V prostředí jižanského městečka, za horkého léta roku 1970, se rozehrává příběh rodiny Simmonsových. Ten se odvíjí ve vzpomínkách dnes už dospělé dcery Lidie. Hlavními postavami jejích vzpomínek je bratr Stu, otec Stephen, psychicky těžce poznamenaný vietnamský veterán, který si nedokáže udržet práci, a především strom, na kterém si Stu a jeho přátelé postavili své letní sídlo. Zde prožívají chvíle souznění a malých prozření, bojují s dětmi opileckého vdovce Lipnicka a zároveň se jen obtížně vyrovnávají s tím, že jejich otec je outsider. Během léta děti poznávají, že nenávist a řevnivost vede jen k nesmyslné a ničivé "válce". Pozvolna pochopí otcovu filozofii tolerance a vzájemné pomoci, jež ovšem nešťastného muže paradoxně stojí život. (Nova Cinema)

anniehall

Tak trochu zklamání. Mám rád Avneta, respektive miluju jeho Smažená zelená rajčata. Miluju citlivost a nadhled, se kterým rajčata točil. Miluju hořkosladké komedie s uvěřitelnými a dynamickými charaktery, nevadí mi ani sentiment, pokud je v míře. Ale to všechno, co v rajčatech bylo, to ve stromu snů scházelo...a proč? Z námětu by se toho dalo vytěžit hodně a ani herci nebyli špatní... Chyba byla ve scénáři. Charaktery byly ploché, spíš figury než postavy. Děj odhadnutelný, velmi černobílý s důrazem na to správné poselství a předžvýkané to bylo až hrůza. Možná chtěl natočit válečný film stravitelný i pro děti, ale čiší z něj mravokárnost naservírovaná na podnose z morálních hodnot a obložená patosem. Je to škoda, potenciál tam byl... tak je mi to tak nějak líto. ()

Hal_Moore

Tři hvězdy, nebo čtyři? Už dlouho jsem se tak těžce nerozhodoval. Poklidné, ke svému konci pomalu se linoucí dobrodružné drama (zvláštní to spojení) o tom, že válka (se životem) je v každém z nás, ale není vždy nejlepší do války vstoupit. Díky pomalému ději lépe porozumíte jednotlivým postavám a jejich činům, občas jsem se však neubránil pocitu roztahanosti a únavy. Co mě však definitivně probudilo byla závěrečná desetiminutovka, u které se snad ani nudit nedalo. Costner je tu jen jako vábička, skrze kterou tvůrci chtěli přitáhnout něžnou polovinu díváků, kdo však je hlavní tváří a tahounem filmu - Elijah Wood. Už jako dítě dokáže předvést dechberoucí výkon a utáhnout celý film sám. Nakonec se hlavně kvůli němu přikláním k o hvězdu vyššímu hodnocení. ()

filipvrbik

Ne nadarmo se film v orginále jmenuje "The War" - v podstatě všichni hlavní hrdinové v sobě vedou válku o své místo na světě, a i když ve skutečné válce byl jen oted Steven (taky byl pak v léčebně -čti blázinec- a vláda se na něj pochopitelně vybodla). Elijah Wood exceluje a patrně si zde orazítkoval pozdější roli Frodo Pytlíka...Konec je možná trochu přehnaný....ale já jsem spokojen...70% ()

Malarkey

Přes dvě hodiny dlouhé drama o životě na venkově? Proboha co to je? Rozhodně je to příběh partičky kluků, o kterém mi bylo okamžitě jasné, jak se vyvine, jak dopadne, a co z toho pramení. Strom snů je hodně pomalý film, který se nikam nežene. Trvá dlouho, a od začátku do půlky se v něm nic zázračného skutečně neděje, to nejlepší si totiž nechá na konec. Ten je teda opravdu dobrý, ale stejnak naprosto chápu zdejší hodnocení. On to vcelku není špatný film. Nemá pevný scénář, nemá pevný bod za kterým by se měl řídit. Je prostě o životě takovém, že život je svině, a ukazuje to z různých stránek pohledu, což není nic neobvyklého. Herci taky válí včetně tehdá malého Elijaha Wooda. Nemůžu říct, že by tento film měl na sobě něco špatného, jen možná je tu fakt, že jsem u něj málem usnul, ale konec mě nenechal. Není to žádný zázrak jak se o něm píše, ale dá se na to příjemně koukat. ()

Riddick77

Psychické a socio-ekonomické následky války aneb vietnamský syndrom v plné kráse. Snímek plyne pomalým a rozvážným tempem, což vystihuje dynamiku života v chudých jižanských státech, kde v této době byla nouze o práci. Americký válečný veterán nesmazatelně poznamenán zvěrstvy války ve Vietnamu a vlastní volbou, kterou musel pod tlakem v mezní situaci udělat, se snaží postavit se na nohy a dát si život do pořádku. Velmi dobře zachycené dobové podmínky a strukturální problémy tehdejší americké společnosti (vláda nebyla schopna generovat pracovní místa pro veterány, které sama poslala do zadržovací války). Trošku mě mrzí, že Avnet nešel trochu hlouběji při zkoumání duševního rozpoložení navrátivšího se otce rodiny (Costner), což by dalo příběhu ještě větší jiskru a dramatičnost. Ačkoliv mě udivuje, jak dokáže po svých zkušenost hlavní hrdina zachovat rozvahu a být stále oddaný morálně čistým a demokratickým hodnotám, tak příběh působí velmi nenásilně a věrohodně. Analogie války a dětských rozporů je zachycena báječně a jen dokresluje fakt, že i v civilizovaných podmínkách mohou být jedinci zatlačeni zpět do fáze barbarství. Samotná projekce postavy Costnera do jeho syna (Wood) je velmi zdařilá, i když v daných životních podmínkách asi dosti problematická. Celkově výborný film o post-traumatickém stresu, o hmatatelných následcích vietnamského dobrodružství pro americké vojáky, o dospívání v ne zcela funkční rodině, o lidské hlouposti, odvaze, odhodlání a určitém životním přesvědčení (když se chce, vše je možné - pokud máte naději). 8/10! ()

• Protože hercům v dětských rolí bylo v době natáčení mezi 13–14 lety, byly cigarety, které ve filmu kouřili, vyrobeny ze speciální bylinné směsy. (sator)