Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby. (oficiální text distributora)

Trailer 2

peetriss

Nekomentované střihové pásmo zákulisního dění před a během první přímé volby prezidenta. Poměrně zajímavé postřehy i záběry, které mé mínění o jednotlivých kandidátech nijak nepřevrátily, ba naopak. Všechny důležité momenty jsou v dokumentu obsaženy a viděny z neobvyklého úhlu, takže své poslání film určitě splnil. 70% ()

dobytek

Bylo to o něco lepší než podobnej dokument Spřízněni přímou volbou od Klusáka a Remundy. Problém je v tom, že zatimco Klusák s Remundou to svoje veledílo zveřejnili poměrně rychle po volbách, tak tohle se do televize dostalo až zhruba o rok později, takže už to všechno bylo poněkud vyčpělý. Navíc nejzajímavější a nejvtipnější momenty jsem stejně už viděl v trailerech a různejch ukázkách. Vtipný akorát bylo, jak na konci nějakej študentík s červenejma až fialově zbarvenejma tvářema se skoro rozbrečel, když Želé podpořil před 2. kolem Zemana. ()

Morholt

Śmíra, která místy až okatě nadržovala knížeti. To by mi teď s odstupem času nevadilo, protože jsem ovarovou hlavu volil v naivní domněnce, že se podobně jako prezident Klaus vymezí proti některým hloupostem z EU. Chyba lávky. Nicméně koukat se na opilého Zemana mimo oficiální záběry nemusím, když nám ho TV servírují ožralého v hlavních zprávách, to samé platí o bodrém šlechtici a odměřeném Fischerovi. Kandidující dámy pak byly naprosto nudné. Nejvíce tak pobavila přesná analýza časů budoucích resp. přítomných od Karla Hvížďaly. Zkráceno na hodinu jako televizní projekt by to bylo určitě poutavější. 60% ()

insurgentes

Viděl jsem: jednoho hadrovýho panáka, pak senilního rovňáka, co dojel na to, že si nedal pozor na hubu a předčasně se odkopal, potom ženu za pultem, o níž nepadla jiná informace, než že je honěná v plísních, ruskýho ledoborce, co píchá dceru Kačenku, jednoho agenta CIA - zmrda s pyskem jak havajskej domovník, jednu hérečku z pražské havlistické lumpenkavárny, jednu dámu, co toho zemana fakt nedala, knírka, kterýho si nikdo nevšímal, a nakonec vopici zmalovanou od hlavy až k patě jak z pralesa. Všechno to byli kandidáti na prezidenta. Samozřejmě, všichni si byli, až do konečného vítězství, rovni, jen někteří si byli díky tomuto vyváženému dokumentu rovnější. Nakonec ale oceňuji nikoliv pohled do zákulisí, ale řekněme pohled do takového jeho veřejného předpokoje, protože celá ta šaškárna by mi nestála za to, abych se zvedal z gauče a šel se tam dívat osobně. ()

ghatos

Tak se nám skoro po 5 letech vrátil prezidentský cirkus. Zřejmě bude větší a divočejší. Na tenhle dokument se podívat s odstupem jednoho volebního období je poučné. Je tady spousta zajímavých fragmentů. Na mě nejvíce zapůsobily obrazy kariéristického, tlačeného, nervózního Fischera a samozřejmě tam perlil Milda. Nebyli to však jediní účastníci zájezdu. Prezident se nakonec našel, ale co nás čeká v roce 2018 v tomhle ohledu...no nazdar :) . 75%. PS: Drahoš mi částečně připomíná Fischera, aby tak také nakonec nedopadl. ()

• Režisér Tomáš Kudrna nesměl zveřejnit žádnou část natočeného materiálu před skončením prezidentských voleb. (ZHODNOTITEL)

Související novinky

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Seznam nejlepších filmů roku 2013 dle ČSFD.cz si můžete nechat zobrazit ve specifičtějším výběru Žebříčků, a to i zvlášť pro jednotlivé žánry. V celkovém žebříčku divácké líbivosti vedou s úžasnými… (více)