poster

37 dní od atentátu k válce (TV seriál)

 • Česko

  37 dní – cesta k 1. světové válce

 • Velká Británie

  37 Days

Historický

Velká Británie, 2014, 3 h (Minutáž: 3x53 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Mikino00
  **

  Po prvním díle panuje rozčarování, britský pohled na toto období obsahuje mnoho nepřesností, polopravd a výroků upravených ve prospěch Britů. Naprosto pak ignoruje rakouskou politiku, kde se právě střetávaly zájmové skupiny a zde by byl pohled jistě nejzajímavější. V německé sféře se soustředí na knížete Maxe Lichnovského (mimo jiné majitele zámku Hradce nad Moravicí), který posléze do Británie emigroval a působil jako velký pacifista. Formát dokumentu zvolený na postavách z diplomatického prostředí je na druhou stranu zajímavý a pro pohled do zákulisí tehdejší politiky impéria nezbytný.(30.6.2014)

 • Drslw
  **

  Vynikajúci nápad, bohužiaľ, historicky absolútne nehodnoverné... Namiesto rekonštrukcie udalostí opakuje mýty, klišé, a to dokonca nielen tie o prvej svetovej, ale aj dnešné (Rusko=Putin bez ohľadu na dátum a hotovo!), hádžu tam medzinárodnými arbitrážami a tribunálmi, ktoré vtedy buď neexistovali, alebo mali úplne inú štruktúru a význam, a všetko sa točí okolo Británie, hoci tá bola nielen mimo hlavných udalostí, ale jej premiér Grey nemal do poslednej chvíle potuchy, čo sa vlastne deje, aké nebezpečenstvo hrozí a čo by mal v tom celom robiť on (mali vtedy akútne problémy so Severným Írskom). Ak by vtedy nejaký diplomat vyslovil čo len dve vety (ktorejkoľvek krajiny ku ktorejkoľvek inej), aké padli v tomto seriáli, znamenalo by to okamžité prerušenie diplomatických vzťahov, čestný súboj alebo rovno vojnu... Škoda, že scenár nepísal napríklad taký Christopher Clark, autor neuveriteľne podrobnej knihy o vzniku Prvej svetovej vojny (Námesačníci) - alebo aspoň nehľadel autorom cez rameno. Zase sa potvrdzuje, že každý "historický" film má historickú výpovednú hodnotu len o dobe, v ktorej bol natočený... ;)(9.7.2014)

 • Luk Skywalker
  *****

  Nevím, kolik je zde domyšleno, ale je to perfektně zahrané, napínavé, tak mě pohltilo až na to a že víte jak to skončí. Plocha tří díly je zde zachycuje i průběh atentátu i když jen velice okrajově až do opravdového vypuknutí války v Evropě, která měla být dle všech zúčastněných krátká.Možná může vadit, že je to hlavně z britského pohledu, ale tvořila to BBC, takže logicky k britskému pohledu měla nejblíže a nejvíce materiálů. Výborné dokudrama, tak si to představuji.(22.11.2017)

 • Paxxx.cz
  ***

  V historii kolem I. světové války se neorientuju tak jako ve druhé světové válce, takže nemůžu zcela objektivně posoudit zda-li je to historicky dobře zpracováno, či jestli některé strany nejsou vykresleny tak jak by být neměli. Co ovšem moc nemusím jsou hrané dokumenty, reálné dobové závěry a přesný komentář jsou prostě daleko lepší...6/10.(12.7.2014)

 • janesX
  ***

  "Televízna inscenácia"- takto sa tomu donedávna hovorilo. Točí sa teda takmer všetko v interiéroch, v kancloch - a to presne sú miesta na ktorých sa o každej a pred každou vojnou rozhodovalo. Táto - 1.svetová je v novodobých dejinách najdôležitejším mílnikom civilizácie, preto je super že sa niekto snaží tieto udalosti tak detailne opísať. Problémom je, že niekomu to nekonečné vykecávanie môže prísť príšerne nudné. K tomu je tu možno veľmi cítiť pôvod tohto hraného dokumentu, ale nebolo na škodu si to pozrieť.(8.7.2018)

 • - Při atentátu na Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženu Žofii Chotkovou byly vypáleny ve skutečnosti jen dva výstřely. (Nach)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace