Reklama

Reklama

Příběh Modré planety

  • Francie Genesis (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Mezi počátkem, který si nepamatujeme, a koncem, který neznáme... Strhující příběh zrození planety z dílny autorů filmů Mikrokosmos Claudea Nuridsanyho a Marie Pérénnouové. Po úspěchu filmu Mikrokosmos přicházejí, dnes již světoznámí, přírodovědci Claude Nuridsany a Marie Pérennouová s dalším obdivuhodným opusem – Příběhem Modré planety. Obrazem i slovem se zamýšlejí nad stvoření světa a člověka. Průvodcem je černošský herec Sotigui Kouyaté, pocházející z Burkina Faso, který vypráví o vzniku vesmíru a vzniku života. Autoři mezi obojím vytvářejí paralelu: podle nich vývoj každého živého jedince odpovídá ve zkratce vývoji kosmu i vývoji života na Zemi a stejně jako ony spěje od zárodku k zániku. Sledují vznik hmoty a její přeměnu v hmotu živou, s níž přicházejí i pojmy času a prostoru. Dotýkají se základních filozofických otkázek, na něž hledají srozumitelné odpovědi. Jak říká vypravěč v úvodu filmu: „Být živý, to znamená tvořit příběh od začátku, na který se nepamatujeme, do konce, o němž nic nevíme... Každý příběh musí nějak začít. I když počátek mého vlastního příběhu mi zmizel v mlhách. Nemohu si, tak jako nikdo, vybavit vzpomínku na vlastní narození. Zrodil jsem se v den, kdy mě matka přivedla na svět? Anebo už tehdy, kdy se rodiče milovali?" Bez dechu tak sledujeme náš vlastní příběh. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (45)

sportovec 

všechny recenze uživatele

V případě tohoto filmu záleží na tom, čemu více věnujeme svou pozornost. Zda poněkud plytkému komentáři, nebo oslnivé, žensky něžné, hravé a v té křehkosti záběrů až objevné kameře. Jestliže v TAJEMSTVÍ OCEÁNU byla poněkud více akcentována neživá příroda, tady jednoznačně vítězí ta suchozemská a po čertech dravá. Fakt, že to film poněkud rozlamuje v jeho diváckém účinku, je zřejmý. Přesto původnost kamery a některých scén (milostné laškování krabů) PŘÍBĚH s úspěchem ozvláštňuje. Ale ne natolik, aby bezbřeze uchvátil. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Přírodopisné filmy mám rád a na věci třeba od Davida Attenborougha nedám dopustit. Ale tohle je prostě nuda. Samozřejmě je tu pár světlých míst, jenže když se třeba objeví nějaké zajímavé zvíře, tak místo aby tvůrci řekli "joo tohle je leguán," tak tam kecá o hovně nějakej strašlivě moudrej, trapnej šaman. Aspoň, ale více oceníme ty zdařilejší dokumenty. ()

Reklama

Rousse 

všechny recenze uživatele

Na jedné straně nepřeberné množství úžasných, jedinečných a naprosto fantastických záběrů. Na straně druhé však pro velké množství diváků asi spousta otazníků, cože vlastně na těchto úžasných a jedinečných záběrech je? Já se na to dívala pozitivně - alespoň jsem si zopakovala poznávačky, které jsme dělali u zkoužky ze zoologie a botaniky nižších rostlin. A pokud mám hovořit za mě, tak můžu s klidným srdcem říct: "Děkuji, líbilo se mi to." ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Mno nevim, mně se tenhle dokument velmi líbil. Způsob jak autor chce zapůsobit na lidi tím, že je zde jeden vypravěč, který tak ňák zhruba vypráví a vypráví a mezitím se tam zobrazují velice pěkně nafilmované záběry přírody a semtam se objeví nějaké to satirické zakodrcání na mě velmi zapůsobilo. Ač ne po stránce filmové ale spíše abstraktní. Autor nechává diváka sledovat sled filmových sekvencí, které mají spolu pramálo společného, ale spolu s vypravěčem to dává dohromady něco co funguje. Alespoň na mě to fungovalo. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Nemôžem povedať, že v dávnych dobách... pretože vtedy ešte čas neexistoval.“ Máte radi zvieratá, mytológiu okolo nášho sveta, Bytia a vesmíru a rozprávačov s výborne napísaným a predneseným textom? Tak vitajte u meditácii nad Zmyslom. Dozviete sa, ako sa z planéty ohňa stala planéta mora, zažijete pocity tiesnivé aj oslobodzujúce, smutné aj živé... pretože „život je forma bytia, ktorá pretrváva, ktorá zostáva nemenná, zatiaľ čo hmota, z ktorej býva stvorená, sa neustále obnovuje". ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama