Divoké historky

Divoké historky

Wild Tales

Povídkový / Komedie / Drama / Thriller

Argentina / Španělsko, 2014, 122 min

Kvalitní, vtipné, nápadité, mysl osvěžujicí divoké historky, u kterých jsem se ani na minutu nenudil. Z historek je velice patrné, že styl hodně ovlivnil Pedro Almodóvar v roli producenta, což je myslím jedině dobře vzhledem k výsledku práce. Mám rád inteligentní černý humor, ne každý mi však sedne, tady se to ovšem povedlo náramně a už v první historce s názvem "Pasternak" jsem se začal smát. Velice se mi líbila historka jak silniční pirát vybržďuje boháče v Audi, tam došlo k veliké gradaci černého humoru, který mi připomněl rané grotesky s Busterem Keatonem nebo bratry Marxe. Dále mě překvapila historka přejetí těhotné ženy, svým citlivě napsaným scénářem a bravurně zahraným hercem v roli otce. Z této historky nepůsobila žádná strojenost, vyumělkovanost, připadalo mi to, že nejsem sedícím divákem v sále kina, nýbrž jsem se naprostou náhodou ocitl ve vile pozorujicí napjatou situaci. Některé historky mají tak napsanou šablonu, že jsem pointu snadno prohlédnul už po pár minutách. Na působivosti to ale nic neubírá. Například ta s demoličním inženýrem, nebo závěrečná historka ze svatebního večírku.(13.7.2014)

Divoké historky jako lekce z temperamentu i vymanění z civilizačních okovů... Kdo z nás se někdy nechtěl podobně odvázat a obnažit své potlačené emoce? A když už nemáme sami dost odvahy, můžeme se alespoň úchylně usmívat při pohledu na akt pomsty, jak jej uchopili Szifrónovi figuranti. Každý po svém, pod vlivem jiných okolností, s různým dopadem a rozdílným účinkem na diváka, kterého do toho správného rozpoložení jistě uvede i veskrze náladová hudba. V první povídce Gabriel Pasternak celkem jasně vyvrátí obecné povědomí o své neschopnosti - 60%... V druhé se pomsta podává za studena a stejně studeně i působí - nejslabší kousek - 20%... Třetí se zabývá faktickým zločinem z vášně - soubojem alfa samců o místo na silnici - do naprostého sebezničení, za mě 100%... Další v řadě popírá marnost boje s větrnými mlýny a cele se ztotožňuje s divákovým zločinným nutkáním, které ho tak často pokouší ve styku se systémem - 80%... Předposlední kousek vzdává chválu rčení, že za peníze lze koupit všechno, jen se musí umět smlouvat, a je ze všech nejdeprimující - 40%... a zbývá poslední skvělá historka, ve které msta vzejde z lásky a za vybičovaných emocí propuká v momentální šílenství... no, myslím, že ti dva zůstanou spolu, až dokud je smrt nerozdělí... :-) 100%. Sečteno, podtrženo, vyděleno = 66, zaokrouhlujeme nahoru, takže hodně silné tři.(8.3.2015)

Lubitzovo letecké intro spíše zamrazí, než pobaví a pak přijde sled bakalářských historek, po kterých by se Menšíkovi zamlžily brýle. Jejich společné body: cynismus, pomstychtivost, pochodová cvičení nervů v krizových situacích, čitelnost, nevýrazné pointy a následné mezinárodní přecenění. Svatba jak z Melancholie už přišla pozdě..(29.7.2015)

Prozatím asi nejlepší kino-zábava letošního roku. Šest velmi černohumorných (a občas i překvapivě brutálních) povídek, které spojuje motiv nasranosti a ztrácení nervů obyčejných lidí v obyčejných situacích, čehož výsledkem jsou vzápětí situace ne zrovna obyčejné. Jednotlivé příběhy jsou co kvalitou vzácně vyrovnané - některé se mi samozřejmě líbily o něco méně než další (u mě vede redneck, inženýr Bombička a hlavně nepodařená svatba), ale žádnou bych nenazval významným kvalitativním propadem. Pokud bych musel něco vytknout, tak snad jedině to, že občas mi vypointování příběhů či některé dějové zákruty přišly předvídatelné o něco dřív, než bývaly měly. Za to bodík dolů, ale jinak velké doporučení.(25.9.2014)

Divoké historky, při nichž nervy tečou, napínají se k prasknutí a praskají, ale cynická bránice si také přijde na své. Válka řidičů to u mě jednoznačně vyhrála, ovšem nedá se říct, že by ostatní kamínky v téhle černohumorné mozaice byly o moc horší. Pravda, ještě více by se mi líbilo, kdyby pan scenárista / režisér příběhy také provázal jinak než všudypřítomnou nepříčetností, ale to je asi jediná vada na kráse, které jsem si všiml.___P.S. Kdybych si teď pustil Volný pád (který mi připomněla povídka s pyrotechnikem), nemuselo by to s mým okolím dobře dopadnout.(3.4.2016)

• - Historka odehrávající se v letadle se až nápadně podobá skutečné havárii německého letadla ve francouzských Alpách v březnu 2015. Druhý pilot se zamkl v kabině, nepustil do ní kapitána a stroj záměrně navedl k zemi. Zahynulo všech 150 lidí na palubě. Existují proto domněnky, že se kopilot tímto filmem inspiroval. Po této události producenti filmu vydali varování, že „jedna část filmu může diváky rozrušit". (mr.hack)

• - Zástupcovia Argentíny zvolili film Divoké historky ako svojho kandidáta do boja o nomináciu na Oscara, v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2015. (MikaelSVK)

• - Miesto pri moste, ktorý sa nachádza na 60-tom kilometri na ceste medzi Cafayate a Saltou, kde sa odohrával jeden z príbehov, sa stal po uvedení filmu zo dňa na deň akousi turistickou atrakciou. Prostredníctvom Google Street View je možné ho vidieť na súradniciach -25.730669, -65,6967926. (MikaelSVK)