Myš, která řvala

Myš, ktorá revala

• Austrálie

Komedie / Válečný

Velká Británie, 1959, 83 min

Jako vždy výborný Peter Sellers v několika rolích poněkud televizní komedie, která hlavně díky své krátké stopáži nezačne nudit. Mám rád, když si lidé dělají srandu z vážných témat, jako je studená válka a zbraně hromadného ničení, zvláště pokud je to téma dobře uchopené. Což naštěstí je tento případ.(1.9.2009)

Rozhodně stopercentná satira na monarchie, demokratické země, USA a politiku a diplomacii vůbec. Plus samozřejmě pár rýpnutí do "francouzštiny", kterou hovoří amíci, do armády a jaderných zbraní, a tak vůbec. Nebýt Petera Sellerse, byl by film poloviční, jenže nemůžu jinak než si povzdechnout nad oslnivou krásou Jean Sebergové. Andělské stvoření jako ona, a tak nešťastný životní příběh... O to je Myš, Která Řvala, významnější - navždy uchovává krásu a umění herečky s rebelským duchem pro naši potěchu. I o tom jsou filmy. A uznejte sami - ne vždycky jsou tak dobré jako tento.(9.12.2005)

...a tak se dvacítka občanů Fenwicku alias vojáků vydala s kufry na autobusovou zastávku (na znamení), aby dobyla Spojené státy americké. A po slibném, ryze satirickém úvodu bohužel dává vzniknout spíše nevalné britské verzi klasické francouzské komedie "zlatého věku". Ve výsledku roztomilé, ale přespříliš úsporné dílko.(5.5.2013)

Královsky jsem se bavil u téhle satiry nejen na politiku, studenou válku i američany. Celý koncept důvodu pro invazi i invaze samotné je velice povedený, film se může opírat o kvalitní scénář i o vždy spolehlivý výkon Sellerse, který toho odehrál více než je zvykem. Film navíc upoutá diváka už úvodním vtípkem s logem studia až po závěrečné kladení mírových podmínek zahrnující novou koupelnu.(28.7.2013)

Peter Sellers byl prostě jedinečný komik! Tahle válečná satira je takovým předchůdcem pozdější geniální spolupráce s Kubrickem na Dr. Divnolásce. Krásně švihlá ústřední zápletka, na kterou jsou navlečeny drobné vtípky na Brity, Američany, Francouze a ve stručnosti i na zbytek světa. Do té doby ryzí béčkař Jack Arnold zřejmě překonal všechna očekávání (90%).(16.2.2011)

• - Scény, odohrávajúce sa v prístavoch Marseille a New Yorku, sa nakrúcali v Southamptone, invázia do ulíc Manhattanu bola nakrútená priamo na mieste, v nedeľné ráno, keď boli ulice ľudoprázdne. (classic)

• - Filmování začalo v polovině října 1958 třítýdenními exteriéry v Surrey a na pobřeží Lamanšského průlivu. 10. listopadu se produkce přestěhovala do ateliérů v Sheppertonu. (Pavlínka9)

• - O několik let později byl Peter Sellers dotázán, zdali by si zahrál v pokračování Myš na měsíci (1963). To už byl Sellers mezinárodní hvězdou a odmítl. Dokonce veřejně prohlásil, že se mu Myš, která řvala vůbec nelíbila. (Pavlínka9)