Strom snů

The War

Strom snov

Dobrodružný / Drama / Válečný

USA, 1994, 126 min

Abych se přiznal, vůbec nechápu nízké hodnocení, jaké tento film zde na ČSFD má. Dlouho jsem se mu vyhýbal, ale když jsem ho shlédl byl sem překvapen - příjemně. Naprosto výborný zážitek. Nejvíce se mi líbila role Kevina Costnera a to, jak vychovával své děti, zvláště pak syna Stu (Eliah Wood). V tomto filmu nenajdu žádné slabé místo!(24.9.2010)

Prekvapivo slabo hodnotená dráma, ktorá ma zaujala po všetkých stránkach - či už ťažkým životom Elijaha Wooda, jeho sestry a samozrejme ich rodičom a všetkým okolo toho. Nechcem to tu rozpisovať, lebo by som spoileroval, ale je to uhrančivý a silný zážitok a v závere som plakal. Nádherná dráma. Costner hrá výborne, ale ešte lepšie Elijah Wood, ktorý už ako dieťa bol výborný herec.(26.11.2011)

Dlouhá stopáž tomuto jinak velmi příjemnému rodinnému filmu (ano, tenhle žánr ve výčtu chybí) hodně škodí, v některých momentech jsem se opravdu nudila. Ovšem malý Elijah svým hereckým výkonem strká do kapsy všechny ostatní herce včetně Costnera, právě za něj zvyšuji své hodnocení o *. A ten český překlad názvu mi teda vážně moc neseděl.(6.8.2012)

Tři hvězdy, nebo čtyři? Už dlouho jsem se tak těžce nerozhodoval. Poklidné, ke svému konci pomalu se linoucí dobrodružné drama (zvláštní to spojení) o tom, že válka (se životem) je v každém z nás, ale není vždy nejlepší do války vstoupit. Díky pomalému ději lépe porozumíte jednotlivým postavám a jejich činům, občas jsem se však neubránil pocitu roztahanosti a únavy. Co mě však definitivně probudilo byla závěrečná desetiminutovka, u které se snad ani nudit nedalo. Costner je tu jen jako vábička, skrze kterou tvůrci chtěli přitáhnout něžnou polovinu díváků, kdo však je hlavní tváří a tahounem filmu - Elijah Wood. Už jako dítě dokáže předvést dechberoucí výkon a utáhnout celý film sám. Nakonec se hlavně kvůli němu přikláním k o hvězdu vyššímu hodnocení.(9.11.2008)

Film, který se v divácky líbivém provedení pomalu valí vpřed, aby se snažil v ne úplně přesvědčivé formě upozorňovat na společenské problémy Ameriky 70. let prostřednictvím dětských očí. Problémem je občasná přemoudřelost dětí, kteří v určitých chvílích neuvěřitelně schopně brání demokratizaci společnosti a útočí na lidskou omezenost a krutost. Na takovou úroveň se nedostává ani většina dospělých. Jsou to sice oduševnělé řeči, ale působí až nepatřičně, obzvláště v porovnání s jejich ostatním nevyrovnaným chováním. Občasná překročení hranice citového vydírání také budí rozpaky. Film zkrátka útočí na diváky všemi povolenými i nevkusnými způsoby, aby sám sobě dodal punc výjimečnosti. Jeho poselství není špatné: snažit se bránit zbytečným konfliktům a rozepřím, které mohou konfliktní situaci pouze vyhrocovat, a učit se kompromisům a spolupráci. Vznešená a chvályhodná myšlenka, bojující proti bezpráví, které plodí pouze další bezpráví. Ale myšlenka nebývá totožná se skutečným životem a ideály tak nedocházejí svého naplnění. V hlavních rolích jsou sourozenci Stu (zajímavý Elijah Wood) a Lidia Joanne (Lexi Randall) Simmonsovi, kteří tráví přelomové léto v jejich životě v dětské bezstarostnosti, řevnivosti, společenské nesmiřitelnosti, zažitém pokrytectví a osobním hrdinství. Z dalších rolí: válečným konfliktem postižený otec dětí Stephen Simmons ("správňácký" Kevin Costner), muž s nejvíce demokratickým pohledem na svět ve městě a okolí, jeho ustaraná manželka Lois (Mare Winningham), hubatá černošská dívka Evaldine (LaToya Chisholm), nejlepší Lidiina kamarádka, děti útočící rodiny Lipnickich Billy (Christopher Fennell), Arliss (Donald Sellers), Leo (Leon Sills), Lester (Will West) a Ula (Jennifer Tyler), jejich otec (Raynor Scheine), opilec a násilník, či rasistická učitelka slečna Strapford (Christine Baranski). Film neurazí, ale svým způsobem provedení ani vyloženě nenadchne.(30.11.2012)