Zamini

The French Minister

Komedie

Francie, 2013, 113 min

• StarsFan

Komedie s vysoce prostou zápletkou točící se kolem toho, jak jeden nadaný autor projevů musí neustále přepisovat proslov podle absurdních požadavků excentrického ministra, který by nejradějí v deseti minutách rozboru současné vládní krize obsáhl vše od antické filosofie po moderní francouzskou poezii. Sedne-li vám Tavernierův humor, máte vyhráno; minete-li se však jako já s většinou vtipů, bude to jeden z nejzdlouhavějších filmů, které ve svém životě uvidíte. [Glasgow Film Festival](2.3.2014)

Příjemná konverzačka z ministerstva. Je podaná s humorem, ale nějak podobně si práci na Ministerstvu zahraničních věcí představuju. Ministr jako povrchní excentrik, kterého zajímá hlavně to, aby zapůsobil svými proslovy a získal body v zahraničí a u voličů, svojí práci moc nerozumí a podřízení jsou z něj na nervy. Ve filmu vyniká Thierry v roli ministra.(8.3.2015)

• Rex Mundi

Politické komédie sú fajn, francúzske komédie majú šmrnc, obvykle aj výborné dialógy a Thierry Lhermitte zvykol hrávať v tých lepších. Avšak tento spôsob komédie zdá sa mi trochu nešťastný. Zamini je prekonverzované do tej miery, až ma totálne unavilo, vypúšťala som celé pasáže, kedy som rozmýšľala nad niečím úplne iným, a to bol koniec ešte v nedohľadne. Oceňujem niektoré opakujúce sa gagy, rafinovaný humor aj celkové satirické posolstvo... ale práve tá únavnosť a kolotoč opakujúcich sa (hoci pri každom obrate o kúsok sa posunuvších) motívov ma strašne ubíjala, preto len 2*.(19.1.2015)

Souhlasím s Malarkeyem, že je to místy opravdu náročnější na soustředění, ale ve své podstatě mně okamžitě vytanul na mysli jeden Renčínův vtip, který možná zdánlivě nesouvisí s námětem, ale parament s jeho proslovy versus obyčejný lidský faktor nešlo přejít, aniž bych si ho nepřipomněla. Tady je : "S Robertem už nežiji.- Řekla jsem mu, že egoismus je tak hluboce zakořeněný charakter veškeré individuality, že egoistická dogmata jsou primárně jediná, na něž je možno s určitostí spolehnout, má-li povzbudit k akci individuální subjekt, a že by mu jeho signální soustava mohla transportovat informaci, že by se neměl dívat na televizi, když já se v kuchyni potýkám s kolosálním objektem špinavého nádobí. A víte, co mi to individuum sdělilo ve své malosti? - Že jsem kráva!" Připravte se na satirickou mixáž ze zákulisí parlamentu, jejich ministrů a hlavně těch jejich proslovů, možná na konci zjistíte, že není až tak moc těžké orazítkovat to jako reál. A co se stalo nakonec s tím medvědem?(13.12.2014)

Musím upozornit na fakt, že tenhle film není na jedno shlédnutí. Stejně tak jako seriál Jistě pane ministře není na jedno zkouknutí. Ono totiž ty politický kecy není vůbec jednoduchý poslouchat a člověk se na to musí z politického hlediska psychologicky dost připravit, jinak jím budou procházet věty plný hlášek a on z toho ve výsledku bude jalovej tak, že to pak bude hodnotit tak, jak zdejší uživatele typu StarsFan nebo xxmartinxx. Mně bylo jasný, že půjde o politickou satiru, jenže i tak jsem na to nebyl připravenej tak, jak bych měl. Prostě na to asi nebyl ten správnej moment, jakej by si film zasloužil. Thierry Lhermitte si tak jakožto politik svojí roli užíval naprosto precizně. Tam nešlo vytknout skoro nic. Horší bylo, že jsem se někdy smál a někdy jsem to nechápal. Myslím si ale, že když to dám ještě jednou, pochopím toho víc, než poprvý. Tudíž na první shlédnutí tři hvězdy.(10.12.2014)

• - Natáčení probíhalo ve městech Paříž, Berlín a New York. Dále se natáčelo v Senegalu. (Terva)