Slečna Marplová: Nekonečná noc (TV film)

Marple: Endless Night

Slečna Marpleová: Nekonečná noc

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2013, 89 min

David Moore

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Kevin Elyot

Tohle je poněkud jiná Marplová. Své kvality má v tom, že tenhle díl můžete výjimečně sledovat "jako kulisu", prostě mírně unavení, mírně nesoustředění. U ostatních příběhů stačí chvíle vypnutí mozku a jste v háji, tady se to promíjí. Což je vlastně celkem nevšední u Agáty. Takže hodnotit to jako klad? Asi ano. I detektiv z gauče/postele může mít své dny.(28.8.2016)

Slečna Marplová se s námi rozloučila ve velkém stylu a Nekonečná noc je regulérně nejlepším dílem poslední série. Jde sice o příběh, ve kterém sice slečna Marplová původně nevystupuje, ale já jsem na tuhle šroubovačku už zvyklý, navíc tady má víceméně vedlejši úlohu a moc si ji neužijeme, takže proč ne, když je do příběhu přidána tak nenásilně. Román je navíc jednou z nejlepších a mnou nejoblíbenějších věcí, které jsem od Agathy četl a změny se týkají vlastně jen toho přídání Jane, takže paráda. Atmosféra perfektní, forma vypravování tomu úžasně sedne, jen ten moderní skleněný dům do té doby a do toho prostředí příliš nepasoval. Herci fantastičtí, naprosto všichni do jednoho, skvělá režie a velké loučení s Julií McKenzie, která si lepší rozloučení s životní rolí už snad ani nemohla přát, takže mě může mrzet vlastně jen to, že nenatočili i krátké povídky se slečnou Marplovou. Navíc je to tentokrát i poměrně dost psychologické, takže další bod k dobru, tady se všichni snažili víc, než jindy, takže perfekt. 100%. Nebylo to tak těžké loučení, jako s Poirotem, ale je vážně škoda, že víc dílů už nebude...(28.6.2015)

• Autogram

Nezdieľam tunajšie nadšenie z tejto časti a vlastne ani z celkovo poslednej série. Rozvláčny štýl, keď sa hodinu nič nedeje, iba nejaká limonáda o zoznamovaní mileneckej dvojice, a až po tej hodine sa niečo slabé a nevýrazné stane, to nesvedčí kriminálke od Agathy. A slečna Marplová tu bola celkom zbytočná.(27.6.2015)

Vše splňující díl s lehkým nádechem moderna a kvalitou, kterou oplývají poslední díly. Mělo to trochu pomalý nájezd, ale tajemná atmosféra v závěrečné třetině to napravila, horší jen to, že v té samé třetině už jsem měl jasno, kdo to udělal. Zajímavé bylo podání... Samotná slečna Marplová nikdy nebyla tou nejdůležitější postavou každého dílu, jak je to třeba u Hercule Poirota, ale zde byla odstrčená opravdu znamenitě. ... Kyanid, hodinky, led, cikánka, nový dům.(19.7.2015)

Předlohu jsem četla před filmem a na Agathu to byla četba atypická, ale moc se mi to líbilo. Pomalé tempo knížky, člověk ví, že se schyluje k nějaké tragédií, motiv cikánské kletby a téma krásného moderního domu. Filmové zpracování naplnilo moje očekávání skoro úplně, ale totálně to zazdila slečna Marplová. Nikde jinde mi její "nasazení" do filmu tak nevadilo, jako tady, protože tady je asi nejvíc poznat, že tam absolutně NEMÁ CO DĚLAT. A stejně jako hlavní hrdina, i divák se ptá: "Co tady děláte, slečno Marplová?" Nebo "To je ale zajímavá náhoda, že vás vidím zrovna tady, slečno Marplová." apod. Navíc do té smutné, těžké depresivní atmosféry a zahloubaného vyprávění Mikea Rogerse se vůbec nehodí "stařecká komická popletenost všetečné babky." Úplně nejvíc tím trpí konec, kde do vysvětlení, které by krásně fungovalo v prezentované formě, neustále zasahuje Marplová svými komentáři, aby tak ospravedlnila svou přítomnost na obrazovce. Když už bylo potřeba šoupnout tohle pod obchodní značku Miss Marple, měli jí tam teda ukázat minutu na začátku, minutu v prostředku a pak třeba pomocí pohlednice z dovolené informovat, že Marplová posílá pozdravy z Hawaie a bylo by. Navíc Julia McKenzie mi nikdy jako Marplová nesedla a o to víc mi tady vadila. No, naštěstí mnohé zachránili ostatní herci, zejména ústřední čtveřice: Tom Hughes, Birgitte Sorensen jako schopná Greta, Joanna Vanderham jako křehká Elly a Aneurin Barnard jako geniální tuberácký architekt.(21.2.2016)

• - V knižnej predlohe slečna Marplová vôbec nevystupuje. (Catalita30)