Černý zabiják

• Česko Kosatky (více)
Ukázka z filmu

Snímek Blackfish odhaluje příběh notoricky známé kosatky Tilikum, která – na rozdíl od jakékoli jiné volně žijící kosatky – zabila v zajetí několik lidí. Co se s ní za tu dobu stalo? Šokující záběry a poutavé rozhovory s trenéry a experty manifestují mimořádnou náturu těchto tvorů. V posledních čtyřech desetiletích si můžeme pozorovat opravdu kruté zacházení s kosatkami v zajetí a rostoucí rozčarování pracovníků, kteří byli mylně informováni o ohrožení tohoto druhu v divočině. A to jenom kvůli vysokým ziskům průmyslu mořských parků. Tento emotivní a napínavý příběh nás přiměje k tomu, abychom zvážili náš vztah k přírodě. Zároveň ale odhaluje, jak málo toho my lidé vlastně víme o těchto vysoce inteligentních a překvapivě vnímavých savcích, které jsme chtěli ovládat. (HBO Europe)

KOOHA

Zase taková bomba to nebyla. Vysoké hodnocení dávám pro své informační hodnoty a aby to vidělo co nejvíc lidí. Tohle je potřeba, aby se na všicni lidé podívali, porozuměli tomu, co se tam v tom idiotským parku děje a řekli si: "Hele to je fakt na palici, co se tam děje, musíme ten park zavřít." Chce to, aby se lidé probudili a buď tam přestali chodit jak trubky (a ještě za to platili), aby celej ten park zavřeli. Anebo protestovali a nechali ho zavřít tak jako tak. ()

Hpatrik

Celkem poutavý, zároveň ale velmi smutný pohled do světa kosatek v zajetí. Dokument předkládá zajímavá fakta, ať už si z něj divák odnese cokoliv, všichni shodneme se na tom, že tato krásná zvířata do vodních světů prostě nepatří. ()

horovska

Poněkud tendenční dokument, který se ale dle úsloví ,,účel světí prostředky" pokouší probudit v konzumní společnosti povědomí o utrpení živých a inteligentních tvorů jen pro zábavu znuděné civilizace. Jako počin sloužící dobré myšlence to beru, objektivitu však v něm nelze hledat. Především je to však smutný obraz toho, jak lze manipulovat obecným povědomím. ()

psychoza

Nekonečná ľudská hlúposť a honba za peniazmi. Kiežby sa v tých nádržiach či klietkach s dravcami ocitli tí správni ľudia, ktorí nemajú absolútne žiadny rešpekt a úctu k životu. ()

Ryšty

Další z důkazů, že zvíře se nemůže dávat na stejnou úroveň jako člověk. Můžete s ním mít skvělý vztah, být s ním kamarád, ale nikdy nevíte , kdy mu přeskočí. Případů kde "hodné" zvíře někoho napadne je mnoho a nejsou to jen trenéři. Dokument je natočen zajímavým způsobem i se zajímavými záběry. Líbí se me rozhovory z více stran, škoda, že nepřidal nějaké vyjádření i SeaWorld. Ale z dokumentu tak nějak jejich postoj vyplývá. ()

zberatel

Na jednej strane je pekne vidiet nieco take krasne ako je kosatka ktora na vas spliecha vodu, mava plutvou atd.. Na strane druhej ale co to stoji samotneho cloveka, ktory vam to umozni.. Od nepameti sa clovek snazi si podmanit prirodu a dokazat ze je panom sveta. Ale az tvarou v tvar (v tomto pripade kosatke) si uvedomi ze to tak nieje. Kosatky, delfiny a ine morske zivocichy drzane v zajati pre obohatenie par jedincov a pobavenie divakov ktori si radi zaplatia za nieco co vo volnej prirode nikdy neuvidia.. Ci uz to su morske svety alebo cirkusy, divoke zvierata vycvicene a posluchajuce na povel, ci nasledne trestane za neposlusnost, skor ci neskor dojde na lamanie chleba, ako v tomto dokumente. Ako sa nasa "civilizacia" na jednej strane rozvija, musi na druhej nieco chradnut (zivocisna risa).. ked je rovnovaha narusena, ma to svoje nasledky... ()

mirra66

Kosatka dravá, Orcinus orca, ale také ten, jenž náleží říši mrtvých. Indiáni kmene Kwakiutl prý věří, že každý, kdo byl ve svém životě dobrým člověkem, se znovu narodí jako kosatka. K samotnému dokumentu jen tolik, že je silný, emotivní a dozajista nutí člověka k zamyšlení. Není to však film jen o kosatkách, ale ve stejném rozsahu se věnuje i člověku (tomu, jaký dokáže být). To, že se jako lidé domníváme, že všemu rozumíme je náš zřejmý omyl (snad časem jako druh pochopíme přírodu více a staneme se lepšími). Osobně na mne dokument zapůsobil silně a doporučuji ho všem těm, kteří se o tyto majestátní obyvatele slané vody zajímají (film byl doplněn o aktuální informace z roku 2017, tedy o smrti hlavního "hrdiny" filmu). 81%. ()

