• Francie

Jimmy P. (Psychothérapie d'un Indien des Plaines)

(USA)
  • slovenský

Francie / USA, 2013, 117 min

Jakkoliv jsem velkým obdivovatelem díla Arnauda Desplechina i Mathieu Amalrica, dopředu jsem tušil, že tenhle film nebude úplně pro mě, a bohužel se mi to do určité míry potvrdilo. Film je jednak hrozně užvaněný, jednak vypadá skoro jako libovolná hollywoodská story o navázání vztahu psychoterapeuta s pacientem (viz Instinct, Dobrý Will Hunting apod.), akorát se odehrává na konci 40. let a místo goril, resp. studentů matematiky v něm vystupují indiáni Černonožci. Ale abych jen nekritizoval: Velkým osvěžením je výkon Mathieu Amalrica, škoda, že jeho postava není dostatečně představena a o pracovní i soukromé historii G. Devereuxe se dozvídáme jen z náznaků, takže s ním dost těžko nějak soucítit. Více prostoru je věnováno titulnímu hrdinovi a tady nutno uznat, že se nějaké přesahy tvůrcům povedly. Jeho problémy neodešly nijak zázračně a např. dál zůstal alkoholikem. Film dopadne dobře, ale o nějakém hollywoodském happyendu těžko může být řeč - všechny postavy si své problémy nesou nadále, pouze se jim podařilo usmířit se světem. Dá se to číst jako metafora boje s depresemi. Zajímavý byl i motiv proměňujícího se modelu soužití ženy a muže. Blackfoot indiáni mohli podle svých tradic ženy surově trestat, Jimmy by ale ženu nikdy neuhodil a naopak většina jeho životních průšvihů měla co dělat se ženami.(24.11.2014)

Velmi pozvolna plynoucí drama na němž oceňuji zajímavý casting ústřední dvojice. Válečný vysloužilec indiánského původu místy v hovoru s antropologem a odborníkem na " natives" hovoří metaforickým jazykem původních obyvatel Ameriky a rozkrývá traumata, kterým může nejlépe rozumět poněkud extravagantní, ale také otevřený doktor bez titulu. Snímek začíná a končí bez jakékoliv gradace. Prvky, jenž by mohly přinést dramatický oblouk, pochází ze vzpomínek Jimmyno P., který je v nich vždy přítomen jako jakýsi nezůčastněný pozorovatel. Souhlasím, že snímek mohl být mohem vrstevnatější, ovšem stojí za vidění.(18.3.2016)

Nejednoznacna psychoterapie a ne, zadne drama a la Kralova rec. A to mi sedi. Stejne jako me bavi, jak Desplechin vodi divaka za nos. Kdyby mu mene pomahal dostavat ze spatnych stezek zpet, byl bych ale jeste radsi.(5.2.2015)

• denulik

Pseudointelektuálna nuda plná freudovskej sexuálnej deprivácie. A ak Del Toro vyzerá ako indián, tak ja som náčelník "Červenokožec ako vyšitý".(29.10.2014)

• blondboss

Tento snímok išiel mimo mňa. Dvojhodinový nudný psychoanalytický paškvil, v ktorom sa rozoberajú problémy indiánskych vojnových veteránov so snahou priblížiť ich psychoprofil. Veľmi rozvláčne spracované a rozprávanie dve hodiny o nejakých pocitoch môže byť síce fajn, ale tu to nefungovalo. Hudba fajn a námet vcelku slušný, škoda, že z toho režisér nevyžmýkal viac. Slabý priemer. 40 %(18.7.2015)

• - Film se natáčel v americkém Michiganu a Montaně. (rafix)