poster

37 dní od atentátu k válce (TV seriál)

 • Česko

  37 dní – cesta k 1. světové válce

 • Velká Británie

  37 Days

Historický

Velká Británie, 2014, 3 h (Minutáž: 3x53 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Mikino00
  **

  Po prvním díle panuje rozčarování, britský pohled na toto období obsahuje mnoho nepřesností, polopravd a výroků upravených ve prospěch Britů. Naprosto pak ignoruje rakouskou politiku, kde se právě střetávaly zájmové skupiny a zde by byl pohled jistě nejzajímavější. V německé sféře se soustředí na knížete Maxe Lichnovského (mimo jiné majitele zámku Hradce nad Moravicí), který posléze do Británie emigroval a působil jako velký pacifista. Formát dokumentu zvolený na postavách z diplomatického prostředí je na druhou stranu zajímavý a pro pohled do zákulisí tehdejší politiky impéria nezbytný.(30.6.2014)

 • Epikuro
  ***

  Hezké. Ano, velmi pěkný major Zeman v britském provedení se zacílením na titulní období. Připomínka, že historie je sbírka obecně uznávaných lží, jak řekl jeden schopný Francouz. Opravdu se rád opět podívám na tento pohádkový příběh který si Britové letos natočili, aby zřejmě celý svět ubezpečili o tom, že starostlivá britská administrativa zkoušela za každou cenu odvrátit hrozící válečné nebezpečí, které nekompetentní evropská elita a nezodpovědný německý císař, potažmo jeho zuřivá vojenská klika vyprovokovala. Naivita autorů a přátelské přijetí publika mě ujišťuje, že doba se mění, ale lidé jsou stejní.(4.8.2014)

 • Wartord
  ****

  GET ME MOLTKE!!! Za to urážení kaisera by si nejspíš šel Moltke chvíli sednout do chládku, ale bylo to tak vtipné, že mi ta scéna ani nevadila. Hlavně požadavek okamžitého otočení vlaků na východ, haha. V podstatě vymyšlené dialogy, ale celkově založeno na skutečných událostech (viz např. telegram, který příšel o 23 min. později). Britové ze sebe typicky udělali, že jsou jenom cilindry, čajíčky a.... skutečná politika! Kam se na to hrabou dnešní politici, kteří nemusejí oproti nim fakt nic dělat! Churchill jako vždy neskutečnej válečnej štváč i v barvách liberálů, tak jak ho dějiny znají. Precizní drama, které vsadilo na shakespearovské herce a vyplatilo se jim to velmi. Čtyři hvězdy a možná půl na víc...(6.9.2017)

 • PSyk
  *

  Zklamání a veliké - anonce v ČT byla tak vábivá! Jenže... A) Není dokument, ani polohraný, šmírácky inscenováno - bez nápadu. B) Celé je to nahlíženo pouze britským prismatem - události ve Vídni, Petrohradu jsou ukázány jen totálně zkratkovitě, Ze Srbska nevidíme ani vteřinu, z Francie jen franc. velvyslance v Londýně, pouze dění kolem císaře Viléma a Moltkeho se do filmu dostalu - snad proto, aby britští "filozofové na trůně" měli alespoň nějakého protihráče... C) O objektivitě ukázaného mám veliké pochyby, protože sarajevský atentát (jediná událost z tohoto seriálu, kterou mám pod kontrolou) byl ukázán s chybami a očividnými lapsy. A proč bych měl věřit zbývajícím 179 minutám, když u té (pro mne) známé minuty nasekali tvůrci tolik chyb! Dosud jsem byl zvyklý, že podobně zmršené dokumenty "umí" natočit pouze Francouzi, ale po této akci má BBC u mne velký černý puntík!!(20.7.2014)

 • carl.oesch
  ****

  Skvělý seriál, který ukazuje, jak to z velkou pravděpodobností bylo - z britského pohledu. Ti, kteří se ukájejí tvrzením o nepřesnostech (viz. třeba poznámka o počtu střel, kterými bosenský terorista Princip zavraždil Ferdinanda d´Este a jeho manželku) by si měli uvědomit, jaký byl asi rozsah informací v té době, připomenout si, co o tom říká paní Mullerová ve Švejkovi a fakt, že novináři lhali v té době - díky nevědomosti a částečně i cíleně už v té době...). Nicméně to, co bylo postupně nějak tak opatrně odkrýváno postupně je zde řečeno dost natvrdo a jasně - viníkem války bylo sice Německo a zejména jeho armáda, nicméně těmi dalšími v pořadí byli - Francouzi a Rusové. O válku nestáli ve Vídni a už vůbec ne v Británii. Nic nebylo dané předem, nalinkování zákonitostí vzniklo až ex post a dost často taky účelově, protože dějiny píšou vítězové. Dokument předvádí i to, co je nejzajímavější - kdo rozhodoval na straně dvou hlavních protaqonistů a protihráčů - de facto armáda se státem v Německu, kdy onen Vilém by přece jenom přes všechno svoje válečnické vystupování a rétoriku mír přivítal na rozdíl od svých generálů na čele s Moltkem a fakt, že na straně Britů se jejich panovník ani žádní vojáci ani neobjevili. Francouzi nadržení dobýt zpátky Alsasko a Lotrinsko (ačkoliv ho získali - řekněme poněkud problematickým způsobem až na přelomu 17. a 18. století a ztratili po katastrofální porážce o 170 let později...) jsou zde zcela správně v osobě velvyslance Cambona předvedeni ve své nejvlastnější podobě - ta zvláštní směs agresivity, strachu a snahy, aby to za ně řešil ještě někdo jiný je ve francouzské mentalitě a politickém rozhodování přítomna dodnes a bylo by chybou se na slovo tohoto národa a tohoto státu někdy spolehnout. Jedinou chybku vidím v tom, že postoje Rakouska a Ruska jsou vytěsněny (Rakousko je prezentováno více jako objekt dění) a Rusko svůj přístup k válce mělo podobně rozporuplný jako Německo - panovník v zásadě zas až tak ne, ale armáda - v idiotské představě jak odčiní potupnou porážku z japonské války v roce 1905 a část průmyslových kruhů se do bojů hnala jako divá. Nicméně délka a snesitelnost seriálu by už takovéto rozkošatění nesnesly....(3.9.2017)

 • - Při atentátu na Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženu Žofii Chotkovou byly vypáleny ve skutečnosti jen dva výstřely. (Nach)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace