Śmíra, která místy až okatě nadržovala knížeti. To by mi teď s odstupem času nevadilo, protože jsem ovarovou hlavu volil v naivní domněnce, že se podobně jako prezident Klaus vymezí proti některým hloupostem z EU. Chyba lávky. Nicméně koukat se na opilého Zemana mimo oficiální záběry nemusím, když nám ho TV servírují ožralého v hlavních zprávách, to samé platí o bodrém šlechtici a odměřeném Fischerovi. Kandidující dámy pak byly naprosto nudné. Nejvíce tak pobavila přesná analýza časů budoucích resp. přítomných od Karla Hvížďaly. Zkráceno na hodinu jako televizní projekt by to bylo určitě poutavější. 60%(6.1.2014)

Pěkný dokument. Zdál se mi objektivní. Obsahoval vše podstatné a zajímavé z doby před tímhle nedůstojným honem na voliče i po něm. Nejvíce se mi líbily záběry na týmy jednotlivých kandidátů. Na všechny ty patolízaly a podivná individua, kterých bylo kolem každého kandidáta hodně. Po volbě se hladové zástupy vyžírek ještě pěkně rozrostly. Nesmím zapomenout ani na Helenku Vondráčkovou, Davida Černého (autora ohyzdného vztyčeného prostředníku směrem na Pražský hrad), Jiřinku a další "umělce". Jen jedné věci jsem nerozuměla. Po prohrané volbě sděloval Karel Schwarzenberg svým příznivcům, že jim děkuje, že jedna bitva skončila, ale boj pokračuje. Měl tím snad na mysli všeobecnou štvanici na Miloše Zemana, která zahlcuje média (včetně tzv. veřejnoprávních) intenzivně už celý rok?(5.1.2014)

V našich poměrech nadprůměrný časosběrný dokument zachycuje, zdá se, to skutečně nejpodstatnější z historicky první přímé prezidentské volby. Žádný z kandidátů tu není jen černobílý; střídá lepší momenty s těmi, u kterých by nejraději nebyl. Přesné zachycení Schwarzenbergova politováníhodného výroku o Edvardu Benešovi jako válečném zločinci de facto by kdekoliv jinde než u nás znamenalo předčasný konec politické dráhy. Na věci nemění nic ani to, že výrok byl řečen s vioditelnou bezelstností muže neznalého blíže věci (zdvořile řečeno). Lidsky na mne nejvíce zapůsobila Taťána Fischerová. Celkově: pod drobnohledem všetečné a nanejvýš všímavé kamery se většina kandidátů jevila podstatně lépe než ti, kdo tuto volbu umožnili nebo ti, kteří o ní psali. Ty nebo ony excesy, které nejde přehlédnout, nepřesahují to, co známe z vlastní zkušenosti z našeho okolí např. z komunálních samospráv. Je jen potěšitelné, že i když se autoři dokumentu netajili svými sympatiemi, dokázali odolat levnému pokušení průzračných preferencí svých favoritů a nikde nepřekročit meze nepodjaté novinářské profesionality. Těch 90 minut, po které dokument sledujete, se rozhodně nenudíte. A v ledasčems si doplníte své znalosti.(25.3.2013)

Konečně objektivní pohled na politiku. Přepla jsem na to v televizi a reflexivně obrátila oči v sloup, chvilku jsem to bez zájmu nechala běžet. No a byla jsem překvapená. Dokument, jak má být. Vše je tak, jak to opravdu je. Nefunguje zde žádná mediální manipulace ani nic podobného. Průzračně vidíme politické vztahy, vztahy mezi volebními týmy, sviňárny, co si navzájem provádějí a jak se klidně do očí zákeřně napadají. Politice nerozumím, ale mám osobní sympatie. Můžu ale říct, že tento dokument je vhodný i pro ty, kteří nedokáží vyslovit Schwarzenbergovo jméno a hlavně pro ty, jež jsou nestranní.(7.1.2014)

Kdo bedlivě sledoval politickou situaci před volbami, pro toho nebude tento dokument velkým překvapením. I těch pár scén z pozadí, které uveřejněny předtím nebyly, však dokáže hnout člověku žlučí. O tom ale politika je, kdo má žaludek, rozhodně v ní úspěch nenajde. K potlické scéně mě napadá v tento moment snad jen citát velikána Cimrmana: "Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat."(16.1.2014)

• - Režisér Tomáš Kudrna nesměl zveřejnit žádnou část natočeného materiálu před skončením prezidentských voleb. (ZHODNOTITEL)