Erasmus a spol.

• Česko Erasmus (více)

Xavier je posluchač ekonomické fakulty v Paříži a otcův známý mu slibuje po dokončení studií místo na ministerstvu financí. Podmínka, že musí ovládat španělštinu, není díky programu Erasmus nesplnitelná, a tak se Xavier rozloučí s maminkou i s přítelkyní a odletí do Barcelony. Najít tu bydlení není snadné, ale nakonec Xavier uspěje: nastěhuje se do bytu, kde žije už dalších sedm studentů, každý z jiného koutu Evropy. Nové známosti, nové zážitky, chaotické, a přece svým způsobem harmonické soužití mladých lidí různých národností, různých zvyků a zaměření jsou pro Xaviera školou, jež mu umožní přechod do dospělosti. Všechny jistoty jeho dosavadního života včetně lásky jsou zpochybněné, Xavier se už nevyzná ani sám v sobě. Když se vrátí domů, neví sice přesně, co chce, ale ví, co rozhodně nechce.

"Je to film, který připomíná někdejší romány o létech učednických či o procesu zasvěcení," říká tvůrce, jehož scénář je ispirován zkušenostmi ze života rodinných příslušníků a přátel. (oficiální text distributora)

barajda

Myslím, že je to film pro Erasmus studenty. Všichni se vidíme v tom podivném pseudoživotě (kvaziživotě), který nám půlroční nebo roční pobyt v cizině nabídne. Bohužel příběh nic víc nenabízí. ()

kratina

Studenstký život jako jedna velká multikulti jízda, trochu okořeněná sexem, chlastem a kecáním o životě, o nesmrtelnosti chrousta a tak vůbec. Něco jako fotky z mládí vlepované místo do alba do vysokoškolských skript. Kdo zažil, uroní nostalgickou slzu, kdo nezažil, třeba se aspoň pobaví. Já jsem uronil a docela se pobavil taky. Ale vlastní vzpomínky jsou samozřejmě daleko lepší a zábavnější. ()

mira.l

Takovej multi-kulti euro mišmas, který neurazí, těm, co něco podobného za studentských let zažili, a to nejen v rámci Erasmu, to připomene bezstarostné blbnutí, ti, co nezažili, můžou uvažovat, o co přišli či nepřišli, ale že by mě to poslalo do kolen a hubu otevřelo dokořán, to zase ne. Potěšila Cécile de France jako rošťácky vypadající lesba. ()

dawid

Nevím, ale mě to dostalo. Kdybych mohl, okamžitě bych se vypravil na studijní pobyt. Atmosféra Barcelony na mě sálala takovým způsobem, jaký jsem už dlouho nezažil. Ten pocit volnosti, pocit, že vám svět leží u nohou, noví kamarádi, nové lásky. Tolik Xavierovi závidím!!! Jen by bylo lepší, kdyby v TV běžel film celý otitulkovaný - částečným dabingem myslím dost ztrácí. PS: Kelly Reilly - představitelce angličanky to v druhém díle Erasma nehorázně sluší... ()

Looka

Zprvu mě vyděsila dlouhá stopáž a to, že se film rozjížděl jak nějaký instruktážní náborový film pro studenty mi také nepřidalo. Pak mě, ale příběh dokonale vtáhnul. Ani nevadí, že v podstatě nemá žádnou dějovou linii nebo vývoj, prostě jednotlivé postavy jsou zajímavé sami o sobě. Hodně vtipný a neotřelý mi taky přišlo řešení prekérní situace, kdy se k bytu řítí všichni jeho obyvatelé aby varovali spolubydlící, která si užívá s milencem před blížícím se přítelem. P.S: Jo a taky jsem jim všem záviděl tu pohodu. ()

