Myš, která řvala

The Mouse That Roared

Day New York Was Invaded, The

Komedie / Válečný

Velká Británie, 1959, 83 min

Takhle nějak si představuju inteligentní komediální jednorázovku, která dobře využívá Sellersovy mnoharole (ostatně kdo jiný má takový komediální talent, že se smějete, jen co začne na obrazovce zmateně pobíhat), z nichž je ale jen jedna majoritní a dvě podružné. Potěší i panterácký dabing Standy Fišera, takže ani moc nevadí, že polovinu vedlejších postav namluvil Homer, a tu druhou pan Burns. Prostě ideální film na deštivé sobotní odpoledne. 70%(13.2.2011)

Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Při mé skvělé paměti na obličeje mi až při čtení komentářů došlo, že Peter Sellers hrál ve filmu trojroli - i když ta velkovévodkyně mi přišla taková jiná... :-) O válečný film samozřejmě nejde, spíše o politickou parodii s dostatečným obsahem britského suchého humoru. "Myš" není ani vrcholem Sellersovy situační komiky, ten přišel o hodně později v Růžových panterech a ve filmu Byl jsem při tom, ale trojrole o šíři jeho talentu hodně naznačila již tady... Přesto jde i dnes o příjemný a vtipný film. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=p7L7WLFBYR4(27.6.2012)

Nepamatuju si na jediný záběr, kdy bych se nesmála. Film obsahující TOLIK hlášek, že by vydaly ještě minimálně na dalších 5 filmů. Příběh zemičky zvané Fenwick, rozprostřené na 15 mílích, jež vyhlásí válku USA (které musí pověřit FBI, aby nepřátelskou zemi našlo:)) a kupodivu ji vyhraje pomocí ukradené Q bomby (kterou SSSR už samozřejmě dávno má, ale Fenwicku svou spolupráci stejně nabídne) v čele s kouzelnou královnou, již hraje Peter Sellers, ministerským předsedou, jehož hraje Peter Sellers a vojevůdcem - prudce inteligentním Tullym, jehož hraje Peter Sellers končící happy endem a milionem dolarů (po neúspěšném přemlouvání ne miliardou) je prostě neodolatelný:)(2.12.2006)

Jestli něco mám na komediích rád, tak to, že bývají zpravidla apolitické... Fantastická exhibice ostrovního chameleona Petera Sellerse (tentokrát spíše přípomínajícího Pythony) s hutnou invencí a i dnes víceméně aktuálním dějem, navíc hranice, kterou můžete přejít, když ji nikdo nehlídá, nemá chybu, stejně jako zastávka na znamení a společenská hra Diplomacy. Těm, kterým se líbil Strangelove, zaručuji, že se zde pobaví ještě více. "Přiletěli létajícím talířem, je jich tři sta!" - "Marťani, jsou jich čtyři stovky!" - "Napadlo nás tisíce Marťanů!" - "Marťani jsou všude!"(21.5.2010)

Pověstný longbowman of Fenwick útočí na New York, aby si svou porážkou vynutil opětovné navázání obchodních styků a odbyt svého vína. Shodou okolností však najde New York prázdný a zajme amerického generála, ukořistí zbraň hromadného ničení, které se bojí celý svět. Porazit USA s dvaceti muži, to musí být velitel buď génius nebo idiot. V tomto případě je B správně, Tully Bascombe je totiž jedním z více zdegenerovaných členů královské rodiny, maršálem je jen proto, že armáda je ve Fenwicku zcela nevyužívaná. Všecko se to zacyklí a je to docela sranda i na dnešní dobu. Rozhodně mne film mile překvapil, jak citlivě a lidsky se dá natočit protiválečný film. 80%(25.2.2015)

• - O několik let později byl Peter Sellers dotázán, zdali by si zahrál v pokračování Myš na měsíci (1963). To už byl Sellers mezinárodní hvězdou a odmítl. Dokonce veřejně prohlásil, že se mu Myš, která řvala vůbec nelíbila. (Pavlínka9)

• - Filmování začalo v polovině října 1958 třítýdenními exteriéry v Surrey a na pobřeží Lamanšského průlivu. 10. listopadu se produkce přestěhovala do ateliérů v Sheppertonu. (Pavlínka9)

• - Scény, odohrávajúce sa v prístavoch Marseille a New Yorku, sa nakrúcali v Southamptone, invázia do ulíc Manhattanu bola nakrútená priamo na mieste, v nedeľné ráno, keď boli ulice ľudoprázdne. (classic)