Epizody(3)

Tento napínavý a poutavý seriál se odehrává v chodbách londýnské i berlínské vlády a sleduje stopy, jež odkrývají krizi očima předních politiků a státních úředníků, kteří se snaží zabránit celosvětové válce. Dokáže britský ministr zahraničí sir Edward Grey zachovat klid navzdory dezinformacím a tajným machinacím německého náčelníka štábu Helmutha von Moltke? Dopustí císař Vilém II., aby malý balkánský konflikt přerostl v kontinentální katastrofu? Měl by Winston Churchill následovat své pacifistické kolegy z vlády, nebo svůj instinkt chránit Francii před invazí? Díky ohromujícím výkonům a novému úhlu pohledu na známý příběh odkrývá toto fascinující a provokativní faktografické drama tajemství původu války, vyvrací obvyklé předpoklady o její nevyhnutelnosti, a dokazuje, že 1. světová válka stála značné úsilí a přinesla ohromující smůlu - s katastrofálním a tragickým efektem. (Viasat)

Trailer

Mikino00

Po prvním díle panuje rozčarování, britský pohled na toto období obsahuje mnoho nepřesností, polopravd a výroků upravených ve prospěch Britů. Naprosto pak ignoruje rakouskou politiku, kde se právě střetávaly zájmové skupiny a zde by byl pohled jistě nejzajímavější. V německé sféře se soustředí na knížete Maxe Lichnovského (mimo jiné majitele zámku Hradce nad Moravicí), který posléze do Británie emigroval a působil jako velký pacifista. Formát dokumentu zvolený na postavách z diplomatického prostředí je na druhou stranu zajímavý a pro pohled do zákulisí tehdejší politiky impéria nezbytný. ()

Paxxx.cz

V historii kolem I. světové války se neorientuju tak jako ve druhé světové válce, takže nemůžu zcela objektivně posoudit zda-li je to historicky dobře zpracováno, či jestli některé strany nejsou vykresleny tak jak by být neměli. Co ovšem moc nemusím jsou hrané dokumenty, reálné dobové závěry a přesný komentář jsou prostě daleko lepší...6/10. ()

Nach

Na pomezí tří až čtyř hvězd. Díky poslední epizodě nakonec tedy ty čtyři s odřenýma ušima. 37 dní od atentátu k válce je přes všechno velice zajímavým hraným dokumentem, který představuje divákovi zákulisní události, které vedou od zavraždění Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu do vypuknutí jednoho z největších konfliktů své doby, jenž má dodnes existenční vliv na nás všechny. Samotné zpracování je informačně zajímavé, ovšem se spoustou hlušiny. Ta snímek velice sráží. Dokonce jsem si povšiml několik historických, faktických nepřesností (např. na Ferdinanda a jeho ženu byly vypáleny jen dvě kulky). Můžete mi namítat, že jde o dokument z politického zázemí, ale i ten jde natočit zajímavěji a dokonce mohu dát příklad. Tím zcela určitě a pětihvězdičkově vyčnívá II. světová válka za zavřenými dveřmi. Přesně toto je důvod proč jsem neuvažoval o pěti či čtyřech, ale rovnou o třech hvězdách. Prostě zmíněný dokument s Petrenkem v roli Stalina je vrchol hraných dokumentů z politického i válečného prostředí. A i když jsem nakonec tomuto třídílnému dokumentu dal hvězdy čtyři, na II. Světovou válku za zavřenými dveřmi nesahá tento dokument ani po kolena. Nicméně i přes zmíněnou hlušinu jde stále o minimálně koukatelný dokument, který prostě BBC umí. 75% ()

Ben Nevis

Pilot: Bohužel mě to nezaujalo natolik, abych pokračovala ve sledování. Je to inteligentní drama s dobrými herci, ale spíš pro fanoušky literatury faktu než pro milovníky dobré televize. Nenudila jsem se, ale zase tak dopodrobna nepotřebuji znát pozadí začátku první světové války, navíc podané stranou vítězů, i když se seriál snaží vypadat nestranný. Britové se snaží strefovat i do své politiky, ale je vidět, kdo je tam hlavní borec, a Kaiser to není. Forma však převládá nad obsahem. ()

janesX

"Televízna inscenácia"- takto sa tomu donedávna hovorilo. Točí sa teda takmer všetko v interiéroch, v kancloch - a to presne sú miesta na ktorých sa o každej a pred každou vojnou rozhodovalo. Táto - 1.svetová je v novodobých dejinách najdôležitejším mílnikom civilizácie, preto je super že sa niekto snaží tieto udalosti tak detailne opísať. Problémom je, že niekomu to nekonečné vykecávanie môže prísť príšerne nudné. K tomu je tu možno veľmi cítiť pôvod tohto hraného dokumentu, ale nebolo na škodu si to pozrieť. ()

• Při atentátu na Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženu Žofii Chotkovou byly vypáleny ve skutečnosti jen dva výstřely. (Nach)