Zastavte vymírání

(neoficiální název)

Dokumentární / Akční / Dobrodružný

USA / Čína / Hong Kong / Indonésie / Mexiko / Velká Británie, 2015, 84 min

• Wiikii

Udělat z lidstva příčinu šestého masového vymírání je extrémě přehnané. A tento dokument přehání v mnohém, pomale 2/3 informací jsou nějakým způsobem (více či méně) poupraveny tak, aby zaujaly diváka a předali mu jejich představu o evoluci a životě kolem nás. Naštěstí nic není tak horké jak se snaží zde ukázat. ... Ale také to nemění nic na tom, že 1/3 informací je znepokojivá pravda a mělo by se něco dělat. .. Leč na masové vymírání je i člověk krátký a pokud se opravdu začne dít, tak k tomu bude zapotřebí vulkány, zemětřesení, meteorit, extrémní změna klimatu, výbuch supernovy, atd... .. (P.S.: S tou kamerou co "vidí" oxyd uhličitý si dělají srandu, ne?! :D) .... HODNOCENÍ: 33,3% (2*)(14.11.2017)

Silně politická agitka, která se ani zdaleka nepřibližuje k fenomenálnímu předchůdci Zátoka, snímku který dokázal téměř překlenout mezeru mezi dokumentárním a fiktivním snímkem a bavit snad každého kdo se kolem nachomýtl. Oproti cílevědomé Zátoce je Zastavte vymírání jen snůžkou různých témat, náhodně k sobě poskládaných. Ta pověstná celistvost mi chyběla, nikdo jistě nepochybuje o dobrých úmyslech zachycených aktivistů, ale v takovémto (ne)filmovém podání mi jejich poselství přijde kontraproduktivní. Pokud hledáte sugestivní dokument o vztahu lidí a zvířat na této planetě, sáhněte raději po atmosférických Pozemšťanech, ale předem varuji, sám jsem je znechucením nedokoukal. 50 %(24.3.2016)

Je to trpký pocit byť človekom. Hlavne po videní takéhoto dokumentu. Dobrá ukážka toho, že pár ľudí s kamerou dokáže drasticky narušiť trh nejakej suroviny zvýšením povedomia konzumentov a tlakom na autority. Chcel by som vidieť viacej podobných filmov zameraných na ostatné druhy o ktorých sa tu nerozprávalo.(12.4.2017)

Nemám to rád, když mě takovéhle filmy přimějí cítit se špatně a provinile. Díky Racing Extinction jsem se ale nad sebou vážně musel zamyslet. Psihoyos pochopil, že aby apel v jeho dokumentu zafungoval, musí se v něm věci ukazovat brutálně. Díky tomu je tento film silnější než nedávný DiCapriův projekt. Obávám se však, že arogantní zabedněnec (kterých je hodně a občas si připadám, jako bych mezi ně taky patřil) po zhlédnutí svůj postoj nezmění a bude dál nazývat bláznem člověka, který se stará o budoucnost Země. Také se obávám, že člověk, který by svůj postoj třeba i změnil, film neuvidí, jelikož nemá vůbec žádnou reklamu. Být si vědom globálního problému je jedna věc, řešit ho už je ale těžší. Se svou leností toho já moc nevyřeším, ale je lepší zapálit jednu sirku než nadávat na tmu. 95%(27.8.2017)

Tak predovšetkým je na tomto dokumente vidieť obrovské úsilie a vynaloženú mravenčiu prácu ochranárov, tak ako aj celkom široký záber v rámci možností obmedzeného času, ktorý dokument trvá. Nie len, že sa snažia o ochranu zvierat, ale snažia sa aj o uvedenie do chodu určitých alternetív pre ľudí, ktorí sa podieľali na love ohrozených druhov a záviseli na tomto deštruktívnom životnom štýle. Preto sa zóny lovu menia na turistické, kde máme možnosť tieto živočíchy sledovať, miesto aby sa masakrovali po tisícoch. Ochranári tu nachádzajú a dokumentujú pašerákov volne žijúcich zvierat a to predovšetkým v ČÍNE! kde je to skutočne veľmi nutné, ale aj dosť riskantné. Zaoberajú sa osvetou, ako v Amerike tak aj v krajinách tretieho sveta. Zatvárajú podniky, ktoré sa podieľajú na love ohrozených druhov pomocou premietania ich nelegálnej činnosti na obrovskej obrazovke, umiestnenej priamo pri vchode do daného podniku, po dobu niekoľkých dní. Úžasní ľudia, ktorých mená som ani nepoznala, vážne vykonávajú neuveriteľný kus obetavej práce bez akéhokoľvek nároku na odmenu či vďačnosť ostatných. Snažia sa svetu povedať, že naša planéta nie je náš nepriateľ, práve naopak, že je naším jediným priateľom v pre nás inak nehostinnom vesmíre. Naším útočiskom a domovom a my preto musíme začať počúvať a musíme vidieť čo všetko jej sposobujeme a zmeniť naše stereotypy. Nepochybujem, že aktivistom a dokumentaristom skutočne záleží na každom jednom zvierati, na každom kúte našej Zeme. Preto mohol vzniknúť tento veľmi cenný a po informačnej stránke hodnotný dokument, ktorý vám teraz vrelo doporučujem. Veľmi sa mi páči motto - "Celá Zem spieva, len my sme prestali počúvať". Tak možno, keď si tento dokument pozriete posunie vás správnym smerom a zbaví vás hluchoty...(31.5.2016)