Humr

• Irsko The Lobster (více)

Snímek Humr je romantickým filmem, jehož děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy jsou dle zákonů Města nezadaní lidé zatýkání a odváženi do Hotelu. Tam si musejí do 45 dní najít odpovídajícího partnera. Pokud se jim to nepodaří, jsou proměněni ve zvíře dle vlastního výběru a vypuštěni do Lesa. Zoufalému muži se podaří uprchnout z Hotelu do Lesa, kde žijí Samotáři, a zamiluje se tam, ovšem něco takového je proti jejich zásadám. (Falcon)

Hafran

Budoucnost patří love-fašistům, kteří vás nutí být v páru a selhání ve vztahu pro vás znamená proměnu ve zvíře. Ale přes absurdní a úsměvný svět, celým filmem prochází neuvěřitelně silná výpověď o lásce. Natočit film o lásce, ne romantický film, ale etudu o pravé podstatě lásky - co po člověku žádá a co dává, je obrovsky odvážné. A režisérovi se to povedlo výborně, křehká pachuť lásky zůstává i dlouho po filmu a její karikaturní deformace vlastně nevypadá tak nemožně. ()

Doudis19

Výrazně podivná návštěva alternativní současnosti. První polovina je senzační záležitost plná překvapení a nadsázky. Tempo nijak nepřekáží, naopak dotváří beznadějnost a absurditu onoho dohazovačského komplexu. Bohužel po změně prostředí v druhé polovině, už není moc na co koukam, natož se něčím bavit. Až na občasné procházení bizarních druhů zvířat jednotlivými záběry. Posledních 20 minut už místo gradace jen podtrhuje nudu, ke které se schylovalo právě od zhruba poloviny filmu. Vůbec né příjemný artový počin. ()

chelseaman22

Po slovensky Homár je zcela jedinečný film, na nějž jen tak nezapomenete (bez ohledu na to, že Colin Farrell konečně předvedl výborný herecký výkon). Idea, že nezadaní lidé jsou eskortováni do hotelu, kde se chtě nechtě musejí seznámit je prostě neskutečně kůl. Na stranu druhou, být proměněn v homára taky není zrovna prohra (vzhledem k dlouhověkosti a celoživotní plodnosti). Rovněž musím vyzdvihnout kulturní program v předmětném hotelu, z něhož bych vypíchl především prezentaci výhod partnerského vztahu. Věčná škoda poněkud méně zajímavé druhé poloviny jednání. 80% ()

Copacabana

Homárovi sa nedá uprieť originálnosť, no napriek tomu som ho na prvý krát nedokázala dopozerať. Zvedavosť ma k nemu opäť vrátila, ale z filmu na mňa išla stále veľká ťažoba a úzkosť. Aj napriek negatívnym pocitom mi v pamäti ešte dlho ostane. ()

UhLee

(7/10). Jak lépe vyjádřit úžas, než otevřenými ústy dokořán? Tento film je něco, co jsem v životě ještě neviděl. Tak těžko uchopitelné, ale přesto svým způsobem kouzelné a geniální. Měl jsem podobný pocit u Zabití posvátného jelena, ale tam byl ten zážitek možná ještě více intenzivnější. Herci to hrají výborně. Podle mě se k sobě Colin Farrell a Rachel Weisz skvěle hodí  a moc jsem jim to přál. Všechny kroky, které tady probíhají jsou naprosto nepředvídatelné a divák absolutně netuší co bude následovat. Líbí se mi to. Moc. To, jak režisér kašle na nějaké šablonové scénáře a jde si svou vlastní cestou. Takových tvůrců je tady jako šafránu a je potřeba je dostatečně docenit, aby i od diváků, že to má smysl. The Lobster je neopakovatelný zážitek, který je podle mě nejlepší na první projekci. Při další, už to ztratí to kouzlo a šok z neznáma. Jsem velkým fanouškem těchto divnofilmů, které jsou v jádru hrozně hluboké a geniální. ()

andrii

Není humánní. Úroda "úhoru" myrt, ale ani viditelně pěstovat cit. Lososová pole spolu mít. A pak si vyberte. Roboticky plesat v oblacích, nebo slepě, bez objetí, klestit se okolím? ()

Carra

The Lobster je extrémně unikátní a zábavná satira na téma naší univerzální posedlostí vztahy. Od počátku je patrné, že každý záběr byl precizně složen. Kamera držící si odstup a temný barevný film podporují ledový emocionální tón snímku, který je podpořen lehce otupělým voice-overem Rachel Weisz. Film je to neskutečně zvláštní, ale všechny podivnosti v tomto filmu ve finále přispívají k výbornému filmovému zážitku. Je to atypická a vydatná komedie, která je podpořena skvělými scénami a hereckými výkony. Ještě jsem asi nikdy neviděl nic podobného, což vždy potěší. ()

Jizni Tlapa

Seš-li řízlý ouchylem, dřímá-li v tobě lehce psychoušsky svěží nitro a jsi milovník zvířátek?? Humřík je přesně to tvé, pravé ořechové! Obtloustlý Farrell, halda neslušného scénáře a kopec příběhu, dávající smysl, jen těm nejzvrácenějším jedincům, je to ideální pro všechny, kteří chtějí naservirovat na filmovém podnose konečně něco výjimečného... ()

LadyPupu

Humr mě donutil začít přemýšlet, v jaké zvíře bych se nechala proměnit v případě, že zůstanu sama. V krávu? Ne, to už jsem teď. Jinak bych si dobrovolně nepustila tenhle opravdu velmi zvláštní snímek. To "zvláštní" není myšleno jakkoliv pejorativně, naopak. Námět je originální. O tom žádná. Zajímavě zpracované téma partnerských vztahů - být za každou cenu ve vztahu, nebo být singl a předstírat, že nám to nevadí, a co je těžší? Je mnohem těžší předstírat, že jste schopni citů, i když to tak není, nebo je jednodušší předstírat, že nejste citliví i když jste? Tlak na nutnost / povinnost žít v páru je v první hodině podána dost originálně. Ale přesunem z Hotelu do lesa vymizí bizarnost, vtip, přidá se artový patos a ve finále si jeden není jist, jak to ten Lanthimos vlastně myslel. Takže oslím můstkem hop na začátek - kráva. Po skončení filmu si připadám jako kráva, transformace započala... ()

bubun

Tomuhle říkám nenaplněný potenciál, promrhaný nápad.... První polovina filmu celkem zábavná (ale onen námět honu na lidi nežijící v páru či neschopné si někoho do páru najít by zasloužil rozvést mnohem více, dokud se děj filmu odehrává v hotelu, najdeme zde spoustu slibných nápadů, vtipných situací s absurdní pointou a rozkreslených možností, kam by se dále děj mohl ubírat - bohužel nerealizovaných), pak to jde celkem do kopru, navíc mi vůbec nesedl hlas vypravěčky v průběhu filmu (ani její stylizace - ten akcent - moc tam tlačej na pilu). Vůdkyně "lonerů" mě taktéž iritovala. A přiznám se, že jsem se taky těšila na toho ráčka, ale i o něj mě připravili. ()

Mrkvič

Dva absurdní pohledy na partnerský život. První polovina je ještě správně absurdní a i díky hereckému obsazení je to místy dost komické. Ve druhé polovině už jsem tu absurditu ale nebral. Nejspíš má pramenit z výchovy podávané v úvodní části, ale to, co sluší vizuálním scénám (pomalý výklad), nesluší jednání postav. Ty jsou prostě retardované i s přihlédnutím k tomu, že jejich výchova je tak jiná, než jak ji známe my. ()

