Myš, která řvala

The Mouse That Roared

Day New York Was Invaded, The

Komedie / Válečný

Velká Británie, 1959, 83 min

Tak tohle me trochu zklamalo. Film je samozrejme starej 50 let, takze naky fory uz sou vyseptaly a v dobe vzniku to musela bejt paradni komedie a satira, ale proste mi prislo, ze se sem dalo dat foru daleko vic a kolikrat se stane, ze se nic moc nedeje. Navic Sellers, ackoliv je perfektni a zvlada s prehledem tri hlavni postavy filmu, proste nema nakej poradnej prostor aby zacal nejak vic saskovat. Nastesti ma film ale zajimavej pribeh a jen necelejch 80 minut, takze nudit nezacne. Ale i kdyz sem se obcas zasmal, stejne mi rpislo, ze to mohlo bejt daleko vtipnejsi.(13.2.2009)

„Varuji vás, madam! Znám zpaměti Ženevskou dohodu.“ - „Bravo! Někdy večer mi ji musíte zarecitovat. Já hraji na cembalo.“ Tři velcí komici Peter Sellers, Peter Sellers a Peter Sellers se ještě před Doktorem Divnoláskou sešli v tomto filmu a už tehdy ukázali, jak jim to dohromady krásně jde. Už vtípek s úvodním logem Columbia Pictures mě pobavil jako máloco v poslední době... A že film zestárl a zpracování některých jeho částí je spíše úsměvné? O to je podle mě kouzelnější.(30.11.2014)

Jestli něco mám na komediích rád, tak to, že bývají zpravidla apolitické... Fantastická exhibice ostrovního chameleona Petera Sellerse (tentokrát spíše přípomínajícího Pythony) s hutnou invencí a i dnes víceméně aktuálním dějem, navíc hranice, kterou můžete přejít, když ji nikdo nehlídá, nemá chybu, stejně jako zastávka na znamení a společenská hra Diplomacy. Těm, kterým se líbil Strangelove, zaručuji, že se zde pobaví ještě více. "Přiletěli létajícím talířem, je jich tři sta!" - "Marťani, jsou jich čtyři stovky!" - "Napadlo nás tisíce Marťanů!" - "Marťani jsou všude!"(21.5.2010)

Pomerne vtipná satirická príhoda o vyhlásení vojny maličkého štátiku Spojeným štátom americkým a následkoch tohto kroku. Základom scenára je parodovanie jednotlivých štátov v čase dobového mediálneho strachu z permanentnej hrozby atómovej vojny, základom herectva je trojúloha Petra Sellersa. Ako správne píše užívateľ Indio, kostýmami aj gagmi tvorí Revúca myš akýsi prazáklad humoru Monty Pythonovho lietajúceho cirkusu. O úplne nadčasovú komédiu nejde, pretože zhruba tretina filmu je naťahovanou zlátaninou, pôsobiacou dojmom výplne stopáže celovečerného filmu. Ide napríklad o návštevu New Yorku, pôsobiacu spočiatku vtipne, no neskôr išlo len o unavené predlžované zábery do ktorých boli dodané gagové scény, ako z nepodarených Chaplinových grotesiek. Poznámka na záver: Základ deja i názvu filmu - vyhlásenie vojny trpaslíka (myši) gigantovi (levovi) - nebol nejako zvlášť nereálny - veď napríklad Slovenská republika dňa 12. decembra 1941 vyhlásila vojnu USA aj Veľkej Británii.(10.4.2014)

Nukleárních zbraní se tenkrát bál kdekdo. Já jsem prožil půl života za bolševika, tak mi prosím nemějte za zlé, že jsem tím tématem poněkud otrávený. Tohle ovšem naštěstí není zdaleka jediná notečka, na kterou film hraje. Geniální je především nápad, že nejsnadnější cestou k prosperitě je prohrát válku se Spojenými státy a utrpět jejich okupaci. Překrásně jsou karikované jednotlivé světové mocnosti. Bláznivě směšný scénář (jedině úplný pitomec by dokázal tak krásnou válku vyhrát, nicméně právě to se stane), satirické dialogy, a neuvěřitelný Peter Sellers, jako obvykle hned v několika rolích, včetně jedné ženské. --- Není mnoho tak báječných a nezapomenutelných komedií.(8.2.2011)

• - Filmování začalo v polovině října 1958 třítýdenními exteriéry v Surrey a na pobřeží Lamanšského průlivu. 10. listopadu se produkce přestěhovala do ateliérů v Sheppertonu. (Pavlínka9)

• - O několik let později byl Peter Sellers dotázán, zdali by si zahrál v pokračování Myš na měsíci (1963). To už byl Sellers mezinárodní hvězdou a odmítl. Dokonce veřejně prohlásil, že se mu Myš, která řvala vůbec nelíbila. (Pavlínka9)

• - Scény, odohrávajúce sa v prístavoch Marseille a New Yorku, sa nakrúcali v Southamptone, invázia do ulíc Manhattanu bola nakrútená priamo na mieste, v nedeľné ráno, keď boli ulice ľudoprázdne. (classic)