Ivan Trojan v černé komedii o jednom neobyčejném dni obyčejného normalizačního úředníka, který v opilosti podepsal Chartu 77, a díky tomu se stal hrdinou proti své vůli... Píše se rok 1980. Richard v opilosti a spíše omylem podepsal Chartu 77 a od té doby se mu problémy a smůla doslova lepí na paty. A dnešek je vrcholem všeho! Odpoledne ho čeká návštěva u zubaře a trhání osmiček, což je něco, čeho se upřímně děsí. Než na to ale dojde, prožije celou řadu mnohem větších katastrof, proti kterým je trhání zubů učiněná legrace. Uzávěrka v práci, vdavekchtivá kolegyně, která prostě nepochopila, že šlo jen o flirt, šéfovo ultimátum ohledně odvolání podpisu Charty, doma prasklá stoupačka skrývající starou zrezivělou pistoli, nečekané otcovství patnáctiletého syna, které má vzít na sebe, a k tomu všemu všudypřítomný stín estébáka, který na něj byl nasazen. Prostě den blbec se vším všudy, kvůli kterému může buď přijít naprosto o vše, nebo díky kterému může konečně najít sám sebe! (Česká televize)

PSyk

Děravý a krkolomný scénář, ostatně jako vždy od Epsteina, ten chlapec má na mne nějak smůlu. Prostě ho nezkousnu... Zbytek dobrý, až výborný. Takže celkově průměr. ()

kodwin

Moc dobrý, na TV film dokonce super. Po delší době něco z české produkce, co mě opravdu bavilo. Cením hlavně scénář a atmosféru doby. Myslím, že lidem by se tohle mělo připomínat. Hlavně ty každodenní věci, kdy bylo problém úplně všechno. ()

dauby

Tenhle film mě začal nudit tak po 20 minutách, kdy bylo jasné, že scénárista vařil z vody a nic zásadního se už ve filmu nestane, natož aby se situace hlavního hrdiny nakonec nějak vyřešila. Ani hvězdní herci v čele s Trojanem to nepřebijí. Čím to je, že skoro všechny filmy o minulém režimu vyznívají jaksi trapně? Scénář je chabý, režie taky nic moc (co ty moderní zastávky MHD v šedi sedmdesátých let?), prostě taková televizní slátanina. ()

carnacv

Snímek od pana Stracha mile překvapil a pobavil. Pohled na protagonistu, který se stává hrdinou tak trochu proti své vůli a snaží se tento svůj úděl odvrátit je naprosto dokonalý. Pan Trojan se v tomto zhostil svého údělu bez ztráty kytičky. No a aby toho nebylo málo, tak servírovaný septik je vážně se vším všudy. Nevědět, že sračky nechodí po hovínkách, tak by jeden řekl, že je příběh jemně nadsazený, ale život se s nikým nemazlí a servírovaný osud, zdá se býti hodnověrný. Druhým plusem snímku je výstižný popis dřívější, některými tak opěvované, temné doby, kdy člověk bez službičky druhému běžné věci nedostal. Myslím, že na tato fakta mnozí rádi zapomínají, tak proč je nepřipomenout. Po stránce hereckých výkonů nelze manželskému prádu Stivínová, Trojan nic vytknout. Zbytek je již diskutabilní. Chtělo by to však zásadně zapracovat na atmosféře, aby byl divák se snímkem blíže spjat. ()

Pythonator

Konečně zase jednou český film, který není úplně blbý, trapný nebo ubohý. A o to víc jsem byl překvapen, že je to film televizní. Tuhle strategii ČT opravdu nechápu, protože Osmy by svou kvalitou předčily většinu českých sraček, co dávají v kinech. Pobavil jsem se, potřepal jsem nohou do rytmu Led Zeppelin či Jirky Schelingera, ale abych jim dával pět hvězdiček, to opravdu nehrozí. Pořád je to český film. Ovšem když je člověku nejhůř a má pocit, že je po kolena ve sračkách, tak vřele doporučuju podívat se na Osmy, protože teprve tam uvidí, že může být i hůř. ()

