poster

Jak vytrhnout velrybě stoličku (TV film)

 • slovenský

  Ako vytrhnúť veľrybe stoličku

Komedie / Rodinný

Československo, 1977, 80 min

 • kaylin
  ****

  Tomáš Holý byl prostě tak roztomilý, tak bezprostřední, tak skvělý, že vás filmy s ním prostě musí strhnout. Navíc jeho chemie s Františkem Němcem je prostě skvělá. I když je scénář Marie Poledňákové někdy hodně takový křečovitý a některé scény jsou strojené, herci je zvládnou skvěle a film prostě hladí po duši.(26.12.2017)

 • IvcaSammet
  *****

  Už jako malá jsem tuto rodinnou komedii milovala a ani po tolika letech a tolika shlédnutích se to vůbec nezměnilo. Vašek s Lubošem mě prostě dokážou vždycky rozesmát. A i když se ve filmu řeší ta romantika, kterou já tak nemám ráda, v tomto filmu mě absolutně vůbec nevadí, právě naopak! A pak samozřejmě výkon Tomáše Holého, který prostě byl nejlepším dětským hercem a bavičem, kterého jsme mohli na filmovém plátně vidět!(7.1.2015)

 • Agatha
  *****

  Marie Poledňáková asi dobře věděla co u diváků uspěje a co jim v ne příliš pestrém televizním programu schází. Podle slov mé maminky se v té době stály u kin fronty jak na banány a pomeranče před Vánocemi. To se dneska taky nevidí. Dřív bylo kino v každé větší vesnici a dneska se to ruší kde se dá. Hold je jiná doba. Nicméně trio Jana Preisová, František Němec a Tomáš Holý vypadalo jak kdyby se znalo odjakživa a jen tak náhodou je při tom natáčela kamera. Příběh je celkem obyčejný, ale díky neobyčejnému herectví Tomáše Holého a ostatních představitelů, si nedovedeme český film bez této komedie představit. Už jen ta hudba se zaryje hluboko do mysli a nedá se na ní zapomenout. Stejně tak jako na tu krásnou Vaškovu velrybu, vždycky jsem si přál umět tak hezky malovat...(30.12.2007)

 • Vančura
  ****

  Jana Preissová coby luxusní milfka ve filmu, který je strašně poznamenaný dobou svého vzniku. Vtipu je zde pomálu, film je mnohem spíše truchlivou televizní podívanou o obnově jednoho dávného vztahu. Snímek je nejsilnější v momentech, kdy je dětská bezelstnost konfrontována se světem dospělých. Spolu se sequelem "Jak dostat tatínka do polepšovny" jde o jedinou světlou výjimku v jinak hodně pokleslé tvůrčí filmografii Marie Poledňákové. I kdyby ale nenatočila nic jiného než tyhle dva filmy s Tomášem Holým, budiž za to navěky chvalořečena. Mimochodem herecky vynikající Harapes.(25.12.2012)

 • Lilloos
  **

  Bez roztomilého a (navíc) talentovaného Tomáše Holého by to bylo ale úplně o ničem. Takhle zachraňuje, co se dá, ačkoliv to rodinné drama působí spíš jako parodie. Především pak scéna, kdy se zatrpklý baleťák za doprovodu tragické hudby řítí v autě pražskými ulicemi a vede přitom závažné hovory, je nad očekávání úsměvná.(14.12.2013)

 • - Snímek získal hlavní cenu na MTF Zlatá Praha 1978. (Olík)

 • - Škola, kterou Vašek (Tomáš Holý) ve filmu navštěvuje, se nachází na pražském sídlišti Petřiny. (Zlatohlávek)

 • - Komédia sa doposiaľ vysielala v 36 krajinách. (WalterIK7)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace