poster

Jak vytrhnout velrybě stoličku (TV film)

 • slovenský

  Ako vytrhnúť veľrybe stoličku

Komedie / Rodinný

Československo, 1977, 80 min

 • Jeanne
  *****

  Výborný rodinný film, napětí, legrace... všechno, co by měl mít. Téma otec je vždy nejistý je tu rozvedeno v příběhu, kdy si Vašek na horách najde tatínka, a protože ve filmu je možné všechno, tak je současně jeho biologickým otcem. Nejkrásnější je dvakrát tentýž pohled na vlak, kterým jednou Anna s Vaškem, podruhé jen Anna přijíždí do Krkonoš. Nevím proč, ale ten zasněžený most je kouzelný! Maximální výhodou a zárukou kvalitního filmu byl předpoklad, že si autorka své dílo napíše i režíruje. K rozdílnému pojetí a následnému zklamání buď z knihy nebo z filmu pak nemůže dojít.(21.10.2003)

 • ondrula
  **

  Poměrně nudný normalizační rodinný film, který je v zásadě o tom, jak Tomáš Holý setrvale šikanuje a terorizuje svojí matku. Docela mě zaujalo, že Vlastík Harapes má nemalý herecký telent a pobavilo mě, když se pokoušel nakvartýrovat k Preissový, že jí sdělil, že by asi nedokázal snést jejího syna :-D Asi čekal, že mu padne kolem krku a vzápětí Tomáše Holýho šoupne do babyboxu (což by si ostatně za ten teror zasloužil).(19.7.2011)

 • Zíza
  ****

  Pěkná romantická komedie s uličníkem navrch to vše posypané dramatem, ve kterém se ujasňují vztahy. Vždycky se na to ráda podívám, nejenže to pěkně utíká, ale člověk se u toho pobaví. Pro mě klasika českých dětských filmů pro celou rodinu (neboť každý z rodiny si v tom najde něco jiného). Tohle nevidět je škoda, navíc na to navazuje skvělý druhý díl! Pro mě je to nestárnoucí klasika, která mě vrací do dětských let.(29.12.2015)

 • Mylouch
  *****

  Vašek, máma a táta -Tři-dva-jedna-Bum !! Etapa života Poledňákové, kdy chytila epochální scénáristickou slinu. Úžasný, s lehkostí podaný nadčasový příběh, jehož komediální stránka se vtiskla do pamětí diváků, ale i ta vážná má obrovskou hloubku a dokonce vlastně ve filmu převažuje. Jistá kamera i famózní střih, životní forma Němce, Holého a působivý výkon čarokrásné Preissové, která se statečně zmítá mezi dvojjedinností nabídek a nástrah. Příběh, kterému předcházel výstup na vrchol s geologickým programem.(2.5.2013)

 • Enšpígl
  **

  Bohužel mě nesedla postava resp. chování Vaška ve vztahu k mámě a posléze i k tátovi. Není to asi ničí chyba, Tomík Holý zahrál Vaška užasně a v podstatě se jeho postava sama starala o všechny emoce, takže fakt smekám. Tématicky mě to přišlo docela hodně dospělácký, skoro bych řekl, že je to klasický, dobře odehraný vztahový drama. Mám s pár věcma problém, hlavně se vztahem Janičky s Harapesem, to jsem vůbec nepochopil co ty dva od sebe vlastně chtěli ??? Pak mě docela vadilo, že Vašek slovně působil o deset let napřed. Myslím si, že by filmu prospěla větší scénaristické péče.(26.12.2014)

 • - Ve filmu jsou k vidění fragmenty baletů "Giselle" a "Spartakus". V době natáčení je bylo možné zhlédnout v Národním divadle v Praze v choreografii Jiřího Blažka. (Kesijop)

 • - Komédia sa doposiaľ vysielala v 36 krajinách. (WalterIK7)

 • - Tomáš Holý (Vašek) zmenil svojím herectvom žáner filmu. Samotná režisérka chcela natočiť skôr drámu. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace