Mikrokosmos

• Francie Microcosmos : Le peuple de l'herbe (více)

Hlavními hrdiny filmu jsou mravenci, včely, berušky, motýli, brouci, šneci a další hmyz, který se k nám dostane jen zřídka. Unikátní snímek, který je antropologickou metaforou lidské evoluce, vyžadoval patnáct let výzkumu, dva roky příprav a tři roky natáčení. Jeho hlavní složkou jsou fascinující záběry a zvuky z malého světa, jenž se nachází mimo obzor běžného lidského vnímání. Vstoupíte do paralelního vesmíru, ovládaného odlišnými fyzikálními zákony. Vejděte do Microcosmu... (Cinemax)

Tessie

Těžko hodnotit takový kousek.. ne že by tam teda nebyl úplně děj.. Viděla jsem pracovité mravence, fikaného pavouka vodního, líhnoucího se komára, mazlící šneky, jakéhosi tropického pavouka zapavučujícího kobylku nebohou.. a co se mi líbilo nejvíc? Bobika beruška jdoucí si takhle v pohodě po lístečku, přičemž kapka dopadajíc na lísteček ji parádně odmrštila. To muselo být úplně tsunami pro ni.. Nádherné to ale bylo.. opravdu.. super kamera v perfektním přiblížení. Takové pokoukání se nám, měšťákům, často nepoštěstí. ()

Paity

Neuvěřitelná podívaná, která opět potvrzuje, že pokud jde o přírodopisné dokumenty, nikdo na světě to neumí tak jako Američané a Francouzi. Mikrokosmos mohu jen doporučit. ()

Greenpeacak

Niežeby by ma pohlavný styk lienok nezaujímal, ale niečo tomu naozaj chýbalo. Neviem si predstaviť, že by som na tom sedel v kine, v tichúčku, 80 minút bez vyrieknutého slova a jedol pritom nachos. ()

Ještěřák

Natočit MICROCOSMOS muselo stát francouzské filmaře spoustu umění a především trpělivosti, i když výsledek působí někdy až moc "camera-only" a hédonisticky. Jako bych se na 80 minut vrátil do útlého dětství, stráveného ponejvíce objevovaním malých, bizarních, tvorečků na babiččině zahradě, pinožících se zdánlivě od ničeho k ničemu. Nelítostný souboj brouků roháčů potěšil, přesto - mravenci jsou nejlepší herci. ()

Prochy38

Mikrokosmos je na svou dobu prostě nejlepší. Luxusní! Pro mě jako amatérského fotografa především Insectu to bylo více než kouzelné. ()

Rozjimatel

Unikátny dokument, niečo dovtedy nevídaného. Skvelá kamera, priam až mystická hudba, dokopy umelecké dielo. Niečo ako poézia hmyzu. ()

Mikino00

Detailní záběry na hmyz, nic víc nic míň. Poprvé viděno z donucení ve škole, dnes podruhé zcela dobrovolně a nudil jsem se ještě více než na poprvé. ()

Morlok

"V maličkostech je krása." - tenhle dokumentární film to jen potvrzuje. Bez zbytečných komentářů - jen hudba a zvuky přírody. Vydařené. ()

zdenur

Městský simulátor výletu do přírody. Je to sice nádhera, ale nuda. Zajděte se podívat k rybníku, uvidíte to samé a nadýcháte se k tomu ještě čerstvého vzduchu. ()

Carbo

Nemůžuju jinak. Některé záběry jsou podařené avšak jako celek je to nekoněcná nuda. Možná na to nejsem dost dobrej hmyzák. Mým favoritem mezi aktéry jednoznačně Hovnivál. ()

mh.mail

90% - Super. A když si představíte tu práci, kterou si s filmem tvůrci dali! Jen bych jako velký analfabet v oblasti přírodopisu uvítal, kdyby účinkující hmyzí jedinci byli nějak přestaveni. Třeba v závěrečných titulcích společně se svojí fotografií z filmu. ()

Cecilka

Nádherný uvolňující snímek nejen pro milovníky přírody. Bez jediného slova je nám vyprávěný příběh hmyzu, který svou složitostí a prostotou vyráží dech. Co to je déšť, co to je vítr...běžné problémy v mikro měřítku. Všem doporučuji, prosně krása ()

Mat21

O tom, kteráže země je nekorunovaným králem tvorby přírodopisných dokumentů, nemůže být sporu. Mikrokosmos je ojedinělý a fascinující dokument, umocněný faktem, že je natáčen v luzích a hájích. Tedy světech, které běžně míjíme bez povšimnutí, nebo při bedlivější návštěvě nahlédneme klíčovou dírkou od "obřího" společenství. Málokdo však měl tu možnost spatřit na vlastní oči zakuklující se larvu vosy či líhnoucího se otakárka fenyklového. Ano, značná část prostoru v dokumentu je věnována různým vývojovým stádiím motýlů, mé nejoblíbenější fauně, o to bedlivěji jsem hltal každý snímek. Hudební doprovod je komorní a dokumentem provází spíše originální zvuky přírody. Jedním vsunutým komentářem mě autoři překvapili, jako by si sami nebyli jistí, zda-li by dokument měli obohatit mluveným slovem či nikoliv. Nabízí se tak srovnání s neméně skvělým třídílným dokumentem Svět hmyzu, který je pojat více populistickou formou a zaměřen na hříčky přírody. Mikrokosmos je však zvláštní i škálou svého zaměření, ač se snímky tváří být pořízeny z jednoho místa. Vsunutá "apokaliptická bouře" mě přinutila přemýšlet o dešti ve zcela jiné dimenzi. A který záběr byl nejzajímavější? Určitě ten zachycující obřího bažanta decimujícího mravenčí kolonii, snad musel být ochočený nebo vycpaný, že se tvůrcům podařilo zachytit ho i z podhledu. ║30.8.2009║ ()

Saur.us

Neobyčejný dokument ze života hmyzu. Fascinující podívaná, která otevírá okno do světa tolik odlišného a přitom na dosah ruky. Obrazová nádhera. ()

Matli

Na 20 let starý dokument je to hodně dobrý, parádní záběry zvířátek nemají chybu, ale něco tomu chybí, asi full HD :-) Na premiéře bych dal jasných 5*. 80% ()

Amper01

Dokument, který se liší. Nabízí pohled do hmyzí říše, často s exkluzivními záběry, a to celé bez komentáře. Prostě jen nerušeně koukáme do přírody. Ač se mi tento formát docela líbí, plné hodnocení dát nemohu. Jednak za hudební doprovod, za některé nadbytečné scény a střih byl místy nešikovný. A to mi koukání místy prostě kazilo... Ale celkově - palec nahoru! ()

inachisio

Jako menší jsem film milovala. A to nejenom kvůli krásným záběrům zvířátek. Fascinoval mě tento úžasný svět a samozřejmě bezvadná hudba. ()