Obřad

• Česko Slavnost (více)

Slavnost je paralelou světa, ve kterém mentální a sociální zaostalost, závist a primitivní arogance plodí zlo, které dokáže dohnat jeho nositele až k těm nejhrůznějším činům. Rodina ze střední buržoazní vrstvy najde na inzerát dívku, která se má starat o jejich dům a domácnost. Zprvu se zdá, že Sophie je učiněný poklad. Skvěle vaří, uklízí a pečlivě plní veškeré příkazy paní domu, pokud... nejsou napsané. Sophie má totiž těžkou dyslexii a neumí číst ani psát. Svůj handicap se snaží za každou cenu skrývat, což jí přináší mnohá psychická traumata. Doslova se na ni nalepí Jeanne, žena z pošty, která ráda odhaluje lidská tajemství a svou průměrnost si vynahrazuje drzostí a arogancí. Obě dívky se spřátelí a vzájemně přiživují svou nenávist k bohatým Sophiiným zaměstnavatelům, k jejich vzdělání, určité nadřazenosti a kultivovanosti. (oficiální text distributora)

junxi91

Pořádný nářez o tom, že mít ve svém velkém luxusním sídle na samotě zkušenou, mlčenlivou a podivínskou hospodyni se vyplatí! Mladá žena Sophia Bonhomme je najata jako služka bohatou rodinou Lelievre, která žije v bohatém izolovaném sídle v Bretani. Rodina má čtyři členy: Catherine a Georgese a jejich dětí z předchozích manželství, Catherinina syna Gillese a Georgesovu dceru Melindu. Gilles je osamělý teenager, který miluje čtení a umění, zatímco Melinda je hezká dvacetiletá kost, která studuje na vysoké škole a doma je jen o víkendech, které tráví se svým přítelem Jérémiem. Catherine nezvládá domácí práce, a tak si najme Sophii, která zvládá hospodaření o domácnost skvěle. Až na to, že nepoužívá myčku na nádobí, nechodí na lekce řízení, kupuje si falešné brýle a má problémy s počítáním peněz. Sophie je totiž negramotná a má kostlivce ve skříni, jelikož má nejspíše vinu na smrti svého postiženého otce, který uhořel v domě, který Sophie možná sama zapálila! Sophie si však najde novou kamarádku jménem Jeanne, která pracuje na poště a o volném čase pracuje pro charitu a čte. Jeanne je však žárlivá, šíří pomluvy o Lelievrových a chová se agresivně. Dokonce otvírá balíky a dopisy, které jsou pro rodinu určeny. Také má, stejně jako Sophie, kostlivce ve skříni: byla obviněna z vraždy své čtyřleté dcery, ale následně byla zproštěna viny. Ty dvě se setkávají kvůli charitě (kde vyhazují polovinu darovaného oblečení a jsou za to samy vyhozeny) a také se dívají v televizi na filmy. V domě jde všechno celkem dobře a Sophie se jakž-takž snaží, ale štve ji povýšenecký postoj Georgese a kulturnost a vzdělanost jeho rodiny. Georges nakonec Sophii vyhodí za to, že chtěla vydírat těhotnou Melindu. Ta chtěla rodičům prozradit, že je Sophie negramotná, a Sophie ji řekla, že pokud to udělá, tak jim prozradí, že otěhotněla s Jérémiem. Sophie má týden na to, aby se vystěhovala a opustila dům. Jo, se stěhováním jí pomůže Jeanne a bude to panečku pořádná jízda. Film je o sociálních rozdílech, třídní nesnášenlivosti, žárlivosti a o tom, jak vás dovede jiná osoba zkazit a jak je jednodušší páchat zločiny ve dvou. ()

Rattlehead

Tento film už nikdy nechci vidět! Nemám rád bezcitné násilí, a tak mi konec dost vadí. Ale jinak musím uznat, že je to celkem solidní dílo. Chabrol připomíná Hitchcocka slídivou kamerou, ale morálně na něho nemá ani náhodou. ()

garry

Chudí a bohatí. Film o tom čemu komunisté říkali třídní nenávist. Ono mnohdy postačí závist. Tak si říkám proč točit filmy o hnusných věcech a vydávat to za umění. ()

ALchemik

Hned jak jsem na začátku filmu uviděl chladnou tvář Sandrine Bonnaire, věděl jsem že se něco temného blíží...Děj pomalu ale jistě gradoval až do krutého finále. ()

Dixie_Cara

Skvělé herecké výkony Isabelle Huppert a Sandrine Bonnaire. Jejich postavy (excentrická mrcha a tichá stydlivka), které tak nějak nezapadají do okolního prostředí, postupně utvářejí vzájemné "skličující" přátelství, jenž směřuje k ještě více skličujícímu konci. ()

BEZHLAVY

nádherné vykreslení postav, především v podání Sandrine Bonnaire, u které jsem od počátku filmu měl problém identifikovat za anděla nebo zrůdu? Děsil mě excelentně zahraný bezcit v jejím obličeji. Děj se stupňuje, takže od počáteční vláhy končí ohromnou a hlavně překvapivou smrští. ()

JoudaCZ

Jedna divná, uzavřená. Druhá vlezle družná. Obě s limitovanou sociální inteligencí. Každá sama o sobě v zásadě neškodná. Spolu však vytvoří velmi třaskavou směs. ()

StaryMech

Který ctitel filmového umění, černého humoru a kulturních tradic Západu by si nechal ujít spiknutí Isabelle Huppert a Sandrine Bonnaire proti francouzskému měšťákovi / měšťačce ! Obstálo by, i kdyby byl závěr méně americky důsledný. (Do haldy možných otázek záslužně sáhl RADEKTEJKAL.) ()