1597: bitva u Myeongryang

• Česko Admirál: Bouřlivé proudy (festivalový název) (více)

I Sun-šin je jedním z nejvýznamnějších admirálů celosvětových dějin. Během své kariéry na konci 16. století absolvoval 23 námořních bitev proti Japoncům, ve všech zvítězil a za celou dobu ztratil pouze dvě své lodě. Vynalezl první obrněnou válečnou loď Kobukson (želví loď), která mu dopomohla k mnoha vítězstvím.
Tento film vypráví o jeho nejvýznamnější bitvě u Myongnyangu, ve které s pouhými 12 vlastními loděmi čelil více než stovce japonských plavidel. (Tamten)

Johnny.ARN

Prvú hodinu tak nejak odignorujete, pretože všetci zase vyzerajú rovnako, volajú sa skoro rovnako a tie boje kto proti komu vás aj tak nezaujímajú. Druhá hodina je jedna obrovská námorná bitka. Lámanie kostí, drvenie lodí, morské prúdy a lietajúce končatiny vás nenechajú chladných. 3 z 5 ()

drackula

Prvá polovica filmu nie je príliš príťažlivá, keďže je plná politiky a divák sa tu musí dostatočne zoznámiť s reáliami, aby tušil o čo sa bude bojovať. Druhá polovica je už akčnejšia, priamočiarejšia a má to skvelý spád. Keďže Kórejci točili tento historický epos sami o sebe, nevyhli sa prehnanému hrdinstvu u mnohých postáv, od samotného Admirála až po posledného sedliaka. Zabudlo sa napríklad aj na fakt, že z cca 300 japonských lodí, bolo 200 iba zásobovacích. Ale takéto prikrášlenie a heroizmus k filmu s ambíciami stať sa kasovým trhákom samozrejme patrí. Vypredávať kiná sa Admirálovi v Kórei bez pochyby podarilo, ale odovzdať niečo viac aj nestrannému divákovi, ktorý sa nepozerá na svojich glorifikovaných predkov, určite nie. Po technickej stránke sa mi to ale páčilo a dostal som ten druh historického popcornu, ktorý som čakal a tak som vo výsledku skôr spokojný. 70% ()

Ben Nevis

Film mě víc nudil než bavil, protože první hodinu se řeší, proč to nejde, a druhou hodinu probíhá očekávaná bitva. Chyběl mi tam hlubší pohled na jednotlivé hrdiny, které poznáváme spíš z kritiky jejich společníků. Soundtrack jak z Pána prstenů tomu dodává víc rázu a akce než samotný děj. Vlastenecký Korejec si určitě přidá pár hvězdiček do plného počtu, protože cizáčtí ignoranti to nikdy nedocení. :-) ()

Rathalos

Prva polovica tohto historickeho filmu je dost nudna,vela kecov a nic sa nedeje,az potom to nabera na akcii,videl som par filmov z produkcie Juznej Korei a bol som vacsinou nadseny,cize dnes davam styri hviezdicky hlavne za tu poslednu 3/4 hodinku...:-) ()

MickeyStuma

Historických válečných snímků z dávných dob asijské historie vzniklo nespočet, avšak lodních bitev je kupodivu skutečně jako šafránu. Korejská kinematografie do tohoto prázdného místa s plnou vervou vrhla něco, co tu opravdu dlouho nebylo. Píše se rok 1597 a korejský admirál Yi Sun-sin svými třinácti bitevními loděmi čelí útoku tři sta lodí japonských. Tento admirál je jednou z nejslavnějších historických osobností Koreje a bitva u Myeongnyangu jedním z nejpyšnějších okamžiků tohoto národa, která údajně nikdy nebyla zfilmována. Důvodem není nic jiného, než technické možnosti natáčení, hlavně v oblasti vizuálních efektů, což mohou potvrdit ve své tvorbě i mnozí režiséři hollywoodští, jako třeba James Cameron. Dvouhodinový snímek je založen na gigantických scénách, které jakoby ne a ne skončit. Na vizuálních efektech se tvůrci skutečně vyřádili, čímž v podstatě nikde a na ničem nenechali nit suchou, takže jakmile válečná vřava začne, diváka jedinou chvilku nenechá vydechnout. Vrcholem je padesátiminutová válečná scéna, v plné parádě. Výborný dojem mimo vizuálních efektů dělají dobové kostýmy se sebemenším detailem a až neskutečně hustý a pohlcující zvuk, který diváka vrhá přímo do oné bitvy. Pohled na šestnácté století se tak stává skutečně živým a hmatatelným. Jenže to samozřejmě má i svá negativa. Ve srozumitelnosti se vytváří značný chaos co se zrovna vlastně děje a proč. Typická klišé v rámci žánru samozřejmě nechybí a jistý patriotický patos už teprve ne. Děj jako takový, včetně nějakých dalších významných postav, je věc druhořadá, tudíž naprosto bez významu. Což znamená, že v této oblasti nejde o co stát. Tady jde prostě jen o bitvu, která je kreativní a hlavně dechberoucí, takže fanoušci tohoto žánru si jistojistě přijdou na své. Jinak je to na celém tomto počinu asi tak vše. ()

Tamten

Zajímavý film z historického i námořnického hlediska, ale příliš rozvleklý a lehce zmatený začátek a občasné wtf momenty během bitvy film sráží někam k průměru. ()

