Pachuť pomsty

• USA Cold in July (více)
Trailer 2

Podivné zvuky, které se jedné vlahé texaské noci v roce 1989 rozléhaly domem, způsobily, že Richard Dane (Michael C. Hall – TV seriál Dexter) vypálil do hlavy bezohledného zloděje Freddyho několik nábojů. Přestože ho za jeho čin místní oslavují, Richard se brzy musí bát o bezpečí vlastní rodiny, protože se ve městě objevuje Freddyho otec, bývalý trestanec, Ben (Sam Shepard – Zabít tiše), který touží po pomstě. Všechno v poklidném městečku najednou není, jak se na první pohled zdá. Richard se nedobrovolně ocitá v temném světě plném korupce a násilí, ve kterém se bude muset postavit těm nejnepravděpodobnějším protivníkům. Ve fi lmu, který podle románu Joea R. Lansdalea natočil režisér Jim Mickle (Takoví jsme), se dále představuje Don Johnson (Nespoutaný Django). (Bontonfilm)

Trailer 2

Marze

Film se zprvu, ale asi tak jen prvních deset minut, podobá klasickému psychothrilleru à la Mys hrůzy, ve kterém otec musí chránit svou rodinu před útoky vyšinutého jedince, který se chce pomstít. Brzo však tuto linii opustí a i když zůstává částečně v poloze revenge thrilleru, mění se na něco mezi buddymovie a na jižanskou gotiku a neo-noir. Cold in July zůstane zdařilým multižánrovým snímkem, který se vám úspěšně dostane "pod kůži". O tom, že nejde o pouhý zdařilý "úlet artového režiséra", svědčí i příznivé kritické ohlasy na zahraničních databázích Rotten Tomatoes a Metacritic a také uvedení na festivalu Sundance a zvláštní uvedení na jedné ze sekcí Canneského festivalu. Cold in July by vás proto nemělo nechat chladnými nejen v červenci. ()

Kaka

Trochu z retro fláků, líznuté civilností Jakea Reachera s hudbou, která zní jako kdyby se Atticus Ross po nocích nudil, tak něco nahrál aby se neřeklo. Pachuť pomsty jsem moc necítil, ale pachuť scénáristicky prapodivně koncipovaného béčka s ještě zvláštnějším dějovým twistem uprostřed už ano a docela zřetelně. Nepopírám pár skvěle vygradovaných scén, ale jinak je to neslané nemastné. Motivace postav divné, směr, kterým se příběh ubíral jen těžko pochopitelný, navíc posouvaný mnohdy až příliš velkými náhodami. ()

ondrula

Opravdu dobrej americkej thriller, jehož největším přínosem jsou nejen vynikající (byť zcela neznámí) herci, ale zejména dějové zvraty, které nejsou prvoplánově vytažený z paty, ale jsou scénáristy skvěle promyšlené. Možná proto, že se odehrává v Texasu nebo možná proto, že trojice mstitelů jsou takoví sympaťáci, má člověk dojem, že se kouká na western. ()

schizmo

Věřit v tomhle případě traileru, by byla velká chyba, protože je pochopitelně záměrně nastaven tak, aby jste si mysleli, že víte všechno. Všechno sice víte, ale možná tak pro první třetinu filmu, to co se odehrává později trailer prakticky neodhaluje, takže minimálně u mě nastalo celkem velké překvapení. Příběh pojedná o osudu několika lidí, které dá dohromady nešťastná náhoda, když otec rodiny vystřelí na zloděje, který se k nim vloupal do bytu. Následuje psychický terror v podobě pomstychtivého rodiče, který jak se ukáže, chce pomstít úplně jiného gaunera. Proč a za jakých podmínek policie skrývá pravdu a konstruuje případ tak, aby kryl stopy a zároveň se zbavil nepohodlných svědků? Rozehrává se nečekaný příběh, kdy je potřeba vzít spravedlnost do vlastních rukou. Solidní béčko s fajn dobovou atmosférou a elitářským retro soundtrackem pro znalce! ()

SaNcHeZ_cz

Pachuť pomsty je v první třetině téměř dokonalým atmosferickým thrillerem, který se ve zbylé části promění v lehce naivní a vykonstruované drama, které však oslní i nadále jako řemeslný skvost, stavící na parádní vizuální stránce a perfektním hudebním doprovodu, kteří dohromady tvoří jeden z nejlepších retro feelingů poslední doby. [75%] ()

• Film se natáčel v Texasu a Kingstonu v New Yorku. (rafix)
  • Autor knihy Joe R. Lansdale ve filmu ztvárnil cameo roli kněze na hřbitově. (Jardismo)

Související novinky

Kariérní posun pro režiséra Země kůlů

Kariérní posun pro režiséra Země kůlů

25.01.2015

Jim Mickle si dlouhodobě buduje pověst kvalitního žánrového režiséra atmosférických nízkorozpočtových filmů. Země kůlů, We Are What We Are a naposledy jižanská noirová kriminálka Cold In July ho… (více)