Slib

• Polsko Obietnica (více)

Lila (14) a Janek (15) milují jeden druhého a jejich vztah vyplňuje celý jejich svět. Poté, co se Janek vůči Lile dopustí zrady, je ochoten udělat cokoli, aby vinu odčinil. Anna Kazejaková se v syrově natočeném snímku bez černobílého moralizování zabývá tím, jak daleko je člověk ochoten zajít kvůli lásce. (MFF Karlovy Vary)

Aljak

Po sľubnom začiatku filmu som od toho očakával oveľa lepší spád nasledujúceho deju a všetkých udalostí, ktoré sa na to nabalili. Prvá polka filmu bola podstatne lepšia a dynamickejšia, no bohužiaľ v druhej sa film zmenil na slabšiu psychologickú drámu odohrávajúcu sa skôr v hlavách hlavných hrdinov a do popredia začali skôr vystupovať sociálne vzťahy kombinované s vnútornými výčitkami hlavnej "hrdinky". Eliza Rycembel zahrala Lilu vynikajúco, a bola dokonalou ozdobou celého turbulentného filmu. Len škoda, že si to neudržalo tú svoju počiatočnú atmosféru aj v ďalších fázach filmu a celé to vyšetrovanie "splneného sľubu" bolo už len takým skromným dodatkom vynikajúcej prvej polovice. ()

boblig

Ponuré polské drama o lásce dvou patnáctiletých puberťáků, které začíná jako jeden z dílů Beverly Hills 90210 a končí jako teenagerovská vyvražďovačka. ()

angel74

Psychologické drama z prostředí dospívající generace ukazuje, kam až zamilovaného jedince může dohnat poměrně nevinná zrada v lásce. Hlavní role se velmi přesvědčivě zhostila talentovaná debutantka Eliza Rycembel. Příběh není divákovi naservírovaný polopaticky, což vyžaduje jeho zvýšenou pozornost a zároveň přidává na napínavosti. ()

vyfuk

Nad tímto se těžko přemýšlí. Už z principu, co jsem vlastně viděl. Film o holce, která chtěla být sama sebou? Nechtěla být s klukem, ale chtěla s ním být. Nabízí se nejedna otázka. Už jenom protože je film ve své podstatě takový nic neříkající a jako kdyby skrýval svou podstatu. Na tyto hádanky jsem asi už moc starý. Asi kdybych byl více naladěný na notu tohoto filmu nebo jsem byl postaven před hotovou věc, tak bych na to asi koukal jinak. Takhle je to pro mě jenom nějaký film, který mi jednoduše přišel o ničem. ()

milancecil

291. Když člověka ovládne zlo, promění se v monstrum, nelítostného, krutě vypočítavého a nebezpečného netvora, může mít podobu i tak mladé dívky, o to jsme pak více překvapení, nebo spíše až zaskočení, když se zlo náhle v plné síle projeví a zasáhne, pak zůstaneme v úděsu stát, bez dechu, zbavení slov, jen se zmateně se proplétajícími myšlenkami a stále naléhavěji neodbytnou otázkou proč? Proč? Začneme se sami sebe ptát a hledat viníka, co nejdále od sebe, tak abychom svoji případnou spoluvinu hned na začátku vyloučili, ale často, co nás nejvíce zasáhne, toho jsme i původci, stejně tak si mnoho otázek položili rodiče obou mladých lidí, najednou nikdo z nich nechtěl přijmout svoji odpovědnost, nechat se obtěžkat břemenem viny, vinní totiž byli všichni, všichni své rodičovské povinnosti zanedbali, připravili tak podmínky pro události, které jen už čekali na tu nejpříhodnější situaci, aby se přeměnili v tragédii, v surovou vraždu, otřesné svědectví o naší současnosti, kdy ovládnutí, naprosté podrobení si někoho jako výkonné, bezvládné loutky je tím, o co mnozí usilují, aby pak skrze takovou moc, dali průchod těm nejhorším pohnutkám, touze šířit smrt, mimořádně silné psychologické drama, které by nemělo pozornosti rodičů určitě uniknout, díky za takovou tvorbu, se kterou se dá dále užitečně pracovat. ()

Renata odpad!

