poster

37 dní od atentátu k válce (TV seriál)

 • Česko

  37 dní – cesta k 1. světové válce

 • Velká Británie

  37 Days

Historický

Velká Británie, 2014, 3 h (Minutáž: 60 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Luk Skywalker
  *****

  Nevím, kolik je zde domyšleno, ale je to perfektně zahrané, napínavé, tak mě pohltilo až na to a že víte jak to skončí. Plocha tří díly je zde zachycuje i průběh atentátu i když jen velice okrajově až do opravdového vypuknutí války v Evropě, která měla být dle všech zúčastněných krátká.Možná může vadit, že je to hlavně z britského pohledu, ale tvořila to BBC, takže logicky k britskému pohledu měla nejblíže a nejvíce materiálů. Výborné dokudrama, tak si to představuji.(22.11.2017)

 • carl.oesch
  ****

  Skvělý seriál, který ukazuje, jak to z velkou pravděpodobností bylo - z britského pohledu. Ti, kteří se ukájejí tvrzením o nepřesnostech (viz. třeba poznámka o počtu střel, kterými bosenský terorista Princip zavraždil Ferdinanda d´Este a jeho manželku) by si měli uvědomit, jaký byl asi rozsah informací v té době, připomenout si, co o tom říká paní Mullerová ve Švejkovi a fakt, že novináři lhali v té době - díky nevědomosti a částečně i cíleně už v té době...). Nicméně to, co bylo postupně nějak tak opatrně odkrýváno postupně je zde řečeno dost natvrdo a jasně - viníkem války bylo sice Německo a zejména jeho armáda, nicméně těmi dalšími v pořadí byli - Francouzi a Rusové. O válku nestáli ve Vídni a už vůbec ne v Británii. Nic nebylo dané předem, nalinkování zákonitostí vzniklo až ex post a dost často taky účelově, protože dějiny píšou vítězové. Dokument předvádí i to, co je nejzajímavější - kdo rozhodoval na straně dvou hlavních protaqonistů a protihráčů - de facto armáda se státem v Německu, kdy onen Vilém by přece jenom přes všechno svoje válečnické vystupování a rétoriku mír přivítal na rozdíl od svých generálů na čele s Moltkem a fakt, že na straně Britů se jejich panovník ani žádní vojáci ani neobjevili. Francouzi nadržení dobýt zpátky Alsasko a Lotrinsko (ačkoliv ho získali - řekněme poněkud problematickým způsobem až na přelomu 17. a 18. století a ztratili po katastrofální porážce o 170 let později...) jsou zde zcela správně v osobě velvyslance Cambona předvedeni ve své nejvlastnější podobě - ta zvláštní směs agresivity, strachu a snahy, aby to za ně řešil ještě někdo jiný je ve francouzské mentalitě a politickém rozhodování přítomna dodnes a bylo by chybou se na slovo tohoto národa a tohoto státu někdy spolehnout. Jedinou chybku vidím v tom, že postoje Rakouska a Ruska jsou vytěsněny (Rakousko je prezentováno více jako objekt dění) a Rusko svůj přístup k válce mělo podobně rozporuplný jako Německo - panovník v zásadě zas až tak ne, ale armáda - v idiotské představě jak odčiní potupnou porážku z japonské války v roce 1905 a část průmyslových kruhů se do bojů hnala jako divá. Nicméně délka a snesitelnost seriálu by už takovéto rozkošatění nesnesly....(3.9.2017)

 • Mikino00
  **

  Po prvním díle panuje rozčarování, britský pohled na toto období obsahuje mnoho nepřesností, polopravd a výroků upravených ve prospěch Britů. Naprosto pak ignoruje rakouskou politiku, kde se právě střetávaly zájmové skupiny a zde by byl pohled jistě nejzajímavější. V německé sféře se soustředí na knížete Maxe Lichnovského (mimo jiné majitele zámku Hradce nad Moravicí), který posléze do Británie emigroval a působil jako velký pacifista. Formát dokumentu zvolený na postavách z diplomatického prostředí je na druhou stranu zajímavý a pro pohled do zákulisí tehdejší politiky impéria nezbytný.(30.6.2014)

 • Wartord
  ****

  GET ME MOLTKE!!! Za to urážení kaisera by si nejspíš šel Moltke chvíli sednout do chládku, ale bylo to tak vtipné, že mi ta scéna ani nevadila. Hlavně požadavek okamžitého otočení vlaků na východ, haha. V podstatě vymyšlené dialogy, ale celkově založeno na skutečných událostech (viz např. telegram, který příšel o 23 min. později). Britové ze sebe typicky udělali, že jsou jenom cilindry, čajíčky a.... skutečná politika! Kam se na to hrabou dnešní politici, kteří nemusejí oproti nim fakt nic dělat! Churchill jako vždy neskutečnej válečnej štváč i v barvách liberálů, tak jak ho dějiny znají. Precizní drama, které vsadilo na shakespearovské herce a vyplatilo se jim to velmi. Čtyři hvězdy a možná půl na víc...(6.9.2017)

 • Ben Nevis
  ***

  Pilot: Bohužel mě to nezaujalo natolik, abych pokračovala ve sledování. Je to inteligentní drama s dobrými herci, ale spíš pro fanoušky literatury faktu než pro milovníky dobré televize. Nenudila jsem se, ale zase tak dopodrobna nepotřebuji znát pozadí začátku první světové války, navíc podané stranou vítězů, i když se seriál snaží vypadat nestranný. Britové se snaží strefovat i do své politiky, ale je vidět, kdo je tam hlavní borec, a Kaiser to není. Forma však převládá nad obsahem.(11.3.2014)

 • - Při atentátu na Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženu Žofii Chotkovou byly vypáleny ve skutečnosti jen dva výstřely. (Nach)