Erasmus a spol.

• Česko Erasmus (více)

Xavier je posluchač ekonomické fakulty v Paříži a otcův známý mu slibuje po dokončení studií místo na ministerstvu financí. Podmínka, že musí ovládat španělštinu, není díky programu Erasmus nesplnitelná, a tak se Xavier rozloučí s maminkou i s přítelkyní a odletí do Barcelony. Najít tu bydlení není snadné, ale nakonec Xavier uspěje: nastěhuje se do bytu, kde žije už dalších sedm studentů, každý z jiného koutu Evropy. Nové známosti, nové zážitky, chaotické, a přece svým způsobem harmonické soužití mladých lidí různých národností, různých zvyků a zaměření jsou pro Xaviera školou, jež mu umožní přechod do dospělosti. Všechny jistoty jeho dosavadního života včetně lásky jsou zpochybněné, Xavier se už nevyzná ani sám v sobě. Když se vrátí domů, neví sice přesně, co chce, ale ví, co rozhodně nechce.

"Je to film, který připomíná někdejší romány o létech učednických či o procesu zasvěcení," říká tvůrce, jehož scénář je ispirován zkušenostmi ze života rodinných příslušníků a přátel. (oficiální text distributora)

PogoJoe

Můj dojem z filmu celkem trefně shrnuje ve svém komentáři Matty. Tahle "komedie" mě nejen nestrhla, ale ani téměř nepobavila, je bez nápadu, celkem všední zážitky jednoho účastníka jednoho výměnného pobytu. Sám jsem se účastnil něčeho podobného, ačkoliv jen na 3 měsíce, a, ač je to subjektivní, zažil jsem mnohem "charizmatičtější" příhody s podobně mezinárodním osazenstvem. Film mě nevtáhl, vůbec není vyprávěn zajímavě, působí chaoticky, bez konceptu, bez přihlédnutí k detailům, které často bývají klíčové. Většina postav zde pouze "prolétne", většina věcí/"zápletek" je zde pouze nakousnuta či nedotažena. A herci? Žádný výrazněji nevynikl. Zkrátka nuda od začátku do konce. | Režie: **, Scénář: *, Herci: **, Hudba: **, Výprava: ***. ()

Skip

Podařilo se mi u tohoto filmu zasnít a bylo mi docela líto, že jsem nikdy tyhle studentské časy nezažil. Není to bůhví jak skvělý film, ale dokázal u mě vyvolat emoce a takové filmy vždy hodnotím vysoko. ()

Tygrys

Scéna, ve které William (Kevin Bishop) stylově zvrací po pařbě a zbytek skupiny zpívá No Woman No Cry je skvělá a role Kevina Bishopa je v L Auberge Espagnole z těch vedlejších pro mě nejvíc sympatická. Film nám odhaluje o čem jsou výměnné studijní pobyty v zahraničí, tzn. o poznání, o zábavě, o bordelu (rozuměj nepořádek) a taky tak trochu o studiu. Sice jsem bohužel nezažil žáden takový pobyt, ale takhle nějak to určitě vypadá. ()

Martin741

Reziser Cedric Klapisch mi hovori leda tak hovno, a po tomto filme este tomu tak aj pekne dlho bude. Tematika cosi do seba ma, ale film je dlhy, nudny a rychlo vysumi do prazdna. Francuzska sucharina, ku ktorej sa netreba vratit. 30 % ()

Bay_watch

Báječný film o "bezstarostném" studentském životě, jenž je celý natočený v krásných kulisách katalánské Barcelony. Vážně mě to bavilo a udrželo to moji pozornost i přes to, že (jak mnozí poznamenávají) film nenabízí, jakýkoliv strhující okamžik. Možná i proto, že jsem v Xavierovi a spol. viděl kus sama sebe (jen jsem jim trochu záviděl všude ty nádherný holky). Většinu věcí, co dělala jejich parta, dělám já už teď, a to ani nemusim jezdit do ciziny. Líbilo se mi, jak se autoři nesnížili k trapnému parodování jednotlivých národností, přičemž to zvýraznili ještě tím, že v půlce přijel Wendinyn bratr, který přesně tohle dělal, a poté na něho byli všichni naštvaní... Jo, už se docela těšim, až sám pojedu na Erasmus. ()

C0r0ner

Musím na dvě hvězdičky, protože to byla strašná nuda. Na Erasmu jsem byl a poskládal bych z něj stokrát lepší příběh. Výsledek ročního pobytu je jedna vtipná scéna a jinak jde jenom o nevěru? Komu tohle přijde jako skvělá komedie, je vážně nenáročný, nebo má fakt nudný život (jako většina postav). 40% ()

Wormboy

Je to sice dost dlhe, ale ma to celkom slusny spad. Ako komedia to v podstate funguje, avsak ta romanticka zlozka mi akosi unika, aj ked mozno som staromodny. Pre mna nicim vynimocna jednohubka. ()

eaten

Som student, myslel som si ze ma to zaujme ale nejak nic. Je to pozeratelne, ale nijak ma to neuchvatilo, ani nebavilo. za jedinu dobru scenu by som tam oznacil mozno to ako prisiel priatel tej anglicanky. ()

campix

Poměrně pohodová španělsko/francouzská komedie. Obsazení je velice zajímavá, ale spíše vzhledem k další kariéře zde působících herců a hereček. Děj zajímavý, jen stopáž poměrně dlouhá a občas mi motivace k chování jednotlivých postav nepřišli úplně ideální nebo zůstali mnou nepochopeny. Čistě průměrná komedie, která vás k další projekci opravdu nedonutí, snad jen pro mě jakožto student VŠ, kterého snad Erasmus zanedlouho bude čekat, je téma poměrně zajímavé. ()

Juto

Príjemné sa mi na film pozeralo. Všetky postavy sú cool, a k tomu zaujímavé. Scenárista používa zastaralu šablónu, kde študent hľadá sám seba, ale vôbec to filmu neuškodí. 6/10 ()

c.tucker

Slovo sympatický asi vystihuje tento film nejlépe. Takové klidné brouzdání po neklidné Barceloně s partou z různých částí EU. Nečekal jsem od toho tolik co jsem dostal. Další motivace k tomu vyrazit s Erasmem do zahraničí, ale to ne na to jsem příliš usazený a mám lenivou prdel. ()

AdaMM

a kvůli pokročilé ranní hodině jsem byl v pokušení dát i pět... ale možná jen závidím spolužákům, kteří odjeli do ciziny a užívali si tam ten studentský život. jo... such such were the joys. má to atmosféru a skoro se tomu dá věřit. dobré momenty a líbí se mi i to vyznění. pokud jste zažili, jaké to je, trávit aspoň chvíli v evropském mišmaši, máte-li zkušenosti s tím, jaké to je, mít neujasněnou národnostní identitu - jděte do toho a dejte tomu plný počet. amen. ()

dr.fish

Prvních 15 minut jsem chtěl tenhle film vypnout. Strávil jsem šest let života v různých společnostech typu "Xavier v Barceloně". Xavier byl opravdu solidní bábovka, bylo pro něj opravdu těžké opustit Paříž, matku i svou Audrey Tatou. Málem bych po těch letech zapomněl, jaké to bylo pro mne, poprvé odjet "do světa". Xavier nevěděl, jaké to bude a léčba šokem z něj udělala jiného člověka. Přijal nový život za svůj i s cenou, kterou za to musel zaplatit. Ztratil svou Paříž, normální pohled na svět. Zbyla mu vzpomínka a touha znova prožít to co mu změnilo život. Kdo neprožil, nepochopí. Zbývá jen otázka: stálo mu to za to? Co bude dělat dál? Kariéru? Vrátí se do Barcelony? Dvojku jsem ještě neviděl, ale asi se vrátí do Barcelony. Je to droga.... ()

czejny

Erasmus aneb co všechno se skrývá po tímto slovem. Mnohým se jistě vybaví Erasmus Rotterdamský, ale s tím to v tomto snímku má společného pramálo. Zde slovo Erasmus vystupuje jako synonymum pro studentský život plný zábavy, alkoholu, bezstarostného života, milostných afér atd. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že o ničem jiném ten film není. Náš na první pohled nevyzrálý Xavier nás provede i tou nejzapadlejší uličkou Barcelony a zjistíme, že pod křehkým obalem se skrývá pěkný rebel. Nicméně po celou dobu si udržuje status inteligentního studentíka. (Pracovně to tedy nazvěme elegantní rebélie.) Když zhodnotím vlastní snímek, je to stejné jako s Xavierem. Napovrch snímek vypadal křehce (snad i nějaká oddychová komedie s Audrey Tautou, pomyslel jsem si), ale výsledný efekt byl takový, že to nebylo ani moc oddychové ani moc komedie. Stejně jako nitro hlavního hrdiny jsem bloudil a hledal jsem, pro co se rozhodnout. Uměle reálné záběry ze španělské metropole mi svou vizáží připomínaly spíše nějaký seriál. Když se pokusím o nějaký závěr, tak mi tento snímek nic moc nedal a nebylo zde nic, co by mě nějak zaujalo. Nechalo mě to zcela chladným. (Nemohu si "nešťournout" do dabingu, který přispěl k celkové zmatenosti v té mnohonárodnostní společnosti.) ()

Hebča

Jelikož jsem zažila Erasmus na vlastní kůži, je pro mě Erasmus a spol. něčím víc než jen příjemnou komedií. Kdo nezažil, nepochopí. 21.1.2007 ()

Sfinkter

První polovina mi byla protivná, zrychlené záběry na začátku tam neseděly a ani hlavní postava mi nebyla bůhvíjak sympatická, vše zachraňovala Audrey, která skvěle zahrála opuštěnou Pařížanku. Druhá půlka zachránila filmu 4 hvězdičky, charaktery se příjemně vybarvily, snímek začal mít konečně nějaký smysl a opět jsem si uvědomil, jak rád jsem stále studentem. ()

Kamkon

Pokud takto vypadá většina pobytů programu Erasmus, tak by do toho možná i šla. Je to však jen film...a existují jiné zajímavější pobyty v naší české kotlině ()