Strom snů

Strom snov

Dobrodružný / Drama / Válečný

USA, 1994, 126 min

• Rocky62

Další rádoby emotivní nuda, která si hraje na něco, co není. Ono by se možná dalo lecčemu uvěřit, jenže to by ta nuda nesměla bejt do nebevolající. Samé tlachání o životě, o přátelství, o rozhodnutích a skutek utek. Costner a Wood mi přišli dost nevýrazní a nebýt té fantastické hudby, tak tomu seknu odpad jak vyšitej. Buď jsem neměl na takové téma náladu a nebo ho nejsem vzhledem ke svému velkému cynismu schopen pochopit. Nevím jestli bohužel, nebo bohudík...(29.9.2011)

Film, který se v divácky líbivém provedení pomalu valí vpřed, aby se snažil v ne úplně přesvědčivé formě upozorňovat na společenské problémy Ameriky 70. let prostřednictvím dětských očí. Problémem je občasná přemoudřelost dětí, kteří v určitých chvílích neuvěřitelně schopně brání demokratizaci společnosti a útočí na lidskou omezenost a krutost. Na takovou úroveň se nedostává ani většina dospělých. Jsou to sice oduševnělé řeči, ale působí až nepatřičně, obzvláště v porovnání s jejich ostatním nevyrovnaným chováním. Občasná překročení hranice citového vydírání také budí rozpaky. Film zkrátka útočí na diváky všemi povolenými i nevkusnými způsoby, aby sám sobě dodal punc výjimečnosti. Jeho poselství není špatné: snažit se bránit zbytečným konfliktům a rozepřím, které mohou konfliktní situaci pouze vyhrocovat, a učit se kompromisům a spolupráci. Vznešená a chvályhodná myšlenka, bojující proti bezpráví, které plodí pouze další bezpráví. Ale myšlenka nebývá totožná se skutečným životem a ideály tak nedocházejí svého naplnění. V hlavních rolích jsou sourozenci Stu (zajímavý Elijah Wood) a Lidia Joanne (Lexi Randall) Simmonsovi, kteří tráví přelomové léto v jejich životě v dětské bezstarostnosti, řevnivosti, společenské nesmiřitelnosti, zažitém pokrytectví a osobním hrdinství. Z dalších rolí: válečným konfliktem postižený otec dětí Stephen Simmons ("správňácký" Kevin Costner), muž s nejvíce demokratickým pohledem na svět ve městě a okolí, jeho ustaraná manželka Lois (Mare Winningham), hubatá černošská dívka Evaldine (LaToya Chisholm), nejlepší Lidiina kamarádka, děti útočící rodiny Lipnickich Billy (Christopher Fennell), Arliss (Donald Sellers), Leo (Leon Sills), Lester (Will West) a Ula (Jennifer Tyler), jejich otec (Raynor Scheine), opilec a násilník, či rasistická učitelka slečna Strapford (Christine Baranski). Film neurazí, ale svým způsobem provedení ani vyloženě nenadchne.(30.11.2012)

• anniehall

Tak trochu zklamání. Mám rád Avneta, respektive miluju jeho Smažená zelená rajčata. Miluju citlivost a nadhled, se kterým rajčata točil. Miluju hořkosladké komedie s uvěřitelnými a dynamickými charaktery, nevadí mi ani sentiment, pokud je v míře. Ale to všechno, co v rajčatech bylo, to ve stromu snů scházelo...a proč? Z námětu by se toho dalo vytěžit hodně a ani herci nebyli špatní... Chyba byla ve scénáři. Charaktery byly ploché, spíš figury než postavy. Děj odhadnutelný, velmi černobílý s důrazem na to správné poselství a předžvýkané to bylo až hrůza. Možná chtěl natočit válečný film stravitelný i pro děti, ale čiší z něj mravokárnost naservírovaná na podnose z morálních hodnot a obložená patosem. Je to škoda, potenciál tam byl... tak je mi to tak nějak líto.(26.7.2008)

• tron

Vidieť, že Newyorčan Jon Avnet (ZELENÉR VYPRÁŽANÉ PARADAJKY) by rád nakrútil svoje vlastné PRI MNE STOJ! a treba povedať, že napriek prítomnosti Kevina Costnera sa mu občas darí budovať sympatickú nostalgickú atmosféru dávneho leta. Ale dĺžka viac ako 120 minút robí bohužiaľ svoje a scenár je taký riedky, že ak si z neho zapamätáte nejakú zaujímavú scénu alebo dialóg, ste dobrí.(22.12.2004)

Vzdor zdejšímu nízkému hodnocení musím napsat, že se mi film líbil. Rozhodně mě nenudil, možná díky tomu, že jsem matka od trošku početnější rodiny a dramata, v nichž ústřední roli hrají děti, jsou mi tak nějak vnitřně blízká. Elijah Wood předvedl vynikající výkon a celkově všechny dětské role na mě působily velmi přesvědčivě. Hořká příchuť života a neustálý boj s tvrdými a neúprosnými okolnostmi. Příběh možná nebyl ničím výjimečný, ale přesto mě dokázal dostatečně zaujmout.(25.10.2011)