Plačící muž (festivalový název)

• Jižní Korea

Uneun namja

• Jižní Korea

우는 남자

No Tears for the Dead

Drama / Akční

Jižní Korea, 2014, 116 min

Je to vydarený akčný thriller. Má veľmi dobrý príbeh o prvotriednom nájomnom zabijakovi, ktorý pri poslednej akcii síce splnil svoju úlohu, no náhodou zabil aj malé dievča, dcéru jedného z cieľov, s čím sa vyrovnáva len veľmi ťažko, ale aj tak vezme úlohu zneškodniť jej matku, keďže je jedna z troch možných osôb, ktoré mohli prijať veľmi dôležité informácie ohrozujúce vplyvnú spoločnosť. Zľutuje sa nad ňou, no spoločnosť s niekoľkými najatými špičkovými zabijakmi sa len tak nevzdá a tak muž urobí všetko preto, aby ju ochránil. Spracovanie sa mi páči, síce prvá polovica pôsobí možno trochu vyčkávacím dojmom, ale aj tak sa na to pozerá viac, než dobre, krimi zápletka je zaujímavá, postavy si ma získali, aj keď hlavný hrdina sa predsa len občas správal trochu zvláštne a navyše tieto zápletky o zabijakoch, ktorí sa postavia proti svojim bývalým zamestnávateľom a kolegom mám veľmi rád a tak som sa tešil, čo bude ďalej. A našťastie to nesklamalo, v druhej polovici sa to výborne rozbehne, miestami mi tá dynamika až brala dych, nájde tu plno perfektných sekvencií a hlavne skvelá zostava pomerne rozmanitých záporákov a tak som sa tešil na zúčtovanie s nimi. A nesklame ani záver. Akcie je tu priemerné množstvo a je výborná. Väčšina sa nachádza v druhej polovici, nájde sa tu pár súbojov, ktoré síce nemajú až tak nápaditú choreografiu a aj strih tiež mohol byť trochu lepšie zvládnutý, ale aj tak sa tu nájde viacero slušných chvatov, ktoré potešia a pôsobia nadmieru dynamicky a surovo. A navyše sú vždy súčasťou dlhších akčných sekvencií, kde sa kombinujú aj s prestrelkami alebo naháňačkami a tie sú už perfektne natočené, všetko je to mimoriadne krvavé a technicky prvotriedne zvládnuté. Najviac sa mi páči celá situácia v bytovom dome alebo dlhé finále, no všetka akcia sa vydarila. Herecké obsadenie je výborné, môj obľúbený Jang Dong-Gun v hlavnej úlohe, aj keď ako som spomínal, v niektorých neakčných scénach mi až tak dobre nesadol, k tomu sympatická Kim Min-Hee a skvelé zloženie záporákov, tu mi sedeli úplne všetci a hlavne samozrejme trojica profesionálov. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, síce už som videl aj lepšie natočené tieto súčasné realistické súboje, ale inak je to prvotriedne zvládnutý moderný akčný thriller s perfektnou vizuálnou stránkou a dynamikou. Keby bol celý film, ako druhá polovica, dal by som možno aj plné hodnotenie, jeden z najlepších juhokórejských akčných filmov. 80%(11.11.2014)

Milujem keď mi dá úvod snímku "dve tri po papuli" aby som sa prebral. Skutočne začiatok ako z veľkej knihy ktorý diváka dostatočne "napašme". Nasledovné dlhé minúty síce patria klasickej dráme, kde dostáva priestor sebaobviňovanie či vyrovnávanie sa so stratou milovaného, no zhruba od polovice filmu sú to už samé bitky na päste či nože. Samozrejme nechýbajú brokovnice, samopaly, granáty, naháňačky, nálože a neviem čo kurva ešte. Proste akčňák ako má byť. Je jasné, že by sa "Urevanému chlapovi" dalo kadečo vytknúť. Policajti čistí dementi, prestrelky ktoré "nikoho nezaujímajú", tobôž žandárov, ktorí nie a nie prísť aby "pomáhali A chránili", ale nejak som to všetko prekonal, sledoval, a hlavne - nenudil sa! Veľká spokojnosť.(24.5.2016)