Je zcela mimo moje chápání, jak může být tento film stále v červených číslech (28. 7. 2014). Slušně řečeno mě velmi nepotěšil, sprostě řečeno je to příšerná sračka (nehovořím o tématu, ale o zpracování). Fascinuje mě schopnost lidí najít hluboký význam absolutně ve všem. Ne, toto není žádná generační výpověď. Ano, mládež pije alkohol a dělá chybná rozhodnutí, ale zabít na popud své přítelkyně člověka opravdu není na pořadu dne každý den. Velmi nevydařený pokus o děsivé drama a rozhodně ne film pro "kultivovaného" diváka. Největší zklamání LFŠ 2014. ()

Marys

LFŠ 2014: Tento poľský film v sebe nesie zaujímavý moderný odkaz a mne sa páčilo, ako bol nakrútený. Mal rýchly spád, nenudil som sa pri pozeraní naň, až priam prekvapivo rýchlo skončil. A je to asi aj lepšie, že už sa ďalej nerozvádzal. ()

Brylin

Slib je fascinující výpovědí o současné dospívající generaci. Generaci, která nezvládá svoje emoce, občas udivuje absencí morálních zábran a virtuální svět jí někdy zastírá realitu. Režisérka a scénáristka Anna Kazejak však dokázala jít ještě o úroveň níž a pojmenovat i možné příčiny tohoto stavu: rozdělené rodiny s chybějící pevnou otcovskou rukou a přepracovanou matkou, která na vše nestačí, a problémové fungování rodiny doplněné, kde roli nového táty často sabotuje sama matka či spory s otcem biologickým. Výsledkem je určité výchovné vakuum, jehož plíživé následky jsou patrné v celé společnosti. K intenzitě výpovědi Slibu připívají i velmi dobré herecké výkony zejména dospívajích představitelů. Silnější čtyři hvězdičky. ()

Bukk

Takový to 'když ji miluješ, není co řešit' se zde hodí dokonale. Až nepříjemně mrazivé je suverénní jednání Lily, která si moc dobře uvědomuje svou moc, ale zároveň je to pořád hrozný dítě, hlavně ve chvílích, kdy radši zavře laptop než aby čelila tomu, co se má dít dál. I když tohohle se dopouští i nejeden 'dospělý'. Neupírám tomu jistou atmosféru, která leckdy navnadí na slibně rozjetou hru, bohužel dohrát ji do konce se tu až tolik nedaří. Vyloženě směšné mi přišlo počínání si při výslechu, kde se ovšem opět ukázala další oblast toho nepochopení se navzájem, vždyť šlo přece jen o líbání ne? ()

Vesecký

Ten film se velmi pomalu rozehrával, až mě začal nudit, a tak jsem nebyl přítomen u televize ve chvíli zlomu. O tom, že Janek zavraždil dívku, která jej odloudila Lile, jsem se dozvídal postupně. Tenhle film přinesl jednu zásadní otázku - kdy je kletba nebo myšlenka na zlý smutek jen projevem vzteku (a v tomto případě žárlivosti) a kdy je návodem na vraždu. Ta hranice je asi hodně tenká - a přesto téměř každý z nás v duchu někomu přál smrt, i když to nemyslel tak vážně... A tohle byly sotva nedorostlé děti, u nás by čtrnáctiletá dívka ani souzena být nemohla... Stejně mě mrazilo, když byla odváděna v poutech do vazby. Takže kvůli tomu začátku o hvězdičku míň. ()

Rockerman

Do jinak pevného vztahu mladičké dvojice Liliana - Janek vstoupila údajná zrada a je třeba ji odčinit. Lily ví, jak to udělat, ale je to šílený nápad! Smutný příběh, který jen dokládá v jaké době žijeme. Naprostá neschopnost vcítit se do pocitů jiných lidí, nezodpovědnost a cynismus, to jsou hlavní atributy současného života. Zajímá nás to, co je dobré jen pro nás a prosazujeme to bezohledně a jdeme za svým cílem třeba přes mrtvoly. Film ve druhé polovině dobře graduje, je tu cítit ta nervní atmosféra. No a Lily se u výslechu zachovala tak, jak se dalo očekávat a jak jsem popsal výše. Hodně silně působící film! ()