Gallienus

Film o velkém námořním vítězství Korejců během druhé Imdžinské války, plno patosu a korejského sebeobětování, no budiž, těžko se dalo čekat něco jiného. Hrozně nerad bych snižoval jejich vítězství, ale rozdíl ve výzbroji obou flotil byl markantní i přes drtivou japonskou převahu, transportní lodě plné pěchoty se sotva mohou rovnat plnohodnotným válečným lodím. Velitel invazních sil generál Katō Kiyomasa (jeden z mnoha) byl bezesporu nejschopnějším a nejtvrdším velitelem jakého mohl Kampaku vyslat, prokázal to nejen během občanských válek, ale také na korejském poloostrově v letech 1592-1593, na moři však bohužel pro Japonce neměl nárok se prosadit. To co na filmu oceňuji je výprava, je vidět, že se nešetřilo a bitevní scény jsou prakticky perfektní. Ironií je, že pro samuraje je druhá Imdžinská válka poslední šance jak prokázat svojí vojenskou nadřazenost mimo samotné Japonsko, po krachu druhé invaze přijde občanská válka a pak nástup Tokugawské dynastie a téměř 300let míru... ()

helrohir

V tomto prípade ide o jeden z tých lepších ázijských historických veľkofilmov. V prvej polovici to trošku hapruje a chýba tomu nejaká iskra, ale akonáhle sa dostaneme na palubu, prichádza takmer hodinové akčné inferno, plné námorných súbojov, krvavých abordáží a epických momentov. Výprava a kostýmy sú na vysokej úrovni. Trochu som sa obával trikovej stránky, ale aj v tomto smere to tvorcovia zvládli so cťou. Dej samotný je na pozadí historicko-vojnového diania viac menej druhoradý, tu ide skôr o to, aby si to užil fanúšik daného filmového žánru. 70%. ()

t.b.kat

Nějak nechápu, v jakém originálním znění ten film vlastně natočen byl. Nechce se mi věřit, že byl speciálně natočen v angličtině pro západní distribuci, což tedy konstatuji, že po jazykové stránce je něco příšerného. Sám film se bohužel utápí v chybách podobně natáčených snímků - zbytečné kladení důrazu na národní cítění a snaha nadhodnotit počty nepřátelského vojska, naopak v té národní povětšinou zas snížit, aby se vytvořil kult osobnosti. Film až tak špatný nebyl, jen zbytečně přehrával, ve scénáři chybělo místo pro vytvoření nějakého normálního příběhu, který by diváka - který nezná korejskou historii - zaujal a vtáhl do děje, tak jak se mi to často líbí u čínských historických velkofilmů. Evropský divák tak ocení námořní bitvu po technické stránce pěkně provedenou, ale to je bohužel skutečně všechno.2-3* ()

HanzoBureshi

Když se strach podaří změnit na odvahu, tak bude nakažlivá! Dvanáct lodí proti více než stovce zní celkem dost velkolepě, jenomže asi do prvních 60 minut jsem neviděl nic, co by mě nějak šokovalo. Náhled do jedné základny, ve které proběhlo pár dialogů, poté do druhé základny a pořád dokola, a já si říkal, že teď onu situaci může zachránit pořádná bitva. A STALO SE! Min-sik Choi vyplul do neskutečné a strategické akce, která skutečně trvala druhých 60 minut, což je odměnou za trpělivost. Během bitvy byla pěkně barevná vizualizace, spousta překvapení nebo několik es v rukávu, dokonce tu byla i celkem vážná situace a celkem dobrý soundtrack. Je to jen o bitvě, takže tu je přímý příběh a absence poznání nějakých postav. Chtěl jsem dát tři hvězdy, ale díky bitvě jednu přidám. Mé hodnocení: 7/10 ()

othoson

První půlka filmu je vlastně jen docela nudně natočená příprava na půlku druhou, ale jakmile začne ta pravá mořská řežba, jsem ochoten pár věcí snímku prominout... ()

veverysiak

Zaujímavý historický kúsok z nám úplne cudzieho a vzdialeného prostredia, našťastie tvorcovia utlmili pre nás zvláštny východoázijský preakcentovaný štýl, čím sa dielo stalo pre nás, európanov, pomerne stráviteľné, vodné scény sú celkom fajn, ale určite by som ich nevelebil do nebies ako ohromujúco výpravné a strhujúce, dokonca spomalené sekvencie pri krvavých bitkách odhalili až príliš umelosti až amaterizmu, takže 35%. ()

Vladimus

Premrhaný potenciál na pekný historický film. Triky miestami nestačia a čo sa týka pátosu, tak by sa bolo treba inšpirovať niektorými kvalitnými hollywoodskymi filmami. Kórejci niekedy nevedia, kedy strihať a koľko sekvencia znesie, aby nezačali byť veci nechcene vtipné. 60% ()

goauld

Při sledování tohoto dvou-hodinového výpravného filmu jsem si občas řekl: Bud je to šílenec, nebo génius ;-) Každopádně musím uznat, že bylo opravdu na co koukat. Výprava a zpracování na velmi slušné úrovni. Ani není pak divu, že v Korei (těžko v té severní, že ;-) byl tento snímek vyhlášen jako nejlepší počin roku. Pochopitelně se zde především podává silný odvar nacionalismu a to po kýblech, nicméně - nutno uznat, že zpracování nikterak nevyzní "kýčovitě" jako v mnohých nacionálně-patriotických amerických filmech. Taktéž, zde není prostor pro "filmové vaty", tudíž - před sledováním je nutno se dostatečně "vyprázdnit" , aby se divák neochudil o žádný moment filmu. Opět by jeden nevěřil, co dokáže "silný vojenský stratég a vůdce" dostat ze svého vojska ;-) Možná proto jsou asiati bráni jako "nejurputnější" bojovníci/válečníci a proto také není divu, že ve WWII to s nimi neměli amíci vůbec snadné ;-) ()