,,JE JAKO TOULAVÝ PES. JEDNOHO DNE SE SVÉMU PÁNOVI ZAKOUSNE DO KRKU."… /// Po (korejsky) úžasným úvodu přichází celkem opatrná mezihra, kde místo syrovejch citů dostávaj přednost ty lidský. Až v druhý půlce se (zase – konečně) zvýšej vobrátky a dějou se věci jako v Rambovi - tuny munice, žádnej mrtvej. Střelby hafo, taky trocha ruční práce – hezkej přesun do mrakodrapu, takže se dá (při troše dobrý vůle) voprášit vzpomínka na Honzu McLejna. Vlastně pak je to celkem dobrý, ale abych flákl 4*… k tomu mi chybí něco novýho, nějakej moment překvapení, a ne jen (silná) scéna na úvod a fajn nápad na konci. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Páč tvrdím, že pořádná akce má vyvolat ukecanou a ubrečenou reakci. 2.) Mám radost, když teče krev (ve filmu). 3.) Thx za titule ,,langi“. (Zvláštní dík pro ,,NewScream“. Von bude vědět!) /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(20.11.2014)

Ne. Tesne ale ne. Možno som sa mal viac sústrediť. A možno som práve na to nemal náladu. A možno ten film nebol až taký dobrý. Ten príbeh ma vôbec nechytil. Pritom podobné veci mám celkom rád. Ale nejak mi bolo u riti ako to celé dopadne. A koniec mi teda moc nedával zmysel. Ale za to bol tradičný kórejský. Nie je to zle natočené. Sú tu dve kratšie a dve dlhšie akčné pasáže. Trošku bitiek, solídne strielačky. Hrdinovi aj záporákom som drsnosť veril. Ale keď si predstavím ako som sa bavil včera pri extended verzií Expendables 3 a ako som miestami nervózne pozeral na hodinky pri tomto film. Nič moc. Z prvej polovice nie som ani trochu naprcaný a vidím ju tak maximálne 1.5-2*. Druhá polovica lepšie ale ani tam som si od nadšenia nerval gule. 4* ale utiahne. Keď to dáme ako celý film. Jasné 3* a priemerný kórejský polo-akčný film.(16.11.2014)

Akční a technická stránka Plačícího muže je špičková, o tom žádná pře a tým, který je zodpovědný za předešlou úspěšnou pecku, Muž odnikud udržuje vysoko nastavený standard. Ale film je opravdu velmi, velmi, velmi dlouhý vzhledem k toliko elemenlní zápletce. Dong-gun Jang je v hlavní roli vynikající, ač v nekonečné akční poloze se jeho výkon roztéká mnoha směry a já jako divák ztrácím zájem. Nikdy bych nevěřil, že si v "post-mad-max-fury-road" světě budu na příliš mnoho akce stěžovat. Finále je opravdu masivně epické, přirovnal bych ho možná k prvnímu Zátahu, ale cítil jsem se na konci spíše vyčerpán než filmově uspokojen. Rozhodně bych nad Jeong-beom Leem neházel flintu do žita, je příjemným připomenutím, že korejská kinematografie stále umí syrové drama naservírovat stylově, jako tehdá během těch nejžhavějších blockbusterových sezón pár let nazpátek. 70 %(4.10.2015)

• - Jihokorejský herec Dong-gun Jang (Typhoon (2005), Dangerous Liaisons (2012)), hlavní filmový představitel, podstoupil před natáčením snímku náročný fyzický kurs sebeovládání a zvládání psychicky komplexních situací. Celý kurs se orientoval na zocelení jeho vnitřní osobnosti. Trval celé čtyři měsíce a probíhal v nejmenovaném psychologicky orientovaném institutu v hlavní jihokorejské metropoli, specializujícím se rovněž na výcvik bojových dovedností apod. Tyto dovednosti si ale herec před natáčením snímku zdokonaloval v zámoří, ve Spojených Státech Amerických. (Conspi)

• - Z důvodu pracovní vytíženosti odmítla hlavní ženskou roli jihokorejská herečka Soo-jung Lim (All About My Wife (2012)). Nahradila ji Min-hee Kim (Hellcats (2008)). (Conspi)

• - Režisér a hlavní scenárista snímku, Jeong-beom Lee (The Man From Nowhere (2011), Cruel Winter Blues (2006)), zašel dokonce tak daleko, že se během psaní scénáře rozhodl navštívit speciální zásahové jednotky jihokorejských armádních jednotek, aby se tak dokázal co nejlépe orientovat ve skutečné realitě - jejich denní vojenské rutinně. To stejné se mu povedlo dokonce i v případě specializovaných jednotek armády Spojených Států Amerických. (Conspi)