Erasmus a spol.

• Česko Erasmus (více)

Xavier je posluchač ekonomické fakulty v Paříži a otcův známý mu slibuje po dokončení studií místo na ministerstvu financí. Podmínka, že musí ovládat španělštinu, není díky programu Erasmus nesplnitelná, a tak se Xavier rozloučí s maminkou i s přítelkyní a odletí do Barcelony. Najít tu bydlení není snadné, ale nakonec Xavier uspěje: nastěhuje se do bytu, kde žije už dalších sedm studentů, každý z jiného koutu Evropy. Nové známosti, nové zážitky, chaotické, a přece svým způsobem harmonické soužití mladých lidí různých národností, různých zvyků a zaměření jsou pro Xaviera školou, jež mu umožní přechod do dospělosti. Všechny jistoty jeho dosavadního života včetně lásky jsou zpochybněné, Xavier se už nevyzná ani sám v sobě. Když se vrátí domů, neví sice přesně, co chce, ale ví, co rozhodně nechce.

"Je to film, který připomíná někdejší romány o létech učednických či o procesu zasvěcení," říká tvůrce, jehož scénář je ispirován zkušenostmi ze života rodinných příslušníků a přátel. (oficiální text distributora)

Via

Studenstký život... život obecně je v tom věku složitý... myšlenky, pocity hezky vystižené... zobrazení Španělska a kultury... dobré propojení dosti národností, kultur, identit... "Proč jsem v danou chvíli tam, kde jsem..." ()

Docentus

Příjemná oddychová inteligentní komedie na úrovni bez fekálností, které "zdobí" podobně laděné snímky US a GER původu. Film je celkem reálný, pro ty, kdo zažili něco podobného asi o 1* více. Výborná atmosféra a vzácně vyrovnané herecké výkony (i ta Audrey Tautou tam krásně zapadla). ()

ButchCB

Tenhle film jsem uviděl před časem zcela náhodou a hned mě chytnul, nejen že jsem fanouškem Radiohead jejichž No Surprises zněly když Xavier prožíval v hlavě své lásky bolavé myšlenky a trápení, ale prostě proto, že ten film je vyprávěn tak nějak opravdově. Vážně super a taky, prý že angličanky jsou ošklivý... jenže Kelly Reilly (alias Vendy) bych bral. Za mě 5* ()

sto7ra

i když má film plno chyb, nebudete se u něj chlámat smíchy a při řadě scén si budete říkat: co to je!?, tak to stejně nakonec bude milý film. zejména pro ty, kdo znají erasmus ()

HH47

Ak ste cestovateľ, poznáte všetky typy ľudí v hosteloch a všetky druhy ich hlúpych príbehov ktoré sa otočia okolo nedorozumenia v cudzom jazyku, oceníte v tomto filme ohromne veľa detailov. Jasné, príbeh nič moc, vtipov tam tiež moc nie je, celá story line so starším párom je nudná jak hovno. V Barcelone som ale strávil 2 mesiace, postavy sa pohybujú po miestach po ktorých som chodil skoro každý deň, dostávajú sa do situácii, ktoré síce nie sú nijakým spôsobom "fatálne", ale boli mi blízke a niekoľkokrát som si počas filmu povedal "neznášam keď sa dostanem do tejto pozície". Je to film iný ako ostatné, na nič sa nehrá, proste plynie a ja som sa v ňom veľakrát našiel, čiže ho nemôžem hodnotiť zle. Ak ste boli niekedy na erasme, či nebodaj dokonca v Barcelone, bude sa vám to veľmi páčiť. ()

zigy

Zoufale nevtipné a neživotné. Morálka v háji. Hlavní hrdina vůl. A navíc když už se točí o studentech, kteří bydlí spolu, i suchar by z toho vytřískal víc kořeněných zábavných situací. Přijde jen jedna, v závěru, s nečekaným návratem přítele. Celkově vzato, zase jedna nevyužitá příležitost. A jestli to má být o nějakém procesu zasvěcení, jak říká tvůrce, tak potěš pánbůh tuhle generaci. Aspoň, což je jediné plus, je tam pár opravdu krásných bab. ()

kacmi

Príjemná eurokomédia, ktorá účastníkom rôznych programov ako Erasmus, či WAT a pod. pripomenie vlastné zážitky, a pre tých ostatných je zaujímavým prospektom. ()

