Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je polovina padesátých let. Americký indián Jimmy Picard (Benicio del Toro), který za druhé světové války bojoval v Evropě, trpí od návratu domů chvilkovými závratěmi, dočasnou slepotou, ztrátou sluchu. Lékaři ale nedokáží najít žádné fyzické příčiny. Do nemocnice pro válečné veterány proto povolají francouzského psychoanalytika, antropologa a odborníka na kulturu původních obyvatel Ameriky Georgese Devereuxe (Mathieu Amalric). Devereux se s Jimmy Picardem společně pustí do odhalování příčin Picardova stavu. Devereux se tak zapíše do dějin psychologie jako ten, kdo definoval post-traumatický syndrom, postihující válečné veterány. (Artcam Films)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (24)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Desplechin ide divákovi vopred viac než by ten vopred očakával, čo je dané najmä tým, že postavy sú proste sympaťáci. A to nielen lekár a pacient, ale aj takmer všetky vedľajšie postavy. Ťažko povedať, čím bol tento prípad psychickej traumy a následnej liečby tak zaujímavý, že si zaslúžil celovečerák, ale pokiaľ máte radi psychologické - psychiatrické rébusy, otázky podvedomia a zmysel snov, môžete byť nadšený. Len mi pripadalo, že sa v tomto smere mohlo ísť viac do hĺbky. Prípadne je tam všetko, čo tam má byť, len treba film vidieť ešte raz. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Herecky výborné, ale to se dalo od pánů jako Benicio Del Toro a Mathieu Amalric očekávat. Hlavně druhý jmenovaný mě prostě baví, jeden z nejlepších současných francouzských herců. Příběh také není špatný, už jen pro svůj historický podklad, ale podáno je to místy docela nezáživně, což je velká škoda. ()

Reklama

Akaja 

všechny recenze uživatele

Film jsem rozkoukala bez nejmenšího tušení, o jaké téma a žánr půjde a dlouho jsem čekala, co se z toho vlastně vyklube. Nemastný neslaný příběh podle skutečných událostí, hm. Postava psychoanalysty byla málo propracovaná, scény z jeho osobního (partnerského) života mi přišly zbytečné, měli mu dát větší prostor. ()

MAGR 

všechny recenze uživatele

Velmi pozvolna plynoucí drama na němž oceňuji zajímavý casting ústřední dvojice. Válečný vysloužilec indiánského původu místy v hovoru s antropologem a odborníkem na " natives" hovoří metaforickým jazykem původních obyvatel Ameriky a rozkrývá traumata, kterým může nejlépe rozumět poněkud extravagantní, ale také otevřený doktor bez titulu. Snímek začíná a končí bez jakékoliv gradace. Prvky, jenž by mohly přinést dramatický oblouk, pochází ze vzpomínek Jimmyno P., který je v nich vždy přítomen jako jakýsi nezůčastněný pozorovatel. Souhlasím, že snímek mohl být mohem vrstevnatější, ovšem stojí za vidění. ()

foils 

všechny recenze uživatele

Jakkoliv jsem velkým obdivovatelem díla Arnauda Desplechina i Mathieu Amalrica, dopředu jsem tušil, že tenhle film nebude úplně pro mě, a bohužel se mi to do určité míry potvrdilo. Film je jednak hrozně užvaněný, jednak vypadá skoro jako libovolná hollywoodská story o navázání vztahu psychoterapeuta s pacientem (viz Instinct, Dobrý Will Hunting apod.), akorát se odehrává na konci 40. let a místo goril, resp. studentů matematiky v něm vystupují indiáni Černonožci. Ale abych jen nekritizoval: Velkým osvěžením je výkon Mathieu Amalrica, škoda, že jeho postava není dostatečně představena a o pracovní i soukromé historii G. Devereuxe se dozvídáme jen z náznaků, takže s ním dost těžko nějak soucítit. Více prostoru je věnováno titulnímu hrdinovi a tady nutno uznat, že se nějaké přesahy tvůrcům povedly. Jeho problémy neodešly nijak zázračně a např. dál zůstal alkoholikem. Film dopadne dobře, ale o nějakém hollywoodském happyendu těžko může být řeč - všechny postavy si své problémy nesou nadále, pouze se jim podařilo usmířit se světem. Dá se to číst jako metafora boje s depresemi. Zajímavý byl i motiv proměňujícího se modelu soužití ženy a muže. Blackfoot indiáni mohli podle svých tradic ženy surově trestat, Jimmy by ale ženu nikdy neuhodil a naopak většina jeho životních průšvihů měla co dělat se ženami. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (2)

  • Film se natáčel v americkém Michiganu a Montaně. (rafix)

Reklama

Reklama