Osmy (TV film)

Wisdom Teeth

(festivalový název)

Komedie

Česko, 2014, 82 min

Film jsem měl tu čest vidět na filmovém festivalu Finále Plzeň za účasti i pana režiséra Stracha. Musím říct, že první věc která mě napadla po skončení filmu byla to, že je strašný, že v našich kinech dávají píčoviny jako jsou Babovřesky, Kameňáky a podobný sračky a takovýhle filmy vznikají "pouze" v televizním formátu. Přestože je pan Strach známý tím, že smazává rozdíly mezi TV filmy a celovečeráky určené do kin, tak může vidět, že se jedná o film určený do televize. Velká část se odehrává v interiérech nebo na opuštěných místech. Nenajdeme zde žádné "velkolepé" scény. Což ale nemusí být ke škodě. Jak říkal sám pan režisér, ukazuje to vyprázdněnost a prázdnotu té doby. Hlavně je to film o strach a "hrdinství". Herecky výborně obsazený film. Ivan Trojan zahrál famózně jak už u něj bývá zvykem ale i v malých rolích excelují výborní herci. Musí se pochválit jak scénář tak i kamera. Film určitě stojí za shlédnutí a doufám, že se bude v následujících letech bude objevovat na obrazovkách České televize a stane se z něj každoročně očekávaný film jako třeba Pelíšku. Musím poděkovat panu režisérovi za podepsanou vstupenku :-)(30.4.2014)

Dost depresivní téma odvyprávěno s příjemným typicky českým komediálním humorem a s herci, které prostě musíte mít rádi. Ve své podstatě vnímám tenhle film na solidní čtyři hvězdičky, ale za to, že pan Strach a všichni ostatní herci ve filmu jsou neskuteční sympaťáci přidávám ještě jednu hvězdičku navíc. Tenhle film si to prostě zaslouží. Jen mě mrzí, že nedostal větší prostor třeba formou kina. Musím totiž říct, že natočeno to bylo na absolutně profesionální úrovni, kterou jsem letos viděl snad jenom jednou, a to u Fair-Play.(15.12.2014)

Řady klišé momentů, které jsme už viděli jinde, a tudíž nebyly tak vtipné, se mohl Epsteinův scénář (opět) vyvarovat, a bylo by to ještě lepší. Přesto jsem ale rád, že se někdo konečně na vážné téma Charty 77 dokázal podívat s humorem a že si na něm nevylámal... ehm... zuby. Bez perfektního Ivana Trojana by byl ovšem výsledek poloviční.(14.12.2014)

Do žánru komedie bych tenhle film přímo nezařadila. Byl to takový sled úsměvných událostí, které se nabalily na jednoho člověka jako sněhová koule.No, hlavně, že ho ta koule úplně nepřeválcovala.Příběh je postavený na hereckých výkonech. Trojan byl výborný a Zuzana Stivínová jako jeho žena taky. Jirka Strach je velmi zručný režisér a dobře vede své herce.Po dlouhé době mě Česká televize zase potěšila.(15.12.2014)

Kurva, lidi, neserte chvíli!!! Velice dobrá tragikomedie na takřka divadelním půdorysu. Klasicky Strachovsky precizní příběhové tempo a vedení herců. Vynikajícímu obsazení dominuje jako vždy výborný Ivan Trojan v zajímavé poloze smutného klauna a Jiří Dvořák, u jehož postavy můžeme litovat po hříchu malého prostoru. 85%.(28.9.2017)

• - Ačkoliv se příběh odehrává v roce 1980, v 39. minutě pluje po brněnské přehradě parník, který se tam plaví až od roku 2010. (velkyvezir)

• - V záběru v čase 51:20 jede po viaduktu lokomotiva řady 163, která byla dodána Československým drahám až v roce 1984, tudíž v roce 1978 nemohla být v čele jakéhokoli vlaku. (alanwilder)

• - Hudbu k filmu nahrál Orchestr De funes. (M.B)