J.Bourne89

Taky bych hned jel. Docela mi to dělalo chutě :-D Zažít tak rok někde mimo se sedmi lidmi na jednom bytě. Prostě celkem užívání, krom toho učení.... ()

Al-khab

Poslední půl rok jsem strávil v Nizozemí v rámci programu Erasmus. Je zbytečné psát, že to byl nejlepší půl rok mého života, jelikož to musí zjistit každý, kdo viděl tento film či na Erasmu někdy byl. Film od počátku výborně popisuje prvotní obavy z nového prostředí smíšené se zvědavostí, poznávání nových přátel, radost z cestování a následně i tzv. post-Erasmovský syndrom, kdy se člověk vrátí zpět do reality a vše mu připadá naprosto všední, nudné a zbytečné. Film jsem sledoval týden před ukončením Erasmu, a dokonale na mě přenesl obavy z toho, co přijde, až se budu muset vrátit zpět do ČR. Film má samozřejmě své rezervy, a mnohem intenzivněji bude jistě působit na člověka, který si tento scénář sám prožil, než na diváka, který tuto možnost neměl. ()

kiv

Do značné míry souhlasím s uživatelem monolog. Technickou stránkou filmu se nezabývám - ta je, řekněme, rutinní. Obsahově se jedná o oslavu opravdu amorálního a bezhodnotového života s nablble idealizovanou ukázkou studentského soužití, sporů i solidarity. To vše s podtónem toho, jak je super být občanem EU. ()

pecicomix

pokud jste vysokoškolák a nebo víte jak to občas mezi nimi chodí určitě se pobavíte u tohoto francouského filmu. občas je to trošku nudné ale celkově to hodnotím velice pozitivně (ohodně lepší jak kluci to chtěj a holky to chtěj a já nevím kdo ještě;) ()

Liya

Filmek se mi líbil, obzvláště proto, že něco velmi podobného jsem zažila, a co čert nechtěl, že právě v Barceloně :). Musím říct že ačkoli film samozřejmě v některých věcech přeháněl, poměrně přesně vystihl situaci, jak to na takových multikulturních bytech chodí (tedy alespoň v Barceloně ;) ). Svěží komedie, pro mě navíc se silnou vůní nostalgie. P.S. komentář ke komentáři od "monolog": I tvůj překlad je mimo, protože "L'auberge" neznamená "vesnice", ale typ levného (studentského) ubytování. Tedy "L'auberge espagnole" je v překladu něco jako "Studentské bydlení po španělsku". Kterýžto název je poměrně krkolomný takže "Erasmus & spol." je docela dobré řešení překladu... ()

corax8

Barcelonu miluju a mám dojem, že se příběh ani jinde odehrát nemohl. No vlastně příběhu ve filmu moc není. Ale je to vlastně dobře, studentský život by měl být je sled událostí bez jakéhokoliv směřování. Nicméně vznikl průměrný film, který nemůže filmového fanouška urazit. ()

Crtcus

Perfektně podaná metafora hledání sebe sama v moderním světě a společnosti. Svět představuje ona cizí země, kde je potřeba se nějak uvést, najít si své místo a také ona ubytovna (Auberge je ubytovna, ne vesnice!), a ona pestrá paleta studentů je zobrazením divezní modrní společnosti... Auberge espagnole je jeden z mála filmů. po jehož shlédutí se budete cítit perfektně (pkud na to máte kapacitu jej pochopit) ()

films3

strasne som sa pri tom filme nudil.zbytocne dlhy film,a nic zaujimave tam nebolo podla mna..a cudujem sa ze natocili este aj druhy diel... ()