Buchty a klobásy

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie

USA / Kanada, 2016, 89 min

Vždycky je fajn pustit si film, před jehož zhlédnutím si říkáme, že už jsme viděli všechno a nic nás nemůže překvapit, ale on nám dá pořádnou ránu přes rypák a všechna naše očekávání vyfakuje a znásilní. Sausage Party je sice "novátorská" do takové míry, až to chvílemi vkusné není, a závěrečných deset minut bych nejraději vystřihl a smetl z povrchu zemského, ale jinak jsem se vesměs bavil tak královsky, že skoro všechny filmové parodie posledních deseti let odcházejí poraženy s análním kolíkem v jejich zadnici. Epizodní vyprávění založené na rozdělení hlavních hrdinů, přičemž jedna část je přímo konfrontována s hrozivým osudem potravin v lidském obydlí a druhá se tento osud snaží vypátrat putováním po obchodě, nabízí spoustu prostoru jak pro situační humor a poznávání opravdu důmyslně promyšleného světa obchodního domu, tak i pro rozvoj jednoduchého, ale dostatečně motivovaného příběhu, který veden na dvou liniích zkrátka nenudí. Je samozřejmě nasnadě přemýšlet o tom, jestli Seth Rogen má prostě hodně bujnou fantazii, nebo jestli vyrůstal v opravdovém městečku South Park, protože všechno to šoustání, prcání, vrzání, klátění a rejdění není pro udržení originality a atraktivity filmu absolutně nutné a chvílemi vyloženě škodí, ale palec nahoru definitivně převrací vyjma celkové fungující koncepce především jednotlivé nápady ohledně světa, hierarchie a nebo prostě vizuality potravin, které nepřestávaly překvapovat, a také úžasný původní dabing. Skutečně lepší než jsem si odvažoval doufat.(10.2.2017)

Film je pro mě vlastně docela příjemným překvapením. Není to sice asi taková pecka, jak někteří tvrdí, ale fórů je tam víc než dost. Komediální dvojice James Franco a Seth Rogen mě opět nezklamali. Film obsahuje spoustu originálních nápadů, takže je vidět, že se na něm vážně vyřádili. Je tam taky dost zajímavých filozofických otázek. Celkově film obsahuje spoustu narážek, ať už na filmy jako je například Terminátor, tak na geopolitickou světovou situaci. Hodně si střílí také z náboženství. Děj se tedy odehrává v obchodě, kde se potraviny každý den těší, až je bohové (lidé) koupí a odnesou je to věčného ráje. Vše se ale změní, když potraviny zjistí nepříjemnou pravdu. Hlavní protagonisté filmu jsou párek Frank a žemle Brenda, kteří se vlastně celý film jenom těší, až na to vlítnou. Další postavy jsou taky dost vtipné. A hlavní záporák je vaginální sprcha jménem Pičifuk, který jim jde celou dobu neúprosně po krku. Je tam taky spousta rasových vtipů. Někomu už se to možná může zdát až přes čáru. Každopádně jsem zvědavý, jestli bude pokračování. O dabing se stará spousta známých osobnostní a film byl poměrně levný, takže asi dost vydělá. "Černé kafe v prdeli!" :D Recenze(1.9.2016)

• Oktavianus

Tak prý že nekorektní. Spočívá nekorektnost v tom, že se Arab a Žid, zprvu nepřátelé, usmíří? Nebo v tom, že některé z postav jsou homosexuální? Anebo v dětinsky se opakujících vulgaritách? Případně ve smíření, že je jedno, jakou víru vyznáváte, je třeba si život užít? Jediný náznak oné proklamované "nekorektnosti" lze najít snad jen v absurdní závěrečné scéně hromadných orgií ve stylu "každý s každým". Jinak totiž nekorektnost znamená pravý opak - třeba v utahování si z homosexuálů kvůli homosexualitě. Ale to se tu neděje ani náznakem. Jako jo, pár fórků je povedených, třeba linka mezi židovským bagelem a arabským lavašem (který se těší do Příštího života na extra panenský olivový olej), fórky ve stylu, že hajlující bílé zelí (sauerkraut) chce dostat cikánskou pečeni do trouby, nebo dvacetiletá žvýkačka na vozíku odkazující na Stephena Hawkinga. Vhodně se pracuje také s hudebními motivy, které odkazují na jiné filmy (Pulp Fiction při přípravě pervitinu, Terminátor atd.), či příprava pokrmů lidmi jako hororový masakr. Jenže je toho zoufale málo. Představuju si cílovku tohoto filmu: hodně jednoduchého teenagera, kterýho rozesměje slovo "pičifuk" i posté. Kdyby takový animák vznikl na ploše maximálně třiceti minut, byl nabitý vtipy, které by nebyly stále dokola, mohlo se jednat o opravdovou pecku. Ale takhle? Nejzábavnější byla asi chvilka, kdy skončily závěrečné titulky a objevilo se jméno překladatele do češtiny: František pičiFuka. Jinak to byla skutečná pič... hloupost.(17.3.2018)

Skvělý námět, provedení... spíš průměrné. Problém vůbec není v přisprosprostlém nekorektním humoru - ten funguje skutečně dobře. Jenže tvůrci jakoby točili stále dokola obměnu několika vtipů - etnické odkazy, vtipy o "zasunutí", brutální masakrování potravin. Film se zkrátka snaží být na hraně, ale po několika rozseknutých rajčatech a párcích vás zkrvavená oční bulva moc nepobaví. A bez větší rozmanitosti je tohle na devadesát minut prostě málo. Co ovšem vystihli tvůrci překvapivě dobře, tak je systém víry.(25.8.2016)

• Marigold

Zdál se mi sen o tloustnoucích hvězdách, který zhulený na kanapi prožívají zápek nad myšlenkou filmu, v němž bude chtít mluvící párek zasunout do buclatý žemle. Pak jsem se vzbudil, byl jsem v kině na Buchtách a klobásách a celý to připomínalo spíš prvoplánovou noční můru. Body za penetraci sterilního moralistního vakua animáků, nula za jakoukoli skutečnou podvratnost a masitost. Sójová náhražka věcí od Matta Stona a Treye Parkera. Lavaš píchající bágel mi nestačí k výstřiku majonézy light, vy rauchwursti.(31.8.2016)

• - První americký počítačově animovaný film označený přístupností R (mládež do 17 let smí do kina pouze v doprovodu dospělého). (Maulincio)

• - Jedna z hlavních postav se jmenuje Frank. Frank je také slangové označení pro mužské přirození. (kellne)

• - Ve filmu zazní slovo "fuck" nebo jeho modifikace celkem 506krát. (Maulincio)