Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Období dospívání může být velice komplikované, a Riley, která je vytržena ze svého starého života na americkém Středozápadu poté, co se její otec musí kvůli novému zaměstnání přestěhovat do San Francisca, není žádnou výjimkou. Stejně jako my všichni, i Riley je ovládána svými emocemi – Radostí (Amy Poehler), Strachem (Bill Hader), Hněvem (Lewis Black), Znechucením (Mindy Kaling) a Smutkem (Phyllis Smith). Emoce žijí v Řídícím centru, centrále uvnitř Rileyiny mysli, odkud jí pomáhají vypořádat se s nástrahami všedních dní. Jak se Riley se svými emocemi společně pokoušejí vyrovnat s problémy nových začátků v San Franciscu, propuká v Řídícím centru zmatek. Ačkoliv se Radost, Rileyina hlavní a nejdůležitější emoce, pokouší zachovat všem pozitivní myšlení, objevují se mezi jednotlivými emocemi neshody v tom, jak se co nejlépe vypořádat s novým městem, domovem a školou. (Falcon)

(více)

Zajímavosti (46)

  • Tvůrci filmu si přizvali psychology a další experty, aby jim pomohli uspořádat Rileyninu (Kaitlyn Dias) mysl tak, aby fungovala z technického hlediska správně. Příkladem je proces, kdy se během spánku mění krátkodobá paměť na dlouhodobou. (Draconic)
  • Riley (Kaitlyn Dias) odmítá jíst brokolici, protože to tak např. v USA dělá mnoho dětí. V japonské verzi filmu byla ze stejného důvodu nahrazena zelenou paprikou. (Draconic)
  • Když chce jeden strážný pronásledovat Radost (Amy Poehler) a Smutek (Phyllis Smith), druhý ho zadrží a řekne: "Zapomeň na to, Jakeu, tohle je Mračná čtvrť" ("Forget it Jake, it's Cloudtown."), což je narážka na závěr slavného filmu Čínská čtvrť (1974), konkrétně na větu: "Zapomeň na to, Jakeu, tohle je Čínská čtvrť." (buzzwoody)
  • Kamera je vždy trochu roztřesená, když je Riley (Kaitlyn Dias) z něčeho rozrušená. (buzzwoody)
  • Ve filmu je několik zjevných narážek na ostatní pixarovské filmy. Například:
    - V Představivosti je desková hra s názvem "Najdi mě", na které je vyobrazena rybička klaun očkatý a pod ní je hra s obrázkem dinosaura, což jsou narážky na Hledá se Nemo (2003) a Hodného dinosaura (2015).
    - Krysa podobná Remymu z Ratatouille (2007) se objeví mrtvá v novém domě Riley (Kaitlyn Dias) a v její noční můře. Na obálce jednoho časopisu je také možné zahlédnout Colette Tatou, kuchařku z Ratatouille.
    - V jedné z nočních můr je také medvěd, podobný Elinor z Rebelky (2012).
    - Stejně jako v každém filmu od tohoto studia, se i zde nacházejí dodávka Pizza Planet a číslo A113.
    - V učitelčině hlavě je vidět glóbus, který je v každém díle série Toy Story.
    - Vzpomínka, v níž je Riley (Kaitlyn Dias) ve školce, zřejmě zobrazuje Sunnyside, školku z Toy Story 3: Příběhu hraček (2010).
    - Jakmile se Riley (Kaitlyn Dias) s rodiči stěhují do San Francisca, lze si během jejich cesty všimnout ptáčků z kraťasu Pro ptáčky (2000).
    - Když Bing Bong (Richard Kind) vzpomíná, jak jezdil s Riley (Kaitlyn Dias) v raketě na Měsíc, můžeme vidět známý míč Luxo.
    - Při rodinné večeři jedí Andersonovi čínské jídlo z krabice, která je stejná, jako ve filmu Život brouka (1998).
    - Jedna z dívek ve škole má na sobě tričko s lebkou, což je narážka na Sida Phillipse z Toy Story: Příběhu hraček (1995).
    - Některé vzpomínky obsahují úryvky ze scény ze Vzhůru do oblak (2009), v nichž můžeme vidět, jak spolu Carl a Ellie žili. (buzzwoody)
  • Tvůrci se původně shodli na 27 emocích, z nichž se do filmu nakonec dostalo jen pět. Kromě nich ještě vážně přemýšleli o Pýše, Překvapení a Důvěře. (buzzwoody)
  • Pracovným označením snímky bol názov "The Untitled Pixar Movie That Takes You Inside the Mind". (MikaelSVK)
  • Mapa v Rileyinej (Kaitlyn Dias) triede po tom, čo sa presťahuje do San Francisca, má v sebe pozapichované množstvo špendlíkov. Tie predstavujú miesta, na ktorých sa odohrávajú jednotlivé filmy od Pixaru. (martin1m2)
  • Film zožal na premiére v Cannes standing ovation v dĺžke osem minút. (martin1m2)
  • Radosť (Amy Poehler) ako jediná z postáv nemá žiadny tieň. Tvorcovia tým chceli poukázať na to, aká je šťastná a pozitívna. (martin1m2)
  • Pôvodne sa vo filme Smútok (Phyllis Smith) ani nemal objaviť a Radosť (Amy Poehler) mala byť opakom Strachu (Bill Hader). Avšak jeden zo scenáristov mal sériu veľmi smutných dní, keď si uvedomil, že niekedy proste v našich hlavách musí prevziať kontrolu aj smútok a že je to tak vlastne v poriadku. (martin1m2)
  • Okrem finálneho názvu Inside Out sa uvažovalo aj nad titulmi "Joyless", "Out of our Mind", "Trouble in Mind", "HeadQuarters", "Life of Riley" alebo "Down in the Dumps". (martin1m2)
  • V titulkových scénach môžeme vidieť, že emócie Rileyných rodičov (Diane Lane, Kyle MacLachlan) sú iba jedného pohlavia – ona má oboje. (Lucjen)
  • S počtom stiahnutí 22 734 070 išlo o druhý najsťahovanejší animovaný film roku 2015. (Kub_ees)

Související novinky

Disney oznámilo kupu animáků a taky vyhazovy

Disney oznámilo kupu animáků a taky vyhazovy

09.02.2023

…a všechny jsou pokračování starších hitů. Tak by zhruba šlo shrnout to nejdůležitější z první letošní čtvrtletní konference společnosti Disney, na které vracející se šéf Bob Iger ubezpečil akcionáře… (více)

Toy Story 4 má scenáristku

Toy Story 4 má scenáristku

20.01.2018

Čtvrtý díl Toy Story se nedává dohromady úplně snadno. Pixar ho oznámil v roce 2014 na červen 2017, jen aby se odsunul na červen 2018 a nakonec až na červen 2019. Původně ho měli napsat Rashida Jones… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

13.04.2017

V pražském kině Světozor se 20. - 23. dubna koná první ročník filmového festivalu Na hlavu. Nabídne netradiční spojení projekcí často velice známých filmů s přednáškami, jež filmy představí v novém… (více)

88. Oscary - výsledky

88. Oscary - výsledky

29.02.2016

Letošní "kontroverzní" ročník udělování Oscarů skončil. Akademie umění a věd rozdala svá každoroční ocenění. Jedním z několika překvapení večera bylo vyhlášení nejlepšího filmu, kterým se stalo drama… (více)

Reklama

Reklama