Kevin Costner překonal snad sám sebe, říkejte si co chcete, ale mě tento snímek přišel jako nehorázná pecka. Viděl jsem to v kině dvakrát, páč jsem si řekl, skutečně to bylo tak parádní ? Bylo to něco, co jsem ještě snad neviděl. Zvláštní film. Rozhodně se těším na opakované shlédnutí až to vyjde na DVD.(2.5.2014)

• - Ethan Renner (Kevin Costner) nosí hodinky značky Rolex Explorer II. (dyfur)

• - Některé scény byly natočeny v nových filmových studií Cité du Cinéma založené Lucem Bessonem v Saint-Denis ve Francii, jiné pak srbském Bělehradě. (007.)

• - Hotel a pevnosť v Belehrade zo začiatku filmu sú na rôznych stranách rieky. Ethanovi (Kevin Costner) a Albínovi (Tómas Lemarquis) by peši trvalo zhruba hodinu dostať sa z jedného miesta na druhé. (Laslo)