Myš, která řvala

• Velká Británie The Mouse That Roared (více)

Vysoko ve Francouzských Alpách se rozprostírá na patnácti a tři čtvrtě čtverečních mílích nejmenší stát světa - velkovévodství Grand Fenwick, kde vládne stará velkovévodkyně Gloriana XII. (Peter Sellers). Poté co jeden kalifornský vinař začne vyrábět imitaci fenwického vývozního artiklu číslo jedna, Pinotu Grand Fenwick, stihne tuto jedinou anglicky hovořící zemi na starém kontinentě hluboká hospodářská krize. Dědičný ministerský předseda, hrabě Rupert Mountjoy (Peter Sellers), navrhne (s cílem zachránit svou vlast) vyhlásit Spojeným státům americkým válku. Dvacet dobrovolných lučištníků pod vedením velitele vojsk, dědičného polního maršála a vrchního nadlesního Tullyho Bascomba (Peter Sellers), zaútočí na liduprázdný New York, neboť byl vyhlášen cvičný atomový poplach. Uznejte sami, že jenom imbecil by mohl vyhrát takovouhle válku. (oficiální text distributora)

Trailer

Radek99

Celkem vtipná satira beroucí si na paškál mezinárodní politiku a podivné kabinetní válečné hry, která překvapivě nezestárla a přežila nejen konec studené války, ale i kvapný rozvoj válečných technologií, stačí si jen za velkovévodství Grand Fenwick dosadit třeba takovou Severní Koreu.... Bizarnost rovnováhy postavené na atomovém zbrojení a až fetišistická náklonnost k ,,bombě" je tak předstupněm legendárního Dr. Divnolásky, možná nejlepší filmové protiválečné satiry vůbec... ()

Oskar

Režisér béčkových sci-fi o zmenšujících se lidech a gigantickém hmyzu Jack Arnold pojednou vsadil na zcela jiný žánr. Rozverná britská komedie vypráví o poměrech ve fiktivní evropské monarchii, která vyhlásí válku USA. Film stojí a padá (ale přece jen častěji stojí) s hereckými výkony Petera Sellerse v trojroli zbrojnoše, ministra a především útlocitné vládkyně Gloriany XII. Tu zahrál jako kombinaci britské královny Viktorie a tehdy populární herečky Margaret Rutherfordové. Pikantní je, že ve volném pokračování Myš na Měsíci (už bez Sellersovy účasti) hrála Glorianu... ano, uhodli jste, Margaret Rutherfordová. :-) 70% ()

RHK

Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Při mé skvělé paměti na obličeje mi až při čtení komentářů došlo, že Peter Sellers hrál ve filmu trojroli - i když ta velkovévodkyně mi přišla taková jiná... :-) O válečný film samozřejmě nejde, spíše o politickou parodii s dostatečným obsahem britského suchého humoru. "Myš" není ani vrcholem Sellersovy situační komiky, ten přišel o hodně později v Růžových panterech a ve filmu Byl jsem při tom, ale trojrole o šíři jeho talentu hodně naznačila již tady... Přesto jde i dnes o příjemný a vtipný film. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=p7L7WLFBYR4 ()

Gemini

Rozhodně stopercentná satira na monarchie, demokratické země, USA a politiku a diplomacii vůbec. Plus samozřejmě pár rýpnutí do "francouzštiny", kterou hovoří amíci, do armády a jaderných zbraní, a tak vůbec. Nebýt Petera Sellerse, byl by film poloviční, jenže nemůžu jinak než si povzdechnout nad oslnivou krásou Jean Sebergové. Andělské stvoření jako ona, a tak nešťastný životní příběh... O to je Myš, Která Řvala, významnější - navždy uchovává krásu a umění herečky s rebelským duchem pro naši potěchu. I o tom jsou filmy. A uznejte sami - ne vždycky jsou tak dobré jako tento. ()

B!shop

Tak tohle me trochu zklamalo. Film je samozrejme starej 50 let, takze naky fory uz sou vyseptaly a v dobe vzniku to musela bejt paradni komedie a satira, ale proste mi prislo, ze se sem dalo dat foru daleko vic a kolikrat se stane, ze se nic moc nedeje. Navic Sellers, ackoliv je perfektni a zvlada s prehledem tri hlavni postavy filmu, proste nema nakej poradnej prostor aby zacal nejak vic saskovat. Nastesti ma film ale zajimavej pribeh a jen necelejch 80 minut, takze nudit nezacne. Ale i kdyz sem se obcas zasmal, stejne mi rpislo, ze to mohlo bejt daleko vtipnejsi. ()

• O několik let později byl Peter Sellers dotázán, zdali by si zahrál v pokračování Myš na měsíci (1963). To už byl Sellers mezinárodní hvězdou a odmítl. Dokonce veřejně prohlásil, že se mu Myš, která řvala vůbec nelíbila. (Pavlínka9)
  • Scény, odohrávajúce sa v prístavoch Marseille a New Yorku, sa nakrúcali v Southamptone, invázia do ulíc Manhattanu bola nakrútená priamo na mieste, v nedeľné ráno, keď boli ulice ľudoprázdne. (classic)
  • Filmování začalo v polovině října 1958 třítýdenními exteriéry v Surrey a na pobřeží Lamanšského průlivu. 10. listopadu se produkce přestěhovala do ateliérů v Sheppertonu. (Pavlínka9)