V nedaleké budoucnosti se odehrává příběh, jehož hrdinkou je nenápadná a tajemná dívka Ash. Svůj čas tráví stejně jako většina jejích současníků: nikam nechodí, s nikým se nestýká, hlavní a jedinou aktivitu nachází v hraní počítačových her. Ty však už dávno ztratily svou nevinnost, jsou návykové a zabíjení je v nich opravdové. Ash patří k nejlepším hráčům nebezpečné bojové hry, zvané Avalon. Když se dostane do hráčské úrovně "Speciál A", smrtelný hazard se pro ni stává děsivou posedlostí.

Pochmurně laděnou animovanou sci-fi natočil zkušený japonský režisér Mamoru Oshii (jenž zaujal jako tvůrce animovaného thrilleru Ghost in the Shell). Koprodukční snímek byl natočen s polským komparsem v Polsku. Spojuje hrané scény převáděné do animované podoby pomocí speciální technologie a počítačem vytvořeného světa. Za kamerou stál Grzegorz Kedzierski, který větší část příběhu umístěného do podzemních chodeb a sklepů, úzkých a temných uliček nasnímal do sépiové barvy. Hudbu japonského skladatele Kenjiho Kawaie nahrála Varšavská filharmonie. (oficiální text distributora)

kaylin

"Smrtící Avalon" na mě nezapůsobil ani formou a ani obsahem. Přišlo mi to strašně prázdné, s důrazem na to, jak to vypadá, ale ve skutečnosti ani ta vizuální stránka nepatří ke skvělým, jen je zajímavá. Nejsem velký hráč, ale k hraní nemám tak daleko, ale stejně mi tenhle film přišel jako cílený na někoho úplně jiného. Nevím na koho. ()

Skip

Dosti otravná záležitost. Ta jedna hvězdička jen za jakousi myšlenku, která v tom byla cítit, ale jen opravdu maličko. Jinak to bylo prostě dost nudné, nezáživné, pro oko vyloženě otravné. ()

honajz2

Překvapivě celkem inteligentní film, který zůstal nepochopen a nedoceněn, ale to je vinou hned tří faktorů - režiséra, propagace a diváckých očekvání. Víc to rozeberu - 1. Ošii si Avalon částečně kazí sám podlehnutím představě, že takový vizuál je automaticky strašně atmosférický a tak jeho atmosféře podřizuje úplně všechno, jenže výsledek je takový, že sice má něco do sebe, ale nedokáže být tak podmanivý jakým se snaží být a tak je to celé strašně zdlouhavé a to naprosto zbytečně. 2. Část viny je i na propagaci, která to označovala jako animované a tak to navnadilo hlavně diváky hltající každé anime, kteří pak ale čuměli, protože žádné anime nepřišlo. Ošii totiž nikdy předtím nic hraného nejspíš nenatočil a tak nikdo hraný film skutečně nečekal, a k tomu všemu ještě v polštině a s polskými herci. 3. Část viny je i na divácích, kteří, a teď budu asi hnusný, se nedokázali přenést přes (na hraný film) podivný vizuál, ignorovali obsah a nedokázali se smířit, že to není tak bombasticky natočené jako Ghost in the Shell. Ten typ skalních fanoušků anime, který z Japonska viděl něco hraného jen výjimečně (a jestli vůbec) byl pak naštvaný o to víc, protože po Ghost in the Shell si režisér dovolil přijít s něčím takovým, nedokázali to přenést přes hlavu a obsah ignorovali. Ze všech tří faktorů je jasné, že Avalon se nepovedl z každého úhlu pohledu, ale zase ne tak, aby si zasloužil takové nepřijetí, jakého se mu dostalo. Aspoň já takový pocit mám. Klidně bych se i vsadil, že kdyby to Ošii natočil jako anime, bude to mít minimálně 75% a hromada lidí z toho bude nadšená podobně jako z Ghost in the Shell. Škoda jen, že scénám čistě o formě se tu dává taková přednost, jinak si myslím, že by se mi Avalon hodně líbil. Popravdě mi možná je i sympatičtější, než první Ghost in the Shell a dá se tu najít i dost povedených scén, včetně samotného závěru. Jen mě překvapuje, že se režisér, který celý život natáčel a stále natáčí v Japonsku, se zničehonic rozhodne natočit film v Polsku. To tak nějací svérázní režiséři asi mají, protože Lynchovo Inland Empire se taky z větší části odehrává v Polsku, jen by mě zajímalo, čím je oba tak zaujalo právě Polsko... Silné 3* ()

t_gon

Jak mohla dopadnout komprodukce Poláků a Japonců pod taktovkou (pro mnohé geniálního) anime tvůrce Mamory Oshîho (to skloňování je za trest…)? Experiment, který kombinuje „živé hraní“ s kompletním prostředím počítačové animace sklidil rozporuplné přijetí. Jedni ho oslavují, druzí minimálně „nechápou“. A já se přikláním k druhé skupině. On ten námět o blízké budoucnosti a jediné zábavě a šanci jak si slušně vydělat, je naplno se pustit do hraní virtuálních her. To že mají kupu vedlejších účinků teď není podstatné. Důležitější je ta prázdnota a sterilita, která ze snímků kouká každým druhým snímkem (fobie z cestovaní tramvají se tímto filmem jistě nezmenší). Strašně pomalé tempo, spousty nudných dialogů, absolutně nezáživný polský kompars a ten závěr je taky trošičku jinde. Jediné, co si od našich sousedů zapamatuji, je pohledná a neokoukaná Malgorzata v roli Ash a to, že polská filharmonie to umí pěkně rozjet. Bez těchto prvků by to hodnocení bylo taky jinde... ()