Qitek

Jako pokus o divnost fajn pokus. Ale ať se to snaží jakkoli, bohužel dost polopatě scénáristicky i režijně nahnanou satirou na lásku "dnešní doby" a taky s dost zbytečně otravným hudebním doprovodem, který úplně zbytečně tlačí na pilu a začne být po několikáté desáté dost otravný. A hlavně to srmí celý chtěností. Nevěřím tomu čumák mezi očima. Jako úlet jinam tvůrcům tleskám za zdařilej počin. Ale takovej Spike Jonez si s Kauffmanem a jejich Malkovichem i Adaptací znuzeně odsmrakávaj. Tohle je pořád "jen" definice moderního a především odtažitého artu, který má to štěstí a um, velmi šikovně pracovat s černočerným humorem viz. brilantní scéna ... jak to jen pojmenovat aby nebyl spoiler... Probuzení Farrella a následný test odtažité dámy bez emocí. Nějak mám pocit, že tohle už nepotřebuji nikdy vidět. ()

Helmutek

Uf, to byl ale divnofilm... Docela mi to dalo zabrat. Nápad s ilegalitou nezadanejch lidí je skvělej, ale to zpracování, jakkoli pro někoho možná může bejt skvělý nebo dokonce artový (nechci to zpochyňovat), se prostě se mnou nějak minulo. Film je to určitě pozoruhodnej a zajímavě nevšední, což je rozhodně pozitivum, hrát si ale na to, že jsem pochopil, co tim filmem jako celkem chtěl kdo říct, nebo že si z toho dokonce intelektuálně uchcávám, to rozhodně nebudu. Celý je to tak absurdní, surrealistický a dada, až je podle mě evidentní, že po divákovi nikdo nemoh chtít, aby se Humr chápal doslova (spousta pravidel je nevysvětlená, ještě větší spousta nelogická nebo se řeší jen dílčí pohled na mnohem širší problematiku...), ale že se prostě má brát čistě a jenom jako taková alegorie - a nějaký podobenství jsem tam i hledat chtěl, jen jsem v tom osobně nic moc nenašel, protože jsem se jednoduše neuměl o nic opřít: jednu polovinu filmu se nesmí bejt singl, po určitym počtu dní dokonce člověka přeměněj ve zvíře; druhou polovinu filmu se zas musí single zůstat a jakejkoli náznak byť jen flirtu se trestá, ale pokud se vytvoří pár a věc už je "upečená", tak pak je to v pohodě (wtf?). Pokud to, že někdo je singl, měl bejt tak strašnej průser, proč to teda vypadalo, že těm lidem v Hotelu to bylo napůl jedno? Přirozený by v tý situaci bylo prostě si někoho za každou najít a nějaký neshody odložit na druhou kolej, ani by to přece nemusel bejt onen zakázanej "vztah postavenej na lži" - tim spíš, že tuhle potřebu někoho si najít by v týhle společnosti měl přece každej, kor ten, kdo už je dokonce v Hotelu a komu se už odpočítávaj dny. No nic, hloubání teda nad tim, jak moc to může bejt alegorie, když moc nedává smysl (minimálně teda mně ne), nechám jinejm - osobně ale ve filmu moc dalších potenciálů nevidim. Protože to, že Humr napadá dnešní způsob sociálního fungování, společnosti a častý absurdity až brutality vztahů, to je asi jasný všem - ale že to taky může působit jako poslepovaná koláž z různejch nesourodejch výjevů, to už je věc druhá. Smysl by mi dávala utopie ve stylu Huxleyho Dokonalýho světa (i když ta je ve výsledku taky vlastně dystopií), kde se vztahy popřely úplně a po lidech se chce jen za každou cenu nezávazná a bezpodmínečná promiskuita, aby se udrželi spokojení, neměli pocit, že jim něco chybí a hlavně aby se nevázali; smysl by mi dávala i dystopie ve stylu Orwellovy 1984, tzn. totalitní uniformita, zlomení osobnosti a individuality, absolutní a nepřetržitá kontrola režimem a vymáhání průměrnosti bezohlednym násilím, případně fyzickou likvidací a popřenim jakýkoli bejvalý existence - nic z toho (ani nic jinýho podobně konzistentního, o co by se dalo opřít) jsem prostě v Humrovi nenašel. Je ale fakt, že třeba u "scének ze života" hranejch personálem hotelu, nebo třeba u uměleckýho vystoupení pana a paní manažerovejch, u těch jsem se fakt smál. Komedii mi tam ale už nic dalšího nepřipomínalo - teda kormě pár dílčích (zato často skvělejch) hlášek typu "Omlouvám se, možnost zvolit bisexuální orientaci už není dále dostupná". Takže pokud na někoho film jako celek zafungoval, prostě se mu to líbilo a něčim to v něm rezonovalo, tak tomu věřim a přeju mu to (jedinečnej zážitek ten film bezesporu je) - já mezi ně ale zatim nepatřim. Každopádně některý otázky a problémy, na který film tou svou absurditou poukázal, jsou nesporně zajímavý. Nebo úchylně zábavný. Nebo oboje. () (méně) (více)

