65 let poté, co maskovaný sériový vrah terorizoval městečko, začne takzvané "měsíční vraždění" znovu. Snaží se snad někdo to hrůzostrašné období napodobit, nebo jde o něco horšího? Zakřiknutá dívka možná drží v ruce klíč k dopadení viníka. Film Děs po setmění vznikl podle hororu z roku 1976, navíc je inspirovaný hrůznými skutečnými událostmi. Snímek vypráví příběh maskovaného sériového vraha, který se vrací, aby pokračoval v terorizování texaského městečka, z něhož před pětašedesáti lety beze stopy zmizel. Zatímco se vyšetřovatelé předhánějí, aby našli mezi předchozími šokujícími událostmi a současným vražedným běsněním spojitost, zakřiknutá dospívající dívka možná drží v ruce klíč, který by mohl všemu zabíjení konečně učinit přítrž. (HBO Europe)

tron

Divný sequel divného komediálnu krimi explotationu (ehm) The Town That Dreaded Sundown z r. 1976. Objavujú sa názory, že je to remake, ale ja teda neviem, mne to pripadalo ako normálne pokračovanie. Ono je to ale asi fuk, lebo to hlavne nie je dobrý film. Občas sa objaví prekvapivo krvavý detail. Občas sa mihne nečakane otvorený erotický detail. Občas nie je atmosféra úplne zlá. A herci sa snažia (kasting je plný pekných absurdít - legendárna Veronica Cartwright, Anthony Anderson, Josh zo Záhady Blair Witch, Gary Cole, Ed Lauter, Denis O´Hare...), hoci nemajú čo hrať. No celé je to béčkarsky napísané, rutinne nakrútené a produkcia - obvykle mimoriadne kontroverzného Ryana Murphyho z American Horror Story - na tom moc poznať nie je. Štvali ma ustavičné „podozrievavé“ zábery na postavy, čím chceli tvorcovia vyvolať v divákovi pocit ustavičnej neistoty v tom zmysle, že každý môže byť vrahom. Nakoniec je ale finálne rozuzlenie nezaujímavé. ()

Morholt

Film, který se inspiroval filmem, který se inspiroval vraždami ze 40tých let. Ty prostřihy do minulosti se mi líbily, líbil se i 80kový vizuál, herci byli fajn a vrah mi byl sympatický tím, že se příliš s ničím nepáral. V rámci slasherů posledních let se jedná určitě o nadprůměr, ale jinak to není nic, co by ve mě zanechalo trvalejší vzpomínku. 60% ()

Figu

Klasickej horor s nádechem minulýho století, kterej neurazí, ale ani nenadchne. Příběh tak ohranej, slečna tak neohrabaná a vrah přitom tak jasnej. Né, trošičku mě film v závěru překvapil, to se musí nechat. Nicméně na jedno pokouknutí to je, víc asi ne. Nejzajímavější je to, že je film inspirovanej skutečností. 55% ()

maddy

Horror Fan that Dreaded a Mediocre Slasher. Neviem, či má zmysel točiť takýto mix sequelu-remaku k priemerného, málo známemu slasheru zo 70. rokov, ale budiš. Avšak ani po takmer 40. rokoch sa nepodarilo priniesť nič iné než tuctovú a opäť priemernú vyvražďovačku, ktorá absolútne ničím nevyniká. Uznávam, že to síce zaujímavo pracuje s konceptom remaku/sequelu a priamo odkazuje na pôvodný film a pôvodné postavy, ale zároveň je opakovaním niektorých situácii jeho novou verziu. Má to aj zaujímavý retro feeling 70. rokov, avšak v kombinácii s využívaním laptopov a mobilov. No to je asi tak všetko čo by som mohol pochváliť. Herečka v hlavnej úlohe je nevýrazná, chovanie postáv dosť naivné, nemá to žiadnu atmosféru, ani tempo a samotné vraždy sú úplne bez nápadu. Je to taký slasher, ktorý o niekoľko desiatok rokov zaspal dobu a len variuje už otravné klišé tohto subžánru (pomalá postava vraha, ktorá chôdzov doženie utekajúcu dievčinu v lese a pod.). A všetky tieto klišé situácie tu sú otravné, pretože tvorcovia nenapísali (aj keď snahu bolo badať) ďalší Vreskot, ktorý by sa s nimi efektne pohrával a využíval ich vo svoj prospech. Záverečné, nezmyselné odhalenie vrahoo...a a ich motívov ma uistilo v hodnotení. CELKOVO: 2* (4/10) ()

sniper18

Des po zotmení v rámci svojho žánru vlastne neponúka vôbec nič výnimočné a ani výraznejšie zaujímavé. Dejovo je to až príliš ohrané a to vrátane toho filmu vo filme, samotný vrah ma ani moc nebavil, už tvorcovia kultovej série Piatok trinásteho si pred mnohými rokmi rýchlo uvedomili, že vreco na hlave nestačí a tak to rýchlo nahradili niečím zaujímavejším, takže v dnešnej dobe mi to už príde dosť mimo a navyše ani vraždy moc nezaujmú, je ich síce pomerne dosť, ale až na celkom zaujímavú scénu s trúbkou sú úplne nenápadité a pôsobia aj dosť umelo, takže ani po stránke drsnosti nie je vôbec o čo stáť. Ale aj tak nemôžem byť úplne kritický, film má veľmi svižné tempo, celkom slušné zloženie postáv, obzvlášť hlavná hrdinka mi prišla veľmi sympatická a zase taký Anthony Anderson, ako texaský ranger mi prišiel ako slušný úlet, no a za najväčší klad považujem rozhodne vizuálnu stránku. Nielen ten samotný retro štýl, ktorý funguje, ale hlavne veľmi zaujímavá práca s kamerou, čo sa mi páčilo po celý čas. Takže ako slasher je to prinajlepšom priemer, ale tie spomínané klady ho u mňa predsa len povyšujú a to jedno pozretie neľutujem. 59% ()

• Kvůli natáčení byla hlavní ulice v Texarkaně 12. června vyzdobena na tři dny do vánočního hávu. (Terva)
  • Natáčení probíhalo ve městech Texarkana ve státě Texas a Shreveportu v americkém státě Louisiana. Několik místních obyvatel města Texarkana si pak ve filmu zahrálo jako kompars. (Terva)