Myš, která řvala

• Velká Británie The Mouse That Roared (více)

Vysoko ve Francouzských Alpách se rozprostírá na patnácti a tři čtvrtě čtverečních mílích nejmenší stát světa - velkovévodství Grand Fenwick, kde vládne stará velkovévodkyně Gloriana XII. (Peter Sellers). Poté co jeden kalifornský vinař začne vyrábět imitaci fenwického vývozního artiklu číslo jedna, Pinotu Grand Fenwick, stihne tuto jedinou anglicky hovořící zemi na starém kontinentě hluboká hospodářská krize. Dědičný ministerský předseda, hrabě Rupert Mountjoy (Peter Sellers), navrhne (s cílem zachránit svou vlast) vyhlásit Spojeným státům americkým válku. Dvacet dobrovolných lučištníků pod vedením velitele vojsk, dědičného polního maršála a vrchního nadlesního Tullyho Bascomba (Peter Sellers), zaútočí na liduprázdný New York, neboť byl vyhlášen cvičný atomový poplach. Uznejte sami, že jenom imbecil by mohl vyhrát takovouhle válku. (Bontonfilm)

Radko

Pomerne vtipná satirická príhoda o vyhlásení vojny maličkého štátiku Spojeným štátom americkým a následkoch tohto kroku. Základom scenára je parodovanie jednotlivých štátov v čase dobového mediálneho strachu z permanentnej hrozby atómovej vojny, základom herectva je trojúloha Petra Sellersa. Ako správne píše užívateľ Indio, kostýmami aj gagmi tvorí Revúca myš akýsi prazáklad humoru Monty Pythonovho lietajúceho cirkusu. O úplne nadčasovú komédiu nejde, pretože zhruba tretina filmu je naťahovanou zlátaninou, pôsobiacou dojmom výplne stopáže celovečerného filmu. Ide napríklad o návštevu New Yorku, pôsobiacu spočiatku vtipne, no neskôr išlo len o unavené predlžované zábery do ktorých boli dodané gagové scény, ako z nepodarených Chaplinových grotesiek. Poznámka na záver: Základ deja i názvu filmu - vyhlásenie vojny trpaslíka (myši) gigantovi (levovi) - nebol nejako zvlášť nereálny - veď napríklad Slovenská republika dňa 12. decembra 1941 vyhlásila vojnu USA aj Veľkej Británii. ()

Pierre

Chcete orange nebo tomato džus? :DDD Ještě teď se dotlemuju.:DD Myš, která řvala mě bavila určitě více než nedávno viděná jiná  komedie s Peterem Sellersem v několikaroli Zajatec ze Zendy rovněž zabývající se poměry ve fiktivní zemi. Myš má pro tradičně excelelujícího Sellerse dokonce neodolatelnou ženskou roli, jako partnerku neobyčejně krásnou  Jean Seberg z U konce s dechem  (se kterou se budu muset ještě na něco podívat) a nabízí dokonale absurdní námět o vyhlášení války za účelem prohry. Satirická hříčka má velmi přímočarý a svížný děj i stopáž, a i když se i přesto (především v 1.polovině) občas nevyhne hlušším momentům, tak jsem se jinak z velké části velmi  dobře bavil a hodně mi to zpříjemnilo čas.  Zajatce jsem si dal v originale z vzácného DVD , u Myši asi  již asi nebude sehnatelné, ale je přjemným překvapením, že dabing s Fišerem byl volně dostupný na uložišti. A díky skvělému výkonu Fišera (tady definitivně dokazuje, že se nehodí jen na Clouseaua) ani nevadí ten malý počet dabérů na jiné role. I když je možné, že se Fišer  dost odchyhuje od originalu a na tohle se určitě rád časem v kouknu ještě jednou v původním znění,  protože se mi to fakt líbilo. Pořád si pro sebe  (:D) vzpomínám,  jak jsem v zimě 2019/2020 (poslední měsíce normálnho světa) objevil hned tři přelomové filmy s mým oblíbeným Sellersem.  A jak říkám: Hold každý film se Sellersem nemůže být Hoffman (:D), tak  za letošek si alespoň můžu po Optimistech napsat další pěkný kousek.  Ach, kéž by byly aktuální válečné zprávy stejná blámaž jako zdější bomba. ()

Hellboy

Jako vždy výborný Peter Sellers v několika rolích poněkud televizní komedie, která hlavně díky své krátké stopáži nezačne nudit. Mám rád, když si lidé dělají srandu z vážných témat, jako je studená válka a zbraně hromadného ničení, zvláště pokud je to téma dobře uchopené. Což naštěstí je tento případ. ()

dr.fish

Pověstný longbowman of Fenwick útočí na New York, aby si svou porážkou vynutil opětovné navázání obchodních styků a odbyt svého vína. Shodou okolností však najde New York prázdný a zajme amerického generála, ukořistí zbraň hromadného ničení, které se bojí celý svět. Porazit USA s dvaceti muži, to musí být velitel buď génius nebo idiot. V tomto případě je B správně, Tully Bascombe je totiž jedním z více zdegenerovaných členů královské rodiny, maršálem je jen proto, že armáda je ve Fenwicku zcela nevyužívaná. Všecko se to zacyklí a je to docela sranda i na dnešní dobu. Rozhodně mne film mile překvapil, jak citlivě a lidsky se dá natočit protiválečný film. 80% ()

Elví

Nepamatuju si na jediný záběr, kdy bych se nesmála. Film obsahující TOLIK hlášek, že by vydaly ještě minimálně na dalších 5 filmů. Příběh zemičky zvané Fenwick, rozprostřené na 15 mílích, jež vyhlásí válku USA (které musí pověřit FBI, aby nepřátelskou zemi našlo:)) a kupodivu ji vyhraje pomocí ukradené Q bomby (kterou SSSR už samozřejmě dávno má, ale Fenwicku svou spolupráci stejně nabídne) v čele s kouzelnou královnou, již hraje Peter Sellers, ministerským předsedou, jehož hraje Peter Sellers a vojevůdcem - prudce inteligentním Tullym, jehož hraje Peter Sellers končící happy endem a milionem dolarů (po neúspěšném přemlouvání ne miliardou) je prostě neodolatelný:) ()

• Filmování začalo v polovině října 1958 třítýdenními exteriéry v Surrey a na pobřeží Lamanšského průlivu. 10. listopadu se produkce přestěhovala do ateliérů v Sheppertonu. (Pavlínka9)
  • O několik let později byl Peter Sellers dotázán, zdali by si zahrál v pokračování Myš na měsíci (1963). To už byl Sellers mezinárodní hvězdou a odmítl. Dokonce veřejně prohlásil, že se mu Myš, která řvala vůbec nelíbila. (Pavlínka9)
  • Scény, odohrávajúce sa v prístavoch Marseille a New Yorku, sa nakrúcali v Southamptone, invázia do ulíc Manhattanu bola nakrútená priamo na mieste, v nedeľné ráno, keď boli ulice ľudoprázdne. (classic)