Savo

Zajímavý, ale ne moc dobře zrealizovaný nápad. Výsledkem je hodina a půl solidní nudy s partou neherců. Jinak hudba a některé záběry jsou výtečné. ()

lennyd

Všední realitu obyčejné dne už dávno nahradilo něco jiného - a to HRA. Hra přináší peníze i společenskou úroveň - zvlášť pokud jste v ní stejně dobří jako je Ash (Malgorzata Foremniak). Jenže ona sama netouží po penězích či úctě, chce jen být nejlepší - a to znamená, dostat se do úrovně Special A - a přežít. Jen málokdo ale tuší, co se v této úrovni může hráči stát ... Avalon je zvláštní výtvorem polsko-japonské spolupráce (japonský režisér, japonský námět ale polští herci v polských exteriérech) - a bohužel z něj nejsem tak nadšený, jak jsem si myslel, že budu. Sice po první půl hodince to vypadá velmi nadějně - příběh mne docela pohltil, ale to se v pozdější fázi filmu docela změnilo (spousta věci mi přestala dávat smysl), a vše bylo doraženo asi dvacetiminutou scénou v polské filharmonii, kdy jsem se málem unudil k smrti. Na druhé straně sympatická Malgorzata Foremniak a zajímavé prostředí (ať už exteriéry či prostředí samotné hry) - jenže to samo nestačí... ()

VanTom

Patrně naprostý unikát - japonská produkce natočená kompletně v Polsku, v polštině, s polskými herci. Sci-fi o virtuální hře Avalon ale trpí mdlým a nejasným scénářem (marně se snažícím o filosofický podtext jako měl předchozí režisérův snímek, animovaný Ghost in the Shell) a mizernými hereckými výkony. Působivé vizuální stránce se vcelku daří maskovat mizivý rozpočet a společně se skvělou hudbou vytváří zajímavou atmosféru, proto nakonec ty trochu nadhodnocené 3. ()

Šakalík

Docela se divím tomu, že má tenhle snímek ještě celkem solidní hodnocení, protože to je sci-fi opravdu jen pro otrlé. Navíc, jak ve svém komentáři výstižně vyjádřil DaVID´82, tenhle film není o obsahu, ale o formě. Ta je skoro až umělecká, takže člověk spíše obdivuje zajímavě nasnímané momentky než film jako celek. Kdybychom se totiž zaměřili na použité techniky a způsob vyprávění nepříliš domyšleného příběhu, narazili bychom na spoustu úskalí a zrad. Tak předně zobrazení virtuální reality, nadto té budoucí, je na rok 2001 opravdu ubohé, pač ty triky z osmdesátých let působí skutečně velmi lacině, i když si dovoluji tvrdit, že to byl režisérův promyšlený tah. On totiž celý film působí tak nějak „zaprášeně“, čemuž výrazně napomáhá i ten nahnědlý filtr, přes který to je natočené. Tady totiž nejde o preciznost a nabubřelé efekty z dílen softwarových mágů, ale právě jen o tu formu. Otázkou je, zda to není mrhání potenciálem. Ten Avalon sice má, ale dokáže ho prodat jen velmi úzkému okruhu diváků. ()

killjezor

Tenhle film asi není pro všechny. Na první pohled působí jako akční snímek, ale už po pár minutách si uvědomíte, že je to o něčem úplně jiném. Sonda do života profesionální uznávané a oblíbené hráčky, která se žene za dosažením nejvyšší úrovně. Pro evropského diváka je trochu matoucí zasazení do děje do Polska, přitom dialogy jsou vedeny v japonštině. ()

BlueZero

Geniálna hudba od Kenji Kawaii. Príbeh bol tiež veľmi zaujímavý, len škoda, že nebol podporený lepšími efektami a hereckými výkonmi. ()

willis

Tenhle snímek ukazuje, že i s levným rozpočtem by šel natočit zajímavý film. Bohužel opět, jak je u filmů na kterých mají podíl japonci zvykem, bych se potřeboval tvůrců na něco zeptat protože spoustu věcí jsem zase úplně nepochopil. Na Avalon musíte mít tu správnou náladu, protože je tam spoustu dlouhých předělů a záběrů "o ničem", které už tak docela pomalý film ještě zpomalují, ale nemyslím se že jsou samoúčelné a na mě docela fungovaly. Jinak docela chápu hodnocení od * do ****, protože tohle rozhodně nemůže sednout každému. ()

pend

Někteří to zde už vyjádřili: forma lepší obsahu, vizuálně působivé, docela pochmurná vize režiséra, až na závěr přestane používat filtr, hudební stránka výtečná, scéna na konci filmu s orchestrem mně vzala dech, některé herecké výkony nestojí za nic. Souhlasím s názorem, že natočit to jako anime, asi by to mohla být bomba. Viděl jsem to v českém znění, tudíž se nemohu vyjadřovat k poznámkám typu Poláci mluví japonsky. Stopáž také mohla být o pár minut kratší. ()

Zombo

Alespoň trochu profesionálně tvářící se vizuální zpracování první poloviny zabíjí scénář postavený na námětu, který by se lépe uplatnil v hodinovém amatérském filmu se zlomkovým rozpočtem, kde by se pseudodrsné dialogy vyjímaly. Za přímo trestuhodnou považuji zdlouhavost většiny scén, společně se zbytečným omíláním spíše irituje než dramatizuje, natožpak posunuje děj. Příkladem budiž několikaminutový záběr na orchestr na konci. ()

LordMysti

Je to jiné, je to podivně rozhozené, je to zvláštně chaotické, prostě takovej chaos navíc zbytečně dlouhej a urkutně nudnej. Ale má to zajímavou myšlenku a velice originální vizuální zpracování. Jako zajímavost to určitě stojí za shlédnutí... ()