Personal Shopper

• Francie Personal Shopper (více)

Mladá Američanka Maureen (Kristen Stewartová) se živí jako osobní nákupčí oblečení pro obletovanou mediální celebritu. Svůj volný čas tráví v podivném opuštěném domě. Je Maureen opravdu schopná komunikovat s dušemi zemřelých? (Artcam Films)

Tft

Personal Shopper plynule přechází mezi žánry a vyloženě film zařadit do nějaké škatulky nelze a to je nejspíš jeho hlavní devízou. Je něčím mezi krimi thrillerem, duchařským příběhem, erotickým thrillerem a navíc ještě rodinným dramatem o hledání odpovědí týkajících se zemřelého bratra. Kirsten Stewart v hlavní roli se pomalu ale jistě stává královnou indie scény a její fyzický a podivně nervozní výkon, při kterém z ní kamera jen málokdy spustí oči je možná tím nejlepším co kdy předvedla. Olivier Assayas výborně pracuje s napětím a vystavěl děj filmu kolem zvláštní hlavní postavy. Medium, které komunikuje s duchy nebo se o to alespoň snaží a do toho jí pronásleduje záhadný muž, který s ní komunikuje skrze smsky, mezitím co ona pracuje jako osobní nákupčí pro celebritu, to je víc než dostačující náplň pro jeden film. Snímek navíc využívá moderních technologií, především mobilů pro budování děje a je až neuvěřitelné, jak Assayas dokázal kolem jednoduchého konceptu jako jsou smsky vystavět tak napínavé části filmu. Gradace děje a nervozita stoupá exponencionálně s přibývajícími minutami, až vyvrcholí a následně přechází až do spirituálního finále. Personal Shopper je poctivou dávkou napětí a funguje jak po hororové stránce tak i po thrillerové a šikovně mezi těmito žánry balancuje. Skličující a velmi dobře zrežírovaný film. 86% ()

P1tr

Nečekaně hluboké a intimní dílo, které přistupuje k duchařskému tématu jinak, než je zvykem a místo laciných a častých lekaček se soustředí více na hlavní postavu a její život a využívá mysterióznost k prozkoumání Maureeniných problémů a k posunutí její postavy v životě dál. Tento snímek je hlavně o mezilidských vztazích a místo aby děsil, tak dojímá a udivuje svojí scénaristickou finesou a filmařškým umem. ()

sedm.1

Já mám pro Kristen Stewart obrovskou slabost a právě jen kvůli ní jsem dal šanci i tomuto filmu, i když už dopředu jsem tušil, že to nebude rozhodně můj šálek kávy a že se u toho budu spíš trápit, než se bavit, no a ono to přesně tak i s Personal Shopper dopadlo. Film, kterému bych se bez účasti Kristen na kilometry vyhnul, jelikož cílem tohoto typu podívané není si diváka získat, ale přesvědčit ho, že za jeho vznikem stojí stráááášně moc šikovní tvůrci, s vlastní, ojedinělou myšlenkou a vizí, kterou chápou jen oni sami a potenciálního diváka se snaží jen nachytat na švestkách. Děkuji, nechci. Já na tu jejich hru nedokázal zkrátka po celou dobu vůbec přistoupit a úplně poslední scéna, respektive věta, mě pak jen utvrdila v tom, že jsem udělal moc dobře, jelikož tyhle závěry opravdu miluji, myšleno samozřejmě ironicky, kdy si film vytře s divákem řiť a řekne mu: a teď si to přeber sám. Dějově je to pak miniaturní záležitost, roztažená do téměř neúnosných dvou hodin, s dvěma, třemi scénami, které mě dokázali jemně probrat, jinak je to ale převážně melancholická nuda, s otravnými postavami, hromadou zbytečných dialogů, bez emocí a bez napětí, a jediné, co tak mohu označit za alespoň trochu uspokojivé, je výraznější atmosféra a dvě hanbaté Kristeniny scény, což bylo sice fajn, ale ani to nakonec nedokázalo změnit můj výsledný podprůměrný dojem a pak následné 1* hodnocení. ()

bari68

Hororová atmosferická artovka, pri ktorej musí byť divák na rovnakej vlne ako film. Inak ho mihne účinkom....tak ako mňa, rozporuplný film, ktorý možno potrebuje strebať viackrát. ()

Hanys_

Chvilkama napínavý thriller s prvky duchovna, chvilkama dost nudné drama. Navíc ten závěr je prostě hodně wtf. Já už moc na to hledání jinotajů v těhle artovinách nejsem. Každopádně Stewartka hodně ok, pomalu mi holka začiná miznout z blacklistu. ()

HArna

Nakonec velké hodnocení - 80%. Proč? Protože Kristen Stewart byla neuvěřitelná a věřil jsem jí každý její pohyb. Myslím, že jako herečka stoupá výš, protože začínala na dně. Prakticky nesleze celý film z plátna a vůbec jsem se nenudil. ()

