Pachuť pomsty

• USA Cold in July (více)
Trailer 1

VOD (1)

Podivné zvuky, které se jedné vlahé texaské noci v roce 1989 rozléhaly domem, způsobily, že Richard Dane (Michael C. Hall – TV seriál Dexter) vypálil do hlavy bezohledného zloděje Freddyho několik nábojů. Přestože ho za jeho čin místní oslavují, Richard se brzy musí bát o bezpečí vlastní rodiny, protože se ve městě objevuje Freddyho otec, bývalý trestanec, Ben (Sam Shepard – Zabít tiše), který touží po pomstě. Všechno v poklidném městečku najednou není, jak se na první pohled zdá. Richard se nedobrovolně ocitá v temném světě plném korupce a násilí, ve kterém se bude muset postavit těm nejnepravděpodobnějším protivníkům. Ve fi lmu, který podle románu Joea R. Lansdalea natočil režisér Jim Mickle (Takoví jsme), se dále představuje Don Johnson (Nespoutaný Django). (Bontonfilm)

Trailer 1

Cervenak

Zvláštny film. Asi tretinu je to takmer fincherovsky natočený thriller s presahmi do hororu. Potom sa to celkom odtrhne od reality a nastúpi mierne komediálna westernová road-movie. A nakoniec príde Sam Peckinpah. Uf, nenapísal to Joe Lansdale? Aha, tak áno. Ale bavilo ma to veľmi, herci sú super a má to štýl. ()

maddy

Mám rád to pomalé tempo v Mickleho filmoch. Vychutnával som si ho hlavne pri Stakeland, z časti som si ho užil ešte aj pri We Are What We Are, ale pri Cold In July mi prvý krát začalo liezť na nervy. Cold In July má síce šikovne napísaný scenár, ktorý na prvý pohľad priamočiary príbeh o pomste postupne rozvinie do kriminálky a takmer až novodobého westernu, avšak Mickleová réžia mi tento krát vyslovene vadila. Celý čas som mal pocit, že by z toho mohol byť pod iným vedením dobrý film, ale pod Mickelovou rukou stratil akúkoľvek „hnaciu silu“. Bol vyslovene rozvláčny od prvých minút, nedokázal upútať, vtiahnuť do deja a v druhej polovici už stratil akékoľvek tempo. Tých 110 minút sa tak zdalo neskutočne nadobjemných a zdĺhavých. V podstate má druhá polovica už absolútne nezaujímala a k sledovanie som sa musel vyslovene nútiť. Nefungoval na mňa ani dobový feeling, na ktorý sa nekládol dostatočný dôraz (kedy sa to vlastne odohrávalo? v 80. rokoch?) a dokonca mi tu nesedela ani hudba. To elektronické (aj keď veľmi slušné) score sa mi k takémuto „buranskému prostrediu“ vôbec nehodilo. Vedenie hercov tiež za veľa nestálo a inak môj obľúbený Michael C. Hall aka Dexter tu v niektorých scénach doslovne prehrával, navyše aj tá jeho rola neschopného otecka dosť otravovala. Nie, teraz vyššie hodnotenie skutočne nemôžem. V tomto prípade sme si Micklem vôbec nesadli a začína sa ukazovať, že on nič iné okrem toho pomalého tempa nezvláda. A aj to sa mu automaticky nehodí do všetkých filmov ako si myslí. CELKOVO: 2* (4/10) ()

castor

Z první poloviny jsem byl, dá se říct, přímo nadšený. Takže se nedivím, že mohla oslovit na Sundance Film Festivalu. Pomalé tempo, doslova za rohem tepající ohrožení, otec od rodiny, který má k hrdinovi docela daleko, výtečná atmosféra, výborná hudba. Jenže za druhou půlku už bych žádné ocenění nedával, to bych spíš plácal přes prsty. Nejprve tu máme nervního skláře, který s manželkou po jedné nezvané návštěvě čistí zakrvácený gauč, aby pak v noci namísto spánku zbystřil při projetí každého auta okolo jeho domu. Jenže pak přijde několik zvratů a několik nejednoznačných postav páchajících spravedlnost. A tvůrci jakoby nevěděli, co přesně s těmihle novodobými kovboji chtějí vyprávět. Hlavně v úsměvné závěrečné třetině. Má to své kouzlo, ale já prostě chtěl zůstat v té úvodní náladě. Tři až čtyři hvězdy, asi jako u uživatelů všude okolo. ()

Spiker01

Skutečně jsem nečekal moc, ale z nenápadného a polozapomenutého thrilleru s jedinou berličkou pro mě (skvostný a úplně jiný než ho známe, Michael C. Hall) se vyklubala velice syrová podívaná s nepředvídatelnou zápletkou a přitom jde o tak komorní, ovšem funkční premisu. Nejlepší je si před filmem nezjišťovat vůbec nic, vplynout do příběhu a unést se velice pomalým tempem vyprávění, které se posléze transformuje v něco mnohem lákavějšího a s navíc výborným soundtrackem. Jim Mickle umí a budu jej do budoucna sledovat...8/10 ()

jojinecko

Divný film, v ktorom kolónka žáner je tak trochu zbytočná. Je to mix všetkého možného, scenár je nalajnovaný akoby pravítkom na tri zvláštne časti, z toho tá prvá sa mi páčila najviac. Trochu zaujímavé, trochu rozpačité, trochu napínavé, trochu hororové, trochu všetkého a ničoho...ale ako jednohubka je to fajn. ()

• Autor knihy Joe R. Lansdale ve filmu ztvárnil cameo roli kněze na hřbitově. (Jardismo)
  • Celý projekt vznikal sedem rokov, samotné natáčanie filmu trvalo päť týždňov. (ambron)

Související novinky

Kariérní posun pro režiséra Země kůlů

Kariérní posun pro režiséra Země kůlů

25.01.2015

Jim Mickle si dlouhodobě buduje pověst kvalitního žánrového režiséra atmosférických nízkorozpočtových filmů. Země kůlů, We Are What We Are a naposledy jižanská noirová kriminálka Cold In July ho… (více)