poster

The Escape Artist (TV seriál)

Drama / Thriller

Velká Británie, 2013, 180 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kareen
  ****

  Jo, karma je holt děvka, co si nevybírá a dokáže udeřit velmi pádnou rukou, zvlášť když jste právnická extratřída, která sice ještě někde v koutku svého svědomí chápe, že nejedná správně, ale proč se trápit nějakou spravedlností, když můžete nasbírat další body do řady dlouhého výčtu úspěchů a posílit své už tak nafouklé sebevědomí. No a když už vás osud srazí na kolena, to si pište, že po vás přijde někdo ještě ambicioznější než vy a dá vám to pořádně sežrat...Britská produkce nás už hezkých pár let zásobuje kvalitními minisériemi a ani tato není výjimkou i když se mi nechce příliš věřit, že by takový zjevný sociopat, jakým byl bezesporu Foyle, tak snadno lavíroval mezi docela pádnými důkazy a mezi námi, já být v té porotě, tak hlasuji vinen už jen při pohledu na ten jeho samolibý ksicht. Což ovšem svědčí o opravdu přesvědčivém hereckém výkonu jeho představitele. David byl jako vždy výborný, seděla mu poloha jak chytrého, sebevědomého právníka, tak i výrazově utlumenějšího otce rodiny a potěšila i vedlejší rolička pro bývalého inspektora Dalglieshe. Úplně na pětku to není, přeci jen se mi to zdálo krapet roztahané a neobešlo se to ani bez drobných logických kiksů, ale zas tam bylo pár slušných bu bu scén a navíc mně potěšil konec. Takže asi tak.(21.11.2013)

 • erased
  ***

  Ačkoli příběh kolem právnického Houdiniho v roli znovu skvělého Davida Tennanta v úvodu prezentuje dobré otázky, zbývající dva díly na ně už zvysoka kašlou a věnují se pouze pomstě ve skoro heistovém stylu. Ve výsledku to je sice dobře, protože se autorům nepodařilo v úvodu naznačených morálních problémech vymanévrovat hlavního hrdinu z role vytrestaného pokrytce, jenže tři hodiny jsou pro takto přímočarý scénář přespříliš. Vzniknout stejné téma jako stejnou televizí produkovaný film s klidně i poloviční délkou, nepochybuji, že ta přemíra detailů z šetření případu by nikomu nechyběla, protože promyšlený závěr je po všech ohledech povedený.(6.5.2014)

 • Lischai
  ****

  Moc se mi líbí, jak Britové teď dělají tyhle minimalistické, vizuálně krásné a morálně nejasné detektivky. Broadchurch s Tennantem byl super a tohle drží laťku. Je to víc depresivní, míň malebné a stejně zábavné. Někdy se tu jde trochu moc po stereotypu batesovského psychopata s ptáky, ale závěr má tahle minisérie překvapivý, takže rozhodně stojí za vidění.(12.2.2014)

 • rikitiki
  **

  Právo se dá překrucovat do zlomového bodu, kdy systém praskne a stane se z něj bezpráví. To samé platí o filmech: míra náhod a neuvěřitelných zvratů musí být aspoň minimálně logická, aby se divák ještě dokázal s filmem sžít a neměl pocit, že se dívá na blábol. Escape Artist k zlomovému bodu přistoupil v prvním díle, překročil ho v druhém a v tom třetím už mizel v dálce za horizontem smysluplného světa. _____ Příběh advokáta, který dokáže paragrafy překroutit tak, že vždy zvítězí a odnáší to jen lehkou morální kocovinou, nabere drasticky osobní rozměr, když zlo zasáhne jeho rodinu. JENOMŽE - KOUSEK DĚJE - Předtím obhajoval padouchy za pomoci kluzkých právních kliček, pak se rozhodne řešit bezpráví už zcela mimo právní systém. Bere spravedlnost do svých rukou a vykoná krevní mstu. Na muže hodnoceného jako nejlepší advokát je to dost cynický přístup. Morálně velmi pochybené, když sám nabourává systém a pak mu vadí, že nefunguje tak, jak si představoval. _______Navíc nebyly věrohodné ani ty kličky, které používal před soudem, podle mě byly tak vratké, že by neobstály. Jeho msta byla komplikovaná a podepřená tolika náhodami, které mu hrály do karet, že by v reálném světě neměla sebemenší šanci na úspěch a ani na to, že by jí nějaký divák uvěřil. ____ Hrdinu navíc už netrápí žádné pochybnosti, z právníka se stává přímočarý mstitel, který vykonává mstu spíš pro ni samotnou. Ani nijak netruchlí za vrahovou obětí, spíš to vypadá, že jenom chce - jako vždycky - zvítězit za použití všech prostředků. _____ Přímočarý padouch je zobrazený téměř jako karikatura všeho zla, až je to směšné. Jeho postava je absolutně nezakotvená: bez rodiny, přátel a práce, přitom si může dovolit nejdražší právníky, kteří ho hájí do roztrhání těla. Nejpíš mu peníze nosí ptáci, které chová ve svém vybydleném bytě. ____ Napínavě natočený thriller bez špetky logiky. /9. 7. 14./(9.7.2014)

 • emma53
  *****

  Skutečná spravedlnost ? Co to je ? Naprosto neznámý pojem pro většinu právníků. V tomhle seriálu je ukázka toho, jak v krystalicky čisté podobě takový justiční systém funguje v dnešní době. I když jde pochopitelně pouze o smyšlený příběh, tak reálu se to v mnoha směrech silně podobá. A tak jsem sledovala vynikajícího Davida Tennanta v roli sebevědomého, inteligentního, ale jak bylo vidět, tak přece jen zranitelného právníka, pokud mu někdo sáhne na někoho jemu hodně blízkého. Davide bravo! Ale výběr do role Foyla byl taky trefou do černého, protože já toho chlapíka bytostně nesnášela od prvního momentu, jak bezvadně ho hrál Toby Kebbell. A i když jsem v třetím díle tak trochu tušila, kam se to bude asi ubírat, tak jsem byla stejně napnutá jak luk až do úplného závěru. Jedině si snad tvůrci mohli odpustit tu přespříliš inteligentní právničku v závěru, ale asi bychom se pak do puntíku nedozvěděli co a jak, takže tu lupu zahodím, na černé tečky se vybodnu a ráda dám plné hodnocení, protože mě to zkrátka bavilo.(8.11.2013)