Baraka - Odysea země

USA, 1992, 96 min

Ron Fricke

Ron Fricke

David Aubrey

Kdybych šel na pěknejch pár let sedět a mohl si vzít do vězení přehrávač a jen tři filmy, byla by Baraka mezi nimi. Dále bych si, ze zdravotních důvodů, vzal Bože, jak hluboko jsem klesla, a pochopitelně Motýlka. Víme proč. No a tu Baraku samozřejmě proto, abych si mohl připomínat, jak je tam venku krásně a měl motivaci pořádně hrabat a pilovat :-)(12.1.2013)

• GrooveJump

Jako částený sociální antropolog říkám ne...(10.6.2009)

Opět se ukázalo, že pomocí obrazů a skvělé hudby lze komunikovat mnohem lépe, než pomocí řeči. Vyslovit všechno, o čem vypráví tento film, pomocí řeči, by trvalo minimálně 100x dýl, než je doba, za kterou ho člověk shlédne. Nemám vůbec co vytknout, zcela úžasná věc. Na rok 1992 famózní kamera, která by obstála proti jakémumoliv dnešnímu snímku... a hlavně tento film mluví o všem, o čem stojí za to mluvit.(24.6.2010)

Příběh Baraky je skrytý mezi řádky - řádky luxusní audiovizuální podívané, kterou rozhodně stojí za to vidět v pořádně kvalitě.(15.12.2012)

[Druhé zhlédnutí] Je pro mě opravdu hodně těžké hodnotit filmy od Frickeho či Reggia. Rozdíly mezi nimi jsou více méně pod mojí rozlišovací schopností, myslím, že mám rád první Koyaanisqatsi a právě Baraku jenom kvůli tomu, že jsem je viděl jako první. Filmařské hledisko Baraky je o něco zajímavější, jelikož je to masivní dílo celé natočené na 70 mm formát (a také první film remasterovaný pro 8K rozlišení), jinak ale jde o "pouhé" zajímavé obrazy zakomponované vedle sebe. Ani ze střihového hlediska si nemyslím, že jde o nějak masivně promyšlený film. Řekl bych tedy, že pokud jste normální divák a tohle je vaše první putování tímto subžánrem, budete nadšeni. Pokud jste viděli již celou Quatsi trilogii či Samsaru, může dojít k lehké únavě materiálu. A také tohle je ta horší "série," protože je bez Philipa Glasse. 70 %(14.9.2015)

Pěkný obrázky, i myšlenka, ale jen na myšlenkách film založit nelze. To co film má je dle mě dokonalé, ale chybí mu něco k tomu, aby byl tento film dokonalý celý.(1.12.2006)

Podobně jako ve fenomenální trilogii "qatsi" se v Barace dokonale snoubí dokumentaristika s obrazovou a hudební magií. Připadáte si, že se procházíte po galerii a obdivujete fantastické exponáty z celého světa. Exponáty, které mají nejen formu, ale i myšlenku - spěch x klid, pokrok x tradice, bohatství x chudoba, zrození x smrt. To vše završuje víra a naděje.(12.2.2007)

Cesta obrazem k podstatě lidského animalismu.(9.11.2009)

Dokumentarista Fricke a jeho další cesta po planetě zemi,s velmi působivou kamerou,jehož obrazy doplňuje pouze hudba a občas reálné zvuky.Hezky se na to kouká a místy je to i zajímavé,ale protože tu není žádné tempo vyprávění,divák si připadá,jakoby si prohlížel album s obrázka a hudbou.Může ho to tak místy uspávat.Pomohlo by mírné oživění ve formě změny tempa vyprávění a nějakého zajímavého nápadu.Jako dokumentární film o zemi má ale velmi slušnou vypovídající hodnotu a patří rozhodně mezi to nejlepší,co bylo tímto způsobem o naší planetě natočeno.U mě je to dokumentárních 80% a přemýšlím,kam bych se to měl zajet podívat.(20.8.2011)

V Barake vidno, že Fricke je hlavne kameraman a tak je to úchvatné hlavne po vizuálnej stránke... Trochu mi uchádzal nejaký celkový koncept, ktorý by popri skvelej hudbe a obrazoch trochu posúval dej do vyššej dimenzie. Ale ináč je to veľmi pekné.(11.2.2005)

Nádherné, úžasné, dechberoucí leč smutné, pravdivé a slzy do očí deroucí...(8.6.2009)

Ono koukat na pěkné obrázky bohužel není dost. Vizuálně to bylo excelentní, jak už takové dokumenty bývají, ale bez toho, abych dostal vysvětleno, na co vlastně koukám, to prostě není ono. Moc by mě zajímalo, kam všude jsem se podíval, ale na to mi (sice perfektní, ale pouze) hudební doprovod prostě nestačí. 60%(14.7.2017)

Tento film jsem napoprvé nedokázala docenit - shlédla jsem ho na tradičním školním představení a v oněch 13letech měla jiné zájmy :o) napodruhé už to byla láska...nádherný film, sled úchvatných záběrů, podmanivá hudba - soundtrack doporučuji!, protože opravdu skvěle dokresluje atmosféru a dává tomu to dokumentu s hlubokým poselstvím punc jedinečnosti.(10.12.2007)

nemám slov.....(10.6.2009)

Jednoducho nádhera. Viac slov netreba.(30.6.2009)

Když už slova nestačí, je tu Baraka. Krásnej dokument bez jedinýho slova (pokud nepočítám zvuky a skřeky), kterej strhne diváka hned od začátku. 14 měsíců natáčení, 6 kontinentů, 24 zemí. Úžasný místa na Zemi, ale i ta, kam by se člověk nerad dostal. Šťastní lidé, ale i chudí a bez domova. Přírodní divy, ale i ničení planety. Od každýho je tam trochu. Víra, příroda, lidé, pokrok, stavby, zvyky... Mam už snad jen vzkaz pro lidi ze zemí třetího světa-koukánim z vokna nebo sezenim na zadku si život nezlepšíte! Vyspělá část světa vám nebude pomáhat donekonečna.(25.1.2010)

Tento film je sice pastvou pro oči a pohlazením pro uši, ale také by se hodil perfektně pro léčbu poruchy nespavosti. Prostě já to nikdy nedokoukal, vždycky jsem u toho vytuhnul a sirky do očí si dávat nehodlám :-)(27.4.2010)

Obrazový dokument, který není komentovaný a nechá vychutnávat krásu, která je vyzobrazena.(18.11.2012)

Svírá mě pálivá bolest z vědomí čeho jsem součástí. Pálí mě svíravá nutkání změnit svět, tím, že měním sebe. Svírá, Pálí. Hřeje. Díky za každé mé nové ráno, pane kuřátko.(15.12.2014)

Netřeba slov! Stačí si jen vychutnávat nádherné záběry krásy různých kultur a divů světa! Pecka...90%(23.8.2015)

Dokument o planete Země , dokument o lidech o rasách o soužití Země a člověka. Poselství pro lidi postižené konzumním životem , pro lidi lhostejné ke svému životnímu prostředí. K tomu navíc perfektně zrežírovaný, dokonale výpravný a s nezapomenutelnou kamerou a střihem!(16.11.2004)