Příběh Modré planety

Bruno Coulais

Alain Sarde

Scénografie:

Jean-Baptiste Poirot

Prekrásny pôsobivý dokumentárny film, ktorý ma napriek priemerným recenziám príjemne prekvapil. Neviem čo bolo na tom slabé, veď zábery, ktoré boli použité sú takmer dokonalé, tvory a prostredie je nasnímané veľmi precízne a všetko vypadá perfektne. Vyprávač je síce nič moc, no tiež sa tvorcovia pohrali s kamerami aby vo filme vyzeral dobre. Je to trocha krátke, ale tá hodinka štvrť bola dychberúca a tento prekrásny filmík si ešte isto pozriem. Ja mám veľkú radosť a kúpu DVD neľutujem, no na 5* to asi nie je. 80%(12.12.2008)

Mno nevim, mně se tenhle dokument velmi líbil. Způsob jak autor chce zapůsobit na lidi tím, že je zde jeden vypravěč, který tak ňák zhruba vypráví a vypráví a mezitím se tam zobrazují velice pěkně nafilmované záběry přírody a semtam se objeví nějaké to satirické zakodrcání na mě velmi zapůsobilo. Ač ne po stránce filmové ale spíše abstraktní. Autor nechává diváka sledovat sled filmových sekvencí, které mají spolu pramálo společného, ale spolu s vypravěčem to dává dohromady něco co funguje. Alespoň na mě to fungovalo.(16.7.2006)

Dosť jednotvárny a hlavne neúplný dokument o genéze našej planéty. Pomocou zaujímavého výkladu rozprávača sú divákom ukazované pohľady na život (súčasných) zvierat, znázorňujúce vývoj našej Zeme. Nepokladám sa za znalca vývoja od prapočiatku, ale spomenúť dinosaury, striedanie ľadových dôb a podobné veci by nebolo podľa mňa vôbec odveci. Záber na akúsi obojživelnú rybu ako vylezie z mora na súš s komentárom: „ .. a tak vznikol život na súši.“, nemá pre mňa až takú uspokojujúcu hodnotu. Prečo potom nespomenuli ako vznikol život vo vzduchu a podobné maličkosti. Bez absolútneho zamerania na človeka s nepodstatnými, inokedy zas zaujímavými faktami o živote pár vytipovaných druhov, nemôžem to nazvať inak ako neúplné a pomerne odfláknuté. A pritom potenciál a skúsenosti boli obrovské. 55%.(16.10.2008)

• Madlene

Kdo se chce něco dozvědět, nedozví se nic (krom znovu omýlaných povídaček o prapůvodní polévce)... ani při povedených záběrech na afrického lezce, jak si staví "hnízdo" nepadne slovo (ni písmeno neukápne), takže jeden ani neví, na co vlastně kouká. Dvojčička a ještě s odřenýma ušima... a hlavně díky některým skutečně zajímavým záběrům v jinak v nicneříkajícím dokumentu. Heslo by pro všechny zvídavé mohlo být: Ať žije David Attenborough!(18.2.2009)

Spočiatku rozpačitá prednáška, ktorá sa ešte viac zadrhne na príliš dlhom párení... no napokon v tomto nevyváženom filme uvidíte úžasné veci. Podobne ako pri DOGORE filmu značne pomáha vynikájúce finále a chytľavá melódia... Dávam štyri aj napriek tomu, že po sérii PUTOVANÍ či po MIKOROKOZME a TAJOMSTVE OCEÁNU je to len taký chudobnejší príbuzný...(16.5.2009)