Inkarnace

Incarnate

Inkarnácia

Thriller / Horor

USA, 2016, 86 min

Aaron Eckhart versus nízký rozpočet. Neučesaný, neholený, decentně spustlý a upoutaný na invalidní vozík dělá vše pro to, aby si divák skromné trikové složky příliš nevšímal a raději se zajímal o jeho tým, pomstu na arcidémonovi a o osud jedenáctiletého chlapce, do něhož se ta nezdolná potvora oklikou vtělila. Film na své pouti napříč hororovým žánrem se lehce otře o několik spřízněných snímků, namátkou Cela a několik exorcismem zavánějících kousků, ovšem celkem jsem s tím neměl problém. Brad Peyton je renomovaný režisér, který o horor zavadil jen na začátku své kariéry, znovu se do něj pustil až po absolvování blockbusterů. Skromně vyhlížející horůrek, který se na sklonku roku 2016 podíval i do našich kin, má jednu velkou devízu. A sice Aarona Eckarta. Ten ztvárnil ochrnutého vědce, co má schopnost vstupovat do lidské mysli posednutých lidí. Je postupem času znát, že film neměl vůbec žádné finanční zázemí, tudíž triková složka je až abnormálně sešrotovaná na minimum. A když nejsou pořádné speciální efekty, je nutné přijít s invenční režií. A v tomhle ohledu se daří, nutno dodat, že se střídavými úspěchy. Některé scény si vyžádají zájem diváka, stejně ale tak se zde vyskytují scény, u nichž zájem opadá. Je to dáno tím, že strašidelnost, hutnost i zajímavost snímku je značně kolísavá. Jak nebylo na pořádné masky, které posednutí nahrazují tmavýma démonickýma očima, je to pro diváka málo atraktivní. Naštěstí má film solidní porci nápadů, které pozornost upoutají. Asi nejzáhadnějším je zastavení času, hned si zapište, že tímto není problém s démonem zažehnán, právě naopak. Přístupnost PG13, proti které běžně brojím, nebyla nejhorší, v nabídce jsou vyhřezlá střeva, ohořelý fotřík i kaluže krve. Určitě zajímavá je i herecká parta kolem hlavní hvězdy filmu. Nadržení diváci nebudou vědět, na kterou herečku dřív skočit: Carice van Houten, Catalina Sandina Moreno a Emily Jackson pěkně ladily. Tenhle horůrek má u mě více kladů než záporů. Nijak se nezadrhává v tempu, baví po svém, kombinuje originalitu s okoukanými atributy poměrně neotřelou formou, má schopné herecké obsazení. Neodpustil si zbytečně béčkový konec, který u hororů nesnáším. SPOILER/Démon v sanitce, která převáží umírajícího vědce, migruje do dalšího těla/KONEC SPOILERU. Nemálo záleží také na tom, jak moc máte nakoukáno v oblasti exorcismu, i když zde se rozhodně nejedná o úplně standardní vymítání, a zda se vám filmy typu Cela líbí. 7/10(23.4.2017)

Som rád, že to vyšlo skôr, ako som na to šiel do kina. Boli by to trochu vyhodené peniaze. Nie preto, že by bol film nejaký veľký prepadák. Ale je to len šedý priemer, ktorý sa dá pozrieť, ale za pár hodín úplne vyšumí. Z hororového hľadiska tam divák veľa nenájde. Ani žiadne veľké strašenie, ani žiadne pekné masky. Čierne démonické oči mi už jednoducho nestačia. Námet nevyužitý, ale totálne. Pretože keď sa už hlavný hrdina dostane do myšlienok posadnutého fagana, tak ja osobne automaticky čakám pekné démonické svety a výjavy, peklá, príšerky a podobne, ako to bolo povedzme v podarenom Cell či Insidious. Tak som čakal, kedy to konečne príde, a ono to vôbec neprišlo. Vlastne som v celom filme nenašiel nič, čo by stálo za pochvalu. A tak je najväčším plusom krátka stopáž, keďže film končí skôr, ako začne nudiť.(13.12.2016)

Myšlienka je veľmi zaujímavá. Keby som to mal zhrnúť, tak je to spojenie filmov Počiatok, Constantine, Matrix a Koniec dní. Čiže nič nového alebo originálneho. Niečo sa tam udeje a zase je to v jednej rovine, ktorá je monotónna. Žiadne spestrenie, či udržanie diváka v napätí. Možno až ku koncu. Žiadna atmosféra, dej nie je rozvetvený. Celý príbeh je zameraný na chlapca v izbe, ktorý sedí nehybne e nikto sa ho nesmie dotknúť a ktorého posadol démon, ktorý má nevybavené účty s Dr. Emberom. Smrť rodiny, opilectvo (ako aj vo filme Koniec dní). Keby sa režisér zameral viac na tú atmosféru, dej by sa s ňou zviezol a vytiahol by moje hodnotenie na 4 hviezdičky. Aj naprieč tomu, čo som už uviedol, sú tu aj svetlé stránky, ako to, že hlavný hrdina je na vozíku, to tu ešte zatiaľ nebolo a ešte dve scény, ktoré vedia vyľakať. James Wan je James Wan.(27.8.2017)

Aaron Eckhart mě v krátké době podruhé zrovna moc nenadchl. Přijde mi strašně nevýrazný a to zde měl poměrně velký prostor, ale sám se svou postavou zaujmout nedokázal, přestože i ta postava tím jak je pojatá sama o sobě zajímavá je, ale v podání Eckharta se to ztrácí. Jinak fajn film, zase trochu jinak pojato vymítání. Jenže to, že se s těmi představami (démony) v podstatě fackuje, mlátí a je svým způsobem na jejich úrovni, dělá si tam co chce, tak tím vším to vypadá dost bídně. Jinak hudba, vizuál se mi líbily, mělo to i spád, ale scénářově je to takové zkratkovité, spíše jakoby to měl být minipříběh povídkové antologie a ne film, do kterého je to nataženo. Obě dvě hlavní herečky se mi líbily, ale smůlu mají v tom, že nemají co hrát, krom postávání, sezení a sem tam nějakého slova. Takže to celé na mě působí jako rychlokvaška, ale pořád slušně koukatelná, nenudil jsem se a v zásadě i přes ty všechny výhrady se mi to líbilo.(18.12.2016)

Pár dní po peckovém Rogue One jsem šel do kina poprvé na ryzí horor a zvládl jsem to! :D Oproti předem namachrované kamarádce jsem si nepřipsal ani jedno cuknutí, leknutí či skřek. Ale to asi není dobře? Každopádně film jako takový působil strašně levně ve všech ohledech. Na konci jsem pak našel ještě dvě, tři nesrovnalosti, možná jsem to špatně pochopil...ale zkrtáka nemělo to čím upoutat. Zcela obyčejný, průměrný horor, na který zítra zapomenete.(20.12.2016)