Zastavte vymírání

(neoficiální název)

Dokumentární / Akční / Dobrodružný

USA / Čína / Hong Kong / Indonésie / Mexiko / Velká Británie, 2015, 84 min

• Wiikii

Udělat z lidstva příčinu šestého masového vymírání je extrémě přehnané. A tento dokument přehání v mnohém, pomale 2/3 informací jsou nějakým způsobem (více či méně) poupraveny tak, aby zaujaly diváka a předali mu jejich představu o evoluci a životě kolem nás. Naštěstí nic není tak horké jak se snaží zde ukázat. ... Ale také to nemění nic na tom, že 1/3 informací je znepokojivá pravda a mělo by se něco dělat. .. Leč na masové vymírání je i člověk krátký a pokud se opravdu začne dít, tak k tomu bude zapotřebí vulkány, zemětřesení, meteorit, extrémní změna klimatu, výbuch supernovy, atd... .. (P.S.: S tou kamerou co "vidí" oxyd uhličitý si dělají srandu, ne?! :D) .... HODNOCENÍ: 33,3% (2*)(14.11.2017)

Silně politická agitka, která se ani zdaleka nepřibližuje k fenomenálnímu předchůdci Zátoka, snímku který dokázal téměř překlenout mezeru mezi dokumentárním a fiktivním snímkem a bavit snad každého kdo se kolem nachomýtl. Oproti cílevědomé Zátoce je Zastavte vymírání jen snůžkou různých témat, náhodně k sobě poskládaných. Ta pověstná celistvost mi chyběla, nikdo jistě nepochybuje o dobrých úmyslech zachycených aktivistů, ale v takovémto (ne)filmovém podání mi jejich poselství přijde kontraproduktivní. Pokud hledáte sugestivní dokument o vztahu lidí a zvířat na této planetě, sáhněte raději po atmosférických Pozemšťanech, ale předem varuji, sám jsem je znechucením nedokoukal. 50 %(24.3.2016)

"Na tomto záznamu zpívá sameček Moha zpěvavého, je poslední svého druhu. Zpívá samičce, která nikdy nepříjde. Je úplně sám. A nyní utichl i jeho hlas". "To, co jsem našel, bylo hrozné. Na mělčině se třpytil nádherný Žralok rezavý, měl uřezané všechny ploutve. Snažil se plavat, ale nemohl. Zlomilo mi to srdce...". "Rejnok Manta bojoval o život hodinu, domorodec bodl to zvíře rovnou do mozku a ono začalo šílet. Viděl jsem jak mi před očima mizí jeho duše...". Tohle a spoustu dalšího najdete v překrásném dokumentu, který emotivní a bolestnou cestou mapuje lidský podíl na systematickém vymírání druhů. Od autora oskarové Zátoky!(30.10.2016)

-5* nezbývá mi než podpořit 5 hvězdičkami další film režisérské dvojice P&D zabývající se ochranou životního prostředí. Stejně jako u filmu Zátoka se týká opět mořskými živočichy a názorně ukazuje jak člověk tento ekosystém ničí a jaké to má následky. Nejen že proti tomu bojuje, ale opět navrhuje i smysluplná řešení nápravy. A i když se nás toto téma přímo nedotýká, je myslím dobré vědět, co se děje a být na pozoru. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ](26.12.2017)

Nemám to rád, když mě takovéhle filmy přimějí cítit se špatně a provinile. Díky Racing Extinction jsem se ale nad sebou vážně musel zamyslet. Psihoyos pochopil, že aby apel v jeho dokumentu zafungoval, musí se v něm věci ukazovat brutálně. Díky tomu je tento film silnější než nedávný DiCapriův projekt. Obávám se však, že arogantní zabedněnec (kterých je hodně a občas si připadám, jako bych mezi ně taky patřil) po zhlédnutí svůj postoj nezmění a bude dál nazývat bláznem člověka, který se stará o budoucnost Země. Také se obávám, že člověk, který by svůj postoj třeba i změnil, film neuvidí, jelikož nemá vůbec žádnou reklamu. Být si vědom globálního problému je jedna věc, řešit ho už je ale těžší. Se svou leností toho já moc nevyřeším, ale je lepší zapálit jednu sirku než nadávat na tmu. 95%(27.8.2017)