Sejmi prezidenta

Big Game - Die Jagd beginnt

Misia: Prezident

Akční / Dobrodružný

Finsko / Velká Británie / Německo, 2014, 86 min

Finové si natáčení tohodle filmu museli vysloveně užívat. To mě ta absurdita některých scén, ale i toho nápadu jako takovýho, připomnělo jeden film - Rare Exports, u kterého jsem po filmu zjistil, že je od stejných tvůrců. Zpětně mám ale pocit, že právě jejich předchozí film bych dneska už i zkousnul, protože jsem si za tu dobu zvykl, že finská kinematografie umí být poměrně solidně ujetá. A přesně tohle je ten případ. Po asi čtvrt hodině jsem si uvědomil, že Finové udělali akčního hrdinu z asi 13ti letýho kluka. Naštěstí ale akční scény a nádherné laponské scenérie dokazují, že myšleno to muselo být vysloveně z legrace, což jsem po chvíli i přijal. Pokud to ale nepřijmete, asi se na film dost naserete.(17.11.2015)

• tron

Taká chujovina, až sa nečudujem, čo na nej prilákalo Samuela L. Jacksona (ktorý v minulosti už lásku k podobným projektom preukázal Hadmi v lietadle, kde mu stačilo vypočuť si názov a podpísal). No hoci je námet, scenár a následné prevedenie WTF, samotný film nie je zábavný a to dokonca ani nechcene. Je to predvídateľná klišé nuda, ktorá sa raz berie vážne a inokedy nie, čo v praxi znamená, že máme súcitiť s hlavnými postavami (čo sú americký prezident s jednou topánkou a fínsky/laponský/nórsky/sovietsky chlapec, čiže postavy, s ktorými sa súcitiť nedá), ale zároveň nie je problém strčiť sem scénu, v ktorej sa hrdinovia zo šlamastiky katapultujú a následne sa hlavného zlosyna pokúsia zlikvidovať lukom a šípom. O tom, že by šlo o akčný film nemôže byť ani reči a keďže jedným z hrdinov je chlapec, film zrejme nesmel byť krvavý, takže nejde ani o lesnú survival drsnosť. Prekvapivo nejde ani o postupné vyvražďovanie „teroristov“, nakoľko americký prezident predsa nemôže nikoho zabiť a to ani pri obrane svojho života (paradoxne sa väčšina hajzlov pozabíja navzájom alebo ich úmrtie spôsobí bizarná náhoda). Zarazilo ma, že niektoré postavy občas smrteľne vážne povedia niečo ako „sme USA, najmocnejší národ USA“ alebo „chlapče, vieš, kto ja som? Americký prezident! Mám právo zabaviť ti skúter.“. Doteraz neviem, či to bolo myslené ako paródia alebo vážne, ale obávam sa, že vážne (no ani ako paródia by to nebolo smiešne). Scenár nesie stopy po zaujímavých nápadoch (neodhalenie hlavného zradcu, VYPCHATIE prezidenta, jeleň v mrazničke), ale ten, kto ho napísal, nemal všetkých päť pokope (TAKTO sa zbaviť chalana na mrazničke by sa v praxi skončilo po pár sekundách zrútením helikoptéry).(6.2.2017)

• filmsim

Nepovedený finský výplach. Trailery mě navnadily na zábavnou akční podívanou, ale bohužel se jedná o velmi tuctovou a nevýraznou záležitost, o pouhopouhý nudný akčňák, který není zábavný, ale jen velmi hloupý. Samuel L.Jackson coby prezident USA nepředvádí nic mimořádného a jeho mladý buddy pomocník Onni Tommila sice nějaký ten náznak hraní předvádí, ale většinu času mě pouze otravoval svým vyjeveným kukučem bez špetky emocí. Zbytek obsazení také nestojí za řeč, všichni hrají své omšelé role a nestarají se o to, jaké žvásty to vlastně pronáší. Jednou z mála světlých stránek je finské prostředí, které působí neokoukaně a svěže. Horší už je to s triky, které sice nejsou to nejhorší, co se dá v béčkové produkci najít, ale čekal bych od filmu, který jde celonárodně do kin lepší vizuální zážitek. Jedná se tak o ten příklad filmu, který na poli dvou minut dokáže zaujmout ukázkou, ale z návštěvy kina rozhodně nebudete nadšení. 3.5/10(25.5.2015)

Začátek,kdy kamera nalítává na krajinu za zvuku efektní hudby(hned mi na mysl přišel Cliffhanger),jsem větřil slušnou zábavu.Sice to nakonec dopadlo nijak,ten film prostě je natočenej se snahou nepodobat se ostatním podobnejm filmům,až je z toho taková naivní říkanka pro pozdní dopoledne,ale zase propadák to neni.A i když já budu smířlivější,a dám větší hodnocení,potenciál to má větší.50%.(20.11.2015)

• artas

Toto bola komédia... alebo nie toto bolo náborové video "Vstúpte do najdrsnejšej armády na svete". Myslel som si že to spráskal nejaký vymletý americký scénarista, ale nie on to je fín. Asi ho už omrzelo čvachtať sa celý rok v snehovej brečke, tak si povedal, že keď sa dostatočne napchá niekomu do otvoru, ktorý Gaia stvorila primárne pre výstup zostatkov metabolizmu, tak si zakrátko bude ten svoj ohrievať niekde na Malibu. Tak tento vriťolez to asi dokázal. A posledné minúty filmu, to je signi"fikatná" ukážka stupidity.(27.12.2015)

• - Heslo k otevření záchranného modulu je „1492“. 12. října 1492 objevil Kryštof Kolumbus Ameriku. Jde tedy o odkaz na tuto událost. (Illuminare)

• - S rozpočtem 8 500 000 euro se jedná o do té doby nejnákladnější film v historii finské kinematografie. (oje)

• - Režisér Jalmari Helander původně chtěl, aby hlavní roli hrál Mel Gibson. (..Lucas..)