Gunman: Muž na odstřel

Gunman: Muž na odstrel

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA / Francie / Španělsko / Velká Británie, 2015, 110 min

• Xmilden

Gunman požaduje obrovskou míru pozornosti, jinak se v něm divák po chvilce začne ztrácet. Morelova režie totiž není zrovna z nejpoutavějších. Sean Penn zastupuje Sylvestra Stallona, který asi neměl tou dobou čas. Nemůžu si přesně vybavit okamžiky, kdy přestal být Penn dobrým a zajímavým hercem. Jediné co mě na filmu nejvíce zajímalo bylo, kdy bude konec. 40% a potvrzení o tom, že 96 hodin byla vlastně docela náhoda.(28.6.2015)

Miluju Seana Penna. Normálně se teda snažím vyhnout nekritickému zbožňování slavných herců, jen z toho důvodu, že jim to mocinky slušánkuje na plátně, proto třeba Ryanovi Goslingovi posílám navoněná psaníčka jen obden, ale Sean už mě drží nějakej ten pátek. Takže ho mám na plakátu hned mezi Johnny Cashem (toho tam mám upřímně) a Danielem Hůlkou (ten je tam z čistě ironickech důvodů), a taky koukám prakticky na všechny jeho filmy. Gunman je solidní žánrovka se všema kladama i záporama, co akční snímky přinášejí. Plusem jsou určitě herecké výkony, Javier Bardem sice pojímá všechny své 'bad guys' poměrně stejně, ale i tak mu doma od televize nadávám do smradlavejch pukavců, podobně Ray Winton vystřihnul snad lepšího kámoše než byl kdy Sagvan Tofi Lukášovi Vaculíkovi. U bojovejch scén jsem zase docenila ideální poměr mezi rozcáknutejma hlavama a propíchnutejma dlaněma nožem. Vlastně jediným problémem filmu je scénář, to že je narvanej klišé situacema až k prasknutí, bych mu odpustila, ale fakt nechápu, proč si ústřední milostná dvojice musí vyřikávat staré křivdy zrovna ve chvíli, kdy je nahání banda zabijáků, to mě totálně znepokojilo.(20.7.2015)

• tron

Toto nefunguje ani ako akčný film (jedna priemerná akčná scéna každých 30 minút), ani ako film s politickým presahom (naivné!) a rozhodne to nefunguje ako triler, dráma, romantika pre dospelých a špionáž. Pennovi na filme evidentne záležalo (okrem produkcie a hlavnej úlohy aj scenár). Nahodil solídnu kondičku, ale nemá veľa príležitostí predviesť ju a mimo akcie je sympatický asi ako hnisajúci vred posiaty mrviacimi sa larvami červov. Šarmantná Talianka Jasmine Trinca je super, hneď som utekal na Google a zadal „naked nude fake sex jasmine trinca“ (je ale každopádne trápne, ako filmoví päťdesiat a viacroční páni majú tendenciu na plátne chodiť s tridsiatničkami). Vo filme hrajú aj Idris Elba, Javier Bardem a Ray Winstone, ale každý z nich je na plátne maximálne 10 minút. Scenár je predvídateľný a plný klišé. Niektoré blbosti z neho možno vznikli nerozumným strihom (z deja záhadne zmiznutá postava Pennovho mladého afrického kamoša), no ak aj nie, divákovi môže byť fuk, prečo film obsahuje toľko kravín (hlavný zlosyn sa obklopí „až“ štyrmi búchačmi, zaujímavý je tiež Elba, ktorý si na konci pekne počká, kým zaňho všetko odmaká Penn a až potom víťazoslávne napochoduje na scénu). Nenápaditý, znudený a obschnutý mix 96 hodín a 3 dni na zabitie. Ale likvidácia hlavného zlosyna originálna.(6.12.2016)

• novoten

Dokud jsem se snažil pospojovat Rambovsky lidumilná pokání, finanční čachry, prázdné milostné trojúhelníkování a samotnou Jimovu minulost, držel Gunman jednou rukou moji pozornost a druhou si dalšími a dalšími charaktery podřezával větev. Jenže po odchodu z kina se dojmy z akce rozmělní do pouhého přemítání nad tím, jak dokáže Sean Penn po padesátce takhle napumpovat svaly a proč se Idris Elba stavil až ve chvíli, kdy už měl film pomalu končit. Mužem na odstřel je tak bohužel i Pierre Morel, který dokazuje, že 96 hodin bylo vrcholem jeho kariéry, od kterého už jen padá dolů.(18.3.2015)

Gunman strčí hravě do kapsy sračkovité béčka Johnyho Wicka i s Equalizerem, zaujal mě víc než klišovitý Run All Night i než opakující se Taken 3. Gunman je zdaleka nejpovedenějším drsným thrillerem za poslední dva roky, který kvalitou předčí všechny výše jmenované. Gunman by si zasloužil lepší hodnocení. Kdo tomu ale rozumí, nepotřebuje potvrzení většiny, která je mimo. Většinový vkus není měřítkem kvality. Gunmana ocení jen ten, kdo dokáže rozlišovat. Gunman je poctivá solidní ruční filmařina, která si na nic nehraje.(29.6.2015)

• - Sean Penn (Terrier) vo filme ovláda izraelské bojové umenie pre boj zblízka, "Krav maga". (MikaelSVK)

• - Muž na odstřel vznikl podle knihy francouzského autora drsných detektivek Jeana Patricka Manchetta. Podle jeho knih vzniklo na přelomu 70. a 80. let několik klasických krimi filmů, často s Alainem Delonem. U nás nejznámější jsou Tři muži na zabití  (1980). (Stoka)

• - Film sa natáčal v Barcelone, Wimbledon Studios a na Aldermanbury Square v Londýne. (Hudakfilms)