Britt

Silné a slušně provedené. Prostor dostává i druhá strana (a SeaWorld ho mohl mít ještě více, kdyby 'z těžko uhádnutelných důvodů' neodmítl na filmu spolupracovat), nicméně i bez toho si myslím, že fakta jsou dána jasně a uvěřitelně (velmi často podložena přímým záznamem nebo svědectvím). Zejména na někoho, kdo už viděl/četl něco málo o životě (inteligentních a společenských) zvířat ve volné přírodě a cítí tak ten neskutečný kontrast, tohle zapůsobí opravdu silně. Několik momentů/scén si pravděpodobně budu pamatovat dlouho. ()

DjangoDoe

Kvalitný dokument, ktorý rozpitváva udalosti súvisiace s morským sériovým vrahom. Najmä oceňujem autentické zábery, ktoré sú v niektorých prípadoch ako vystrihnuté z béčkových hororoviek. Taktiež proamerické emotívne chvílky sú do istej miery znesiteľné. Škoda tých zbytočných kecov typu: "Vedel som, čo robím, a teraz to ľutujem." ()

liberita

Pôsobivý dokument založený vo veľkej miere na osobných skúsenostiach, zážitkoch a spomienkach trénerov a ďalších ľudí, ktorí prišli osobne do kontaktu s Tilkum ako aj ďalšími kosatkami spomínanými v dokumente. Prostredníctvom ich rozprávania sa tak dozviete mnoho informácií o love kosatiek pre zábavné parky, ich výchove, tréningu a postoja parkov k nim prakticky z prvej ruky. Blackfish veľmi podmanivo upozorňuje na neprirodzený spôsob života kosatiek v zajatí a ich zneužívania pre zábavu divákov, ktoré napokon spolu s inými faktormi u kosatiek zvyšujú agresitivitu. Najviac zarážajúce pritom je, ako vedenie parku prekrúca informácie (napríklad falošným tvrdením, že v parku kosatky dosahujú vyšší vek ako v prírode) a trénerov, ktorí prišli počas kontaktu s kosatkami o život alebo sa zranili, označuje za hlavných zodpovedných, namiesto aby park sám prevzal zodpovednosť za to, ako s kosatkami nakladá. ()

Homerking

Dokument Gabriely Cowperthwaite nám nabízí specifický pohled na zacházení s velrybami v zajetí, konkrétně v zábavním parku SeaWorld. Hlavní roli zde hraje cvičená kosatka jménem Tilikum, během 30 let zajetí se Tilikum podílel na smrti tří lidí. Vůbec jsem nečekal že dokument o cvičené kosatce může být tak děsivý. ()

anyonecek

Jak někdo může říct, že se ta kosatka raduje z představení a jakej má vztah s cvičitelem, když pak zabije 3 lidi? To jde trochu nad moje chápání. Na jednu stranu je smutné, že zabila ta kosatka cvičitele, kteří zjevně chtěli pomoct tomu zvířeti a starali se o něj, na druhou stranu je dobré, že se to stalo, protože se konečně něco pohnulo s těmato zábavnejma parkama a něco konečně vyplavalo na povrch pro normálního člověka. Dokument vskutku výborný, spousta nových a zajímavých informací o kosatkách. Ať se lidi nediví, když takové velké zvíře zavřou do betonové díry, kdyby mě někdo zavřel do malé mistnosti, kde nic není určitě bych odtamtud vyběhl a zabil všechny co bych potkal. ()

chr0ust

Tento dokument by měl vidět opravdu každý. Jasně ukazuje, že pro peníze udělají hlavouni cokoliv a kdyby něco, my nic. Docela mi je těch kosatek lito. ()

cerber

Krutá ukázka toho co se děje když lidé jen pro zábavu drží tak úžasné tvory jako velryby v bazénech. Myslím si že lidi kteří byli na takových představeních si po zhlédnuti tohoto dokumentu uvědomí na čem se podíleli. Smutné je že se musí točit takové dokumenty pro to aby si to lidé uvědomili. ()

LividMuffin

Dokument o tom, že finanční zisky nesmí být až druhořadé za žádnou cenu, smutná ukázka toho, co jsme ochotní pro prachy udělat a ignorovat. ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz