Strom snů

The War

Strom snov

Dobrodružný / Drama / Válečný

USA, 1994, 126 min

Tři hvězdy, nebo čtyři? Už dlouho jsem se tak těžce nerozhodoval. Poklidné, ke svému konci pomalu se linoucí dobrodružné drama (zvláštní to spojení) o tom, že válka (se životem) je v každém z nás, ale není vždy nejlepší do války vstoupit. Díky pomalému ději lépe porozumíte jednotlivým postavám a jejich činům, občas jsem se však neubránil pocitu roztahanosti a únavy. Co mě však definitivně probudilo byla závěrečná desetiminutovka, u které se snad ani nudit nedalo. Costner je tu jen jako vábička, skrze kterou tvůrci chtěli přitáhnout něžnou polovinu díváků, kdo však je hlavní tváří a tahounem filmu - Elijah Wood. Už jako dítě dokáže předvést dechberoucí výkon a utáhnout celý film sám. Nakonec se hlavně kvůli němu přikláním k o hvězdu vyššímu hodnocení.(9.11.2008)

Dlouhá stopáž tomuto jinak velmi příjemnému rodinnému filmu (ano, tenhle žánr ve výčtu chybí) hodně škodí, v některých momentech jsem se opravdu nudila. Ovšem malý Elijah svým hereckým výkonem strká do kapsy všechny ostatní herce včetně Costnera, právě za něj zvyšuji své hodnocení o *. A ten český překlad názvu mi teda vážně moc neseděl.(6.8.2012)

Siel som na Strom snov do kina s pocitom, ze to bude len nejaka blbost, ale presne naopak. Reziser Jon Avnet ma tymto filmom milo prekvapil, pretoze vedlajsia uloha Kevina Costnera, alebo jeho postava veterana z Vietnamu sa mi velmi pacila aj vdaka myslienkami a nazormi do zivota. Herecky vykon Elijaha Wooda urcite stoji za povsimnutie, aj vdaka zaveru, kde ide o zivot a taktiez nezabudnem na nesympaticku rasisticku ucitelku. Mozno bude film pre mnohych posobit monotonne a nudne, ale na mna tak neposobil a nevadili mi ani tie boje o takzvany Strom snov. Jon Avnet natocil napriklad romanticku dramu INTIMNI DETAILY (1995) s Michelle Pfeiffer a s Robertom Redfordom... 09.04.2010 _______ Elijah Wood - (Stu Simmons) +++ Kevin Costner - (Stephen Simmons) +++ Mare Winningham - (Lois Simmons) +++ Lexi Randall - (Lidia Joanne Simmons) +++ LaToya Chisholm - (Elvadine) +++ Christopher Fennell - (Billy Lipnicki) +++(9.4.2010)

Vzdor zdejšímu nízkému hodnocení musím napsat, že se mi film líbil. Rozhodně mě nenudil, možná díky tomu, že jsem matka od trošku početnější rodiny a dramata, v nichž ústřední roli hrají děti, jsou mi tak nějak vnitřně blízká. Elijah Wood předvedl vynikající výkon a celkově všechny dětské role na mě působily velmi přesvědčivě. Hořká příchuť života a neustálý boj s tvrdými a neúprosnými okolnostmi. Příběh možná nebyl ničím výjimečný, ale přesto mě dokázal dostatečně zaujmout.(25.10.2011)

• RHK

Dost divný rodinný film s vynikajícím 11-tiletým energickým Elijah Woodem a nevýrazným 36-letým Kevinem Costnerem. Film je o vtahu syna a otce - válečného veterána unaveného věčným hledáním práce a bojem o živobytí, v paralelní rovině pak o snaze jeho dětí o právo na plnohodnotný život bez soubojů se spolužáky a s vlastní střechou nad hlavou. Průměrný film +1* za Wooda a -2* za cituplný vydírající scénář a režií nedosažené napětí. Trailer: http://www.sms.cz/film/strom_snu/ukazka(13.1.2010)