Reklama

Reklama

Příběh Modré planety

  • Francie Genesis (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Mezi počátkem, který si nepamatujeme, a koncem, který neznáme... Strhující příběh zrození planety z dílny autorů filmů Mikrokosmos Claudea Nuridsanyho a Marie Pérénnouové. Po úspěchu filmu Mikrokosmos přicházejí, dnes již světoznámí, přírodovědci Claude Nuridsany a Marie Pérennouová s dalším obdivuhodným opusem – Příběhem Modré planety. Obrazem i slovem se zamýšlejí nad stvoření světa a člověka. Průvodcem je černošský herec Sotigui Kouyaté, pocházející z Burkina Faso, který vypráví o vzniku vesmíru a vzniku života. Autoři mezi obojím vytvářejí paralelu: podle nich vývoj každého živého jedince odpovídá ve zkratce vývoji kosmu i vývoji života na Zemi a stejně jako ony spěje od zárodku k zániku. Sledují vznik hmoty a její přeměnu v hmotu živou, s níž přicházejí i pojmy času a prostoru. Dotýkají se základních filozofických otkázek, na něž hledají srozumitelné odpovědi. Jak říká vypravěč v úvodu filmu: „Být živý, to znamená tvořit příběh od začátku, na který se nepamatujeme, do konce, o němž nic nevíme... Každý příběh musí nějak začít. I když počátek mého vlastního příběhu mi zmizel v mlhách. Nemohu si, tak jako nikdo, vybavit vzpomínku na vlastní narození. Zrodil jsem se v den, kdy mě matka přivedla na svět? Anebo už tehdy, kdy se rodiče milovali?" Bez dechu tak sledujeme náš vlastní příběh. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (45)

sportovec 

všechny recenze uživatele

V případě tohoto filmu záleží na tom, čemu více věnujeme svou pozornost. Zda poněkud plytkému komentáři, nebo oslnivé, žensky něžné, hravé a v té křehkosti záběrů až objevné kameře. Jestliže v TAJEMSTVÍ OCEÁNU byla poněkud více akcentována neživá příroda, tady jednoznačně vítězí ta suchozemská a po čertech dravá. Fakt, že to film poněkud rozlamuje v jeho diváckém účinku, je zřejmý. Přesto původnost kamery a některých scén (milostné laškování krabů) PŘÍBĚH s úspěchem ozvláštňuje. Ale ne natolik, aby bezbřeze uchvátil. ()

tom88 

všechny recenze uživatele

Prekrásny pôsobivý dokumentárny film, ktorý ma napriek priemerným recenziám príjemne prekvapil. Neviem čo bolo na tom slabé, veď zábery, ktoré boli použité sú takmer dokonalé, tvory a prostredie je nasnímané veľmi precízne a všetko vypadá perfektne. Vyprávač je síce nič moc, no tiež sa tvorcovia pohrali s kamerami aby vo filme vyzeral dobre. Je to trocha krátke, ale tá hodinka štvrť bola dychberúca a tento prekrásny filmík si ešte isto pozriem. Ja mám veľkú radosť a kúpu DVD neľutujem, no na 5* to asi nie je. 80% ()

Reklama

Superpero 

všechny recenze uživatele

Přírodopisné filmy mám rád a na věci třeba od Davida Attenborougha nedám dopustit. Ale tohle je prostě nuda. Samozřejmě je tu pár světlých míst, jenže když se třeba objeví nějaké zajímavé zvíře, tak místo aby tvůrci řekli "joo tohle je leguán," tak tam kecá o hovně nějakej strašlivě moudrej, trapnej šaman. Aspoň, ale více oceníme ty zdařilejší dokumenty. ()

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

3,5  Na skvelý Mikrokozmos to nemá ani zďaleka. Stále je tu krásna kamera, sprevádzaná výbornou hudbou Bruna Coulaisa. Lenže... Film akoby presne nevedel čo chce. Má to byť poučný dokument? Na to je sprievodný komentár príliš vágny a neprináša žiadnu informáciu, ktorá by nebola všeobecne známa (informačný balast). To asi nebol zámer. Malo to byť umelecké stvárnenie prírody v duchu Mikrokozmu? No, mnohé zábery akoby boli vystrihnuté z tohto filmu. Lenže v Genesis je akoby navyše mnoho rušivých elementov. Snaha poučovať, ale pritom nič nepovedať (komentár toho týpka). Množstvo zbytočných, nič nehovoriacich záberov: týpek fúka múku, sype piesok, leje mlieko, fúka dym, robí bubliny, hraje sa s penou na hladine a to do zblbnutia a množstvo ďalšieho obrazového balastu. V podstate ten týpek ako taký tam bol zrejme nadbytočný. Napriek tomu všetkému je to stále veľmi dobrý film, len to už nedosahuje jedinečnosť predchádzajúceho diela. ()

Madlene 

všechny recenze uživatele

Kdo se chce něco dozvědět, nedozví se nic (krom znovu omýlaných povídaček o prapůvodní polévce)... ani při povedených záběrech na afrického lezce, jak si staví "hnízdo" nepadne slovo (ni písmeno neukápne), takže jeden ani neví, na co vlastně kouká. Dvojčička a ještě s odřenýma ušima... a hlavně díky některým skutečně zajímavým záběrům v jinak v nicneříkajícím dokumentu. Heslo by pro všechny zvídavé mohlo být: Ať žije David Attenborough! ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama