• Francie

• Francie

Jimmy P. (Psychothérapie d'un Indien des Plaines)

Francie / USA, 2013, 117 min

Mé hodnocení je asi neobjektivní, ale díky období vlastního pátraní v sobě a spoustě styčných bodů, které v příběhu zařídily spíše rodinné konstelace než Jimmyho úraz, byl pro mě tento film balzámem pro duši. Zpracování a herecké výkony to výborně doplňují. Velmi mě bavilo rozplétání Jimmyho minulosti a nacházení souvislostí, které formovaly jeho příběh. Kéž by našla každá nemocná duše takového posluchače a terapeuta jako byl Georges Devereuxe, jehož rozhled dalece přesahoval mantinely psychologie.(15.6.2018)

Filmová rekonstrukce jedné skutečné psychoterapie stojí na dvojici herců. Benicio Del Toro i Mathieu Amalric jsou ovšem natolik dobří herci, že to všechno působí uvěřitelně. Dalšími klady jsou pěkná hudba a citlivá režie. Nečekejte ovšem žádné velké drama, jen pomalou a postupnou sondu do duše jednoho prérijního indiána.(12.11.2017)

Herecky výborné, ale to se dalo od pánů jako Benicio Del Toro a Mathieu Amalric očekávat. Hlavně druhý jmenovaný mě prostě baví, jeden z nejlepších současných francouzských herců. Příběh také není špatný, už jen pro svůj historický podklad, ale podáno je to místy docela nezáživně, což je velká škoda.(1.8.2017)

Velmi pozvolna plynoucí drama na němž oceňuji zajímavý casting ústřední dvojice. Válečný vysloužilec indiánského původu místy v hovoru s antropologem a odborníkem na " natives" hovoří metaforickým jazykem původních obyvatel Ameriky a rozkrývá traumata, kterým může nejlépe rozumět poněkud extravagantní, ale také otevřený doktor bez titulu. Snímek začíná a končí bez jakékoliv gradace. Prvky, jenž by mohly přinést dramatický oblouk, pochází ze vzpomínek Jimmyno P., který je v nich vždy přítomen jako jakýsi nezůčastněný pozorovatel. Souhlasím, že snímek mohl být mohem vrstevnatější, ovšem stojí za vidění.(18.3.2016)

• blondboss

Tento snímok išiel mimo mňa. Dvojhodinový nudný psychoanalytický paškvil, v ktorom sa rozoberajú problémy indiánskych vojnových veteránov so snahou priblížiť ich psychoprofil. Veľmi rozvláčne spracované a rozprávanie dve hodiny o nejakých pocitoch môže byť síce fajn, ale tu to nefungovalo. Hudba fajn a námet vcelku slušný, škoda, že z toho režisér nevyžmýkal viac. Slabý priemer. 40 %(18.7.2015)

• - Film se natáčel v americkém Michiganu a Montaně. (rafix)