Rodin

Byl jsem poněkud zklamán, u evropských filmů mám tak nějak automaticky vyšší nároky na scénář a režijní práci. Námět byl moc dobrý, ale celý film se tak nějak rozpliznul do ztracena a nezanechal ve mně žádný zvláštní dojem. Herci hráli velmi dobře, nicméně to samo o sobě nestačí. Na holé baby se podívám ve filmech, kde jsou obsaženy již v námětu v hojné míře, takže zde jsem čekal mnohem, mnohem víc. To se týká obou Erasmů. 65%. ()

deric

Střípky samostatných historek a osudů z různých krajů Evropy dohromady dává příběh, který až překvapivě svižně ubíhá a příjemně se sleduje, pozornému divákovi nemůže uniknout jak si Cédric Klapisch užívá svůj rok. A o to tady jde. Kdo, zažil podobný Erasmus (nejlépe v Barceloně:) ) si v tom najde svojem momenty ztracení, naděje, beznaděje, radosti, nadšení, zklamání a nepochopení. Pro ostatní, co podobnou zkušenost nemají, může příběh připadat zdánlivě nudný a nezajímavý a nebo se rozhodnou něco podobného taky vyzkoušet. ()

MaJes

Výborný film a perfektne zvládnutý nápad. Myslím že jednoznačne najlepšia teenegerská komédia-bez konkurenčne ... ()

nula87

Tak tedy opravdu nevím, z čeho je tady drtivá většina hodnotících tak nadšená. Komedie? Ale jděte... Studie života v kosmopolitním městě vyzdvihující (samozřejmě přehnaně) rozdíly mezi jednotlivými národy, ale taky o tom, že i přesto k sobě najdou cestu? Možná. Skupinka studentů chodí po Barceloně, navštěvuje kluby, souloží, chlastají, zpívají, tančí, zvrací a pomáhají si zachraňovat vztahy narušené tím souložením s jinými. ()

Hank

Měl jsem možnost vidět Erasma až po svém vlastním skutečném Erasmu, který byl úplně jiný, v jiné zemi s naprosto odlišnými myšlenkami a přesto to na mě dýchlo...nezapomenutelné zážitky, taková přidaná hodnota studia a života... Svěží a vtipný film, zpětně lepší jak dvojka... ()

tereza.s

študácká komedie evropských poměrů. Musím však sama za sebe říct, že narozdíl od americké študácké "klasiky" jsem si to i docela užila. Ze začátku mě vyděsily efekty, ale s časem jich i ubývalo a já si na to menší množství zvykla. Navíc mě to i zaujalo. Jen k ději nevím jak se vyxjádřit, stejně tak jako průběh filmu neřekl nic mně, tak já neřeknu nic k němu... ()

RobbieM@N

Užitečné je to pouze jako návod či příručka k Erasmu, o ději se nedá ani mluvit, navíc to působí všechno značně naivně, zkresleně a hlavně chaoticky, i když jsem se většinu času dobře bavil tak herecké výkony či už zmíněná chaotická (prostě blbá) režie za mnoho nestály. Lépe to mohlo býti zpracováno zkušenějším režisérem. Komentář "Mattyho" asi nejlépe vyjadřuje kvalitu tohoto filmu. ()

J.McClane

Salbý odvar z Erasmu...Doporučuji však během Erasmu shlédnout ve společnosti 6 krásných slečen...člověk se dozví kdo je a kdo není ve filmu "kunďák"... ()

vaclaw

Vcelku příjemný film, který se nezabývá nějakými příliš těžkými náměty, ostatně stejně jako v každém běžném studentském životě. Ne že bych se během sledování trhal smíchy, ale občas jsem se pousmál a film nijak neurazil. ()

teltri

Evropská studentská pohodička. Jako bývalý věčný student rád zavspomínám. Oba filmy mi zpříjemnili večery v studeném domě na pražském Brániku. ()

Tichoza odpad!

Naprosto nepovedený film. Každý kdo na podobném studijním pobytu byl, tak musí jen kroutit hlavou...zde parta zbohatlých studentíků (každý z jine země, pravděpodobnost 1: 500 000, ze by se to takhle sešlo) je vystavena dost ubohým situacím (jako např. strašně ilegální kouření špeka s panem domácím za dveřmi). Nemá to myšlenku, závěr, nic. A koukat na tenhle film kvůli krásné Audrey...to si radši půjdu sednout na Václavák a tu hoďku a půl budu koukat po slečnách. 1/10 ()

LoudlyMonk

Poměrně zajímavý snímek dokazující nám, že za studentským pobytem v zahraničí bychom neměli hledat jen nekonečně dlouhé hodiny strávené převalováním v knihách :) ()