Jak vytrhnout velrybě stoličku (TV film)

• slovenský

Ako vytrhnúť veľrybe stoličku

Komedie / Rodinný

Československo, 1977, 80 min

Tomáš Holý byl prostě tak roztomilý, tak bezprostřední, tak skvělý, že vás filmy s ním prostě musí strhnout. Navíc jeho chemie s Františkem Němcem je prostě skvělá. I když je scénář Marie Poledňákové někdy hodně takový křečovitý a některé scény jsou strojené, herci je zvládnou skvěle a film prostě hladí po duši.(26.12.2017)

Už jako malá jsem tuto rodinnou komedii milovala a ani po tolika letech a tolika shlédnutích se to vůbec nezměnilo. Vašek s Lubošem mě prostě dokážou vždycky rozesmát. A i když se ve filmu řeší ta romantika, kterou já tak nemám ráda, v tomto filmu mě absolutně vůbec nevadí, právě naopak! A pak samozřejmě výkon Tomáše Holého, který prostě byl nejlepším dětským hercem a bavičem, kterého jsme mohli na filmovém plátně vidět!(7.1.2015)

Marie Poledňáková asi dobře věděla co u diváků uspěje a co jim v ne příliš pestrém televizním programu schází. Podle slov mé maminky se v té době stály u kin fronty jak na banány a pomeranče před Vánocemi. To se dneska taky nevidí. Dřív bylo kino v každé větší vesnici a dneska se to ruší kde se dá. Hold je jiná doba. Nicméně trio Jana Preisová, František Němec a Tomáš Holý vypadalo jak kdyby se znalo odjakživa a jen tak náhodou je při tom natáčela kamera. Příběh je celkem obyčejný, ale díky neobyčejnému herectví Tomáše Holého a ostatních představitelů, si nedovedeme český film bez této komedie představit. Už jen ta hudba se zaryje hluboko do mysli a nedá se na ní zapomenout. Stejně tak jako na tu krásnou Vaškovu velrybu, vždycky jsem si přál umět tak hezky malovat...(30.12.2007)

Jana Preissová coby luxusní milfka ve filmu, který je strašně poznamenaný dobou svého vzniku. Vtipu je zde pomálu, film je mnohem spíše truchlivou televizní podívanou o obnově jednoho dávného vztahu. Snímek je nejsilnější v momentech, kdy je dětská bezelstnost konfrontována se světem dospělých. Spolu se sequelem "Jak dostat tatínka do polepšovny" jde o jedinou světlou výjimku v jinak hodně pokleslé tvůrčí filmografii Marie Poledňákové. I kdyby ale nenatočila nic jiného než tyhle dva filmy s Tomášem Holým, budiž za to navěky chvalořečena. Mimochodem herecky vynikající Harapes.(25.12.2012)

• Lilloos

Bez roztomilého a (navíc) talentovaného Tomáše Holého by to bylo ale úplně o ničem. Takhle zachraňuje, co se dá, ačkoliv to rodinné drama působí spíš jako parodie. Především pak scéna, kdy se zatrpklý baleťák za doprovodu tragické hudby řítí v autě pražskými ulicemi a vede přitom závažné hovory, je nad očekávání úsměvná.(14.12.2013)

• - Snímek získal hlavní cenu na MTF Zlatá Praha 1978. (Olík)

• - Škola, kterou Vašek (Tomáš Holý) ve filmu navštěvuje, se nachází na pražském sídlišti Petřiny. (Zlatohlávek)

• - Komédia sa doposiaľ vysielala v 36 krajinách. (WalterIK7)