V nedaleké budoucnosti se odehrává příběh, jehož hrdinkou je nenápadná a tajemná dívka Ash. Svůj čas tráví stejně jako většina jejích současníků: nikam nechodí, s nikým se nestýká, hlavní a jedinou aktivitu nachází v hraní počítačových her. Ty však už dávno ztratily svou nevinnost, jsou návykové a zabíjení je v nich opravdové. Ash patří k nejlepším hráčům nebezpečné bojové hry, zvané Avalon. Když se dostane do hráčské úrovně "Speciál A", smrtelný hazard se pro ni stává děsivou posedlostí.

Pochmurně laděnou animovanou sci-fi natočil zkušený japonský režisér Mamoru Oshii (jenž zaujal jako tvůrce animovaného thrilleru Ghost in the Shell). Koprodukční snímek byl natočen s polským komparsem v Polsku. Spojuje hrané scény převáděné do animované podoby pomocí speciální technologie a počítačem vytvořeného světa. Za kamerou stál Grzegorz Kedzierski, který větší část příběhu umístěného do podzemních chodeb a sklepů, úzkých a temných uliček nasnímal do sépiové barvy. Hudbu japonského skladatele Kenjiho Kawaie nahrála Varšavská filharmonie. (oficiální text distributora)

Shanen29

Ne moc povedený film který mě opravdu chvílemi nudil .Možná animo by bylo východiskem ,samozřejmě s daleko vyšším rozpočtem. ()

piglit

Několik minut mi trvalo, než jsem zjistil, co je na tom filmu špatně. Ale pak jsem na to přišel... Někdo ho pustil poloviční rychlostí a tak ho dal do oběhu. Jakmile jsem nastavil rychlost na 2x, film chytil rozumný spád a dalo se na to koukat. Potěšily mě polské reálie. Herní potenciál byl silně nevyužitý. Takže za tři... ()

CorvusBlek

Atmosferický, pomalý i akční snímek mě mile překvapil, výborné na noc, absolutně nevhodné pro diváky co musí vidět akci za každou cenu a hektolitry krve.Japonsko-polská kooperace se vydařila a ten konec prostě luxusní...konečně ()

Šak

Zvláštní film s temnou atmosférou a zajimavými efekty, ale i se spoustou rádoby uměleckých záběrů, které jsou zbytečně dlouhé a nudné. Nejlepší na Avalonu je určitě hudba, která je užasná a koncert v divadle v závěru filmu je jeho nejlepší částí. Jinak Cronenbergova eXistenZ je určitě lepší volba. ()

saladín.

Mimoriadne zaujimavy kusok s efektne ponurou a kafkoidne depresivnou vizualnou strankou ktoru umocnuju skylight filtre a sepiovita bezfarebnost a s nejasnym vyznenim, ked sa ako matrixova pseudorealita (?) prezentuje farebne a sucasne Polsko. Alebo je to inak? Postavy prezivaju svoju sebaprezentaciu v hre-sne, vsetko ostatne šedne do tienov. Zaver sa da interpretovat aj ako oslobodenie od hernej zavislosti. Znepokojivy sen, ktoreho viditelny dej ide proti tomu co sa deje pod povrchom. ()

Bohulib

Místy to bylo celkem zajímavé, ale některé věci mi přišly nedotažené. Například daleko lepší by podle mne bylo, kdyby ten chlápek zastřelený u koncertní síně nezmizel. ()

Johnner

Umělecké dílo ve sci-fi hávu. Pracuje to na tolika rovinách a má v sobě tolik skrytých motivů! Má tak výraznou vizuální stylizaci! Sází na pořádnou porci lyriky beze slov! Nemá nutkání být doslovné. Prostě leckomu zamotá hlavu, a proto asi tak nízká hodnocení. Na jedno shlédnutí se prostě tento skvost pochopit nedá. ()

Neroy

Musim rict ze u mne to jako podobenstvi, ted v roce 2020 fungovalo a libilo se mi to vic nez pred 10-15 kdyz jsem to videl poprve. ()

Kňour

Moje hodnocení Avalonu je možná lehce zkresleno několika drobnými detaily. Film jsem totiž viděl na neskutečně staré a opotřebované videokazetě, takže byl jednak černobílý, jednak trpěl všemy ostatními nešvary starých videokazet. Jenomže to jakoby umocnilo celý zážitek. Pomalé tempo a spíše méně dialogů (eufemismus pro nudu, jak by někdo řekl) tady není na škodu, protože ty prázdné ulice, staré ostřískané tramvaje, depresivní místnosti, to všechno dohromady působí dost tísnivě, jako protiklad k většinou otevřenému terénu a hlučnosti ve hře. Mě se to prostě líbilo. ()

burg

Bojové pasáže ve virtuální realitě byly parádní, ale jinak mohl film dopadnout i lépe. Z celého díla dýchá malý rozpočet. Celé to dopadlo vlastně zvláštně.. ()

Dunric

Druhá největší pecka od Oshiiho, hned po GITS. Inteligentní a neuvěřitelně citlivý snímek, plný smysluplných detailů a jedinečné atmosféry, která vás zcela pohltí až do závěrečných titulků, když jí to dovolíte. A pak věřte nějakému průměrnému hodnocení. Nechci tu prozrazovat děj ani pointy, jen zmíním že Avalonu rozhodně nechybí, bavilo mě sledovat detaily a odkazy, nic tu není zbytečné, děj je navzdory některým komentářům hutný, jen neprobíhá explicitně ale jako vědomý spoluprožitek s hlavní hrdinkou Ash a chápaní pravidel systému ve kterém se příběh zrovna odehrává. Na výsledném dojmu má určitě zásluhu i stylový vizuál a nadprůměrný soundtrack. Jelikož jsem jsem od Oshiiho viděl většinu filmů a některé byly řekněme rozporuplné, tak tenhle skvost spolu s Ghost in the shell považuji za jednoznačně nejpovedenější, a proto z toho musím podezřívat druhého společného jmenovatele, a tím je osoba scénáristy Kazunori Itô (samozřejmě kromě skladatele Kawaie). Škoda, že toho spolu neudělali víc. ()