• Francie

• Francie

Jimmy P. (Psychothérapie d'un Indien des Plaines)

Francie / USA, 2013, 117 min

Filmová rekonstrukce jedné skutečné psychoterapie stojí na dvojici herců. Benicio Del Toro i Mathieu Amalric jsou ovšem natolik dobří herci, že to všechno působí uvěřitelně. Dalšími klady jsou pěkná hudba a citlivá režie. Nečekejte ovšem žádné velké drama, jen pomalou a postupnou sondu do duše jednoho prérijního indiána.(12.11.2017)

Mé hodnocení je asi neobjektivní, ale díky období vlastního pátraní v sobě a spoustě styčných bodů, které v příběhu zařídily spíše rodinné konstelace než Jimmyho úraz, byl pro mě tento film balzámem pro duši. Zpracování a herecké výkony to výborně doplňují. Velmi mě bavilo rozplétání Jimmyho minulosti a nacházení souvislostí, které formovaly jeho příběh. Kéž by našla každá nemocná duše takového posluchače a terapeuta jako byl Georges Devereuxe, jehož rozhled dalece přesahoval mantinely psychologie.(15.6.2018)

Famózní Toro kterému sekunduje neméně dobrý Amalric.Příběh o tom, jaké jsou cesty k objevům.Najednou mi to připomělo náš film ,zapoměla jsem název,je to velice dávno kdy byl natočen :pojednával o práci profesora Jánského.Na jeho počest byly udělovány Janského plakety dárcům krve.Anebo jiný film ve kterém lékaři svojí nevědomostí o hygieně roznášeli bacil který způsoboval horečku omladnic a jejích častá úmrtí...(25.11.2018)

Jakkoliv jsem velkým obdivovatelem díla Arnauda Desplechina i Mathieu Amalrica, dopředu jsem tušil, že tenhle film nebude úplně pro mě, a bohužel se mi to do určité míry potvrdilo. Film je jednak hrozně užvaněný, jednak vypadá skoro jako libovolná hollywoodská story o navázání vztahu psychoterapeuta s pacientem (viz Instinct, Dobrý Will Hunting apod.), akorát se odehrává na konci 40. let a místo goril, resp. studentů matematiky v něm vystupují indiáni Černonožci. Ale abych jen nekritizoval: Velkým osvěžením je výkon Mathieu Amalrica, škoda, že jeho postava není dostatečně představena a o pracovní i soukromé historii G. Devereuxe se dozvídáme jen z náznaků, takže s ním dost těžko nějak soucítit. Více prostoru je věnováno titulnímu hrdinovi a tady nutno uznat, že se nějaké přesahy tvůrcům povedly. Jeho problémy neodešly nijak zázračně a např. dál zůstal alkoholikem. Film dopadne dobře, ale o nějakém hollywoodském happyendu těžko může být řeč - všechny postavy si své problémy nesou nadále, pouze se jim podařilo usmířit se světem. Dá se to číst jako metafora boje s depresemi. Zajímavý byl i motiv proměňujícího se modelu soužití ženy a muže. Blackfoot indiáni mohli podle svých tradic ženy surově trestat, Jimmy by ale ženu nikdy neuhodil a naopak většina jeho životních průšvihů měla co dělat se ženami.(24.11.2014)

Herecky výborné, ale to se dalo od pánů jako Benicio Del Toro a Mathieu Amalric očekávat. Hlavně druhý jmenovaný mě prostě baví, jeden z nejlepších současných francouzských herců. Příběh také není špatný, už jen pro svůj historický podklad, ale podáno je to místy docela nezáživně, což je velká škoda.(1.8.2017)

• - Film se natáčel v americkém Michiganu a Montaně. (rafix)