Admirall

sme tak obklopeni informacnym balastom, ze uz mozno ani nevieme co je realita a co nase snivanie.... co je skutocne a co je "mimo nas svet". myslim ze tento film chcel ukazat aj to, ale neviem... chcelo to byt vazne po hereckej stranke, co sa teda aj podarilo ale do toho tie pateticke rozhovory. Dialogy boli napisane jak keby to pisal nejaky scenarista panelaku alebo ordinacie v ruzovej zahrade. Atmosferu to miestami malo dobru a Kristen Stewart by som si zrejme po tomto snimku na striebornom platne asi este dal sancu. Ale pre mna osobne film na jedno pozretie... ()

Adramelech

Docela slušná psychologicky laděná duchařina, je však třeba nenechat se odradit pomalejším rozjezdem. Ve filmu jsou zmínky o výtvarné tvorbě spiritistů. Spousta médijních kreseb se nachází v Městském muzeu Nová Paka. Občas tam bývají výstavy. Mají tam i lepší obrázky než jsou ty, jaké vidíme ve filmu. Film lze doporučit ženám, neboť se tam ukazuje hodně dámských šatů a nezapomíná se ani na boty, pásky a kabelky. Boty, jež jsou k vidění ve 20:00 min. až 20:30 min. jsou velmi stylové a stojí za to se na ně mrknout. V 56:55 min. až 58:33 min. si žena zkouší opravdu slušivý top. Podívaná je vhodná též pro muže. K dramatickým scénám s duchem poznamenávám, že kontakt spiritistů s duchy nemusel být vždy idylický. Když bylo k dispozici dobré médium, mohl někdy nastat pěkný brajgl. Dr. Robert Friese ve svém stěžejním díle Stimmen aus dem Reich der Geister (Breslau 1879) uvádí, že reagoval na řeči jednoho nepříliš vstřícného ducha těmito slovy: „Nemůžeš dělat nic lepšího než takto hovořit?“ Další debata nebyla právě dvakrát srdečná. Duch: „Já ti řeknu, co udělám. Trochu tady začnu házet nábytkem a to potom něco zažiješ.“ Friese: „Pro dnešek ti děkujeme za takové umění.“ Duch: „Damn it all! I wanted to have a spree.“ ()

Gore

Horor to byl zejména pro diváka, sledovat značnou část filmu jak si Kristen píše smsky, ale dvě scény film trošilinku zvedli, jinak prázdné nic s párem padajících skleniček. ()

Bozvav

Totální slátanina bez špetky invence, za to plná pochybného dramatu, existencionálních keců a rádoby artového hávu. Bezmezně nesympatická blbka Kristen Stewart, která už mi lezla na nervy před lety, když se pokoušela být dramatickým upírem to nevytrhla. Děj je nudný, jediné drama bylo, zda neumřu než to skončí. Za mne 15% za to, že jsem přežila. Ne vážně, jsou horší slátaniny, takže odpad nedám, nicméně fakt je to strašná hovadina. ()

Rockerman

Zajímavá a poměrně nápaditá psychologicko - softhororová záležitost s překvapivě dobrou Kristen Stewart. Maureen by velmi ráda věřila v posmrtný život, aby se tak mohla spojit se svým zemřelým bratrem - dvojčetem, jak si oba slíbili. Ale nejde ji to. A když už se zdá, že by mohla navázat spojení a něco cítí, není si najednou jistá. Film má pro mne ještě jeden aspekt. Po Café society je to další film, kdy se mi Kristen líbila i jako žena (ikdyž trochu pohublá, na můj vkus). Dokonce se odhodlala i k odvážnějším scénám a my mohli posoudit, že ji " pánbůh" sice příliš neobdařil, ale pohled to rozhodně nebyl nepříjemný. ()

BOURQUE

Film Personal Shopper je umelecký film a to bez väčšej debaty. To však neznamená, že scenár by nemal byť prepracovanejší. Príbeh miestami by určite potreboval väčšiu dynamiku. K. Stewart opäť dobrá. Osobné hodnotenie: 68% (**) ()

skeptic

Zaujímavý zážitok. Bolo tam zopár chvíľ kedy som cítil mráz na chrbte viac ako napríklad u takého Wana, a to je Personal Shopper hororom až tak v treťom pláne... 85-90% ()

Charlie84

Hodně upřímnej film. Už prvních pět minut jakože strašení, kdy Kirsten prochází dům...a prochází dům...a prochází dům...a klapnou dveře. A nic. Teď si nejsem jistý, jestli tam bylo to klapnutí. Takže upřímnej v tom smyslu, že už z těchhle pěti minut je jasné, že tam nebude obsah, že to vlastně nebude ani film, prostě záběry poskládané za sebe s pointou, která...tady fakt není o čem psát, prostě nic, nic nic. Pokud máte chuť na trochu toho hipster artu vydávajícího se rozjímavý thriller, s chutí do toho. Jinak můžete rozjímat třeba u otevřené ledničky. Nebude to horší. ()

69. ročník MFF Cannes

69. ročník MFF Cannes