Osmy (TV film)

Wisdom Teeth

(festivalový název)

Komedie

Česko, 2014, 82 min

V podstatě geniální námět v kombinaci s Trojanem a Krobotem mi zněl jako něco nadčeského do chvíle, kdy jsem si přečetl, že režie se chopil slušný rutinér Strach a pod scénářem je podepsanej zoufale neslušnej pseudotalent Epstein. Z přání o filmu roku byl najednou sen o božském dotyku geniality, ale více přání o příjemném a neotravném jednohubečném večerním zákusku. K mé skromné spokojenosti se druhé naplnilo i se všemi očekávanými nešvary Epsteinova psaní. Trojan je skvělý a Stivínová ho solidně doplňuje, akorát je to zase pouze ta naše klasická ha ha, brek, brek komedie, kafe s čajem, cukrem a octem. Film postrádá přesah, je to fotbalový trénink průměrného týmu naší ligy s Trojanem na hraně vápna, kdy občas pěkně trefí ránu z voleje, občas hezká klička, na chvíli přijde Taclík a ukazuje svoje cirkusové číslo, míč mu pěkně drží na noze. Nakonec ale víc než podpis na fotky výše zmíněných nečekejte, nehraje se tady na ostro, není to liga, natož evropský pohár. Ta metafora s trháním zubů budiž použitelná i pro celkové hodnocení filmu. Můžete se toho bát, můžete očekávat něco zcela ojedinělého, možná nejsilnější zážitek roku, nakonec je to ale jenom rutinní pích a trh, zoubek je venku, zapomenutelná vzpomínka a jede se dál.(15.12.2014)

Znovuzrozený Epstein dokázal vyplodit spolu s lehkou režií Jiřího Stracha nejlepší český film tohoto roku. Ano kvalitními snímky u nás rok 2014 opravdu nehýřil, ale i přes to je tato normalizační komedie o zmatkářskému úředníkovi světlou vlaštovkou mezi těmi "skvosty" , co naší tvůrci s klidnou duší pouští v kinosálech. O to víc mě překvapuje, že se tento snímek vysílal pouze na domácích obrazovkách. Má totiž všechny atributy, kterými by se mohl hrdě postavit i zámořské konkurenci. Povedenou atmosféru, výbornou retro výpravu, ale především má v čele nejlepšího českého herce. Ivan Trojan si roli jako obvykle vychutnal a hlavně jeho výkon se zasloužil o to, že se k filmu ještě minimálně jednou vrátím. 7.5/10(15.12.2014)

Fraška z doby normalizace mě překvapila. Nečekala jsem, že někdo u nás dokáže zvolit tenhle žánr pro popsání právě té nejšedivější možné doby. Stalo se. Jenomže mi to úplně nesedlo. Postavy sice byly dobře napsané a charakterizované, nebyly to žádné šablonovité figurky (nejsympatičtější mi byla Stivínová), ale laciný mi připadal příměr, že ta doba stála za hov… a že se všichni museli brodit ve srač… podpořeno prvoplánovým zobrazením prasklé kanalizace a splašků, ve kterých se musí hlavní hrdinové brodit i reálně. Na druhou stranu, na televizní a český počin je to hodně dobré.(21.11.2017)

Chudák dobrák Richard, to jak se celý den brodil ve sračkách, doslova i obrazně, bylo leckdy víc k pláči než k smíchu a Ivan toho hrdinu proti své vůli zahrál tak přesvědčivým způsobem, že jsem s ním soucítila až na doraz. I přes ty nánosy hořkosti, bylo přesto dost osvěžující vidět takto vážné téma zpracované s nadhledem i humorem, to u našich režisérů i scénáristů není zas taková samozřejmost a proto bod pro ně, hlavně Jiří Srach mi byl vždycky sympatický. Jinak já jsem tu dobu nezažila, ale jestli se skutečně pracovalo, či vlastně nepracovalo až takovým způsobem, tak potěš koště. A souhlas s Malarkeym a Enšpíglem, tohle by si skutečně zasloužilo jít do kin více, než leckterá letošní blbina.(19.12.2014)

Pro mě velice povedený snímek. Provázání, střídání i dramatických, které dokázaly být hutné a humorných, u kterých jsem se zasmál je záruka, že se budete bavit. I stupňování absurdnějších okamžiků mě tentokrát dokázalo zabavit. Trojan opět ukázal, že patří mezi nejlepší české herce, a herci ve vedlejších rolí film svými postavami jejich povahami skvěle dokreslují atmosféru, která se táhne přes celý snímek. A ukončení naštěstí nedokázalo výsledný dojem zkazit a nepůsobilo divně...(18.12.2014)

• Ivan Trojan

• - V 75. minutě projíždí tramvaj, ve které můžeme spatřit moderní strojky na označování jízdenek, které v roce 1980 neexistovaly. Druhý vagón soupravy pak tvoří modernizovaná tramvaj s digitálním displejem, která přišla na svět o dvacet let později. (underground)

• - Natáčelo probíhalo i v brněnském Cejlu. Vysypanou multikáru natočili v ulici Špitálka. Estébák hodil pistoli do řeky u obřanského splavu. Natáčelo se také v obci Kníničky.
    (hippyman)

• - Ačkoliv se příběh odehrává v roce 1980, v 39. minutě pluje po brněnské přehradě parník, který se tam plaví až od roku 2010. (velkyvezir)