Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby. (oficiální text distributora)

Trailer 1

johnn333

Uff, tak tohle asi vyjelo z nějaký výrobní linky na dokumenty bez ksichtu a bez přidaný hodnoty. Pořád to opakuje to, co už dávno víme: že Zeman leje, že Karla to pak už asi moc nebavilo, že Bobo je groteska a že Fischer má asi nějakou panickou poruchu. Je smutný, když musí nejzajímavější moment celýho filmu obstarat konkurence, totiž Klusák, který dokázal jít do konfrontace se Šloufem v Tophotelu. Hledá se dokument. 50% ()

Radko

Obstarožný strýco, ktorý ideové priority, prebúdzajúc sa z večného spánku, zo seba príliš nevydoloval vs. buranský ožran, bonmotujúci v závislosti od hladiny alkoholu, otravujúci aj večnou túžbou uspokojiť závislosť druhú - nikotínovú. A čože duelu predchádzalo? Gumený moralista - komunista, populárnejších nenávidiaci socialista, ezotericko toltécka dáma, buchta s nulovou popularitou a 100%nou ambíciou a ďalší strýcovia, tvoriaci štafáž. Aha, aby som nezabudol, ešte tam bol jeden avantgardný umelec, z ktorého sa po vstupe do ringu stala želéovitá figúrka, tvoriaca podržtašku opilcovi. Skvelý pohľad, stávajúci sa však časom o to nudnejším, o čo roztodivnejšie správanie týchto nesympatických figúr ukazoval. Vyvolení na politickú nôtu. Na Slovensku to však nie lepšie, len iné. Vyvolení 2 predstavujú geroja moci, čo si nevšimol november 89, diskusie s protivníkmi odmieta, bilboardového mága, zbohatnúceho na úžerníckych pôžičkách, ezoterikou predchnutú dámu, hlásajúcu presuny tela mimo hmotný svet, "skromných" pánov s cirkevnou agendou, štafáž a herca - revolucionára, varujúceho pred novodobou totalitou heslom: "Znovu ide o veľa.". Nejde. Ide len a len o túžbu byť hore. ()

sportovec

V našich poměrech nadprůměrný časosběrný dokument zachycuje, zdá se, to skutečně nejpodstatnější z historicky první přímé prezidentské volby. Žádný z kandidátů tu není jen černobílý; střídá lepší momenty s těmi, u kterých by nejraději nebyl. Přesné zachycení Schwarzenbergova politováníhodného výroku o Edvardu Benešovi jako válečném zločinci de facto by kdekoliv jinde než u nás znamenalo předčasný konec politické dráhy. Na věci nemění nic ani to, že výrok byl řečen s vioditelnou bezelstností muže neznalého blíže věci (zdvořile řečeno). Lidsky na mne nejvíce zapůsobila Taťána Fischerová. Celkově: pod drobnohledem všetečné a nanejvýš všímavé kamery se většina kandidátů jevila podstatně lépe než ti, kdo tuto volbu umožnili nebo ti, kteří o ní psali. Ty nebo ony excesy, které nejde přehlédnout, nepřesahují to, co známe z vlastní zkušenosti z našeho okolí např. z komunálních samospráv. Je jen potěšitelné, že i když se autoři dokumentu netajili svými sympatiemi, dokázali odolat levnému pokušení průzračných preferencí svých favoritů a nikde nepřekročit meze nepodjaté novinářské profesionality. Těch 90 minut, po které dokument sledujete, se rozhodně nenudíte. A v ledasčems si doplníte své znalosti. ()

dobytek

Bylo to o něco lepší než podobnej dokument Spřízněni přímou volbou od Klusáka a Remundy. Problém je v tom, že zatimco Klusák s Remundou to svoje veledílo zveřejnili poměrně rychle po volbách, tak tohle se do televize dostalo až zhruba o rok později, takže už to všechno bylo poněkud vyčpělý. Navíc nejzajímavější a nejvtipnější momenty jsem stejně už viděl v trailerech a různejch ukázkách. Vtipný akorát bylo, jak na konci nějakej študentík s červenejma až fialově zbarvenejma tvářema se skoro rozbrečel, když Želé podpořil před 2. kolem Zemana. ()

Tosim

Já mám tenhle vyprávěcí odstup u dokumentů asi nejradši...jde o velmi křehké hranice vnímání, jak politici zobrazují sebe, jak je vidí média, jak je vnímají lidé a co si všechno dokument může dovolit. Paradoxně patří dík všem zúčastněným, že do toho šli. Není to totiž o tom, že vidíme, co už známe (tak by se šmahem dala odsunout většina faktografické filmové produkce), ale o tom, že skutečnost překonává naše nejbujnější představy. Politika, potažmo veřejný život, je totiž stále světem fascinujícím, i přes české kverulantské hašteření. Ale pokud by někoho hrozně zajímala nová fakta, tak Vratislav Mynář je velice podobný Štěpánu Marešovi a Jan Fisher má až moc velkej nos. 100%! ()

• Režisér Tomáš Kudrna nesměl zveřejnit žádnou část natočeného materiálu před skončením prezidentských voleb. (ZHODNOTITEL)

Související novinky

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Seznam nejlepších filmů roku 2013 dle ČSFD.cz si můžete nechat zobrazit ve specifičtějším výběru Žebříčků, a to i zvlášť pro jednotlivé žánry. V celkovém žebříčku divácké líbivosti vedou s úžasnými…