Musím tě svést

Drama / Komedie

Česko, 2002, 88 min

Jeden z mála českých snímků poslední dekády, u kterého jsem nevysílala tázavé pohledy na ostatní diváky u obrazovky. Nehemží se to v něm totiž sockama, úchylákama ani bláznama (možná proto, že námět nebyl tuzemský), disponuje příběhem a solidními hereckými výkony. Švih se místy vytrácí natahováním stopáže ilustrativními záběry nočních autostrád, byť příjemně doplněnými ústřední melodií.(21.2.2009)

ČT 1 (4:3) - Paráda, nečekal jsem takhle vtipný český film. Kraus mě velmi často rozesmával a dvojice Chýlková Trojan zdatně sekundovala. Nechápu nynější hodnocení (54%), protože na české poměry to bylo velmi dobré. Oceňuji vtip, svižnost a obecně se dá říct, že film měl šťávu. Proto tuto již 12-ti letou komedii ocením tak, jak mi přijde správné. 75% (with J.)(14.1.2014)

Deset z deseti a budu se hádat klidně s celým světem. Za Chýlkovou, Trojana, Krause. Za zajímavý námět. Za skvělou hudbu Kurtizán a Anny K. Za konec, jakkoliv nepopulární, přesto naprosto odpovídající realitě. Z dialogů mezi Krausem a Chýlkovou je místy cítit improvizace, což přidá na autenticitě a uvěřitelnosti. Ano, Jan Kraus vzhledem ke svému uvolněnému prosím obličeji těžko padne do vážných rolí, ale mně se podařilo se na něj koukat a vidět postavu, ne moderátora každopáteční šarády. Film má příjemně krátkou stopáž a vyvolá spoustu otázek a námětů na přemýšlení. U mě dobrý. U mě super. "Ale spát s Tebou nebudu!" "Ne ne, to by bylo strašný."(24.7.2009)

Čekal jsem to lepší - je to pomalé, jednoduché, inspirované skutečností, dobře obsazené , ale takové nemastné neslané. Chýlková je extratřída a těšil jsem se na Krause, ale hrál tady způsobem, který jsem moc nečekal a tak nevím zda to hodnotit jako nepovedené herectví nebo jen síla zvyku očekávání. Konec moc brilatní nebyl.(21.4.2015)

První, co člověka musí napdnou je, že Kraus ten scénář čte, jako by se mu vysmíval! Pak však začnete mít dojem, že se vysmívá divákům vůbec, nebo své roli nebo... a nakonec se člověk zadívá do děje a na ten jeho čtený styl přistoupí. Vlastě po chvíli se zase nudím a spíš začínám uvažovat o tom jakým vtipným a originálním koncem nás film asi překvapí a už se těším. Pak ten konec přijde a s ním dost zklamání. Na druhou stranu, musím uznat, že natočit film o třech hlavních postavách a naprosto bez jakýchkoli malých veldejších zápletek a postav je originální. Jen ty svérázné postavičky (Chýlková a Kraus) mi k sobě nejdou. Jenomže, kdo se k nim vlastně hodí? Zkrátka jsou tak divní, že na sebe zbyli (vlatně nejen v tomto filmu) :-)(1.12.2003)

• - V roce 2002 získal Ivan Trojan ocenění Český lev za Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. (M.B)

• - Svůj druhý celovečerní film natočila scenáristka a režisérka Andrea Sedláčková na základě soudničky ve francouzském tisku. (Taninaca)

• - Jan Kraus, hrající roli programového svůdce Oty, je ve skutečnosti životním partnerem Ivany Chýlkové, která si s chutí zahrála citově frustrovanou političku. (Taninaca)