Chléb, láska a žárlivost

Chlieb, láska a žiarlivosť

Bread, Love and Jealousy

Komedie / Romantický

Itálie, 1954, 97 min

Zatímco Chléb, láska a fantasie byla ještě buranská selanka, Chléb, láska a žárlivost je uřvaná hystérie (úplně stejně jako Slunce, seno a pár facek), kde se nikdo nediví tomu, že největší frky obstarává jeden takovej nezdvořilej harant usmrkanej. A samozřejmě dvě hlavní protihráčky, které si rozbíjejí vztahy. A Vittorio? Ten je tu jen od toho, aby se pořádně nacpal až k prasknutí, jinak by totiž urazil. Já prostě pro ty Taloše nemám cit.(9.3.2014)

Pokračování této z dnešního pohledu už pamětnické komedie navazuje ve stejném duchu, co se týče humoru, vtipu a hereckých výkonů, na část první. Oceňuji její pohodovost a vlídnost, jakož i malebně nastíněnou atmosféru italského venkova té doby. Hlavní představitelé – krásná, prostořeká „výtržnice“ Gina Lollobrigida a notorický svůdník Vittorio De Sica řeší s přehledem a nadsázkou všechna nedorozumění a překážky, které jim osud postavil do cesty a jsou hvězdami této pro mne i po letech stále skvělé a zábavné podívané.(27.5.2011)

"Lolobridgidovská" část této plnokrevné trilogie vznikající mimo okruh postupně se rychle vyhraňujícího neorealismu přináší barvitý, plnokrevný italského života tehdejší doby. Dýchá na nás XIX. století v italském vyvedení, v mnoha ohledech velmi blízké PANTÁTOVI BEZOUŠKOVI, NAŠIM FURIANTŮM, humorem, který jehož shovívavá něha přes některé náznaky satiry více hladí než bičuje a trestá nemilosrdností. Půvabná Lollobrigida, operetně ale i opravdově mužský strážmistr stejně tak jako jeho hubatá a neudolatelná Caramella, jakýsi Sancho Pansa v ženském vydání, jsou kořením, které nejen dochucuje, ale i dále staví a rozvíjí původní autorský záměr. Divácky vděčná veselohra s řadu komediálních přesahů shovívavě provází nenapravitelného sukničkáře i do našich dnů a svým divákům dává zakoušet neméě tolik radosti a uvolnění jako jejich předkům před více než padesáti lety.(6.4.2008)

"Když se vás nadřízený ptal, z jakých pohnutek vzniklo toto nedorozumění, co jste mu odpověděl?"."Odpověděl jsem, že to bylo nedorozumění,pane strážmistře!"....Naprosto bleskové pokračování předchozího dílu(48 hodin). Stejně profesionálně a živelně zvládnuté jako Fantazie. Děj filmu notoricky známý, Gina ještě krásnější a divočejší než v díle předchozím. Caramella zde sehraje těžkou scénu: Motolice, motolice! Obyvatelé vesnice Sagliena řeší vážný problém. Je karabiniér Stelluti blbec, nebo vážně hodný chlapec? Přiznám, že hranice mezi těmito atributy je tenká a někdy těžce rozeznatelná. Na závěr se dozvíme, že Stelluti je sice blbec ale rozhodně i hodný chlapec a tak to má být.(6.11.2011)

• ripo

Velký úspěch filmu „Chléb, láska a fantasie" si vyžádal pokračování dalšího osudu rázem tak oblíbených hlavních postav filmu. Nedostatky prvního filmu se však přenesly na jeho pokračování a přibyly další. Zdařilé herecké výkony hlavních představitelů nemohly zachránit roztříštěnou dějovou osnovu, spojovanou dlouhými dialogy. Film je promítán v dvojprogramu společně s jeho prvním dílem. Propagační a reklamní materiál je na oba filmy společný. Filmový přehled 35/1957(13.10.2007)