Zastavte vymírání

The Singing Planet

(neoficiální název)

Dokumentární / Akční / Dobrodružný

USA / Čína / Hong Kong / Indonésie / Mexiko / Velká Británie, 2015, 84 min

Je to trpký pocit byť človekom. Hlavne po videní takéhoto dokumentu. Dobrá ukážka toho, že pár ľudí s kamerou dokáže drasticky narušiť trh nejakej suroviny zvýšením povedomia konzumentov a tlakom na autority. Chcel by som vidieť viacej podobných filmov zameraných na ostatné druhy o ktorých sa tu nerozprávalo.(12.4.2017)

"Na tomto záznamu zpívá sameček Moha zpěvavého, je poslední svého druhu. Zpívá samičce, která nikdy nepříjde. Je úplně sám. A nyní utichl i jeho hlas". "To, co jsem našel, bylo hrozné. Na mělčině se třpytil nádherný Žralok rezavý, měl uřezané všechny ploutve. Snažil se plavat, ale nemohl. Zlomilo mi to srdce...". "Rejnok Manta bojoval o život hodinu, domorodec bodl to zvíře rovnou do mozku a ono začalo šílet. Viděl jsem jak mi před očima mizí jeho duše...". Tohle a spoustu dalšího najdete v překrásném dokumentu, který emotivní a bolestnou cestou mapuje lidský podíl na systematickém vymírání druhů. Od autora oskarové Zátoky!(30.10.2016)

Naša planéta sa rúti do sračiek a ľudstvo spolu s ňou. Zaujalo ma, ako jedna odborníčka hovorila, že o 200 rokov sa ľudia budú pozerať na túto dobu a jej spoločnosť a budú sa pýtať, ako sme niečo také mohli dopustiť. Neviem prečo si myslela, že ľudia v budúcnosti na tom budú v tomto ohľade lepšie ako my. Snáď len preto, že už nebude ani čo poškodzovať, ničiť, ťažiť, rúbať a hlavne zabíjať.(3.2.2017)

Tak predovšetkým je na tomto dokumente vidieť obrovské úsilie a vynaloženú mravenčiu prácu ochranárov, tak ako aj celkom široký záber v rámci možností obmedzeného času, ktorý dokument trvá. Nie len, že sa snažia o ochranu zvierat, ale snažia sa aj o uvedenie do chodu určitých alternetív pre ľudí, ktorí sa podieľali na love ohrozených druhov a záviseli na tomto deštruktívnom životnom štýle. Preto sa zóny lovu menia na turistické, kde máme možnosť tieto živočíchy sledovať, miesto aby sa masakrovali po tisícoch. Ochranári tu nachádzajú a dokumentujú pašerákov volne žijúcich zvierat a to predovšetkým v ČÍNE! kde je to skutočne veľmi nutné, ale aj dosť riskantné. Zaoberajú sa osvetou, ako v Amerike tak aj v krajinách tretieho sveta. Zatvárajú podniky, ktoré sa podieľajú na love ohrozených druhov pomocou premietania ich nelegálnej činnosti na obrovskej obrazovke, umiestnenej priamo pri vchode do daného podniku, po dobu niekoľkých dní. Úžasní ľudia, ktorých mená som ani nepoznala, vážne vykonávajú neuveriteľný kus obetavej práce bez akéhokoľvek nároku na odmenu či vďačnosť ostatných. Snažia sa svetu povedať, že naša planéta nie je náš nepriateľ, práve naopak, že je naším jediným priateľom v pre nás inak nehostinnom vesmíre. Naším útočiskom a domovom a my preto musíme začať počúvať a musíme vidieť čo všetko jej sposobujeme a zmeniť naše stereotypy. Nepochybujem, že aktivistom a dokumentaristom skutočne záleží na každom jednom zvierati, na každom kúte našej Zeme. Preto mohol vzniknúť tento veľmi cenný a po informačnej stránke hodnotný dokument, ktorý vám teraz vrelo doporučujem. Veľmi sa mi páči motto - "Celá Zem spieva, len my sme prestali počúvať". Tak možno, keď si tento dokument pozriete posunie vás správnym smerom a zbaví vás hluchoty...(31.5.2016)

Film "Zátoka" z roku 2009 bol zameraný na delfíny, tento dokument zobrazuje viac druhov živočíchov, ktorým ide "o život". Vtáky, žaby, korytnačky, žraloky, veľryby,... Vidíme množstvo vedeckých vysvetlení, zarážajúcich čísel, štatistík a faktov, ktoré sú doprevádzané emočnou hudbou. Tvorcovia filmu sa postarali o to, že každý divák sa aspoň na chvíľu zamyslí nad budúcnosťou života na Zemi a uvidí nové možnosti, ako prispieť k ochrane ohrozených zvierat... Pôsobivý, dojímavý a pre nezainteresovaných ako som ja, fascinujúci dokument. 95%(31.3.2016)