poster

37 dní od atentátu k válce (TV seriál)

 • Česko

  37 dní – cesta k 1. světové válce

 • Velká Británie

  37 Days

Historický

Velká Británie, 2014, 3 h (Minutáž: 60 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • carl.oesch
  ****

  Skvělý seriál, který ukazuje, jak to z velkou pravděpodobností bylo - z britského pohledu. Ti, kteří se ukájejí tvrzením o nepřesnostech (viz. třeba poznámka o počtu střel, kterými bosenský terorista Princip zavraždil Ferdinanda d´Este a jeho manželku) by si měli uvědomit, jaký byl asi rozsah informací v té době, připomenout si, co o tom říká paní Mullerová ve Švejkovi a fakt, že novináři lhali v té době - díky nevědomosti a částečně i cíleně už v té době...). Nicméně to, co bylo postupně nějak tak opatrně odkrýváno postupně je zde řečeno dost natvrdo a jasně - viníkem války bylo sice Německo a zejména jeho armáda, nicméně těmi dalšími v pořadí byli - Francouzi a Rusové. O válku nestáli ve Vídni a už vůbec ne v Británii. Nic nebylo dané předem, nalinkování zákonitostí vzniklo až ex post a dost často taky účelově, protože dějiny píšou vítězové. Dokument předvádí i to, co je nejzajímavější - kdo rozhodoval na straně dvou hlavních protaqonistů a protihráčů - de facto armáda se státem v Německu, kdy onen Vilém by přece jenom přes všechno svoje válečnické vystupování a rétoriku mír přivítal na rozdíl od svých generálů na čele s Moltkem a fakt, že na straně Britů se jejich panovník ani žádní vojáci ani neobjevili. Francouzi nadržení dobýt zpátky Alsasko a Lotrinsko (ačkoliv ho získali - řekněme poněkud problematickým způsobem až na přelomu 17. a 18. století a ztratili po katastrofální porážce o 170 let později...) jsou zde zcela správně v osobě velvyslance Cambona předvedeni ve své nejvlastnější podobě - ta zvláštní směs agresivity, strachu a snahy, aby to za ně řešil ještě někdo jiný je ve francouzské mentalitě a politickém rozhodování přítomna dodnes a bylo by chybou se na slovo tohoto národa a tohoto státu někdy spolehnout. Jedinou chybku vidím v tom, že postoje Rakouska a Ruska jsou vytěsněny (Rakousko je prezentováno více jako objekt dění) a Rusko svůj přístup k válce mělo podobně rozporuplný jako Německo - panovník v zásadě zas až tak ne, ale armáda - v idiotské představě jak odčiní potupnou porážku z japonské války v roce 1905 a část průmyslových kruhů se do bojů hnala jako divá. Nicméně délka a snesitelnost seriálu by už takovéto rozkošatění nesnesly....(3.9.2017)

 • Nach
  ****

  Na pomezí tří až čtyř hvězd. Díky poslední epizodě nakonec tedy ty čtyři s odřenýma ušima. 37 dní od atentátu k válce je přes všechno velice zajímavým hraným dokumentem, který představuje divákovi zákulisní události, které vedou od zavraždění Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu do vypuknutí jednoho z největších konfliktů své doby, jenž má dodnes existenční vliv na nás všechny. Samotné zpracování je informačně zajímavé, ovšem se spoustou hlušiny. Ta snímek velice sráží. Dokonce jsem si povšiml několik historických, faktických nepřesností (např. na Ferdinanda a jeho ženu byly vypáleny jen dvě kulky). Můžete mi namítat, že jde o dokument z politického zázemí, ale i ten jde natočit zajímavěji a dokonce mohu dát příklad. Tím zcela určitě a pětihvězdičkově vyčnívá II. světová válka za zavřenými dveřmi. Přesně toto je důvod proč jsem neuvažoval o pěti či čtyřech, ale rovnou o třech hvězdách. Prostě zmíněný dokument s Petrenkem v roli Stalina je vrchol hraných dokumentů z politického i válečného prostředí. A i když jsem nakonec tomuto třídílnému dokumentu dal hvězdy čtyři, na II. Světovou válku za zavřenými dveřmi nesahá tento dokument ani po kolena. Nicméně i přes zmíněnou hlušinu jde stále o minimálně koukatelný dokument, který prostě BBC umí. 75%(16.7.2014)

 • Drslw
  **

  Vynikajúci nápad, bohužiaľ, historicky absolútne nehodnoverné... Namiesto rekonštrukcie udalostí opakuje mýty, klišé, a to dokonca nielen tie o prvej svetovej, ale aj dnešné (Rusko=Putin bez ohľadu na dátum a hotovo!), hádžu tam medzinárodnými arbitrážami a tribunálmi, ktoré vtedy buď neexistovali, alebo mali úplne inú štruktúru a význam, a všetko sa točí okolo Británie, hoci tá bola nielen mimo hlavných udalostí, ale jej premiér Grey nemal do poslednej chvíle potuchy, čo sa vlastne deje, aké nebezpečenstvo hrozí a čo by mal v tom celom robiť on (mali vtedy akútne problémy so Severným Írskom). Ak by vtedy nejaký diplomat vyslovil čo len dve vety (ktorejkoľvek krajiny ku ktorejkoľvek inej), aké padli v tomto seriáli, znamenalo by to okamžité prerušenie diplomatických vzťahov, čestný súboj alebo rovno vojnu... Škoda, že scenár nepísal napríklad taký Christopher Clark, autor neuveriteľne podrobnej knihy o vzniku Prvej svetovej vojny (Námesačníci) - alebo aspoň nehľadel autorom cez rameno. Zase sa potvrdzuje, že každý "historický" film má historickú výpovednú hodnotu len o dobe, v ktorej bol natočený... ;)(9.7.2014)

 • PSyk
  *

  Zklamání a veliké - anonce v ČT byla tak vábivá! Jenže... A) Není dokument, ani polohraný, šmírácky inscenováno - bez nápadu. B) Celé je to nahlíženo pouze britským prismatem - události ve Vídni, Petrohradu jsou ukázány jen totálně zkratkovitě, Ze Srbska nevidíme ani vteřinu, z Francie jen franc. velvyslance v Londýně, pouze dění kolem císaře Viléma a Moltkeho se do filmu dostalu - snad proto, aby britští "filozofové na trůně" měli alespoň nějakého protihráče... C) O objektivitě ukázaného mám veliké pochyby, protože sarajevský atentát (jediná událost z tohoto seriálu, kterou mám pod kontrolou) byl ukázán s chybami a očividnými lapsy. A proč bych měl věřit zbývajícím 179 minutám, když u té (pro mne) známé minuty nasekali tvůrci tolik chyb! Dosud jsem byl zvyklý, že podobně zmršené dokumenty "umí" natočit pouze Francouzi, ale po této akci má BBC u mne velký černý puntík!!(20.7.2014)

 • Paxxx.cz
  ***

  V historii kolem I. světové války se neorientuju tak jako ve druhé světové válce, takže nemůžu zcela objektivně posoudit zda-li je to historicky dobře zpracováno, či jestli některé strany nejsou vykresleny tak jak by být neměli. Co ovšem moc nemusím jsou hrané dokumenty, reálné dobové závěry a přesný komentář jsou prostě daleko lepší...6/10.(12.7.2014)

 • - Při atentátu na Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženu Žofii Chotkovou byly vypáleny ve skutečnosti jen dva výstřely. (Nach)