Strom snů

The War

Strom snov

Dobrodružný / Drama / Válečný

USA, 1994, 126 min

Přes dvě hodiny dlouhé drama o životě na venkově? Proboha co to je? Rozhodně je to příběh partičky kluků, o kterém mi bylo okamžitě jasné, jak se vyvine, jak dopadne, a co z toho pramení. Strom snů je hodně pomalý film, který se nikam nežene. Trvá dlouho, a od začátku do půlky se v něm nic zázračného skutečně neděje, to nejlepší si totiž nechá na konec. Ten je teda opravdu dobrý, ale stejnak naprosto chápu zdejší hodnocení. On to vcelku není špatný film. Nemá pevný scénář, nemá pevný bod za kterým by se měl řídit. Je prostě o životě takovém, že život je svině, a ukazuje to z různých stránek pohledu, což není nic neobvyklého. Herci taky válí včetně tehdá malého Elijaha Wooda. Nemůžu říct, že by tento film měl na sobě něco špatného, jen možná je tu fakt, že jsem u něj málem usnul, ale konec mě nenechal. Není to žádný zázrak jak se o něm píše, ale dá se na to příjemně koukat.(14.8.2008)

• anniehall

Tak trochu zklamání. Mám rád Avneta, respektive miluju jeho Smažená zelená rajčata. Miluju citlivost a nadhled, se kterým rajčata točil. Miluju hořkosladké komedie s uvěřitelnými a dynamickými charaktery, nevadí mi ani sentiment, pokud je v míře. Ale to všechno, co v rajčatech bylo, to ve stromu snů scházelo...a proč? Z námětu by se toho dalo vytěžit hodně a ani herci nebyli špatní... Chyba byla ve scénáři. Charaktery byly ploché, spíš figury než postavy. Děj odhadnutelný, velmi černobílý s důrazem na to správné poselství a předžvýkané to bylo až hrůza. Možná chtěl natočit válečný film stravitelný i pro děti, ale čiší z něj mravokárnost naservírovaná na podnose z morálních hodnot a obložená patosem. Je to škoda, potenciál tam byl... tak je mi to tak nějak líto.(26.7.2008)

O hvězdičku víc za ten dojemný konec. Strom snů je pomalu plynoucí příběh o osudech jedné rodiny, vyprávěný dospívající Lidií. Těch témat v něm je víc - válka, veterán z války, rasismus, dětské bitvy, o tom, jaké to je vyrůstat, když se nedostává peněz, nebo lásky, nebo obojího, ale že i bez peněz je možné mnohé. Jasně, určitě to není veledílo, už proto, že takových filmů je dvanáct do tuctu, ale ta práce na něm je odvedená poctivě a s citem a to se cení, i když originality se nedostává.(16.1.2011)

Siel som na Strom snov do kina s pocitom, ze to bude len nejaka blbost, ale presne naopak. Reziser Jon Avnet ma tymto filmom milo prekvapil, pretoze vedlajsia uloha Kevina Costnera, alebo jeho postava veterana z Vietnamu sa mi velmi pacila aj vdaka myslienkami a nazormi do zivota. Herecky vykon Elijaha Wooda urcite stoji za povsimnutie, aj vdaka zaveru, kde ide o zivot a taktiez nezabudnem na nesympaticku rasisticku ucitelku. Mozno bude film pre mnohych posobit monotonne a nudne, ale na mna tak neposobil a nevadili mi ani tie boje o takzvany Strom snov. Jon Avnet natocil napriklad romanticku dramu INTIMNI DETAILY (1995) s Michelle Pfeiffer a s Robertom Redfordom... 09.04.2010 _______ Elijah Wood - (Stu Simmons) +++ Kevin Costner - (Stephen Simmons) +++ Mare Winningham - (Lois Simmons) +++ Lexi Randall - (Lidia Joanne Simmons) +++ LaToya Chisholm - (Elvadine) +++ Christopher Fennell - (Billy Lipnicki) +++(9.4.2010)

Sentimentálny, nostalgický, rozvážny a nikam sa neponáhľajúci film, ktorý si len tak plynie a divákovi nechá dosť času, vychutnať si protivojnový, humanistický pohľad na vec a pohľad do detského sveta stromov, prianí, hier, ale aj drsnej reality. Elijah bol sympaťák od mlada, to neni o čom a vo dvojke s Kevinom im to šlo vynikajúco. Spokojnosť.(11.1.2010)