kuri-noha

Skvělá záležitost, která umně balancuje na pomezí dramatu a komedie, respektive zahrnuje obojí. Lehké komické momenty nijak neuberou váze doby a naopak - vážnost osudu nepřekáží humoru, který je s dobou přímo spjatý. Jen postava instalatéra mi přijde trochu přitažená za vlasy. Film hodně těží z toho, že se banálně neopírá jen o vykreslení tehdejšího režimu; vypráví příběh o strachu a nechtěného "hrdinství" hlavní postavy s přesahem k síle a opravdového hrdinství jeho ženy. Za to patří uznání Marku Epsteinovi. ()

ssarka

to je taková pohoda,když se natočí něco,co má hlavu i patu,vtip i obsah...myslím,že se zde nikdo nevysmívá té šedé době,ale je fakt,že když už je člověk takhle na dně,tak už se musí začít smát-viz.Stivínová a prasklé stupačky...mám ráda Dejvické divadlo,všichni herci jsou dobří,takže jejich vánoční pohádku budu brát jako nutné zlo-platbu složenek,který musíme platit všichni a tohle zase už jako kvalitku..pan režisér čím je starší tím líp,už se těším na další filmy.. ()

raru

Za takýto scenár by sa nemuseli hanbiť ani najlepší scenáristi bláznivých komédií,ale tu to je podané tak nejak komorne.A keď to je parádne rozbehnuté,tak to končí.Asi jeden z mála filmov,kde by som privítal trochu dlhšiu stopáž.A Ivan Trojan sa už u mňa stáva pojmom v českej kinematografii. ()

Johgas

Brilantní inscenace se skvělým Ivanem Trojanem. Rázem jsem se přenesla o 40 let dozadu. A kdo říká že v té době bylo líp než teď, tak nebylo....inscenace byla dost věrná. Trhání zubů totiž bylo z jednoho všedního dne Ing. Oty Tauše, ekonoma z Prahy to nejpříjemnější... ()

SkeeveTulp

Dobrý nápad na tzv. Den blbec, který ale není příliš dobře zpracovaný. Mnoho zajímavých momentů, které ale k sobě moc nepasují a děj mezi nimi klopýtá a neví kudy kam. Škoda. Je to jen další zapomenutelný film. ()

revere

Po dlouhé, dlouhé době konečně jeden slušný český film s českou duší. Trojan je tu opravdu vynikající. Konec by si to zasloužilo lepší, ale nebylo by zas co vytknout. ()

tata22

No, musel jsem se pro jistotu podívat jestli to měla být komedie. Píše se, že ano, no, nejsem si zcela jist jestli o tak vážném tématu je úplně dobré natočit komedii. Nevím přesně co autoři chtěli nám tímto dílkem sdělit ale v každém případě mám pocit, že moc psů zajícova smrt. Těch nehod potkalo Ivana Trojana opravdu poměrně hodně v tak krátkém časovém úseku. Pokud to ale je "komedie" tak to asi nevadí. Ale jak říkám, já to zjistil až když jsem se podíval do anotace. V každém případě režisérsky v pohodě, herecké výkony na naší dobu nadprůměrné (snad jen Marek Taclík trochu pokulhával a Zuzana Kajnarová to přeháněla) a celkově se na to dívat dalo. V té hrůze současné české kinematografie si to asi nějakých 65% zaslouží. Ale podruhé, podruhé bych to vidět nemusel a na to, že to tedy byla komedie jsem se vlastně ani nesmál. Možná je to tím, že až moc dobře tu dobu pamatuji a spíš mně stále ještě mrazí z toho, že někoho vyrazí z práce, manželku taky a syna z gymplu. A dělat řidiče multikáry mně nepřijde taky úplně vtipný... ()

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

21.04.2014

Světové "neformanovské" filmy kameramana Miroslava Ondříčka, téměř kompletní domácí hraná i dokumentární tvorba za poslední rok za účasti tvůrců a poprvé i výběr nových slovenských filmů, to… (více)