Jako rekapitulace mánie, která během volby vypukla, viděná s odstupem a notnou dávkou nadhledu, především co se Zemanových lahviček, cigaretek a oplzlých bonmotů týče, Hledá se prezident splnil očekávání a pobavil. Jako rozšířený pohled na všechno dění a hlubší záběr do profilů kandidátů mi nestačil.(23.4.2013)

• Mrkvič

E? Nějaký názor? Něco nového? Něco objevného? Něco zajímavého? Takřka jen slepenec záběrů, které jsou oproti těm notoricky známým odlišné pouze umístěním kamery o metr vlevo nebo metr vpravo. Těch záběrů ze zákulisí je fakt minimum a většinou jsou ještě o ničem. Za hodnotnější pokládám každou komentovanou reportáž na téma prezidentských voleb.(9.1.2014)

Skvěle zkonstruovaný český melodram, ve kterém se režisér se scénáristou stahují do pozadí, aby mohlo dostatečně vyniknout herecké mistrovství všech hlavních (i vedlejších) aktérů. Těžko říci zda je dokument ve výsledku skutečně natolik nestranný, jak režisér Kudrna před premiérou tvrdil. Hlavně v poslední třetině je z filmu cítit velká inklinace ke knížeti, což mě osobně je sympatické, na druhé straně to může zavánět mírnou manipulativností s fakty. Naopak některá fakta získávají nové a zřetelnější souvislosti (Šlouf, Fischer, Schwarzenbergova prohra ad.). Problém představují především samotné hvězdy filmu, u kterých se divák až do samého konce může jen domnívat jak moc velké divadlo hrají a do jaké míry se do své role skutečně vžily. Šokující podívaná se nekoná. Spíše úsměvná česká groteska o tom, jak Miloš k hradu přišel, pravda ke konci s krapet mrazivějším podtónem. Snad dříve nebo později nebude národ parafrázovat jednu českou píseň, o tom že jsme v prdeli a zvolili jsme (jste) si ho sami.(24.3.2013)

Dokumentární počin Tomáše Kudrny byl opěvován ze všech stran a popravdě i já jsem se na pohled do zákulisí první přímé volby českého prezidenta těšil, nicméně výsledek moje očekávání nenaplnil a dostavil se pouze tuctový dokument s materiálem, který byl tisíckrát odvysílaný v televizním zpravodajství. Upřímně řečeno tento kousek nepřináší nic nového a už vůbec ne nic revolučního jak by se na první pohled mohlo zdát. Navíc se vyváženě nevěnuje všem zúčastněným kandidátům, ale pouze panu Zemanovi, Fischerovi a Karlu Schwarzenbergovi. Ostatní kandidáti jsou rádi, že v celém dokumentu pronesou dvě věty a na seznámení s jejich profilem či zákulisím můžete rovnou zapomenout. V podstatě nemohu pochválit ani pohled do zákulisí zmíněných tří pánů, jelikož jsou vybrány zbytečné scény, které bohužel pramálo vypovídají o charakterech dotyčných kandidátů a to, že je Zeman vtipný hulvát a Schwarzenberg spící mumlal divák, patrně věděl už před tímto dokumentem. Na druhou stranu musím tvůrce pochválit, že se snažil do snímku zakomponovat názory obyčejných občanů a nabízí asi nejucelenější pohled na tuto významnou událost v historii samostatné České republiky. Moje hodnocení 55%(28.2.2014)

• dobytek

Bylo to o něco lepší než podobnej dokument Spřízněni přímou volbou od Klusáka a Remundy. Problém je v tom, že zatimco Klusák s Remundou to svoje veledílo zveřejnili poměrně rychle po volbách, tak tohle se do televize dostalo až zhruba o rok později, takže už to všechno bylo poněkud vyčpělý. Navíc nejzajímavější a nejvtipnější momenty jsem stejně už viděl v trailerech a různejch ukázkách. Vtipný akorát bylo, jak na konci nějakej študentík s červenejma až fialově zbarvenejma tvářema se skoro rozbrečel, když Želé podpořil před 2. kolem Zemana.(9.1.2014)