Myš, která řvala

• Velká Británie The Mouse That Roared (více)
Trailer

VOD (1)

Vysoko ve Francouzských Alpách se rozprostírá na patnácti a tři čtvrtě čtverečních mílích nejmenší stát světa - velkovévodství Grand Fenwick, kde vládne stará velkovévodkyně Gloriana XII. (Peter Sellers). Poté co jeden kalifornský vinař začne vyrábět imitaci fenwického vývozního artiklu číslo jedna, Pinotu Grand Fenwick, stihne tuto jedinou anglicky hovořící zemi na starém kontinentě hluboká hospodářská krize. Dědičný ministerský předseda, hrabě Rupert Mountjoy (Peter Sellers), navrhne (s cílem zachránit svou vlast) vyhlásit Spojeným státům americkým válku. Dvacet dobrovolných lučištníků pod vedením velitele vojsk, dědičného polního maršála a vrchního nadlesního Tullyho Bascomba (Peter Sellers), zaútočí na liduprázdný New York, neboť byl vyhlášen cvičný atomový poplach. Uznejte sami, že jenom imbecil by mohl vyhrát takovouhle válku. (Bontonfilm)

Trailer

D.Moore

„Varuji vás, madam! Znám zpaměti Ženevskou dohodu.“ - „Bravo! Někdy večer mi ji musíte zarecitovat. Já hraji na cembalo.“ Tři velcí komici Peter Sellers, Peter Sellers a Peter Sellers se ještě před Doktorem Divnoláskou sešli v tomto filmu a už tehdy ukázali, jak jim to dohromady krásně jde. Už vtípek s úvodním logem Columbia Pictures mě pobavil jako máloco v poslední době... A že film zestárl a zpracování některých jeho částí je spíše úsměvné? O to je podle mě kouzelnější. ()

Rockerman

Pěkná protiválečná satira, která měla jistě větší dopad ve své době, v době studené války, kdy se závodilo ve zbrojení. Ale ani dnes tento film nenudí, vzbuzuje úsměv na tváři, když malá zemička Grand Fenwick vyhlásí a posléze i vyhrává válku proti Spojeným státům. Film, plný absurdního humoru je trochu naivní, ale pobaví a to je to hlavní. ()

Madluska

Peter Sellers válí! Víc by nebylo třeba dodávat, kdyby se na plátně nemíhali "zbrojnoši" (předpokládám, že kostýmy tvořila z větší části vlna ;-)) s luky a šípy, kteří se promenádují po liduprázdném New Yorku, a kdyby film nebyl podobných absurdit plný. Chytrá komedie, kterou zdobí punc aktuálnosti vlastně až dodnes, proto jí odpouštím i dle Kurčatowa "zbytečně sladký konec". ()

Radek99

Celkem vtipná satira beroucí si na paškál mezinárodní politiku a podivné kabinetní válečné hry, která překvapivě nezestárla a přežila nejen konec studené války, ale i kvapný rozvoj válečných technologií, stačí si jen za velkovévodství Grand Fenwick dosadit třeba takovou Severní Koreu.... Bizarnost rovnováhy postavené na atomovém zbrojení a až fetišistická náklonnost k ,,bombě" je tak předstupněm legendárního Dr. Divnolásky, možná nejlepší filmové protiválečné satiry vůbec... ()

deepspace101

Ostří výběrové britské satiry nikdy neztrácí svou břitkost a lesk, nedokáží jej o ně připravit ani ubíhající léta. Nešetří nikoho a nic, s přehledem střílí do cizích i vlastních řad. A já jsem ve svém živlu, ať už u mne vyvolává salvy smíchu, nebo jen pár pobavených úsměvů. Nechť vaše pozornost nepoleví, muži se smrtícími paprsky a škodolibé lišky mohou číhat kdekoliv! ()

• Filmování začalo v polovině října 1958 třítýdenními exteriéry v Surrey a na pobřeží Lamanšského průlivu. 10. listopadu se produkce přestěhovala do ateliérů v Sheppertonu. (Pavlínka9)
  • O několik let později byl Peter Sellers dotázán, zdali by si zahrál v pokračování Myš na měsíci (1963). To už byl Sellers mezinárodní hvězdou a odmítl. Dokonce veřejně prohlásil, že se mu Myš, která řvala vůbec nelíbila. (Pavlínka9)
  • Scény, odohrávajúce sa v prístavoch Marseille a New Yorku, sa nakrúcali v Southamptone, invázia do ulíc Manhattanu bola nakrútená priamo na mieste, v nedeľné ráno, keď boli ulice ľudoprázdne. (classic)