GTS_PUNK

Opäť veľmi nerád budem musieť napísať, že film s veľkým potenciálom zo seba nedokázal vydolovať možné maximum a tak vďaka svojmu spracovaniu spadne do kategórie priemerných filmov. Aj napriek počiatočnej snahe stavať na schopnosti silnej mentálnej manipulácie hlavnej hrdinky, ktorá dostala svojho priateľa pod absolútnu moc a psychicky ho ovláda, sa dianie niekde po udalostiach na pláži, na ktorých celý film stavia, skĺzlo do spádového žľabu a až do konca sa ním veľmi rýchlo rútilo. Druhá hlavná postava zmizla z obrazu a až na jednu scénu sa na ňom ani do konca filmu neobjavila. To síce môže z hľadiska istého dejového ponímania dávať zmysel, divák si má možno z časti domýšľať myšlienky a pocity tejto osoby, ale tak surovo a nasilu ju vytrhnúť z dejovej linky, v ktorej zohráva vlastne hlavnú úlohu bolo prinajmenšom veľmi zvláštne. Z najdôležitejších postáv nám tak zostane len jedna. Tá zatĺka, o ničom nevie, popiera. Vám sa robí zle, keďže vidíte do jej "twisted" mysle, v svoj prospech hrá všetky "mind games". Celú a úplnu pravdu vie len jej priateľ, ten ju však neudá, na to je pod jej veľkým mentálnym vplyvom - dostala sa mu do hlavy a on nevidí nič iné, len ju. Keď je zavretá v dočasnej väzbe, pravdu dokáže vylíčiť len svojmu otcovi, ten však odchádza ešte pred jej prepustením a hlavná (anti)hrdinka sa vracia do sveta, v ktorom možno nebude vítaná. Obietnica na začiatku veľmi pekne balancuje so stavaním na myšlienke silnejšieho psychologického zážitku, ten sa však časom rozplýva a film spadne žánrovo do priemernej drámy. Do priemernej drámy z ktorej sa dalo zobrať omnoho, omnoho viac. ()

kraval

Dobře zachycená atmosféra, skvělá režie a herecké výkony. Scénář má sice několik slabších míst, ale Obietnica je bezesporu nadprůměrným filmem. ()

lusa

A kurva.. Neskutočne silný film. Že láska hory prenáša, ale takto zvrátene.. Skvele natočené, dokonale zahrané. Darmo, európska kinematografia je niekde úplne inde. 4* ()

Zed70

Elektronická komunikace umožňuje sdělit věci, které by zůstaly nevysloveny. Hlavní hrdinové si víc píšou než spolu mluví, když nechtějí slyšet toho druhého, stačí vypnout telefon nebo zaklapnout notebook. A jakou roli v tom hrají rodiče? ()

DonBraso

Nemůžu si pomoct,ale tady dám přísnější metr a hlavu na špalek:)Začátek je nádhera.Typický feel o holce puberťačce a kluk co se zamiloval,jen to jaksi holka bere jinak.Takže kluk udělá všechno co jen může.Ona výborná Eliza Rycembel je hnacím motorem.Má tak surové téma,které nabízí přímo grandiozní zážitek.Já jsem se prostě začal od půlky nudit.Jakmile začla rádoby kriminální nota od půlky filmu,tak to vůbec nebavilo.Pak sice přišel zachránce Andrzej Chyra,kterého už viděl v pár filmech,ale nebylo to ono.Sice začíná rodinné podhoubí,že to vlastně je i v rodině,že holka "manipuluje" s ostatníma.Nějaký výslechy a policejní páka už nebyly ničím.Konec byl přímo epesní šajze,ale už jsem si zvyknul.To co měl dát,my tedy nedal.Schíza se po vyborným začátku rozplívala.Nečekal jsem asi teen drámu o jedný,která bude zabita jako výplň k tomu,že Janek udělá cokoliv.Tady byl kámen úrazu.Janek tu jen paběrkoval a měl dostat mnohem větší prostor.Čas na to byl,než se snažit ukázat jednu rodinku,kde manžel je s milenkou a manželka pígluje zahradníka,když mají dceru na kterou nejspíš nikdo nemá čas a nezajímá se.Tohle jsem už někde viděl a v lepším pojetí .Velká škoda.50% ()

Mordexact

Vypoved o soucasne dospivajici generaci? Oh, come on. To ze dnesni (takto) mladi pouzivaji pro znacnou cast komunikace telefony a internet jeste neznamena, ze jsou vic nachylni k nasili. Prijde mi to jako klasicke zbrblani starsich generaci, ze za nich tohle teda nebylo a ze za vsechno muzou ty internety. To je prece absurdni. Jisteze moderni formy komunikace ovlivnuji nase vztahy a chovani, ale to jestli nekoho zabiju je, bych rekla, ovlivneno spis osobnim psychickym stavem, tim spis proto, ze vetsina tech pubertalnich uzivatelu facebooku pravdepodobne nikoho nezabije. Nehlede na to, ze ve filmu je jako jediny rys teto generace podavana prave ona nova forma komunikace. A samozrejme nesmi chybet absence tradicni rodiny. Trosku vetsi klise. Ani s jednou z postav nebylo mozne se ztotoznit, jejich jednani bylo zcela iracionalni. Nikdy jsem nevidela nic, kde bych mela vetsi chut vsechny postavy odkazat do urcitych koncin. ()