Johnny.ARN

Čakal som podstatne väčšiu pičovinu. Ale aj tak to je divný film s dobrým obsadením. Ten námet celkom pekne reflektuje spoločnosť a typy ľudí v nej žijúcich, treba to ale hľadať medzi riadkami. Treba trochu sebazaprenia, aby to človek dopozeral a ostal tak či tak sklamaný. Ale tie pončá sa mi páčili. A tiež rozmýšľam nad zvieraťom. 2 z 5 ()

plechulka

Oproti ŠPIČÁKU trochu více "soft", ale i tak zařazuji do své Topky nejdivnějších filmů, se kterými jsem se setkala... ()

Samuel7

Námět velmi originální, kritika společnosti úderná, nicméně bez jakýchkoliv emocí. Jediná, kterou jsem cítil, byl šok - brutální úmrtí lidí i zvířat a zvrácené tresty za jakoukoliv neposlušnost vůči sektářským pravidlům. Takovému filmu zkrátka nemůžu dát vyšší hodnocení, protože kromě chytré myšlenky ve mně nic hlubšího nezanechá. Tyto avantgardní vyprávěcí postupy mi zdá se nikdy k srdci nepřirostou. A skoro mi přijde škoda takových velkých herců pro film, kde na několik drobných momentů, bylo jejich úkolem hrát jako roboti. Milovníci festivalových filmů si asi smlsnou, ale pro většinového diváka, který úplně neocení ten odosobněný a syrový styl, se asi nebude jednat o něco pamětihodného - a že ten příběh k tomu potenciál měl. Film tu ale svou formou sám sobě kope hrob (pun intended). ()

Minimie

Hodně zvláštní film se spoustou absurdních situací, bizardních momentů a ještě bizardnějších konverzací. Ústřední myšlenka je tak padlá na hlavu, až je naprosto geniální! Všechna ta absurdita skvěle funguje a já to prostě hltala. The Lobster je velmi osobitý, rozhodně tam nenajdete průměrnost a předvídatelnost, na kterou jsme u dnešních filmů zvyklí. Zároveň to ale není až tak "umělecké", že byste se ztráceli v ději. V závěru by to sice chtělo trochu dopilovat, ale přesto musím dát pět hvězdiček - neskutečně dobře jsem se bavila. Navíc krásně natočeno! ()

hanagi

Režisérův rukopis se opravdu nezapře - ten chlad, odtažitost, ironie, zkarikované lidské vztahy prezentované s naprostou samozřejmostí... Jen mě trochu rušily známé tváře herců, bylo pro mě těžké jim uvěřit. ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

30.12.2015

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

09.02.2014

Řecký režisér Giorgos Lanthimos před několika lety šokoval a bavil svým unikátním filmem Kynodontas, který ve festivalových kruzích rozděloval diváky a poutal pozornost ke kvantitativně velmi skromné… (více)